Marinport 3.30 + Parsun 6

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında erdinc tarafından paylaşıldı.

1. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Arkadaşlar Temmuz ayında yazlığa gitmeden önce 3.30 bot ve 6 bg parsun motor aldığımı buradan paylaşmıştım. Firma (Halikarnas deniz mlzç-Karaköy) kargo ile göndereceğini söyledi. Fakat Babakale’de kaldığım için en yakın kargo Altınoluk’ta idi. (90km. 1 saat) Hem ziyaret hem ticaret deyip düştük yola ve bir hevesle kargodan malzemeyi teslim aldık. Mecburen ambalajları soyup , bir başkasının işine yaraması için görevliye bırakıp, motoru ve ıvır zıvır aksamları bagaja, botu ise arka koltuga koyup köyümüze döndük. Oyuncağına kavuşan çocuklar gibi heyecanlıydım. Beklentilere göre herkesin görüşü farklı olabilir. Ben rahat ettim. Daha büyük motor da takılabilir, fakat 3.30 mt botu ne kadar süratli kullanabilirsin. Gelelim Parsun motora. Biliyorsunuz fiyat/performans/sağlamlık açısından hep soru işaretleri yaşanıyor. Hiç sıkıntı yaşamadım ve tek iple çalıştırdım. Altınolukta bir servis var. Gittim sohbet ettim, bakım için ne yapacağımı sordum. Yardımcı oldu. Pınar Marine isminde bir firma.

Karaya çıkmak için sahile gidiş.

Tahtalar yıkandı.

Yelekler olmazsa olmaz.
    Balkonda tekrar şişirilerek yıkandı.
    Örtü fiyatını sordum, 200 tl istediler. Brandacıya gittim metresi 10 tl’den 4 metre su geçirmeyen kumaştan kestirip etrafına da zımbalar yaptırdım. Çok faydalı oldu.
    Altı bu şekilde yosun tutmuştu. Keyifle temizledim.

Ve motor. Perguleye takıp altına bir kova su koyup çalıştırdım. Deniz suyundan temizledim, sabunlu su ile yıkadım.

Karbüratörün altındaki sarı vidayı söktüm ve içinde tortu vs varsa temizledim. Benzini pompalayarak attırdım.
    Botu yıkadıktan sonra pudralayıp katladık ve torbasına koyup kaldırdım. Motoru da bir köşeye yasladım. Arabası yok. Yenisine 125 tl dediler kızdım almadım. Ya kullanılmış alacağım, ya da yaptıracağım.
    Velhasıl keyif alarak bindiğim botumu zevk alarak temizleyip kaldırdım. Yeni sezonu hasretle bekliyorum. Telefonumdaki resimler silindi. Bir çok fotoğraf çöpe gitti. Kalanlarla idare edeceğiz.