HANGİ İĞNEYE HANGİ BALIK

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında smıle emre tarafından paylaşıldı.

1. smıle emre

smıle emre emre

Favori Kamış:
    LINEAEFFE SEA MASTER 420
    Favori Makine:
    OKUMA AVENGER AV 65
    Sevgili dostlar benımde bu forum katkım olsun ve bir abimin kendisinin bildiği bilgiler ve araştırmaları benımle paylaştı, bende bu bilgileri siz forumdaşlara paylaşıyorum, tabiki sizin bilgilerinizde önemli, katkılarınızı beklıyorum. hooked

İZMARİT

MUSTAD 264 12,13
    MUSTAD 1521 8,9

KARAGÖZ

VWC 9224BL 5
    MUSTAD 530 5,6
    MUSTAD 1523 5

İSTAVRİT

VMC 9224 BL 6 7 8 9
    MUSTAD 1522 10 11 12

ÇİPURA

MUSTAD 496N 1,2,4
    MUSTAD 505 1/0,2/0
    MUSTAD 496 1,2,3

LÜFER

MUSTAD 1251C 2/0,3/0
    MUSTAD 1799 2/0,3/0
    MUSTAD 3282 2/0,3/0

MIRMIR

MUSTAD 496 7,8
    MUSTAD 92668NPNR 6,8
    GAMAKATSU LS 5312 4,6

PALAMUT

MUSTAD 1250D 2/0 3/0
    MUSTAD 1251C 2/0 3/0
    MUSTAD 2315 2/0 3/0

ÇİNEKOP

MUSTAD 1799 1/0
    MUSTAD 1251C 1,1/0

SİNARİT

MUSTAD 540D5/0,6/0
    GAMAKATSU GURUBU
    SASAME GURUBU

LEVREK

GAMAKATSU GURUBU
    OWNER 5100-091 NO..2

MERCAN

REMİXON 1,1/0
    GAMAKATSU LS 5213N 6
    GAMAKATSU LS 5314N 4

HERKEZE RASTGELE

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bu maalesef yanlış bir yönlendirme oluyor.

İğnenin nasıl olacağı, balığa değil, daha çok kullanacağın yeme bağlı.

Listede hemen herkesin öyle bildiği iğneler mevcut. ama mesela, lüfer için en kötü tercihlerden biri, 1251, 1523 veya 1799. Pek çokları buna itiraz edecektir ama, bu iğnelerin dezavantajını gidermek için samuray savaşçısı gibi tasma atmakla uğraştıkları hakikatini unutmuş olacaklardır.

3. smıle emre

smıle emre emre

Favori Kamış:
    LINEAEFFE SEA MASTER 420
    Favori Makine:
    OKUMA AVENGER AV 65
    Üstadım hemen bu bılgıyı verenn kışıye soyluyorum :)
    Bilgilendirmen için ***.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ona mesela şunu sorabilirsin. Neden 10750 değilde, 1521 ?

Derse ki, kısa saplı, lüfer/çinekop keser, soru şudur: sanki 1521 olunca kesmiyor mu? Bugün satılan -kaldıysa stoklarda- 1521'lerin %80 i en azından, bir lüferin ağzında veda etti sahibine. Yani, 1521 olunca kesemiyor diye bir şey yok ki.

Benzer bir şeyi, mesela çupra olayında da görüyoruz. Evet, mesela 496 çupra için gayet iyi bir tercihtir, yem olarak yumuşak bir şeyler kullanıyorsan. Ama yengeç için, 496 veya 505 hiç iyi bir iğne değildir. Kurt içinde aynen. Ve çupranın en iyi yemi, yengeç ve kurttur.

5. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Barbaros Küpcü

Favori Kamış:
    savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    33 cm mırmır,82 cm mıgıri
    İğneyi yeme göre belirliyorum.Mesela yengeci öldürmeyecek iğne Mustad 496 NPBU no 2/0 kullanıyorum.Fakat maalesef yengeci canlı tutmayı başaramıyorum.

Yengeci artık Fudo'nun kırmızı çember iğnesi ile ve yem ipiyle sararak kullanacağım.
    Mustad 496; mamun, yengeç,madya, sülünez ve boru kurdu için biçilmiş kaftan bence.
    Kalamar parçasını ise ince, kırmızı çember iğne ile kullanıyorum.

Serdar abi,üstadım yukarıda mesajınızda 496 yengeç için olmaz demişsiniz.Sizin bilgi ve tecrübenize çok saygım var.Acaba bu iğne yerine yengeçte hangi iğneyi kullanabiliriz ve sebebi nedir aydınlatırsanız çok sevinirim.

Bir de Mustad'ın ezik kısmının misinayı patlatma veya kesme sorununa nasıl bir çözüm lazım.Yük binince bütün Mustad lar böyle mi?Serdar abimizin yazıları çok doğru ve mantıklı.Tek düze değil

Teşekkürler Emre ve Serdar abi

6. V-Oltacı

V-Oltacı Reşat Çetinoğlu

En İyi Avı:
    Halen sularda :)
    Japon iğnelerinden şaşmıyorum. Mustad, wmc vs. gibi ucuz iğneleri sevmiyorum. Zaten balık vursun diye o kadar bekliyoruz, o yüzden işi şansa bırakmıyorum. Favorim Sasame Keiryu.

7. smıle emre

smıle emre emre

Favori Kamış:
    LINEAEFFE SEA MASTER 420
    Favori Makine:
    OKUMA AVENGER AV 65
    Acaba çupra/mırmır için kaç numara verım alıyorsunuz ?

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İlginç. Normalde Mustad ve WMC japon iğnelerden pahalıdır. En azından kafa kafaya giderler hadi.

Mustad'ın çok güzel iğneleri var, ama genelde pek bulunmaz. Bulabilirsen bilhassa tavsiye ederim. Japon olanlardan owner ve daichi ancak o mustad'larla ölçüşebilir.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Kafam deli gibi ağrıyor, çok uzun yazacak dermanım yok pek cyrr

Sadece, delikli iğneler o kesme sorununu halletmek için var diyebilirim. Birde, misina iğnenin içinden gelmeli. Ama bu kesme sorunu mutlaktır, ancak azalır, bitmez, delikli iğne kullanmadığın sürece. Kendi adıma senelerdir deliksiz iğne almıyorum desem yeridir. Sadece, su üstü kurt takımlarında kullanmak üzere küçük bir kaç iseama almışlığım var o kadar.

10. lodoscubarbaros

Favori Kamış:
    savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    Mırmır çupraya göre daha büyük açıyor ağzını galiba.1/0 no 496 yı midesine indirmişti 33 cmlik mırmırım.Yakaladığım en büyük mırmırdı.Zaten 20 cm den küçük her balığı salıyorum.Küçük balıkların iğneme yakalanmaması ve yakalanan büyükçe bir balığın küçük iğneyi yutupta kendisine ve bana eziyet olmaması için iğneyi büyük tutuyorum.
    Balığın iğneyi kusmaması için çapraz iğne tercih ediyorum.Şuan her yeme ve balığa mustad 496 np-bu 2/0 kullanıyorum.
    Tabi başka iğnelerde hoşuma gidiyor,mesela ;
    Pioneer marka wide gap hook ringed model 2/0 no (boru kurdu için)
    Owner marka seigo-bh(50173) model 2/0 no (madya için) siyah olanı
    Yengece yem ipi ile sarmaya Fudo mutsu 1 no

Eskiden iğnenin yokluğunda mustad 496 nın 4 nosunu tek geçerdik fakat şimdi iğne bolluğu var.
    Yalnız Owner'ın ince çember iğnelerinin kertiği ve ucu çabuk kırılma ve aşınma yapıyor.Fudo' nun ince çember kırmızı iğnesi mutsu da bu sorunu hiç yaşamadım.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Canlı yengeç için, 496 iyi bir iğne değildir. 505'te değildir. Bunlar yengeci öldürür. Bunların yerine Mustad 488 kullanabilirsiniz:

İğnenin inceliğine ve dirsekle beden kavisinin duruşuna dikkat edin. 505 ve 496 dirseği, sivri uç tarafında bilhassa köşelidir ve canlı yeme hiç uygun değildir.

Yengecin doğru yerinden doğru şekilde takılması lazım. Yeri şu resimde görülebilir. Buna benzer bir kaç nokta daha var aslında. Bu noktalar boşluklarıdır hayvanın, öldürücü bir doku hasarı yapmaz.

Kabuklarda hiç kırık olmadığına dikkat edin. Temiz, düzgün bir delik olmalı.

12. smıle emre

smıle emre emre

Favori Kamış:
    LINEAEFFE SEA MASTER 420
    Favori Makine:
    OKUMA AVENGER AV 65
    Bu bilgiler çok işime yarayacak reeling

Serdar abi ve size çok teşekkürler rastgele.

13. lodoscubarbaros

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    Tamam 488 aldım notumu.Demek ki takış şekli de bu şekil ve boşluktan,aldım dersimi.
    Yengeçler henüz yavruymuş 1 ay sonra çıkarılıp satılmaya başlıyacakmış.

Çok teşekkür ederim Serdar abi.Başınızın ağrısı için de büyük geçmiş olsun derim.

14. Turkey Fishing Club

Turkey Fishing Club Meriç

Favori Kamış:
    Buffalo 300 Cm Pelican Kamış 50-100 Gr Atarlı
    Favori Makine:
    Alba Star RR 40 - KK 50
    En İyi Avı:
    4.5 Kg Levrek
    Ben Levrek için öncelerde düz iğne kullanırdım. Fakat son zamanlarda tam aksine çapraz iğne kullanıyorum. Bence su üstü raglou çalışıyosanız bnce çapraz iğne daha verimli. Tabi bu benim görüşüm.

Ayrıca canlı yem için bilemiyorum fakat yine bu şekilde kullanırdım. Daha hassas olduğunu düşünüyorum.

15. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Canlı yem ile avlanmam..Bu güne kadar da hiç avlanmadım...Vicdanen uygun bulmuyorum..Tabi bu benim görüşüm...Benim kullandığım iğneler mustad,daichi,owner,fudo artık günümüzde ki tüm iğneler en son teknoloji ile üretildiğinden ,hepsi birbirinden iyi ..özellikle beklemeli avlarda mutlaka chınu iğne kullanırım.İğneleri genelde küçük ince olmasına dikkat ederim.:)

16. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Levrek için VMC 9142 2 numara kullanıyorum. Yem olarakta Mamun. Aynı iğneyi yine mamun ile Çupra içinde kullandım. Aynı avda kullandığım değişik marka ve ebattaki iğnelere (Örneğin505 5 numara) göre daha başarılıydı. Avda mamun kullanacaksam mutlaka bu iğneyi kullanıyorum. Tavsiye ederim.

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Matzuo'nun bir iğnesi vardı, VMC 9255'in aynısı. İğne dediğim, el ayası kadar nerdeyse bir şey. O boyda pek model yok.

Dışarıdan bakınca ikisi yanı gibi. Tırnak testinde filan, gayet keski matzuo. Her şey harika. En azından bulunuyordu kolayca.

Velakin, tutmadı bir türlü balıkları. Balık gelip koca mezgiti geveleye geveleye yiyip gidiyordu. Ama VMC her nasılsa, hiç affetmiyordu, kendi kadarcık balığıda, adam boyu olanı tık yakalayıp teslim ediyordu.

Nedendir bilmiyorum, pekte araştırmadım, gidip VMC nerden bulunur bunu araştrımak daha mantıklı geldi zira.

Ama kıssadan hisse, birbirinin aynı gibi görünen iğneler bile aynı derecede avcı olmayabiliyor. Tecrübeler önemli bu hususta.