Parsun 9.9 performans

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında SİMAV tarafından paylaşıldı.

1. SİMAV

SİMAV ali

Öncelikle herkese merhaba uzun süredir foruma giremiyorum. Şimdi bir konuda bilgisizliğimi yardımlarınızla gidermek istiyorum. Benim 4,30 fiberde 9.9 parsun motor var fakat performansını beğenmiyorum. Trim ayarı nasıl olmalı ve gücünü artırma şansım var mı? Beni bilgilendirmenizi rica ediyorum.

2. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    4.30 m tekne için 9.9 uygun bir beygir gücü aslında. Trim ayarı manueldir, motoru kaldırdığında bir çubuk görürsün onu en dibe tak (motor kayık üstünde iken aynaya paralel olmalı).
    Motorun gücünü arttıramazsın fakat güç yetersiz derken neyi kastediyorsun, daha önce başka 9.9 Hp kullandın ona göre mi yetersiz yoksa hayalinde 9.9 Hp 4.30 m fiberi uçurur diye bir düşünce mi vardı, hangisi?
    Kolay gelsin.

3. SİMAV

SİMAV ali

Farklı kullandığım motor olmadı hiç. Fakat biraz daha serileşirse beni tatmin eder araştırmalarım sonucunda performans için karbüratör ve performans pervanesi takarsam artış olurmuş. Sizce bu durum doğrumu?

4. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Arkadaşım olmuyor o dediklerin, belki performans pervanesi olabilir ama ne kadar etkili olur bilemem. Ben performansı kıyaslarak ölçmüştüm. 9.9 Hp gücünde birden farklı motorla 4.50 m tekne de denemiştim. Hayırlısı olsun.

5. timuçin

timuçin Timuçin

Favori Kamış:
    Okuma luremania
    Favori Makine:
    Shimano catana
    En İyi Avı:
    Kalkan...
    Kaç mil hız yapıyorsunuz? Bende de aynı motor mevcut...

6. SİMAV

SİMAV ali

Mil ölçmedim fakat dip gaza aldığımda çok istediğim gibi gitmiyor. Detaylı olarak araştırmaya çalışıyorum performansını artırmak için zannedersem 15bg ile sadece karbüratör farkı mevcut.Tavsiye edilen performans pervanesi ve karbüratör değişirse hız artacak diyen ustalar oldu. Birde bu trimel ayarını nasıl yapıyorsunuz ?

7. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Alıntıdır;( aynı konu üzerinde seçme bir yorum)
    ''bundan 20 sene evvel 9.9 ile 15 beygir arasında vergi farklarından dolayı sadece 1-2 seride 2 marka 15 beygir motorun sadece 3 parçasını değiştirerek 9.9 olarak piyasaya sürdü siz gidip bu 3 parçayı alıp değiştirdiğinizde motorunuz 9.9 görünümünde 15 beygir performansında oluyordu

daha sonraları diğer 9.9 motorların karbiratör dişli pervane vs gibi parçalarıyla oynayarak performanslarını arttırdılar
    ANCAK sonradan yapılan bu motorlar 15 beygir performansına sahip olamadıkları gibi fazla yakıt tüketirler

şu an satıcıların 9.9 = 15 bg masalına inanmayın''

8. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Benim Rota martı teknem var. Motor olarak Tohatsu 2 zamanlı 9.8 HP motorum var. Teknemin ağırlığı Ağırlığı 250 kg, motorun ağırlığı 26 kg ve iki kişi toplam ağırlığı 130 kg durgun dalgasız denizde 11 km tam gazda hız yapıyorum. Buna göre siz kendi hızınızı ölçün değerlendirin. Eğer tekneniz daha ağır ise benim yaptığım hızdan daha yavaş girmesi normaldır. Daha hızlı gitmek isterseniz beygir gücü daha yüksek bir motor almanız lazım

9. SİMAV

SİMAV ali

Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Araştırmalarım sonucu yanlış trim ayarıda performansı götürüyor. Cumartesi bir kaç deneme yapacağım inşallah düzelir :)

10. nazımcan akalın

nazımcan akalın Nazım Can Akalın

Dostum merhabalalar

Aynı marka aynı sorun bendede var trım ayarlarını cok denedım olmadı ıkı defa servise verdim sagolsunlar cok ılgılendıler ama yıne olmadı karbıratör temizlendi yenı benzın deposu yıne olmadı aklıma gelen tek care kaldı bujıler, bujılerı degıstırıcem duydugum kadarı ıle performans bujılerı varmıs onlardan bulmaya calısıyorum aynı zamanda atesleme sıstemınıde tekrar kontrol edıcem senden rıcam trım ayarlarını yaptıktan sonra bızıde bılgılendırırmısın gercı ben uygun trıme getırdım ama ne bıleyım ıste ınsan o kadar hevesle aldıgı seyden sorun yasayınca cok sınır oluyor parası bir kenara sınır olmak zaten kısa olan tatılın ıcıne edılmesı daha çok moral bozuklugu

11. SİMAV

SİMAV ali

Abi seninle aynı duyguları yaşıyorum motorun kaç model çünkü yeni 9.9' lara takviye yani güçlendirme yapılamıyormuş. Fakat bundan üç ve iki seneki önceki motorlara vs yapıla biliyormuş. Cumartesi net olarak durumu yazacağım. Ustaların dediği pervaneninde değişmesi gerekli onun bile katkı sağlayacağını dediler. Bu işe girerken ince eliyip sıkı dokumak lazım motora zarar vermeden fabrikanın kıstığı bölümleri rahatlatma yapmalarımız lazım. Örnek audi 1.8 122 motorunu yazılımla servis garantili 160 bg yapabiliyoruz. Eski parsunlar 15bg bozması yeniler 8lik bozması bilgin olsun. Denedikten sonra sana durumu yazacağım en azından tabirim için kusura bakmayın benim elimde patlarsa sen girişmemiş olursun :D

12. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Sana tavsiyem motoru başka teknede de denemen, belki tekneden kaynaklanıyordur sıkıntın. Zaten ayna yüksekliğine göre motor kullanıyorsundur (uzun şaft,kısa şaft). Senin asıl sıkıntın hızla ilgili anladığım kadar ama 9.9 Hp çokta uçmaz zaten.

13. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Motor parsunsa sorun çıkarması çok normal. Bende 5 HP 4 Zamanlı aprsun kullandım 55 kg botta tek kişi durgun havada (Ben 55 kg yim) 7 km den hızlı gidemedim. 9.8 Tohatsu aldım sıfır 2 zamanlı ondan sonra durgun suda gene aynı botla 25-30 km arası hıza ulaştım. Parsun motorlar beş para etmez. Neden alrısınız hala anlamam.

14. SİMAV

SİMAV ali

Uçmasını beklemek değil benim derdim makinemden biraz daha verim almak. Çünkü aşırı performans beklesem 20 bg altında almam elimdekini serileştirmek amacım. Parsun alma nedenim çok motor inceledim verileri yamaha ya yakın olduğundan ve fiyatının avantajlı olması.

15. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Tamam ali amaç yardımcı olmaktı, sana kolay gelsin.

16. nazımcan akalın

https://yadi.sk/d/kxwI2rGyi8hP7/18170002.MOV
    enes fıkır vermesı acısından vıdeo ekledım inşallah olmustur hareket halındekı ıkı vıdeoda da tam gaz verıyorum ancak bırı yavas gıderken öburunde hızla gıdıyoruz ıkı vıdeonun arasında boşluk yok yanı bır kac dakıka sonrası benım motor gıtmıyor ancak gıdıncede ucuyor canı nasıl ısterse senın bu konu hakkında fıkrın varmıdır ıkı defa servıse gıttı bana motor calısıyor dıyorlar tamam calısıyor ama gıtmıyor dıyorum bende anlaşamadık anlıcagın :))

videoyu 3-1-2 sıralaması ıle ızlersen daha dogru olur

17. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Nazım zaten bir tane video var görünen onda da 3 kişi ve muhtemelen malzemeler ile yapılan bir seyir halindesiniz, 9.9 Hp için gayet iyi görünüyor. Senin yavaştan kastın dalgaya karşı gittiğinde kesilen hızın olmasın ? Birde farklı 9.9 Hp dene yada ne biliyim yan yana bir seyir yapın ki fark varsa görürsün.

18. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Senin bu mesajının arkadaşların yazdığı konuyla ne alakası var kaygısız? 5 Hp den ne bekliyordun ki alırken, yada farklı marka 5 Hp 4 zamanlı motor 15 km mi yapıyor? :laughing: :laughing:

19. nazımcan akalın

banghead
    yok dostum uc adet vıdeo olması lazım o gördugun vıdeo hızlı gıderken evt hızlı gıderken gayet ıyı ama ne zaman o kadar hızlı gıdecegıne kendı karar verıyor lınkı tekrar kontrol ederım

20. timuçin

timuçin Timuçin

Favori Kamış:
    Okuma luremania
    Favori Makine:
    Shimano catana
    En İyi Avı:
    Kalkan...
    1. ve 3. video arasında bariz fark var. Benzin deposunun havalandırma kapağını açık tutuyorsunuz di mi?

Sanki motor bir şekilde şişiyor gibi görünüyor. Ben de 1 yıldır Parsun kullanıyorum Rota Martı teknemde, tekne motor dahil 285 kg civarlarında, artı ben dahil 16 km hızı görüyorum.