Turna Kafası Kurutma (Yardım)

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında achilleus52 tarafından paylaşıldı.

1. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Bauer Baitcasting 2.10 / 5-25 medium
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 100TSHL Baitcasting
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Herkese merhabalar.
    Raporumda paylaştığım turnanın kafasını kurutma aşamasındayım 1 hafta kaya tuzu ile bulanmış şekilde durdu. İnternette malesef net bir bilgiye ulaşamadığım gibi balığı 5. günde 1 saat güneşte unuttum ve malesef gözleri matlaştı
    1 hafta geçti ve şuan ne yapmam gerekiyor ? okuduğum maddeler şu yönde:
    - 1 hafta kaya tuzu ve gölgede
    - 2. hafta ev tuzu ile güneşte kurutma
    - 2. haftanın sonunda 20 dakika ara ile 4 kat sprey vernik çekme..
    Sizce bu maddeler doğrumu yoksa daha işe yarar bir yöntem varmı ? Yada çok mu geç kaldım ?:confused:

Buda son hali:

2. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Bir çok hayvan bütünüyle veya dişleri, boynuzları, pençeleri veya postu yani trofe değeri taşıyan kısımları ile avlayanın övünç kaynağı olarak duvarları süsler.

En çok avcı bilir av ile ilgili olan her şey gibi trofesinin değerini. Baktıkça hatırlar onu elde etmek için harcadığı eforu, yaptığı mücadeleyi. Onu aradığı yerlerdeki doğayı, insanları, yaşadıklarını. Hatta onu avlamadan önce veya sonra vurmaya elinin varmadığı, ele geçirdikten sonra "büyümeli bu hayvan" diyerek livara atamadığı avlarını. Trofe övünç kaynağı olmasının yanı sıra doğanın armağanı bir hatıradır avcıya.
    .................
    ..........................

Devamı için BKZ: http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=94 :)

RASTGELSİN.

3. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Tarık Abi Gözleri nasıl koruyabiliriz yada sadece boncuk uygulamasıylamı göz görünümü verebiliriz

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Tuza falan gerek yok,formaldehit(ticari adı formalin -%40 lık formaldehit çözeltisi)
    ile yıkanır,beynine ,etli yerlerine şırınga ile iyice zerk edilir,balkonda gölgede havadar bir yerde kurutulur,kururken bir kere daha formalinlenirse daha iyidir.Bu yıkama dediğim yedirme anlamındadır,çözeltiyle banyo ettirme.Gözlerin korunması mümkün değil,o yüzden baştan çıkarılması lazım.Tamamen kuruduktan sonra,varsa üzerinde tuzumsu (çözeltinin kalıntısı) maddeler,ıslak bir bezle,süngerle silinip,bir kurutma daha(bu çok kısa sürer) yapıp vernikleyebiliriz. Şekli kurutmadan önce,gözü(yapay) vernikten sonra uygulamalıyız.
    Formaldehit solunduğunda zararlı ve göz yaşartıcı bir maddedir,açık havada çalışıp,kurutmayıda açık havada yapmak gerekir.Kuruturken koklanır,eğer kurumamış ve koku kalmamışsa,tekrar uygulanır.
    Formaldehit kullanımının amacı,balık kururken,mikrobiolojik faaliyeti durdurmak içindir,tıpkı tuz gibi ama tuza göre çok daha kolay , çabuk ve hasarsız netice verir.Taxiderminin baş kimyasalı formaldehittir,bunu kullanarak,diğer kuş,memeli vs yi de tahnit edebiliriz.
    meraklısına kolay gelsin:)

5. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))

Keklik, sincap ve ördekte denedim ve oldu ama balıklarda göz uydurma işini hiç denemedim.

Orijinalini korumanın mümkün olacağını sanmıyorum. Yurt dışı örneklerinde cam gibi göz imitasyonları kullanılıyor. Ya yurt dışından temin etmeli ya da kendi el becerin ve hayal gücünle benzer bir şeyler uydurmalısın.

Benim kuruttuğum başlar mask görünümlü oldukları için hiç birinde göz uygulamadım.

6. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Teşekkür Ederim Abi