fiber kayığı satıp bot almayı planlıyorum

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında burakevrim tarafından paylaşıldı.

1. burakevrim

burakevrim Murat

daha önce bot kullanıyordum.satıp 4,10 fiber kayık aldım.9,9 motorla kullanıyorum ama istediğim verimi alamadım.çok oynuyor.biraz dalgalı havada bile riskli seyir yapıyor.3,20 prostar bot ahşap tabanlı ve 5 hp mercury motor alarak daha oturaklı,kolay ve pratik kullanmayı hedefliyorum.tecrübeli arkadaşların görüşü nedir?bot ve motoru uygun alabileceğim tavsiyeniz olabilirmi?teşekkürler.
    Murat

2. barisbasci06

barisbasci06 Barış

Favori Kamış:
    Shimano Bestmaster
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 RB
    En İyi Avı:
    Hatırlamak zor..:)
    Murat Bey..
    Ben Ankara`da oturuyorum ve şişme bot kullanıyorum.Genelde iç sular dediğimiz bölgelerde avlanıyorum.Zaman zaman denize çıktığım oluyor. Bot kullanıyorum çünkü tekne almış olsaydım muhafaza edecek bir yerim olmadığı için büyük sıkıntı yaşardım.Ayrıca iç sularda biliyorsunuz yakıt karışımlı motorla avcılık yasak işi birde bu boyutu var. Ama sizin yerinizde olsaydım yada sahili olan birde yaşasaydım şişme bot değil fiber tekneyi tercih ederdim.Hem sağlamlığı hemde suya iyi basması ayrıca benzinli motor takabilmek için. 4.10 fiber teknenize 9,9 motor bana göre biraz hafif gelir.Çünkü hem teknenin ağırlığı hemde içindeki malzeme ve insan sayısı istediğiniz performansı elde etmenizi engeller. Tekneniz kalsında onun yerine min. 15`lik bir motor alıp dalgalı veya rüzgarlı havalarda istediğiniz rahatlığa kavuşsanız nasıl olur.Gerçi düşünmüşsünüzdür bu seçeneği ama bana göre en azından botdan daha güvenilirdir fiber tekne. En büyük avantajıda bagaj kapasitenizi max. düzeyde arttırmasıdır.Alüminyum veya ahşap katlanır tabanlı bir botu katlı halde nasıl taşıyıp, indirip, şişirip sonra tekrar gene aynı işlemleri yapıp arabaya yüklemek te başlıbaşına benimde yaşadığım sıkıntılardan birisidir.
    3.20 bot ile 5`lik motorun size vereceği performans, şimdiki takımınızdan çokda fazla bir değişikliği yaşatmayacaktır. Ama illahaki ben bot alacam diyosanız ozaman motoru min.9.9 olarak düşünün. Denizdeyken nezaman ne olacağı belli olmadığı için sağlam bir motor ile kendinizi güvene en hızlı şekilde almanıza yardımcı olacaktır.
    Saygılar..

3. burakevrim

burakevrim Murat

Barış bey,
    yardımınız için teşekkür ederim.tekne 145 kg ağırlığında ve ayağa bile kalkamıyorsunuz.oldukça oynak yani.tohatsu 18 hp motor 9,9 ile aynı ağılıkta (42 kg.)bu motor işimi görürmü sizce.motoru taşıdığım için ağılığıda gözetiyorum.

4. barisbasci06

barisbasci06 Barış

Favori Kamış:
    Shimano Bestmaster
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 RB
    En İyi Avı:
    Hatırlamak zor..:)
    Ozaman 9,9`luk motor yerine 18`lik kullanın ama fiberden şaşmayın derim..Genede takdir sizlerin...

5. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    9.9 u 15e çevirmek çok zor diil zaten çogu markada ayni makinalar....esasen ben 9.9 la 15 arasinda kayda deger bir performans farkida gözleyemedim. kagit üzerinde biri digerinin birbuçuk misli kuvvetli görünsede kullanim aninda bana bu farki hissettirmedi. tabii aradaki farki genede yeterli bulanlar olacaktir ancak benim simdiki aklim olsaydi 15 i almazdim 9.9 u dertsiz tasasiz kullanirdim....

bot vs fiber tekne olayinda ise tercihim konfor açisindan fiber tekne, güvenlik açisindan ise kesinlikle bot. teknik olarak botun batma riski fiber tekneye nazaren misli misli düsüktür her durumda tipki bir findik kabugu gibi nötr yüzerligini koruyacaktir; botu üzerinden bastirarak suya gömdügümüzü varsaysak bile tekrardan yüzeye çikacaktir....
    herkesin gönlünce en sevdigi deniz aracina sahip olup güven içinde keyfini çikartmasi dileklerimle

Son düzenleme: 4 Nisan 2010
  6. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    18 lik oldumu is degisir ama....18 tohatsu hakkindaki görüslerimi evvelden açilmis topiclerdede yazmistim zaten taban yapisida müsait hafif bir bot yada tekne ile müthis bir keyif makinasidir
    tabii hemen akillara gelebilir 9.9 la 15 arasinda farki hissetmeyen 15 ile 18 i nasil hisseder ancak bazi durumlarda düz mantik islemiyo bu 18 lik makina mantik disi :)

Son düzenleme: 4 Nisan 2010
  7. Feridun

Feridun feridun

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kaya balığı
    Bu konuya yorum yapmak çok zor.Bot ve fiber tekneyi kıyaslarsak birinin artısı diğerinin eksisi oluyor yer problemi hız yakıt vs vs en doğru karar sizin..Hayırlı olsun..

Sevgili Umut
    Bu sevdanın sonu yok akşam saati durduk yerde aklıma 18 tohatsuyu soktun..:) mantığın işlemediği nasıl bir makinadır bu?..

8. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    tabii kendi çapinda mantik disi :) kilo-performans-tüketim degerleri göz önüne alininca ön plana çikan bir makina ama tabiiki 2x300bg tarzi bir mantik disi olma durumu söz konusu diil :)
    sözün özü tasinabilir motorlar içinde en performanslilarindan biri, rahatlikla tavsiye edebilecegim bir makina....

9. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Ben iyi bir bot kullanıcısı olarak kesinlikle botu tercih ederim.
    Nedenleri ise
    1) Fiber Tekneyi herhangi bir deniz kıyısına pikniğe gittiğimde götüremem.Ama botum arabanın bagajına sığıyor.
    2) Tatile gittiğimde fiber teknemi yanımda götüremem.(Römork olayı hem maddi açıdan çok külfetli,hem arabanın güvenliği açısından tehlikeli)
    3) 3.30 boyunda tahta taban botumu ,şişirmesi,tabanlarının yerleştirilmesi,motorunun takılması ile en fazla 15 dk da suya indirebiliyorum.
    4) Tekne olsa idi kıyıda muhafaza etmesi çok zor olacaktı.Marina olsa kira ücreti vermem gerekecekti.Yok kıyıda yan veya ters yatırayım desem gece gençler kıyıya içmeye geldiklerinde çoğu tekneyi çevirip içini mesken tutuyorlar.
    5) Güvenlik ve denge açısından bot daha verimlidir.
    6) Fiberden daha hafif olduğundan daha küçük beygirli motorlar ihtiyacınızı karşılayabiliyor.Şu anda 4 Hp motorum var.Ama fiberim olsa idi ayni performansı alabilmem için en azından 6-8 Hp arası motora sahip olmam gerekirdi.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Tabi bot yıpranma açısından fiberden daha dikkat gerektiriyor.

10. burakevrim

burakevrim Murat

Umut arkadaşım merhaba,
    Senin yorumundan sonra yaptığım araştırmada 18 hp Tohatsu kullanacağım aşağıda özellikleri olan Rota Karayel tekneyi almayı ciddi ciddi düşünmeye başladım.Boston Whaler tarzında üretilmiş oturaklı olduğu söylenen bir tekne.Benim şuan kullandığımdan daha uzun ve daha geniş.Bu ikili sizce nasıl bir takım olur?
    Görüşlerini ileten arkadaşlara teşekkür ederim.

Tekneye aşağıdaki linkten ulaşılabilir.
    http://www.rotaboat.com/a_karayel.htm

Boy : 4,33 mt
    En : 1,75 mt
    Ağırlık : 200 kg
    Konstrüksiyon:: Fiberglass

11. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Murat kardeşimiz,kullanım amacını da yazsaydı bence daha güzel yardımcı olunurdu,hatta kişiliği bile önemli.
    Formlarda sıkça sorulan bu sorunun, cevabında, görecelik ortaya çıkıyor.

Şİmdi, ''ben, ''güzel havalarda, kıyı,kıyı ,az yollu, ''dolaşacağım,esen havayı sevmem, denilirse, 3 -5 m're, botta olur,fiberde, motoruda 3-5 hp yeter.

Fakat ,, ''ben denizi ve macerayı severim hangisi daha güvenli diye sorulursa bence bot daha güvenli,ve çevik.

Ben amatör balık avlayacağım, fakat 3-5 mil açılmam gerekiyor, hangisi derseniz,, yine bot derim,daha çabuk kaçabilirsinizve batmaz.

Ben uğraşmayı pek sevmem,tek başımayım,birazda kiloluyum,hep aynı yerde bulunacağım, derseniz !! Bot işi bence size göre değil, sakın almayın derim.!

Motor konusuna gelince Bot ve fiber olsun,bunların etiketlerinde ,''Güç aralığı yazar veya üretici firma size öneride bulunur.
    Bence ,maksimum güç seçilmeli,çünkü ''denizde güç ''güven demektir.!!.
    (3-5 mil açığa çıkılacaksa bence makina 15 hp'den az olmamalıdır.)

Boston whaler ,4,33 ve 18 Tohatsuyla, olabilir,, biraz daha güç, mesela,! (40 -50 hp evinrude E.Tec) bir makinayla, çok daha zevkli olur,sürat amaçlı tabiy !.
    Bu tipteki bir tekneyle tam yol giderken,birden gazı kesip, durmak istemeyin, bendeki bunun küçüğü ve hemen başını suya gömüyor,özelliklede önde oturan varsa !!!.hayırlısı olsun.

12. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    yorumuma önem verdiginiz için sonsuz tesekkürler 18 tohatsu devirli ve güçlü bir makinadir ancak bu tekneyi layiki ile kullanmak istiyorsaniz size tohatsunun tldi serisinden makinayi hararetle tavsiye ederim. sanirim 40 lik 60 lik vede 90 ligi vardi yada bu civarlarda birkaç modeli var tldi serisinin. bu serinin en büyük
    özelligi 4 zamanlilardan az yakan müthis birer 2 zamanli makina olmalari. ayriyeten standart 2 zamanlilardanda daha seriler....yani su an sinifinin zirvesl....daha büyükleri yapildimi bilmiyorum ilk yapildiklari zaman 40-90 civari yani mid-range tipleri yapilmisti sadece.

tabii maddi sartlarida göz önüne alirsak 18 lik tohatsuyuda kullanma sansiniz olabilir ancak mutlaka saticinizada danismanizda var.

yada en son olarak biraz daha hafif bir tekne ile 18lik harikalar yaratacaktir

hangisi olursa en hayirlisi olsun ancak yukaridaki boston whaler replikasi tldi bir motorla korkunç bir performans verecektir imkaniniz varsa mutlaka zorlayin....

13. uyducu2099

uyducu2099 ibrahim

arkadaşlar merhaba konu biraz eski ancak bende rota karayel ile safter 450 arasında kararsız kaldım.

moturu duruma göre seçeceğim.
    siz bahsi geçen tekneyi aldınızmı ? veya fikriniz nedir?

14. uyducu2099

uyducu2099 ibrahim

kullanan varmı bu bahsş geçen teknelerden. ?