atarı fazla surf kamış ile at çek yapılır mı ?

Konu, 'Kamışlar' kısmında AcemiKıyıBalıkçısı tarafından paylaşıldı.

1. AcemiKıyıBalıkçısı

AcemiKıyıBalıkçısı Kadir Kartal KK

Favori Kamış:
    Alba Star supercool 20-40g spin
    En İyi Avı:
    Karagöz 25cm
    Merhaba üstadlarım sizin sayenizde balıkçlık işini öğreniyorum ve gene bir soruyla karşınızdayım.İnternetten surf kamışlara baktım fakat hepsinin atarı 100-150 civarıydı at çek kamışlara baktım 10-40 gr atarlılar idi.Şimdi bu surfler ile at çek yapılamazmı veya yemli ?Birde bu kamış atarın balığın hassasiyetini arttırmaya yararmı yani daha çok hissettirir heralde atarı daha düşük olanlar diye düşünüyorum.Son olarak da 100 tl ye kadar surf kamş önerisi bekliyorum.
    Cevaplarını esirgemeyenlere teşekkür ediyorum.
    Saygılar

2. Azer

Azer Azer

En İyi Avı:
    Levrek 46 cm, 1100 gr
    Merhaba,

Ben de acemi sayılsam da, bildiklerimi yazayım istedim.

Surf ile at-çek yapılır. Mesela boğazda 100 gr üstünde kurşunlarla çapari de atıyorlar, rapala da. Daha düşük ağırlıklar akıntı yüzünden maalesef sorun yaşatıyor. Fakat surflerin amacı daha büyük kurşunu daha uzağa fırlatmaktır. Genelde akıntının çok fazla olmadığı yerlerde veya kurşunun takılma ihtimali yüksek olan yerlerde tercih edilmez, kurşun takılır. Şimdi diyeceksin ki: "surf alırım hem 30 gr atarım, hem 150 gr atarım". Evet, atarsın, fakat 30 gr atmak için çok daha hafif kamış kullanırsan 5 kez değil 50 kez at çek yaptıktan sonra yorulursun. Hem de atarı 100-200 gr olan surf kamış 30 gr'lık bir kurşunu yeterince uzağa fırlatmana imkan tanımaz, çünkü yeterince esnemez ve elinde odun parçası varmış gibi hissedersin, uzak atışlar yapman imkansız olur.
    Yani sonuç olarak her şey kullanacağın ağırlığa bağlı, kamışı ona göre seçeceksin.
    Bir kamış en iyi performansı tahmini ortalama değerlerde verir, mesela 50-100 ise 75'te, 100-200 ise 150'de vs. Bu benim fikrim.
    Bir tane kamış alayım, her işime yarasın mantığı yoktur. :)

Rastgele! reeling

P.S.

Bu kamışı bir araştır: (http://www.incecizgi.net/Dam-Steelpower-Red-Tele-Surf-Uzun-Sapli-390cm-100-250gr-Surf-Kamis.html#0) Ben de almayı düşünüyorum, ama tam emin değilim, araştıracağım.