Florocarbon misina mı? İnce misina mı? Hiçbiri mi?

Konu, 'Misinalar' kısmında brikol tarafından paylaşıldı.

?

Atçek avlari için (levrek avinda) hangisi tercih edilmelidir?

Anketin kapanma tarihi 1 Nisan 2016.
  1. Florokarbon misina tercih ediyorum.

oy sayısı 6
    37,5%
  2. İnce misina tercih ediyorum

oy sayısı 3
    18,8%
  3. Bence bunlar gereksiz. Saldiracagi varsa hepsine saldiriyor.

oy sayısı 7
    43,8%
  1. brikol

brikol Barış Korkmaz

Favori Kamış:
    EUROFISH ANGEL SPIN 270
    Favori Makine:
    EUROFISH MAGNETIC 30
    En İyi Avı:
    Kofana 51 cm
    Görünmezlik açısından soruyorum. Özellikle levrek avlarında rapala önünde hangisi tercih edilmelidir. Avcı balığı etkiler mi yorumlar mısınız. Dalgalı bulanık sularda fazla farketmiyor sanki. Ama sakin berrak suda farkediyor diye düşünüyorum. Tecrübeleriniz nelerdir?

2. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Bence atçek avında o kadar da etkisi olmuyor misinanın Barış. Yemli av desen tamam, güvenebileceğin en ince misinayı kullan. Çünkü balık yeme saldırmadan önce inceleyecek zamanı bulabiliyor. Bir de kocaman 2-3 tane üçlü kancadan korkmayan balık misinadan ne kadar korkar ki... :)
    Saygılar...
    Not: Kendi tercihimi de belirteyim. 0,15 örgü kullanıyorum, leader yok.

Son düzenleme: 1 Şubat 2016
  3. brikol

brikol Barış Korkmaz

Favori Kamış:
    EUROFISH ANGEL SPIN 270
    Favori Makine:
    EUROFISH MAGNETIC 30
    En İyi Avı:
    Kofana 51 cm
    Ayhan kararsızım bu konuda cok kararsızım. Bir öyle diyorum bir böyle. İnce mono misinayla avlandığım zaman sanki daha çok balik tutuyorum. En basitinden istavrit çaparisinde bile ince mono misina bariz fark sağlarken zarganada ipekle avlanırken çok fark ederken levrekte gerçekten fark etmiyor mu?

4. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Levrek genelde ya çalkantılı denizde ya da bulanıkça suda av verdiğinden pek gerekli görmüyorum. Berrak suda avlanılacaksa av performansını arttırır mı? Evet arttırıyor. İnce misina çok riskli. Ne rastgeleceği belli olmaz. 0,30'luk misinaları bile patlatabilen iri levrekle ince misinayla karşılaşmak çok üzücü olabilir. İnce misinadan ziyade görünürlük önemli bir avlakta, yani berrakça bir avlakta Fc kaplama misinalar kullanılabilir.

Kaliteli Fc kaplamaların gayet avcı olduğunu, gam yapma oranlarının düşük olduğunu tecrübe ettim. İpe leader eklemeyi ise riskli buluyorum. Düğümde yapılacak bir hata tüm emekleri heba edebilir.
    Avlağa göre değerlendirilmesi gereken bir konu bence.

5. 10Murat10

10Murat10 Murat

Favori Kamış:
    Okuma Cedros Speed Jig Kamışı 90-200 - Okuma V System Spin Kamış 270Cm 10-40 - Okuma Sarasota 150cm
    Favori Makine:
    Okuma Raw II 65 -- Okuma Ceymar FD CY-40 -- Okuma Avenger FD AV-65
    En İyi Avı:
    Levrek 2400 gr Lüfer 550 gr Çipura 440 gr
    4 senedir okuma v sytem 270 20-60 atarlı kamış, shimano exage 25 lik makineme normal mono misina kullanıyorum genelde 0,25 lik sarılıdır çokta memnunum. ip le filan uğraşmıyorum, yok kuş gözü oldu, yok dolandı, vs. bi dünya paralar harcamıyorum, yıprandığını eskidiğini fark edince misinamı değiştiriyorum, kullandığım sahtelerde genelde hep 15 - 20 gr civarı, gayet memnunum takımımdan. Şimdiye kadar tahmini aşağı yukarı 30 tane filan levrek avım olmuştur, en büyüğü 2400 gr levrek tuttmuşluğum var bi sıkıntı yaşamadım.

6. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Örgü kullanacaksan makina orta ve üst segment olmalı... böylece kuşgözü yığılma düğümlenme vs olmaz.suyun durumuna göre lider kullanmak gerekir ama lider öyle böyle değil kalın ve 100% florocarbon olmalı...misal 0.20 tekabul eden kalınlıkta örgü varsa buna 0.35-0.40 lider bağlamak gerek.Kiii düğüm sebebiyle oluşacak çeker kaybı ile geride kalan çeker gücü ile örgü aynı güçlerde olsun...Yani bunlar meraya suya göre tercih edilmeli bence... ben örgüyü de kullandım ama sanırım fazla gelenekçiyim herhalde ki vazgeçip mono sardım makinaya... yemli avlanmaktan kastın ise köstekler mutlaka florocarbon veya florocarbon kaplama olsun. beden kalınlığı yeterli ölçüde olsun.

7. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Av stiline gore degisir benim icin. At-cek spinde fc tercih ederim. Bazen yumusak misina kullanmak gerekir, fc devre disi kalir zira fc misinalar serttir. Feeder avinda 0.18-0.24 araliginda kaplama fc kullanirim. Cunku esnek ama nispeten az gorunurlugu olan misinaya ihtiyac duyarim. Bu ornekler arttirilabilinir. Mumkun oldugunca ince ve mumkun oldugunca gorunmeyen misina her daim iyidir.

8. brikol

brikol Barış Korkmaz

Favori Kamış:
    EUROFISH ANGEL SPIN 270
    Favori Makine:
    EUROFISH MAGNETIC 30
    En İyi Avı:
    Kofana 51 cm
    Gorunuse gore ankette fc misina ve serbestciler yari yariya. Ben de bu durumda kararsiz kalmaya devam edecegim