Kalamar sırtısı

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Tufan
    Benim maalesef ustam olmadı,olamadı.Zira eski ustalar insana birşey göstermeyen,genelde aksi suratlı muhafazakar kişilerdi.Bildikleriyle beraber göçtüler.Halende emsallerimde aynı şekildedirler.
    Bunun eksikliğini,ızdırabını hep cektim.
    Senelerdir mail gruplarına forumlara yazıp duruyorum.Binlerce kişiye her bildiğimi gösterdim.Üye sayısı bakımından en önde gelen forumlardan birisi olan bu güzide forum üyeleri icinde elimden geleni yapacağım.Yazdıklarım ve yolladığım resimler,yazacak ve yollayacaklarımın cok kücük bir kısmını teşkil etmektedir.
    Sizlere birşeyler yazmak benim zevkimdir.Dahası sizleri buralarda görebilmek,yeni teknemle sizlerle birlikte avlanabilmek ise ilave keyfim olacaktır.
    Sevgiyle kal

2. zafer BAYRAM

zafer BAYRAM

Favori Kamış:
    Kamış/zıpkın
    En İyi Avı:
    Lambuka 2 kg /Levrek 1kg /ve bolca uskumru,lipari.
    Değerli Vedat abi merhahaba, seni Üsküdardan tanıyorum senelerdir bilirim herkese yardımcı olursun ve paylaşırsın, İstanbuldan gittiğini Üsküdarda balık malzemeleri satan arkadaştan öğrendim, hatta bir konun geçti yanına gelen arkadaşlar olmuş, abi yolun düşerse vedat abinin yanına uğra demişti, inşallah gelirsem seni ziyaret etmek isterim .Sağlığın daim, ömrün uzun, iğnen keskin olsun .Saygılar .

3. cello1956

cello1956 Celalettin EREN

Değerli Vedat ağabey,aslen çanakkale-Biga-geyikkırlı kardeşin olarak seninle ne kadar gurur duysam azdır.Sen bu işin ordinaryus profesörü olmuşsun.Seni tebrik ederim.İzmir den sevgi ve saygılarla.Celalettin Eren.

4. bursaincikardesler

bursaincikardesler ayhan çimçik

Favori Kamış:
    sheksper
    En İyi Avı:
    levrek-karagöz-mır mır
    vedat abi emegine saglık

5. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim >Celalettin.
    Mail grupları ve forumların eski bir müdavimi olarak bircok yere halende yazmaktayım.Dolayısıyla bazen dalgınlığıma geliyor ve cevaplamayı atlayabiliyorum.Maalesef senin mesajınıda cevaplamayı atlayıvermişim.Kusuruma bakma.
    Hakkımdaki kanaatlerini belirtmen beni ziyadesi ile memnun etmiştir.
    Sana teşekkürlerimi sunuyorum.
    Sevgiyle kal

6. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Zafer
    İşte bir dalgınlığım daha .Sanada cevap vermeyi atlamışım kusuruma bakma.İnşallah bu cevabı görebilirsin.
    Hersene onlarca kardeşim gelir beraberce avlanırız.Senide burada görmek beni mutlu edecektir.
    Sevgiyle kal

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sağol sevgili Ayhan kardeşim.

8. HAMSYLOS

HAMSYLOS Mustafa Saatçi

Favori Kamış:
    EL OLTASI
    En İyi Avı:
    Levrek
    Sevgili Vedat baba;
    Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Eline, emeğine sağlık...

9. safaklarda

safaklarda Şafak

Favori Kamış:
    çeşitli kamış ve makineler
    En İyi Avı:
    37 cm levrek
    bi tanesin

Vallahi vedat amca bitanesin ne diyebilirim...
    Allah seni başımızdan eksik etmesin... Senin her sözün altın değerinde... Merak ediyorum balık avcılığı konusunda bu kadar engin tecrübeye sahip kaç insan vardır ülkemizde...
    Bence Türkiye için büyük bir değersin... Sağlıklı ve mutlu günler ve de bol avlar dileğiyle...

Son düzenleme: 16 Temmuz 2008
  10. rosequ

rosequ aysegul

Favori Kamış:
    sedef kalamar oltam ve strike pro balıgım
    En İyi Avı:
    Turna 2,5 kg
    Tesekkurler

Sevgili Trout Baba,

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Sırtı ile kalamar almayi gecen kıs ogrendim ve keyfini anlatmam mumkun degil.
    Verdiginiz bilgiler cok guzel .

Ilk kalamarimi aldıgım anı ve heyecanımı paylasmak istedim sizlerle birde resmini ekledim eh sizin resimlerin yanında sonuk kaldı biraz ama genc ve amator bir balıkcı icin pekte kotu olmadını dusunuyorum.
    20 aralik 2007 aksam saat 17.30 civarinda hafif bulutlu ve dolunay gok yuzu. Didim tek agac mevkinde kıyıdan ilk defa kalamar sırtısı deniyordum. Bolgede bulunan arıtma tesislerini ısıgının vurdugu sahilde yaklasık 5-6 metre derinliklerde dolanıyordum bir den suda olan oltam beni geri geri cekmeye basladı once biraz urktum cunku cekmekte zorlandım ne geldiginide pek bilemedim. Sonra ben sardıkca suyun ustunde bana dogru yaklasmaya basladı sandi ici su dolu bir plastik poset geliyor gibiydi. Nasıl tekneye alıcagımı bile bilmedigim gibi aslında kalamarında suda cıkarken ne yapacagını bilemiyordum. eh biraz kıvrandırdı beni ama aldım tekneye tabi bu arada ben ve sevgili kayıgım cayka simsiyah olduk. :) Yuzumdeki ıslaktıgın sadece su oldugunu dusunuyordum ama ben iskeleye geri donunce ahmet amca ve esi gulunce aynaya bakıntıgımda suratımda savas boyası oldugunu fark ettim :)
    Bu benim ilk kalamar avımdı ve sonrası da oldu. Hemen hemen havanın tum uygun oldugu aksamlar cıktık ve bazı geceler 10- 12 kalamar yakaladıgımız oldu. Ama her kalamar takılıp cekerken heyecanım sanki ilk defa alıyormusum gibi oldu.
    İlk kalamarimin resmini yolluyorum size. Didimden bir kardesinizden hatıra olarak saklarsınız diye.
    Benim sizlere sormak istedigim bir kac sorum olacak. Mayis tan beri kalamar yakalamıyorum derinide denedim kıyıyıda ayni saatler de ,biliyorum butun balıkcılar mevsimi degil diyorlar Bir kac tane minik kalamar denk geldi acıkcasi buyumeye bıraktım geri onları kıyamadim. Balıkcı bayan olunca boyle oluyor galiba :)
    Bu mevsimde didim bolgesinde nasil kalamar yakalarım ?

Sizden ogrenmek istedigim ben simdiye kadar tek sahte yem ile sırtı yaptım ama ayni oltaya iki tane yem takmak istiyorum . Ban bunu en dogru nasil yapa bilirim basit bir sekilde anlatmaniz mumkunmudur.
    Agırlık takma sansın yok kıyı sularda dolanırken cok fazla takılıyorum e acamide olunce ufak tefek suya dusme anları yasadım bu yuzden. Agırlıksız taktıgımdada iki yem bir birine karısıyor bizede bos bos dolanmak kalıyor.

Kullandıgım yemler basit fos forlu veya sedef kaplı igneli uclar.
    Ustam simdiden vermis oldugunuz bilgilere ve bizimle paslastıgınız tum emeginize tesekkur ederim.
    Didime yolunuz duserse bir gun sizinle sırtı yapma sansını verirseniz bana cok mutlu olurum.

Kendinize iyi bakın
    Sevgiler Saygılar
    Aysegul
    Didim

11. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Tekneden gece çekmek için aşağıdaki sırtıyı aldım, acaba nasıldır kalamar için iyi iş yapar mı?

12. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Ellerinize ,klavyenize ,ağzınıza sağlık mükemmel anlatım ,paylaşım için teşekkürler

13. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Şafak
    Hakkımda yazdıkların beni son derece mutlu etmiştir,sağolasın.
    Benim ilacım sizlersiniz.Ne kadar ilgi duyarsanız ben o kadar motive olur,sizlere birşeyler verebilmek icin elimden geleni zevkle yaparım.
    Bende sana en iyi dileklerimi yolluyorum kıymetli kardeşim.

14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bende ilgine tesekkürler ediyorum

15. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kızım
    Bir bayanın balıkcılığa meraklı olması beni fevkalade mutlu etmektedir.
    Sorularınıza elimden geldiğince cevap veriyorum;
    İlk kalamarını yakaladığında görüldüğü gibi esas kalamar mevsimi ekim gibi başlayıp,yeni senenin ilk ayı sonlarına kadar randımanlı olarak devam eder.Yaz aylarında daha az olacaktır.
    Mehtaplı gecelerde avlanmak esastır.Randıman anında katlanacaktır.
    Tekneden aynı anda iki hatta 3 takım bile dolaştırılabilinir.
    Ancak iki takım bence yeterlidir.Sağlı,sollu küpeştelere yerleştireceğpiniz iki boat kamışı ile pekala üstesinden gelirsiniz.Kamışların konumu dik olmamalıdır.Yatay vaziyette sabitlerseniz daha iyi randıman alırsınız.Piyasada fazla pahalı olmayan Rod Holder'lar satılmaktadır.Bunları kupeşteye monte edipte kamışlarınızı yerleştirdinizmiydi rahat edersiniz.
    Ben artık sadece Y0-zuri marka zokalarla avlanıyorum.Piyasada ucuz cok çeşit marka zoka vardır.Altlarında ışıldak yada fosfor cubuğu konacak bölmesi oplan Yo-zuriler iyi iş görmektedirler.Son zamanlarda cxam zoka tabir edilen bir Yozuri markası halende yok satmaktadır.
    Sırtı zokalarının altında kafaya doğru kurşun ağırlıklar vardır.Bunlar değişik ağırlıkta olabilirler.İki ayrı ağırlıkta olanı kullanırsanız şansınız daha artacaktır.
    Lütfen sırtı yaparken olabilecek en ağır hızda seyrediniz.Rölanti ayarınız yüksek geliyorsa bir boş bir dolu olarak motorunuzla seyrediniz.
    Benim oralara gelmem zor,ama kimbilir birgün yolum düğşebilirde.Bende sizi buralara beklerim.ç
    Sevgiyle kalınız.

16. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili KIvanc
    Bu zokayı almakla iyi bir iş yapmışşın.Bu Rapala marka FireTiger zoka fosforsuzdur.Ancak albenili renkleri şayet full mehtapda kullanılırsa iş görecektir.Hemde diğer zokalardan daha fazla.
    Rasgelsin

17. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bende ilşgine teşekkür ediyorum Ahmet Fatih,sevgiyle kal

18. HACI MURAT KILIÇ

HACI MURAT KILIÇ HACI MURAT KILIÇ

Favori Kamış:
    SHIMANO SPEEDMASTER AX VERTICAL JIGGING 1,83 MT -MHS- 85-200 GR
    Favori Makine:
    SHIMANO STELLA 18000SW
    En İyi Avı:
    6.5 KG LAGOS
    Vedat abi paylaşımların gerçekten çok güzel..ellerine sağlık..

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Teşekkürler sevgili Murat

20. Gelici

Gelici Hüseyin

Çok değerli bilgiler için size teşekkür ederim yazı bir hayli eski olmasına rağmen ben yeni gördüm bu nedenle bilgi yenidir benim için