Alabalık Sırtısı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. Querorz

Querorz Fatih

Arkadaşlar,

Uzun süredir forumları takip ediyorum. Fakat 1 kere bile alabalık sırtısıyla ilgili bir şey okuduğumu hatırlamıyorum.

Yurtdışı kaynaklarında da çok bilgi yok. Üstelik adamların kullandığı elektrikli troll motorları öyle sessiz ki... Benzinli motorlar gibi balığı korkutup kaçırma durumları da yok.

https://www.youtube.com/watch?v=2H5vkTepgp0

Bu videoda sırtı çekip bolca Gökala yakalıyorlar. Kullandıkları yemi de belirtmişler.

Rapala F7

Üstadlardan bilgi istiyoruz :) .

Teşekkürler.

2. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Fatih kardeş selam,

Epey zaman oldu yazışmayalı. Umarım Fly bağlama işine giriştiğin hızla devam ediyorsundur.

Soruna gelince.
    Sırtı - sıyırtı ile alabalık avlamak hedefim değildi. Ancak 2002 yılında Ankara Kesikköprü Barajında yer alan gökkuşağı alabalık tesislerinin kaçaklarının turna avında kullandığım rapala ve kaşıklara atladığı olmuştu.

Baktım az dibe yakın çekersem bu iş oluyor, hemen o yıllarda bu bölgede yasaklı olmayan akaryakıtlı motorun süratini düşürüp dibe yakın 3 nr. metalik üzeri kırmızı benekli mepps çekmeye başlayarak ilk gelenin hemen hemen iki katı boydaki gökkuşaklarını avlamıştım.

Ancak başta da yazdığım gibi hedef avımız ilk fotoğrafta da görüldüğü üzere turnaydı. :)

13 yıl geçmiş aradan. Hayat akıp gidiyor. :rolleyes:

RASTGELSİN.

Ekli Dosyalar:

3. Querorz

Querorz Fatih

Tarık Abi,

Fotoğraflar ve bilgiler için teşekkür ederim. Rapala çekilmesini anlarım da döner kaşıklarla sırtı çekilebileceğini düşünmemiştim. :)

Fly bağlama konusunda oldukça geri kaldım. Ama flyla avlanma konusunda ilerledim(Türkiye'de olmasa bile). Şimdi bir tekne almaya niyetliyim daha çok tatlı su kullanımı için. Biliyorsun tekneden fly çok rahat. Fly açısından da yeni bir sayfa açabilir bu tekne bana :) .

4. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    sen halen tekneyi almadınmı Fatih.Aldığındsa barajda canlı balıkla sırtı yapmanı öneriririm.Büyük Canerler gelebilir.

5. Querorz

Querorz Fatih

Vedat Amca, Rota'yı iptal edip paramı geri aldım. Safter 5.00 yarım kamara alacağım. Havalar bir parça ısınsın diye beklemedeyim.

Canlı balık bulabilirsem sırtı çekmeyi de denerim :) . Buralar oralar gibi değil Vedat Amca. "Tak şamandıraya solucanı, yakala kızılkanatları, yemlik balıkları." olmuyor.

6. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))

Fatih kardeş,

Flyımı suyu yormadan, hedef avımın o civarda olabileceğini düşündüğüm alana serebildiğim her atışımdan umutluyumdur.
    Sahte yemimi suyu yormadan indirebildiğim ve su içerisinde istediğim aksiyonu verebildiğim her atıştan da umutluyumdur.

Yani demem o ki, bu şekilde av yapılmaz deme. Dene.
    Özellikle de hedef avın olan balık türünü iyice tanı ve onun gibi düşünmeye çalış.
    Becerdiğin zaman bak neler oluyor. :D
    Başarısız olursan da üzülme en fazla biraz vakit kaybedersin. Bir sonrakine başarırsın.
    Başarılı olduğundaysa deyme keyfine. :)

Tekneli ya da teknesiz fly avlarının hikayelerini, en azından sonuçlarını halen bekliyorum.

RASTGELSİN.