Akdeniz istavriti avım

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında baraküda007 tarafından paylaşıldı.

1. baraküda007

baraküda007 fatih

Merhabalar arkadaşlar uzun zamandır rapor açmamıştım bir rapor açayım dedim dün geceki avlarım olan 6 parça akdeniz istavriti balıklar dün gece saat 01:45 le 02:15 arasında yeşil parlayan üçlü silikon takımla tuttum reeling daha sonra arkası kesildi balığın... bir grub büyük avcı balık geldi ve balıkları ürküttü canlı olarak iğneye taktığım bir balığıda misinasınıda kesip götürdü bir tanesi... tuttuğum balıklar kadar iğneden düşüp kurtulan çok oldu çünkü bu balığın ağzı küçük iğneyi tam yutamıyor birde ağzı çabuk yırtılıyor o yüzden iğneden düşende çok oldu ve iki küçük levrekte suya iade edildi daha güzelleri ve büyükleri sizlerin olsun cümleten hepinize rastgele :)

Ekli Dosyalar:

2. seckint

seckint Seçkin

Favori Kamış:
    4.20 surf kamış
    Favori Makine:
    okuma synex
    En İyi Avı:
    3,5 kg Martı
    istavritlerde porsiyonlukmuş,
    tebrikler avınız daim olsun :)

3. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    vay arkadaş koca koca istavirtler

4. bogaz_1905

bogaz_1905 Erdem

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme Cast 430
    Favori Makine:
    Raw II 55
    Fatih maşallah çok güzel bir av olmuş.. Hareketlenmenin peşine biraz spin mi çalışsaydın acep ??

5. bay_maximum

bay_maximum HALİL

Favori Kamış:
    alba star 2808 4m
    Favori Makine:
    daiwa crossfire 3000x
    En İyi Avı:
    13 kilo pullu
    balıklar harika bunlar palamut kıskandırır maşallah :)

6. baraküda007

baraküda007 fatih

teşekkürler :) hareketlenmeye sebeb olan balıklar zarganalardı bir kaç tanesini gördüm ama burada çok büyük zarganalar oluyor kol gibi büyük onların olduğu yerede attım ama yemediler hatta bir tane istaviriti canlı taktım sırttan bir iğne alttan bir iğne takıp gezer kurşunla saldım suya yaklaşık 1 saat sonra takırtı oldu oltanın olduğu yerde misinayı bir tuttum boş idk balığı almış misinayıda kesmiş gitmiş bidahaki sefere çelik telle kullancam

7. baraküda007

baraküda007 fatih

teşekkürler arkadaşlar daha büyükleri sizlere rast gelir inşallah

8. helleagle

helleagle Egemen Görkem Turan

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE
    Favori Makine:
    SHIMANO CATANA
    En İyi Avı:
    110cm Yayın
    Dostum helal olsun. Çok güzel bir av yapmışsın. İstavritler maşallah yani. Ben buralarda bu boyutta olanını hiç görmedim. Lezzeti nasıldır acaba bu yavruların?:D

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Büyük ihtimalle, lüfer, kofana, barakuda filan denk gelmiş olmalı. Zargana misinayı kolay kolay kesemez.

Birde Akdeniz istavridi diye bir şey yok aslen. Karagöz ve Sarıkuyruk istavrit olmak üzere iki türü var bunun. Resimdekiler karagöz istavrit.

Karagöz istavritler boyda posta alıp başını gidebiliyor. Ama sarıkuyruk olanlar küçük olsada lezzetli oluyor. Marmara ve Akdeniz'de, Karagöz istavride çok sık raslanıyor. Ama karadenizde pek o kadar sık görülmüyor.

10. baraküda007

baraküda007 fatih

sağol görkem daha güzelleri senin olsun lezzeti karadeniz marmara istavriti kadar lezzetli değil ama spinle yakalaması çok zevkli aynı anda iki üç tane çektiğin bile oluyor reeling

11. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Serdar,üç çeşit istavritimiz var her üçüde tüm sularımızda mevcut.Resimdekiler istavrit(yani sıradan,gerçek istavrit) Trachurus picturatus.
    Sarı kuyruk istavrit(Trachurus mediterraneus) ile sıradan istavrit gövde yapılarıyla çok benzeşir,sarı kuyruğun belirgin bir sarılıkta yüzgeçleri olur.Çoğu zaman sıradan istavrit sarı kuyruk diye satılır(birazda lamba yakılarak) .
    Karagöz istavrit ise(Trachurus trachurus) küçükken gövdeye oranla büyük kafası,büyüdüğünde koyu gözleri,koyu sırtı ve nispeten enli yapısıyla ayırd edilir.
    Aslında her üçüde epey büyürler,40 cm lik sarı kuyruk hiçde bulunmadık hint kumaşı değildir.Karagöz istavritler30- 50 cm boylara(max.70 cm) açık sularda ulaşıyorlar,marmarada karadenizde ufak kalmalarının sebebi,hem yırtıcılar,hem aşırı avlanma,hemde göç etmeleri.
    Bu üç türünde üreme boyları oldukça küçükkendir,onbir cm lik normal istavritler şu an havyarlı,karagöz istavritlerde de durum aynı,ikisi bu sıralar,sarı kanat bir iki ay daha geç havyar tutuyor ve 13-14 cm boylarda gerçekleşiyor.Sarı kanat daha gezgin ve orta suların balığı ve daha uzun göçler yapmakta,ben buna bağlıyorum havyar durumunu.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Gözünden vs. biraz anlaşılır, ama ikisini ayırt etmenin en iyi ve kolay yolu, yanal çizgilerine bakmaktır.

Kuyruk rengi çok zaman aldatıcı olur, zira istavrit renk değiştiren bir balıktır zaten. Sarıkuyruğun kuyruğunun sarı, daha doğrusu yeşil olması, daha çok yaşadığı derinlikteki ışık koşulları nedeniyle.

Sarıkuyruk istavrit geç büyüyor ve diğeri kadar büyümüyor. Ama ikiside bir hayli büyüyebiliyor. 2-3 yaşındaki bir sarıkuyruk, kıraça kadarcık olurken, hemde ergenliği aşmış bile olmasına rağmen, karagöz bir karışı aşabiliyor.

Bizim burada karagöz istavrit çok yaygın. Kiloluk istavritler sıradan bir şey halinde.