Sahte yemle sürütme (sırtı) avı uygulamam

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Değerli üyeler

Son birkaç keredir uyguladığım ve netice aldığım,ani derinlik değişmelerinden asgari etkilendiğim,daha gün öncesindede bana 2 tombul sinagrit palazı ayrıca 3 lambuka veren,ancak artık fotoğraf makinem bozulduğundan belgeleyemediğim bu uygulamamı maddeler halinde anlatmak istiyorum.Belki denemeye değer bulur ve netice alırsınız.

1)Genelde girinti çıkıntısı olmayan düz sahil şeridi boyunca sırtı çekersem,2 adet kamış tutucu kullanıyorum.

2)Bunları karşılıklı küpeştelerime,balık vurduğunda hemen farkedebileceğim şekilde monte ediyor,tercihan kalaması iyi cırlıyan makaralar kullanıp,böylece ses ilede beni uyarabilecek avantajı sağlıyor,kamış tutucularımı,küpeştelere dik değilde,hafif eğik sabitliyor,kamış uclarını suya sadece yarım metre kadar indirip bu şekilde avlanıyorum.

3)Kamış tutucularını doksan dereceden daha az bir açıda montelememin sebebi,kimi zaman umulandan daha iri bir balık vurduğunda,kamışı yuvasından daha rahat çıkarabilmek içindir.

4)Kalama ayarlarını illaki ava başlamadan evvelinde ve kamışın ucundan,sanki balık vurmuşta çekiyormuş gibi yaparak,kamışın eğilmesinden sonra makaramdan misina sağılmaya başladığı ayarda yapıyorum.

5)Seyir sırasında arada gaza dokunup sürati hızlandırıp hemen akabinde yavaşlayıp ambele yapıyor ve balıkları kıskandırmaya çabalıyorum.

6)Düzenim şu şekilde.İki en güvendiğim sahtemi kullanıyorum.Dolayısıyla sıkca sahte değiştirme gereği duymuyor,bu bakımdanda sahtelerimi rapala düğümü(kasalıdüğüm)ile bağlıyorum.Sahtelerimde gömük halkanın haricinde,birde sustalı(split ring)ayrılabilen halka takılıysa onu çıkarıyor ve rapala bağını gömük halkaya,sahtenin eniyi salınmasını teminen bağlıyorum.
    Sonrasında 5metre uzunluğunda güvendiğim bir FC misinanın ucuna olabildiğince ufak ama bilyalı çekeri gayet yüksek bir fırdöndü bağlıyorum.Tekrar 5 metre kadar(bu kere FC olmasına gerek yok)misina bağlayıp bununda ucuna tekrar aynı fırdöndüden bağlıyorum.Tekrar 5 metre kadar uzunluktan sonra bir kasa düğümü yapıyorum.Bunu makaramdan gelen küçük ama çekeri yüksek klipsli fırdöndünün ucuna ilmek yaparak iliştiriyorum.

İçine fırdöndünün bir halkası gömük diğeri boşta kalan yuvarlak hatlı kurşunlar kullanıyor ve açıp misinayı geçirdiğim bu klipse kurşunun boşta kalan halkasını geçirip güzelce kontrollü kapatıyorum.

7)Evvelden telli,oluklu,yada askılı torpil şeklinde vs.sırtı kurşunları kullanmakta ve sıkca takılmalar erişte toplamalar yaşamaktaydım,bu düzende uzun bırakılan sahte misinası ve yuvarlak hatlı kurşunlar sayesinde bu durum asgariye inmiştir.

8)Olabildiğince küçük ama kuvvetli fırdöndüler ve klipsli fırdöndü kullanmamın sebebi,balığı çekerken,belli bir mesafeden sonra gelen kurşundan sonra kamışımı bir yana bırakıp,elle devam etmekten kurtulmak,sonuçta kamışımla balıkla birebir kalmak,kepçelerkende kolaylık sağlamak içindir.
    Elbettekurşun gelince bir hamlede klipsiş açıp,kapatım devam ediyorum.
    9)Kamış halkaçapları değişkendir,keza makaranın sarma teli yatağıda değişkendir.Dolayısıyla fırdöndü ve klipsleri secerken,bunların zorlanmadan halkalardan geçip misinayla birlikte makara bobinine sarılmasına uygun boyda olmaları esastır.

10)Şayet ilave kurşunda takmak isterseniz ve daha derinlerde sırtı çekmeye karar verirseniz,istediğiniz yerekolayca takılabilir vede çıkarılabilir şekilde misinayı ikiye katlayıp kurşun halkasından geçirip birilmek yapar bu şekilde devam edersiniz.

Sevgi ve saygımla kalınız

2. NADİR

NADİR NADİR

Favori Kamış:
    kenardan at-çekte kullanılan tüm malzemeler
    Favori Makine:
    SHİMANO
    En İyi Avı:
    yakaladığımda heyecanlandıran balık
    USTAM AĞZINA,YÜREĞİNE SAĞLIK. RABBİM SAĞLIKLI ÖMÜRLER VERSİNKİ SİZE, BU ANLATIMLARINIZDAN MAHRUM KALMAYALIM

3. Gargadar

Gargadar Burak

abi çok değerli bilgiler vakit ayırmışsın teşekkürler, iki takımın dönüşlerde karışmasını nasıl önleriz. ağırlıksız iki rapala kullanıyoruz ama sık dönüş yaptığımız avlarda takımlar karışıyor birbirine.

4. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    İlgi ve yorumlarına çok teşekkür ederim sevgili Nadir,sağolasın.

5. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Burak

Dikkat edersen girintisi,çıkıntısı sahil kesimlerinde sırtı yaparken diye yazdımdı.Hakikatende dönüşler iki takımla birden sırtı yaparken karışma riskinin arttığı durumlardır.

Ancak bu karışmaları asgariye indirmeninde şöyle yolları vardır.

Ağırlıklı takımda,takımlardan birisine daha ağır kurşun kullanırım.Bunu salarken her seferinde sahtenin yüzüşünü kontrol eder,sonrasında salıveriiririm.

Bu ilk saldığım takımın ağırlığı daha fazladır vedahaaz salarım.

Diğerinin ise kurşunu daha hafif ve illaki daha uzun salınır.

Böylece bilirimki dönüşlerde ağır takım daha kısa ve daha dipten geldiğinden diğeri onun üstüne doğru yaslasada daha uzun ve daha hafif ve daha yüzden geldiğinden diğerinin üstünden geçsede takılma genelde olmaz.

Ağırlıksız takımlarda ise bu keregagası büyük ve derinden geleni ilkönce salar kısa bırakır diğerini daha uzun bırakırım.

Sevgiler

6. Gargadar

Gargadar Burak

aynı derinlikte iki takımla mümkün mertebe avlanmaktan kaçınmalıyız yani üstadim kisacasi. su üstü iki sahte ne yaparsak yapalim karisir yani dönerken bende bir anormallik yok yani :)

7. bluefinjack

bluefinjack hüseyin

Favori Kamış:
    -
    Favori Makine:
    -
    En İyi Avı:
    48 kilo-eşim
    tek bedende biri derin dalan biri yüzen 2 sahte çekebilirsin. yüzen sahtenin kösteğini 5-6 kulaç dalanı 3-4 kulaç yaparak halkaya geçirilmiş fırdöndülere bağlıyorsun kesinlikle karışmaz. ben bu sistemde genelde xrap mag ve max rap kombinasyonu kullanıyorum biri 3 m biri 30 cm dalıyor.

8. cüneyt yılmaz

cüneyt yılmaz Cüneyt YILMAZ

Vedat abi, tekneyle yana tam dönüşlerde ve geriye doğru dönerken iki takımın birbirinin üstüne düşmemesi, birbirlerine takılmaması için ne yapmak gerekir.

9. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Üstad genç amatörlerin ufkunu açmaya devam ediyorsun, emeğine sağlık..

10. Aykut_Kaptan

Aykut_Kaptan Aykut

Favori Kamış:
    Okuma alimuna 8
    En İyi Avı:
    3.5 kg kefal, 750gr çipura,750 gr levrek
    Merhaba Vedat amca konularını takip ediyorum arastırma yaparken sizin konunuzu gordum ve sormak istedim zodyakla 2 adet kamış ile sırtı yapmak istiyorum bir dip sahte bir yuzey sahte kullanmak istiyorum bu mumkunmudur karısıklık olurmu bu durumda zorlanırmıyım rolantı halınde sahil boyu taramak istiyorum

11. Vedat abi,
    Kurşun ile rapala arasında, sonuncusu fc olmak üzere 3 parça 5'er mt.lik misina kullanıyoruz. Doğru mudur. Yoksa yanlış mı anladım, iki parça mı? Yani mesafe 15 metre mi, 10 metre mi oluyor.

12. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Genelde yaptığım derinsu sırtı avcılığı değil sevgili Yavuz.Dolayısıyla sırtı avlarımın son şekli şu şekilde.

Sahte 5 kulaç FC misinaya bağplanmış,misina ucuna ise sağlam ama minik,tercihan Decoy 10 no fırdöndü.,sonrasında tabi makaradan gelen ip misina,palomar düğpümüyle bağlanmış.

En basit takım bu.

10-15 metrelerde kurşun kullanılmadan dahi bu takımla,palamut,torik,sarıkuyruk,sinagrit,barraküda,melanur gibi balıkları alabilirsin.

Biraz daha derinden gelmek istersen bu kere o minik fırdöndünün,ip misina tarafındaki gözüne,yuvarlak hatlı ve gömük fırdöndüsü olan muhtelif ağırlıktaki kurşunları,ilk önce boşta kalan fırdöndü gözüne bir split halka(sahtelerin iğne takılan ayrılabilir halkasının aynısı)geçirir,onada klipsli bir fırdöndünün fuırdöndüğsünü takar,klipsini ise iki misinayı(FC leader ve makaradan gelen ip misinayı birleştiren)minik ama güçlü o fırdöndüğnüğn makaradan gelen ip mişsina tarafına takarsın.İşte takımın tamamdır.

Kurşuna taktığın klipsli fırdöndünün klipsinin kilitli yuvarlak altlı olanından değilde üçgene benzeyen düz uclu fırdöndüğden olması,minik fırdöndüye takılırken vede balık geldişğinde çıkarılıp mişsişnayla birlikte makaraya sarılmasında kolaylık sağlayacaktır.

Takılan her 100 gr kurşunun sahteyi takrişben 5 metre daha derinden gelmesini sağladığını varsayarız.

20-30 metre derinden gelmesini- istediğimizde ,işte bu kere hafifinden ağırına doğru torpil biçiminde cift askılı kurşunlardan beşer metre arayla takarım.

Bu sistemde balık geldiğinde tüm takımımı kamış ucuna kadar çekme imkanı vardır.Yoksa kurşuna kadar makara ve kamışla,sonrasında kamışı bir yana koyupta elle devam etme ilkelliği yoktur.Zira kurşunlar kolayca mişsinadan çıkarılabilmektedir.

Balığı tekneye yaklaştırma kepçeye yaklaştırabilme ve içeri alabilme buy sayede daha kolay olacaktıur.
    ,
    Sevgiler