İÇİMİZDEKİ KATİLLER + 18

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Gökhan Aydınlı tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Aydınlı

Gökhan Aydınlı Gökhan

Favori Kamış:
    Extreme Cast, Okuma Powerliner
    En İyi Avı:
    İçi mazot dolu, bir bidon
    Dün aklıma esti Palamutu yoklamaya Tarabya 'ya gittim. Hava sıcak balık yok. Oldum olası kıyıdan Palamut avlarını çok sevmedim ama bu mevsim Boğazda yemli İzmarit , Mezgit gece eşkina haricinde en iyi hedef balık palamut. Sahilde dolaşırken birilerinin balık aldığını gördüm gittim yanlarına ve kafamdan vuruldum. Amca kovasını almış yanına 7 cm anca gelecek yaprak bile sayılmayacak çinekopları topluyor. Dialog şu şekilde gelişti.

- Rastge bey amca
    - Ooooo amca ne yapmışsın sen onlar senin kovaya sığıyormu büyük değil mi bunlar ?
    Katil - Tavada güzel oluyor bunlar

- Büyüsede ızgaraya gelseler daha iyi değilmi 100 tane tutsan bir adam doymaz
    bunlarla kıyı balıkçısı yapmaz böyle.

Katil - ***ww kardeşim git işine

Sinir oldum şeytan dedi bas tekmeyi at denize katili, kendisini'de kovasını'da.

Biraz ilerde oltamı çıkardım içimden bizden ne köy olur ne kasaba derken. Yanımda biri yaprak tuttu bak ne tuttum diye arkadaşlarını çağırdı bir sevinç bir heycan bunlarda gitti koşa koşa kovaya su çekti. Toplamaya devam etti yaprakları . Sanki orkinos tutuyor bir sevinç, bir neşe görmeyin, sanki evde kalmış kızını istemeye gelmişler.

Hepimiz Balığı, denizi, doğayı seviyorsunuz onun için bu sitede geziyorsunuz, yazıları takip ediyor, forumlarda vakit geçiriyorsunuz. Elimize olta almak, iyi bir takım düzmek, çok balık yakalamaktan çok düşünmemiz gereken sürdürülebilirlik. 7 cm lik yaprağı tutan adam 2 gram et bile çıkmayacak balığı öldüp , neslini tüketen cani bir katildir.
    İçimizdeki katili öldürmediğimiz , küçük balık tutuna , limit altı balık satana müdahil olmadığımız sürece bu deniz size istediğinizi vermeyecek katiller. En uzağa atan kamışlara, en iyi takıma, surf kafa makineye, cebinizden çıkacak yüklü miktar paraya rağmen sizlerin doymak bilemeyecek tüketme arzusu, içinizdeki vicdansız yok etme dürtüsü sizi hiçbir zaman mutlu kılamayacak.

Balık olmadığında denizi, seyredip, Boğazda hava almakta güzeldir. Balığa giderken yanınıza Kamış ve makinanızla beraber kovanızı ve içine vicdanınızı koymayı unutmayın. İçimizdeki katilleri denize yüzünü değil sırtını dönmesi dileğiyle. Yoksa bu denizler bize sırtını döndü ve iş işten geçmek üzere.

2. i.h.beyaz

i.h.beyaz ismail beyaz

En İyi Avı:
    kaba lüfer
    malesef durum bu. şimdi senin bu yazını okuyup aaa tarapyadan cinekop tutuluyomuş deyibde balığa gidecek yamyamda cıkar. sonuc yine onlara hizmet

3. gawanichi

gawanichi Öner

Favori Kamış:
    lineaeffe Turnafresh 3.90
    Favori Makine:
    Daiwa EMP6000A, Okuma AV-55B
    En İyi Avı:
    38cm karagöz
    toplu olarak tepki göstermedikten sonra pek bir şey çıkmaz. Aklımda bir kaç fikir var. Yakında paylaşacağım...

4. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Maalesef üzücü bir manzara. Hemen her yerde de bu tür manzaralarla karşılaşmak mümkün. Tabi güzel avcılıklarla da karşılaşılıyor azda olsa.

Bu durum toplumun kişisel gelişmişliği ve bilinciyle ilgili sanırım.
    2 şekilde engellenebilir bana göre.

1 - Görevlilerce ceza sistemiyle
    2 - Kişinin kontrol mekanizmalarıyla.

Herkesin başına görevli dikilemeyeceğine göre ve şahsi uyarılarla genelde biyere ulaşılamadığına göre kontrol mekanizmalarını daha etkin kılmaya çalışmak en doğrusu gibi geliyor bana.

O yüzdendir ki, birçok yerde bu durumdan bahsetmekte, bazen kendi kendime de hayıflanmaktayım. Sürekli olumsuzluklardan bahsetmek, can sıkıcı bir duruma da dönüşmekte.
    Vicdan olgusu hemen güçlenemeyeceği için uzun soluklu bir düzelme olabilecektir. Yine de senin de yazdığın gibi olabildiğince bu durumlardan bahsetmenin faydalı olabileceğini düşünüyorum kendi adıma.

Avlakta uyarmaksa, senin de yaşadığın gibi genelde kendi huzurumuzu bozmakta, lakin bizim gibiler çoğalabilirse yeterince, çok güzel toplum baskısına maruz bırakılabilir bu gibiler.

Umarım birkaç nesil sonra daha güzel avcılıklar da göreceğiz. :)

5. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    Bir iki ay bekleseler büyükelrini yakalayacaklar. yazık günah cahil ve bencil insanlar işte ne beklersin.

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Acaba diyorum,
    Açıp sorsak Su Ürünleri'ne, bu katillere karşı siz mi görevinizi yaparsınız yoksa biz mi toplanıp bunları denize atalım, ama sorsan ne fayda, lüferde istisna oranını %5'den % 15'e çıkartarak gırgırların yüzlerce ton yaprak katletmesine zemin hazırlayanlar bunlar değil mi?

Sorsak Sahil Muhafazaya, bizim her gün gördüğümüz midyecileri boğazda siz görmüyor musunuz, kaçak trolcuları, amatör kılıklı ticari avcıları ve diğerlerini, ne derler acaba, o kadar çok işleri var ki...

Sahi, kendi işimizi kendimiz mi görmeliyiz dersiniz? :(

7. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
    Bir atasözümüz der ki;

Küçük balığı kovasına atan adamın çükü de küçük olurmuş

Bizim millete böylesi lazım!

8. accuman

accuman mustafa kamil coşkun

Favori Kamış:
    OKUMA..
    Favori Makine:
    OKUMA-LİNEAEFFE....
    En İyi Avı:
    LEVREK..11.7 KG..
    KAFALARIN DEĞİŞMESİ GEREK.....

UZUN YILLAR ÖNCE BİR HOLLANDALI İLE ARAMDA KISA VE AÇIK BİR SOHBET OLDU ..ADAM BANA BİR ARA""KAFALARINIZI DEĞİŞMENİZ GEREK""DEDİ DOĞRUSU ANLAMAK ZORDU AMA BANA AĞIR GELDİ O AN YİNEDE ÜSTELEMEDİM...ZAMAN GEÇTİ 1991 DE BİR UZAKDOĞU DÖNÜŞÜ AMSTERDAMDA GEMİ YÜK ALIYOR BENDE GÜVERTEDE KAHVEMİ İÇERKEN ETRAFI SEYREDİYORUM.BANA 70-80 MT.UZAKTA BİR ADAM OTURMUŞ UZUN BİR GÖL KAMIŞIYLA BİRŞEYLER YAPIYOR BAKIYORUM NE ÇIKACAK DİYE....UZAKTAN BİR BİSİKLETLİ GÖRÜNDÜ YAKLAŞTIKÇA ÜNİFORMALI KAFASINDA FRANSIZ POLİSİNİN ŞAPKASINA BENZER BİR ŞAPKA OLAN BİSİKLETLİ GELDİ ADAMIN YANINDA PARKETTİ VE ŞAPKASINA DOKUNARAK BİR SELAM VERDİ ...KISA BİRŞEYLER KONUŞTULAR BALIK TUTAN CEBİNDEN BİR KAĞIT ÇIKARDI GÖREVLİ ALDI BAKTI İADE ETTİ.SONRAMI İLGİNÇ OLAMDA ORASI GÖREVLİ GÖĞÜS CEBİNDEN BİR CETVEL ÇIKARDI NET GÖRÜYORUM EĞİLDİ KOVAYI AÇTI BALIKLARI TEK TEK ÖLÇTÜ GERİ KOYDU....ADAMA BİR ŞEYLER DEDİ SELAM VERDİ VE GİTTİ.......YURTDIŞINDA ÇALIŞAN AĞABEYLERİMİZ SÖYLERLERDİ ULAŞILMAZ GELİRDİ O BİZE GÖZÜMLE GÖRDÜM..O AN HOLLANDALIYA HAK VERDİM ARKADAŞLAR....."""KAFALARIN DEĞİŞMESİ GEREK"""....BİZ DAHA AVLANMA BELGESİNE ALIŞAMAMIŞIZ...BEN KUZGUNCUKLUYUM 10 SENEDİR GEMLİK-KÜÇÜKKUMLADAYIM GEÇEN YIL SONBAHARDA UFACIK MIRMIRLARI TUTANLARLA ÇOK KAVGA ETTİM BU SENE MIRMIR KIT...SORUYORLAR CEVABIM AÇIK VE NET""""SİZ SÜBYANCISINIZ DEVAM EDİN UFACIK BALIKLARA SONRADA ANANIZI TUTACAKSINIZ""""ABİ AĞIR KONUŞLUYORSUN""" YAHU HEP KUZU YERSEN KOYUN YAVRULARMI BE ALLAHIN SALAĞI?O DA DOĞRU DİYORLAR ...MÜCADELE AMA DEDİM YA KAFALAR DEĞİŞMELİ....BELGE OLMALI ,,,,KONTROL OLMALI.....VER 25 LİRA TAKIM HAZIR AL TUT BEBELERİ.....SONRAAA.....KOL SAAATİ.....SEVGİYLE KALIN.......banghead banghead banghead

9. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 425-250, Okuma Safina-x Tele-Spin300, Ron Thomson Tyron teleskopik 270. mt
    Favori Makine:
    Okuma Avanger AV40, Okuma Safina Pro SPA 65, Lineaeffe Rapid Drake RD 30, Silstar
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı
    Bu sabah işe gelirken arabada haberleri dinliyorum, yaklaşan av yasağının kalkması ve balıkçıların hazırlıkları ile ilgili röportaj yapıyor ve soruyor:
    Spiler (S): Nasıl gidiyor hazırlıklar
    Balıkçı (B): İyi .. vs.....
    (S): Beklentiler nasıl? Derlerki çingene palamutu oltaya gelince sezonun başladığına işaret edermiş
    (B): Ooo sizde bu işi biliyormuşsunuz. Geçen sene iyi değildi. yasaklar, limitler artı vıdı vıdı...
    (S): E iyide, o zaman limitler gözetilmezse gelecek sene ne tutacaksınız??
    (B): Şeeey tabide hiç olmazsa kota olsaydı bari!!!

Adam limit altı için kota istiyor yahu, bu sene kota isteyen gelecek sene kotanın artmasını, bir sonraki sene kotanın kalkmasını ister...

İster olta ile ister ağ ile limit altı av ile daha kapsamlı mücadele gerekli. İngiltere edinburg a gittiğimde denize bakıp "Burada ne biçim balık vardır" dediğimde (Hem kuzey hem de okyanusa, Kuzey denizine bakıyor) buralarda fazla balık tutan yok, sebebi ise balık tutmak için gereken izinler belgeler dediler. Yani her eline olta alan kıyıya koşmuyor. Millet doğasını, denizini balığını korusun biz de yağmalıyalım! Sonra da avunmak için ben tutmazsam gavur yunan tutacak diyelim.

Maalesef bu durumları görmek huzurumuzu kaçırıyor hele bir de sabahın köründe gelmişsek, adama tekme mi atsam yoksa oltayı kafasına mı çaksam diye düşünüp sonra kan şekerimi düşürmek tüm keyfimi kaçırıyor. İnşallah kısa sürede bilinçleniriz.

Herkese keyifli, az ve öz ama oldukça limit üstü avlar dilerim.

10. Nautilus61

Nautilus61 ümit

Favori Kamış:
    okuma octana spin , lineaeffe power drive surf
    Favori Makine:
    okuma raw II 55, trio 30s
    En İyi Avı:
    10cm istavrit :-)
    :):) maalesef ya ufacık balığı da kılciklida yenir diye alıyorlar

11. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Onlar tutuyor siz tutamiyorsunuz diye kiskaniyorsunuz.

Kerem abinin tezi de ilginc tabi :D bu tezle hareket ederek afrikalilara meydan okuyorum :D

Cozum basi. Kiyi seridine suya paralel 20 metre ag gericen kimse olta atamiyacak. Atarsa da cekemeyecek.

12. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))

Iıııh. :rolleyes:

Ağ gerersen o da balık toplamaya devam eder. idk
    En iyisi dikenli tel çekmek. hihi

Şaka değil.
    Uygulaması bile vardı bunun.

Bir zamanlar Yedigöller'deki anaçların bulunduğu göl çevresinde 2 metreyi aşan fens teli olduğu halde su içerisinde aynen dediğim gibi bir dikenli tel barikatı vardı.
    Suların azaldığı eylül ekim aylarında bu tel kaçak avcıların attığı ama çekemediği oltalar nedeniyle görünmez oluyordu.
    Yedigöller'de gölleri takviye amaçlı üretim bitti. Tel barikatta kaldırıldı.

13. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Yok Tarik abi paralel. Yani suda olmayacak ag. Suyun 50cm uzerinde olacak. Burda gollerde falan ureme bolgelerine yasam alani yaratmak icin geriyorlar. Karabatak ve kacak avcilari engelliyor.

14. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Roy Abi burda keser atarlar birde ağ sahibi olduk derler

15. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Iste kesilip atilamiyacak birsey olacak. Tel orgu mesela veya onun gibi birsey. Ise yaramayacak para etmeyecek birsey olmali.

16. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Görevliye kestiği cezanın yüzde yirmibeşini ver,yanınada bi jandarma er.Maaş falan istemez,onbeş günde boğazı,altı ayda tüm sahilleri muma çeviririz.Hele benim gibi,hinti yemeni,hertür gizli avlağı bilen kişilere verirsen bu yetkiyi,hem işi yapan zengin olur,hem devlet bütçesine katkı.Balık avına değilde balıkçı avına çıkmakda epey zevkli bir hobi olur.Hem gezip tozup,doğanın tadını çıkaracan ,hemde av bol,at çek boş yok:)

17. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    10-12 yasindaydim bir pazar gunu asiyan hisaronunde fenerden mezarligin ucuna kadar tum oltalari toplamisti sariyer belediye zabitasi. Orda balik avlamak yasaktir panosu vardi. Biz 100 metre daha sagdaydik babamla. Ne oluyo diye gittik baktik falan. Sene 86-87 olsagerek. Ama gunumuz sartlarinda ancak Fatih abinin dedigi gibi yuzdelik maas ile ceza kesme sistemi ile birseyler degisebilir. O yuzdelik de 50 lira veriyim gunumuzu mahfetme kardes tarzi birseyden daha yukluce olmali

18. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    0 ellide acıtır,beleşe alışana:) tik yapar millet,varmı gelen giden diye.Bir müddet sonra deymez ulen iki balık için demeye başlar.
    Ben gençken,çok revaçta idi büyüklerimin kullandığı ''asıcan şunlardan bir iki tane meydanda'' lafı.O zaman kızardım içimden,öyle şey olurmu,ceza vermeden eğitecen önce,modern kafalar yetiştirecen,böylece şikayet edilen konular giderek azalacak diye düşünürdüm.Liseyi bitirenin parmakla gösterildiği devirler.
    Şimdi 12 yıl zorunlu eğitim yapıyoruz topluma, o kızdığım büyükler,sokağa tükürmez,çöpünü çöp tenekesine atardı(Kentlilerden bahsediyorum,köylü zaten bahçesinde bir bölümde biriktirirdi çerini çöpünü,zaten ne poşet vardı ne plastik,teneke kıymetli,kağıt kıymetli,sebzenin meyvenin çöpüde hayvanlarca tüketilip,çöp möp olmazdı ya)
    Şimdi üç gün süpürülmesin kentler çöplüğe döner.Doğanın hali ortada.
    Anladımki bu iş eğitimle becerilemedi(eğitime hala inanıyorum tabi de,o eğitimi düzenleyeceklerin eğitimleri olmayınca nasıl olacak,olmuyor ,olmadı da zaten)
    Cezai eğitimden başka çıkar yol kalmadı, suyu parayla içmeye alıştık ya üçbeş senede,yedikçe cezayı,verdikçe paraları muma döneriz gibi geliyor bana.
    Şimdiki Avrupa gibi oluruz,sıkıysa at bakalım çöpünü Pariste yere,parislinin aklına bile gelmez,neden,le gendarmerie biner tepene:)

19. Gökhan Aydınlı

Gökhan Aydınlı Gökhan

Favori Kamış:
    Extreme Cast, Okuma Powerliner
    En İyi Avı:
    İçi mazot dolu, bir bidon
    Dostlar, dostlar diyorum çünkü benim gönlümde yüzünü denize dönüp eline oltayı almış herkes dostdur kayıtsız şartsız . Denize tutkun insanlar gönülden bağlıdır birbirine, sabrını, doğaya olan saygısını bir kamışın ucunda, aynı denizde buluştururlar amaçları yok etmek değildir olmamalıdır.
    Hatıralarım 8-9 yaşındayken Sarayburnunda şimdi balık tutmanın yasak olduğu vapur iskelesinin yanında, tren raylarının önündeki mazgallara gözlerimi dikip balıkları gördüğüm an mazgaldan el oltamı sarkıtıp izmaritleri tuttuğum anlar gelir. Dedem çıkarırdı balıkları iğneden, bu küçük salalım büyüyünce yine gelir derdi. Büyükleri alırdık mavi ada izmaritleri olurdu o büyükleri bu maviş kovaya derdi.
    Gofret alırlardı, bitince çöp kavası arardık, çöp kovası bulamayınca paketi cebimde kalırdı yere , bir köşeye atmazdım, atamazdım öyle öğüt aldım, öyle gördüm.

Bu bir kültür, bu bir anlayış meselesi biliyorumki bir av raporu girdiğinde bir arkadaşımız iyi bir avına dair, ertesi gün o mekan hınca hınç doluyor yani bu forumlar takip ediliyor izleniyor.

Bir kişi bile hatasını görüp o küçük balıkları tutmayıp salmaya niyet ederse bizim için, bu yeni nesil balıkçılar içinde örnek ve gelecek için umuttur. Birimiz bir balıkçı tezgahının başına geçip ben bu balığı almam çünkü küçük balık satıyorsun derse satıcıya bu bir örnek tavırdır bir şeyleri değiştire bilmek için şanstır. İthal uskumru yerine boğazın yerli uskumrusunu yedirebilirsek çocuklarımıza bu savaşı kazanmışız demektir.

Bence bu forumların asıl var oluş nedeni bu bilinci oluşturmakta bir temel oluşturmalıdır. Buna dair her adımda fikirlerimi ve vaktimi müsait oldukça ayırabilirim.

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    :)

Ceza ile filan bu işleri engelleyemezsiniz, bitiremezsiniz.

İnsanların kafasındaki, "balık et için tutulur", "balık tutulduktan sonra yeniyorsa, av kutsanmış olur", "balıkları allah biz yiyelim diye yaratmış" gibi doğmaları, zırvaları yok etmediğiniz sürece, bu böyle devam eder.

Adam haklı beyler: Tavada mis gibi olan balığı tutmanın nesi yanlış olabilir ki? Allahın yiyin diye yarattığı şeyi yemenin nesi yanlış olur ki? Nasılsa, allah, lüfer biter, nesli tükenirse, bir daha yaratıvermez mi, rızk veren o değil mi?