Balik Otu...

Konu, 'Genel Konular' kısmında almora tarafından paylaşıldı.

1. almora

almora

Favori Kamış:
    10 gr kursun ,sinek iğne(dikkat kursuna)
    En İyi Avı:
    çipura (şans eseri de olsa tuttum ama:):)
    İlk önce HERKESIN BAYRAMINI KUTLARIM.bıraz geç oldu ama:eek:

bır konuda bılgınızı almak ıstıyorum.Bir arkadasım balıkotundan bahsetti.ilk kez duydum.onunda pek bılgısı yokmus cok meraklandım bılgısı olan varmı???

ödemişoyuncak bunu beğendi.
  2. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Benim bildiğim kadarıyla BAlıkotunu iç sularda özellikle göllerde balıkları öldürmek için kullanılıyor yani dinamit gibi balıkotunun atıldığı alanda balıklar öldürülüp avcılık yaptıklarını sanıyorlar.

3. PAŞŞA

PAŞŞA Remzi

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore,Lineaeffe Fury Caster
    Favori Makine:
    Daiwa Windcast Z 5000,Ryobi AP Power
    İÇ SULARDA VE DENİZLERDE AMATÖR AVCILIK MADDE 11.
    Bayıltıcı, uyuşturucu, öldürücü kimyasal maddeler, her türlü patlayıcı madde, karpit, sönmemiş kireç, balık otu vs.’nin amatör avcılıkta kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasaktır.

4. adra

adra

sendende bu beklenirdi zaten zehirliycen bütün popülasyonu:):):)

5. almora

almora

Favori Kamış:
    En İyi Avı:

bılgılrer için tesekkurler arkadaslar:cool: boyle zararlı bırsey oldugunu tahmın tmıstım ama yınede tam anlamıyla ögrenmek ıyı oldu.

6. almora

almora

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    :D :D :D :D

7. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Arkadaşlar.. ben yıllar öncesinden bilirim bu olayı anadoluda kırsalda bilinçsizce kullanılır.tabii yasak oldugunu bilerek veya bilmeyerek...
    bu meret in bilimsel açıklaması:Türkçe İsmi : BALIK OTU
    Latince İsmi : Anamirta Cocculus tur..Diğer İsimleri: Hablülhilal Etkileri ve Kullanım Alanları Terletir, idrar söktürür. Vücudu rahatlatır. Bronşit ve nezlede, bütün bulaşıcı hastalıklarda kullanılır.Cava'da ve Malabar'da yetişir
    bu hayvanda uyuşturucu etki yapar. ve malum hayvanlar su üstüne baygın bir şekilde çıkar ve millet el ve kepçe ile toplar..
    kolay balıkçılık artı yavrularda zarar görür..bu da ayrı sorun..
    ama şu bir gerçektir ki maalesef ülkemiz kırsalında yasa çigneyen uygun olmayan ve dahi etik olmayan avcılıgın % 80 i yasadan ve tabiattan bi haber olmaktan kaynaklanıyor.bizler burada ortak bir amaç ve mekanda bir şeyler görüyor ve ögreniyoruz.. şükür edelim..
    ama işte o vatandaş dagda / bayırda dünyadan bi haber..yaşayıp gidiyor..
    dogayı korumak kurallara uymak geleceğimiz açısından cok önemlidir.

8. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası

Evet Muvaffak abinin dediği gibi Balık otu bir kaç tane daha malzeme ile karıştırılarak balık yemi haline getirilir. Ve Göl, Baraj, akarsu, nehir gibi tatlı sularımızda bulunan balıklar, hazırlanan bu balık otu ilaveli yem ile bayıltarak su yüzüne çıkması beklenir. Su yüzüne çıkan balıklarda el ile toplanarak katliam yapılır.

Şimdi neden katliam yapılmış olur açıklayalım. Atılan yemleri irili ufaklı yavrulu anaçlı bir çok balık yediği için ne boy sınırlaması olur ne kilo sınırlaması olur. Orada bulunan balıkların da bir çoğu bu yemi yediğinden dolayı maalesef bayılarak su yüzüne çıkmış ve ölmüş olur.

Ayrıca Amatör Balık Avcıları olarak bizlere en ufak bir keyif vermeyeceği gibi, sirkülerde de açıkça yasaklanmıştır.

9. doğa meraklısı

doğa meraklısı

Merak

Ben birşeyi merak ettim;

Latince İsmi : Anamirta Cocculus tur..Diğer İsimleri: Hablülhilal Etkileri ve Kullanım Alanları Terletir, idrar söktürür. Vücudu rahatlatır. Bronşit ve nezlede, bütün bulaşıcı hastalıklarda kullanılır.Cava'da ve Malabar'da yetişir

CAVA VE MALABARDA YETİŞEN BU OTU BİZİM KÖYLÜMÜZ NEREDEN BULUYOR Kİ?

10. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    bu ot Türkiye dede yetişiyo arkadaşlar :D bayıltıcı uyuşturucu özelliği var hamurla karıştırılıp kullanılıyo ;) ama etik deil

11. almora

almora

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    NEYMİŞ BU OT YAHU.BEN SORMADIM SİZDE CEVAPLAMADINIZ.:D BİLMEMEM DAHA İYİYMİŞ:cool: :cool:

12. nertikus1

nertikus1 Naci ERTİK

Favori Kamış:
    şamandıralı,makaralı
    En İyi Avı:
    9 kg yayın
    sarıcakaya da Sakarya nehrinin geçtiği vadiyi çevreleyen dağlar ve tepelerde bolca mevcut.hatta seller ile suya karışıp balıkları bayıltıyor.

13. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Paylaşım için teşekkürler.

14. eskisehirli_omer

eskisehirli_omer Ömer

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Bahcecik sazan 3,5kg ,sakarya 1.700 Dargın
    Naci abininde dediği gibi çok yağmur yağdığı zaman balıklar bayılıp suyun üstüne çıkıyo sonra onlar ölüyomu yaşıyomu onu bilmiyom.

15. almora

almora

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    arastırdım küçük olan balıklar yasamıyormus ama buyuk ve dayanıklı olanblar 1 -2 saat baygın kalıp sonra tekrar kendıne gelıyormuss

16. almora

almora

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    BALIKOTU

30-200 cm boyunda, haziran-ağustos aylarında parlak sarı çiçekler açan, büyük ve tüylü yapraklı, iki yıllık otsu bitki.

Çiçekler 1.5-4 cm çapında, 5 taç yapraklıdır. Özel hafif kokulu ve yavan lezzetlidir.

Karadeniz bölgesinde, 350-1100 m yükseklikteki ormanlar, çalılık ve makiler, bataklık ve sulak alanlarda yetişir. Aktarlarda sığırkuyruğu çiçeğinden daha çok, yaprağı bulunmaktadır.

Türkiye'de 230 kadar Verbascum türü bulunmaktadır. Kuzey Anadolu flora bölgesine ait bitkilerdendir.

Bazı sığırkuyruğu türlerinin (Türkiye'de yaygın olan Verbascum sinuatum L. gibi) tohumları içerdikleri bir saponinden dolayı balıklar için zehirlidir. Bu türlerin tohumları biraz et ile ezilerek balıklara yem olarak atılır ve uyuşmuş olan balıklar elle toplanır. Bu usul balık yavrularının toplu ölümüne sebep olduğu için çok zararlı bir balık avlama yöntemidir. Bazı Verbascum türleri Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde (örn. Ardahan) balıkotu adıyla tanınır ve meyvalı dallarının göl ve dere sularına atılarak balıkların öldürülüp yakalanmasında kullanıldığı görülmüştür (gerçek balıkotu Anamirta cocculus'tur).
    :mad: :mad: :mad:

17. flazer

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    özlem tarif ettiğin ot ama sen bence fazla tarif etme burlarda bunu deneyecek insanlar olabilir:D

18. almora

almora

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    deneyenlerın ellerı kırılır insallahhhhhhhhhhhh:mad: :mad: :mad:

artık denemezler :D :D :D

19. flazer

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    aslında balıkları öldürmüyo bayıltıyo ama bu arada muhtemelen boğuluyo ve ölüm bu yüzden gerçekleşiyo bi kere sakarya bu ot yağmurla karışmış çok ilginçti balıklar sersem sersem yüzüyo

20. flazer

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    güldürdün beni akşam akşam:D hadi sana iyi akşamlar ben kaçar;)