YEMLİ LÜFER AVI

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında sefa4134 tarafından paylaşıldı.

1. sefa4134

sefa4134 sefa

En İyi Avı:
    2,45 Gr Sazan , 56 cm Turna
    Herkese merhabalar ,

yaklaşık 10 yıldır tatlı su balıkçılığı , nadiren gittiğim tatil bölgelerinde deniz balıkçılığı yapmaktayım.
    İstanbula taşındığımdan ötürü artık hedef tamamiyle denize dönmüş durumda.
    Forumlardan anladığım kadarıyla boğazın ve istanbulun en değerli balığı Lüfer ve lüfer familyasıymış.

Bende tatlısudan kalan alışkanlığım beklemeli avları sevdiğim için bu balığı zil takarak bekleyerek yakalaya biliceğim bir yöntem varmıdır ? başarı oranı at çek'e göre nekadar dır ?

Yardım ve bilgilerini paylaşan usta balıkçı abilere şimdiden teşekkürler.

RAST GELE reeling

2. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    Lüfer ve familyası için kıyıdan rapala ile atçek şeklinde ya da yemli takım ile yakalama imkanları var. lüfer için mantarlı hazır oltalar mevcud. denemek lazım. lüfer avı genelde gece yemli kıyıdan daha verimli olur. yem olarakda genelde atarken dağılmadığı için istavrit olur. Çok yem seçen bir balıktır. yemin taze olması her zaman için iyidir. ben genelde sabah yakaladığım istavritleri gece yem yapardım.

3. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    En sevdiğim avlanma disiplinidir ;) yeminiz kesinlikle taze olmalı , yem kancalara düzgün takılmalı , suda yaprak gibi salınabilmeli , tasmalama olayı çok önemli , vuruşu kaçırmamak için gözünüz kamış ucunda olmalı sürekli. Ha vurdu ha vuracak , tasmalamaydı , yem kesmekti , yem takmaktı derken zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız . Bol şans .

4. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surfer 420cm, Okuma V-System 2,40
    Favori Makine:
    Shimano EXAGE 6000 FC, Daiwa Windcast S 5500, Okuma Safina 40
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    Off Off Offfff Tam senlik yöntem :)
    Helebi Lüferi tut bide mangala yatir onu, yanina bide ufak açtinmi Amaaannn :)
    Aklina gelicek olan kelimeler şunlar; Ben şuana kadar balikmi tutmuşum! Pehhh diceksin :) Ve şanslisinki şuan Lüfer sezonunun başlangici.
    Klasik mantarli takimlar var lüfer için her oltacıda hatta baliği tutacağin yerdeki tezgahçılarda dahi bol miktarda vardır.
    Taze istavriti Fleto kesip takiyosun mantarli takimina salliyorsun aynen sazan avındaki gibi
    Amaaa çok dikkatli olmalisin zira Lüfer sazan gibi vurmaz çok ufak hassas vuruşlari gerek dalga sarsması gerekse rüzgar sarsmasından ayırt edip ve o anı yakalayıp tasmayı vurmalı ve lüferi almalisin :)
    Bol şanslar..
    Aman dikkat ! biz 25cm altini alikoymayız genelde. RASTGELE.

5. sefa4134

sefa4134 sefa

En İyi Avı:
    Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler , anladığım kadarıyla sazan avından daha yorucu ama daha keyifli olucak . Balık vurunda direkt kamışı geriye yatırıp , bir nevi taktırma mı yapmamız gerekiyor .
    Kalama ayarı boşluk verme falan gibi şeyler yok heralde direkt çekmeyi başlıyoruz heralde.
    kıyıdan yemli de tuttabiliyor olmak beni çok mutlu etti.

Alakanızın için tekrar teşekkürler.

Sevgiler . RAST GELE

6. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Boğazda şu sıra lüferi biraz zor bulursunuz balık daha yayılmadı tam olarak akışa bu fırtınadan sonra da geçebilir eylül sonundada, eğer Marmara da atacak bir yer bulursanız daha çok şansınız var.

7. emreseven

emreseven Emre

Merhaba,

Arkadaşların da anlattığı gibi yemli bekleme şekli diğer avlanma şekillerinden çok daha keyiflidir.

Söylediğiniz gibi geriye çekip taktırma yapıyorsunuz.Bir diğer önemli hususta, takım alırken çelik köstekli takımlar alırsanız daha verimli olabilir avınız.Çünkü acemilik kısmında balığın geldiğini kolay farketmeyip takım kaybetmeniz muhtemel.

8. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    Kalama sıkı olsun, baliği aldiğini hissettinmi hızlı sar çok çok ta hızlı değil ama hızlı ve boşluk vermeden sar ve suyla keser kesmez hemen yanına yatır baliği :)
    Dişlide deriz biz kerataya dişlerinin maşallahı vardır ve misina olan takımları çıtır çıtır keser tabi hemen kesmez yani bi süre dayanabilir ama iri lüferler nedense hep kaçar :)
    Önemli bir Not: kesinlikle elini baliğin ağzından uzak tut! sakin olaki parmağini ağzına sokayim deme :)

9. sefa4134

sefa4134 sefa

En İyi Avı:
    ooovvv gerçekten çok değerli bilgiler bunlar ben genelde agzından tutar öyle çıkarırdım igneyi , gerçekten çok istahlandım . Yarın sabah üsküdara gitmeyi düşünüyorm yada kandilli tarafına doğru giderim. Bakalım fırtana olmassa gidersem burdan yazıcam .
    Değerli bilgileriniz gerçekten bana çok yardımcı oldu gerisi praatik ve tecrübe umarım rast gelir .

Hepinize Büyük kofanalar gelmesi dileğiyle .RAST GELE

10. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
  11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Tabi herkesin bir yoğurt yiyişi var.

Ama lüfer avcılığı ikiye ayrılır. Biri lüferin deli gibi yiyecek aradığı zaman. Diğeri de lüfer yok denen zaman.

Eğer lüfer deli gibi yiyecek arıyorsa, o videodaki gibi vs. takımlar, düzenekler, yem takma gayet iyi iş görür. Ama sair zamanlarda maalesef çok etkili değildir.

Forumda, konuyla ilgili kafi konu, başlık vs. var.

12. dejavulife

dejavulife murat

Favori Kamış:
    pelican napoli 360 surf
    Favori Makine:
    banax sx 3000
    şamandralı lüfer takımı için serdar bey den bilgi alabilirmiyiz valla yaşını bilmedigim için bey dedim yoksa bey kullanmadığım bir kelimedir:)