Lüfer (çinekop/kofana vs.) takımı, kıyı için..

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. cebirx

cebirx

bence istavrit çaparisine fc misina kullanmaya gerek yok boşa masraf fc misina kullansan zararı olurmu avcılık açısından olmaz tabikide takım daha avcı olur ama istavrit çaparisi için bence fazla maliyetli ben genelde fc misinaları lüfer takımlarında ve sahtelerde kullanıyorum

2. cogito74

cogito74 ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    9 tane istavrit
    Sormak istedigim birsey var. Anlamsiz gelirse cahilligime verin lutfen.kiyidan toby kasik spin kamisla bogazda at cek yapsak soyle 20 gr uzeri bir kasik kullansak lufer alabilirmiyiz. yani 40-50 metreye ulastigimizi varsayarsak kasigi kursunu indirir gibi biraz salmalimiyiz yoksa suya duser dusmez cekmeye baslamak mi lazim.

3. giyim16

giyim16 fezail ulukaya

sunumunuz için teşşekkrler

4. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    Aynısını denedim :) ama birşey tutamadım. Ama bunun yerine 60-100 gram jiglerle çok güzel lüfer alındığını biliyorum.

5. anka1905

anka1905 Emre

Hocam Merhaba,

ben kulak çubuğundaki klipsi anlayamadım, kurşun için mi o?

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Evet, kurşunu takmak için, kurşun dorğudan bu klipse takılacak.. Ama kurşuna ilave misina takmayın. Eğer misina vs. ile kurşunu daha uzun tutacaksanız, o zaman o kulak çubuğunu iyice kısaltın, 1-1.5 cm kadar kalsın en fazla. Mümkünse de, kahverengi veya saydam bir boru ve fırdöndü olsun. Olmazsa kırmızı oje ile boyayın o fırdöndüyü, boruyu filan. Fırdöndüyü boyarken, ek yerlerine bulaştırmayın, yoksa dönmez.

Eğer kurşuna mesela bir karış misina takarsanız, o zaman o boru yüksekte kalır ve çok görünür, balığı ürkütür.

7. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    bugüne kadar 3 ton:):)
    Serdar abi bu bahsettiğn iğnelerin serileri nedir?bir daha deniycem çember iğnelerden...sağol şimdiden..

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Buradaki iğneler çember iğne değil. Bu takım çember iğne ile çok iyi netice vermeyebilir ! Çember iğnenin bağlaması daha farklı bir olay. Buradaki iğneler, bihassa hamsiyle, çember iğneyi aratmaz. İstavrit için bu chinu'lar yerine umi tanago daha iyi netice verir. Japon markaların hemen hepsi bu modelleri satıyor.

Çember iğne istiyorsan, piyasada FUDO nemuri seigo ve MUTSU modelleri var. OWNER'ın 5114 modelinide bulmakta olası, azıcık daha pahalı ama OWNER, owner'dır, iyidir. Bunlar lüfer için ideal değil ama, iş gören etkil iğneler. Lüfer için ideal olan, Mustad C71SS. Ama yurtdışında bile bulamayabilirsin.

Bu çember iğneleri ip misina ile bağlar, ipin üzerine koruma için 5'er mm boyunda kesilmiş enjektör iğnesinden borucuklar geçirirsen, çok iyi netice alırsın. Ama bu kadar kasmana da gerek yok pek. Yem takmak biraz farklıdır, iğnenin olabildiğince boşta kalması lazım.

9. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    bugüne kadar 3 ton:):)
    kağıda geçirdiğiniz gibi tek saplamamı yapılması gerekiyor bu bahsedilen iğnelerle?

10. alperm

alperm Alper

Favori Kamış:
    Lineaffe Turnafresh 3.90
    Favori Makine:
    SHIMANO NEXAVE 6000
    boğazdan lüfer için levrek için rapala atmayı düşünüyorum ...
    11 cm lik bir rapalam mevcut yanlış hatırlamıyorsam
    sormak istediğim soru şu
    boğazda akıntı malum
    rapalayı fırdonduden sonra 0,35 asso 1.5m bedene baglıyorum
    bu takıma fırdondude kurşunda takmam gerekirmi ?
    daha evvel rapala ile hiç denem yapmadım ...
    üstten yuzeyden kısa ve sert harekletlerlemi çekiyoruz yoksa kurşunla dibemi iniyoruzzz
    yardımlarınızı bekliyorum....

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Evet. Lüfer için bir kaç prensip vardır. Yemle oynamamak bunların başında gelir. Ne kadar az iğne geçirdin, sağını solunu elledin o kadar iyidir. Yemi zaten mantarın dibindeki tel kısım tutacak. İğneler ise boşta kalacak olabildiğince. Hiç takmasak daha iyi ama, elbette o zaman karışır onlar.

İğnelerin geçeceği noktayı tespit etmek biraz dikkat gerektirecektir. Takım ne çok gergin olup yemi kasmalı, nede boşta kalıp sarkmalı iğneler.

12. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Serdar bey sizin tarifnize yakın bir takım yaptım,ama herzaman çelik tel kullanırken bu sefer misina kullandım.
    Maalesef lüfer tık deyip iğneyi kesip gitti,günü 12 sarıkanatla kapattım.
    Ama etrafımdakilere dikkat ettim,ben balık çekerken onlar oturuyorlardı.
    Ve bana görede mantarın ayna gibi olması kendisini gizliyor,balığı ürkütmüyor.

13. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    levrek nasıl avlanıyor onu billmiyorum fakat, çinekop, lüfer avlarında;

ben kandillide 130/250 gram kurşun kullanıyorum, fırdöndüden sonra enaz 1,5 metre olmalı diye düşünüyorum. 0,35mm beden güzel,

14. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    ÜStünden geçmiş ama olsun, yazalım...

Avlanacağın derinlik, akıntı durumu, balığın o sırada hangi seviyede yüzdüğü falan önemli. Yerine göre ince spin kamışla önünden çinekopu görerek tutarsın, yerine göre surf veya yemli kamışının fırdöndüsüne 20-30 gram kurşun takarak 3-4 metre derinlikteki sığlıklarda denemeler yaparsın ama bunlar malesef çok sık karşına çıkmayacak durumlar.

Genelde surf kamışlarla, ağır kurşunlarla, açıkta balık aramak durumundasın mevzu lüfer familyası ise. Bunda da rapala bedeninin mukavim bir florokarbon 0,25 mm den teşekkül 2 kulaç olması randımanı artırır, 1,5 metre yeterli değil, balık kurşunun sesinden ve görüntüsünden ürker beden kısa ise. Düşün ki bu rapala sisteminin kaynağı olan tekneden uzun olta(veya sırtı) avında kurşundan sonra 4 kulaç misina gelir.

Levrek avı ise apayrı dinamikleri ve aksiyonları olan bir av. Boğazda spin kamış ile rapala ile levrek avına gitmek, eğer garanti bir mera bilmiyorsan sadece kondüsyonunu artırır, güzel kardiyo egzersizi olur. Levrek için canlı gümüş, canlı çalı karidesi, iri boru kurdu, kaya kurdu takılmış yemli takımlarla kırmalık, kumluk boğaz sığlıklarında, dalgalı, dibin karıştığı bir havada gece denemeler yapman sonuç verebilir. O da tabi sık sık deneme yapıp çok kereler boş dönmeyi göze alırsan...

Forumu az araştırırsan dünya kadar teknik taktik var. :)

15. can akgün

can akgün CAN

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
    Favori Makine:
    SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
    En İyi Avı:
    1580 gr sazan
    serdar köylü üstadım
    bu konuyu hepsini okudum.fakat konunun açılışının üzeriden baya bir zaman geçmiş benim sorum şu lüfer ailesi için yemli takım mı yoksa artık herkezin tanıdığı rapalamı ne dersiniz ? yorumunuzu bekliyorum.

16. ayhan avcıoğlu

ayhan avcıoğlu ayhan avcıoğlu

serdar bey merhaba; çinekopta kullanılan fudo chino lar kaç no olması gerekiyor? mantara yakın kısma hangi numara takılacak? ayrıca iki iğnede farklı mı olması gerekiyor numara olarak, kullanılacak yem genellikle hamsi ..cevabınız için şimdiden teşekkürler.

17. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
    Fotoğraflar görünmüyor Serdar. Üzerinden zaman geçtiği için silinmiş büyük ihtimalle. Bu konu çok önemli bir konu ve senin takımların görünüşü de öyle.

18. moonflower

moonflower enes

yeni başlayıp birşeyler öğrenmeye çalışanlar için ve önemli bir konu olduğundan konu sabitleniyor ama konudaki resimler ve videolar görünmüyor,
    bu haliyle hiçbir işe yaramıyor konu,

19. canercc

canercc caner

kesinlikle güncellenmesi gereken bir konu

20. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Serdar Abi ortalıkta yoksa lüfer de yoktur :) İşlerinden dolayıdır sanırım güncelleme yapmamış yoksa yıllardır paylaşımlarıyla ufkumuzu açıyor.