Bu ikili nasıl dostlar?

Konu, 'Takım Çantası' kısmında latiftek tarafından paylaşıldı.

1. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    aliexpress bu hobinin cankurtaranıdır haberin olsun.ben spinn için yelek aldım blue fish marka. burada 450tl olan yeleği oradan 97 dolara aldım. tek handikap çinden yada yurt dışından en fazla 5 defa maximum 75eur ya da 100 doları geçmemen gerekiyor yoksa gümrüğe takılıyormuş.

2. latiftek

latiftek Latif Kaygusıztek

Eveeett sonunda beklediğim kargom bu gün geldi:) Şimdi sanırım makineye misinayı sarmalıyım, bunu da tek başıma yapmam zor gibi. Misinayı başka birinin gergin tutması gerekiyor galiba.
    Dostlar, misinayı makineye sarmak için şöyle bir video buldum, başka dikkat etmem gereken bir şey varmı ?

https://www.youtube.com/watch?v=icMGIBvxvTo

Bu arada Okuma' nın bazuka çanta kampanyasından haberim olmadan bende faydalanmış oldum :)

3. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Hayırlı uğurlu olsun arkadaşım sevindiö bende bu habere :) sen o videodaki düğümü boşver bence... çünkü o misinanın ucuna stoper niyet ile atılan düğüm dipte şişkinlik yapar... Her nekadar misinayı sonuna kadar kullanmayacak olsan da ne olur ne olmaz....Baştan sarma nasıl olursa öyle gider... ben sana kendimce uygun olan düğümü l,nk olarak yolluyorum bir de bunu incele...

https://www.google.com.tr/search?q=...P7Dy9nYxgIVanxyCh3kCA9K#imgrc=VGqIgY2wa4o70M:

Bu arada aliexpress den 5-6 dolara misina sarma aparatı var ben aldım hatta kullanıcı yorumlarında yorumum da var :thumb: ücretsiz kargo...

http://www.aliexpress.com/item/2013...shing-Tackle-Accessory-I30001/1686593842.html

Ben her avdan sonra geçerim filmin karşısına alırım ekipmanımı(o sırada avda kullandıklarım yani) makinadaki misinayı makaraya aktarırım sonra tatlı su da yıkayım kamışın son halkasına bezi sıkıştırırım arasından misina geçecek şekilde.... misinalarım eski ve halen taş gibidir :D

bak sana bunu da aldıracam hihi

http://www.aliexpress.com/item/Blue...waterproof-sets-free-shipping/1602793620.html

sonra bunu :laughing:

http://www.aliexpress.com/item/Blac...-Tool-Stainless-Steel-Sponge/32234675585.html

Tekrar tekrar hayırlı uğurlu olsun sonbahar da lüfer zamanında güzel işler çıkaracaksın inşallah :thumb:

4. latiftek

Dostum iyi temennilerin için çok teşekkür ederim. Gönderdiğin linklerdeki ürünleri ve düğüm şeklini inceledim. Senin tavsiye ettiğin şekilde bağlayacağım oltamı. Aslında şu misinayı sarabilmeyi başarsaydım, sabah 4-5 gibi atlayıp giderdim yakın bir yere, tecrube olsun diye.
    Sanıyorum, geçen gün sizinle konuştuğumuz Spin arkadaşı için konu açma işini halledeceğim öncelikle. Umarım öğretecek yada beraber öğrenmek isteyecek birini bulurum.

5. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    dostum sen hiiiç merak etme istanbulda bizim cemaatten bolca var :D bu gün değilse yarın denk gelirsin birtanesine:thumb: ıstanbulda olsaydım hiç kaçarı yoktu valla kopar gelirdim :laughing:

6. latiftek

Biraz uğraştırsa da, misinayı makinaya sarmayı başardım :)

7. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Her avdan sonra makinadan misinayı bobine aktarır tatlı su da bekletir sonra bezden geçirerek tekrar makinaya sararise ömürlük misinan olur:thumb:

8. latiftek

Anladım dostum, peki kamış ve makine içinde yapmam gereken bir şey var mı?

9. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Kamışı ılık su ile yıka makineyi sadece sil.arada sırada misinanın makineden geçtiği klavuz varya hani boncuğun üzerine oturan. hani makineden ilk çıkarken misinanın oturduğu yer. orası işte.... orayı ara sıra kontrol et dönüyormu dönmüyormu diye. eğer dönmez ise dönmesini sağla. senede 1 defa cengiz balıkçılığa komple bakımını yapmaları için yolla onlar senin yerine doğru biçimde yağlar bakım yaparlar. sakın sen kendin yağlamaya kalkma spinn makineler kibar oluyor ne yazıkki hata götürmüyor. yanlışlıkla rotor kısmını filan da yağlarsan uğraş dur sonra... hiç gerek yok cengiz balıkçılığa yolla :thumb:

10. kumburgazserhat

kumburgazserhat serhat

hayırlı olsun

internetteki bir çok video heyecanlı paylaşımcı ve iyi niyetli arkadaşların kayıtlarıyla dolu .

teoriyle pratik evde olta yapmakla gece zifiri karanlıkta sigaranın köz aydınlıgında olta baglamak yem takmak çok farklı seylerdir.bir çok arkadaş kamış ve motor seçiminde sıkıntı çekiyor öncelikli olarak olta kamışlarıyla alakalı bir kaç şey paylaşayım .çoğu arkadaş gözden kaçırdıgı için hayal kırıklıgına ugruyor .

kamışların boyları atış kuvveti , balık çekme kuvveti ve ya atış mesafesinden ziyade konumla alakalıdır .örneğin ; hedef mesafe, hedef balık kullanılan sahte tamam peki kıyıdaki pozisyonun ? eger bir limandan gemi iskelesinden atacaksan 1 metrelik kamışta yeterli ama kumsaldan atacaksan 3 metrenin ustune çıkmalı kamısın boyu..veyahutta önünde dolgu bir sahil var ve dalgalardan dolayı denize en yakın taştan atış yapamıyorsan denizle arandaki taşların mesafesine göre orantılı olmalıdır kamışı kaldırdıgında balık taşlara çarparsa kayaların arasında balık ararsın.tüm sahtelerde tepeden çekme aksıyonu olmaz kamışı biraz yatırdıgında kısa bir kamışdan elde edecegin açı ile uzun kamıştan elde edecegin açı farklı olur bu açı misinanın denize giriş noktasıyla sahte yemin arasında mesafenin uzamasına sahile cok yakın giriş yapan misinanın sahilde kırılan dalgalar yüzünden aksiyonu senin yerine misinaya binen dalgaların yapmasına sebep olur ki oda orjinal aksiyon olmaz.

makinalar ve misinalara gelince çok ufak ama çok güçlü makinalar var fakat önemli olan hedef balık secimi.

kamış makına ve misinanın hedef kilogramı olmalı sende bilmelisin misina 2 kg çeker diyelim makinan 30 kiloda çekebilse de cekebileceğin balık agırlıgı misinanın çekeri kadardır aynı şey tam tersi icin de geçerli 30 kg cekerli bir misinayı 4 kg cekerli bir makınaya sardıgında kapasiten en zayıf halkan kadardır.sonuc olarak makina misina ve kamış hedef balık ve agırlıgına göre seçilmeli makınanın tıkandıgı yerde misina devam edebilmeli en kötü ihtimal elle toplamaya devam edersin kıyıya getirirken.

2 kg lik levregi yakalarsın poşet gibi gelir 2 kg lik kofana ise ormanda 10 kaplan gücündedir aynı boyda lufer ıle levregi agız agıza baglarsan lüfer kaniş gezgirir gibi gezdirir levreği .bu da demektir ki en az %25-30 kalama açmış olman lazım makınada.lüferde gelebilir levrekte.

makina kamıs misina tamam 4 kg balıgı karaya alabilecek kapasitede güzel peki ya düğümler ? misinaya düğüm atarken muhakkak düğümü sıkma esnasında bölgeden geçen ve düğümün merkezi olan misinayı ıslatın (tükürükle) kuru kuruya birbirine sürtünen ve ısınan misina deforme olur ve 4 kg çekerlıde olsa 1 kglık balık kafa atınca kopar .

neyse işte bunlar bilgi olarak denizde bir damla sizin aklınıza takılan olursa sorarsınız bilgim dahilinde cevap vermeye çalısırım tekrar hayırlı olsun .

11. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    dam quick slr spin 850 fd
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    makina büyük olmuş, 30 luk daha hafif olur;)

12. surgeon

surgeon Erman P.

Latif merhaba,

Nasıl gidiyor? Var mı bugüne kadar skor, sesin çıkmadı merak ettim? Veya denedin mi takımları, memnun musun?

Senin açtığın iki paylaşımdan ilhamla ben de bir spin takım aldım, ama mağazadan elden. Kamış seçimim aynı oldu ama makine konusunda biraz daha para harcadım, biraz da mağazadaki satıcının etkisiyle (hata mı yaptım bilemiyorum)
    Okuma V-system 270 cm, 10-40 g kamış
    Okuma Trio 40S makine
    Power Charger 8X Braid 300 m- 0,14 mm ip

Ateş'in son yazdığı yorumdan hareketle makinede ifrada kaçtığımı düşündüm şimdi biraz..

Bir kez sabah suyunda Yeniköy sahilden at-çek yatım 2,5 saat kadar, oldukça da keyif verdi hiç vuruş alamamama rağmen (Pardon yanlış olmasın, obur-arsız bir martı tuttum 2,5-3 kg kadar, aynen iade:)). Belki üstadlar bu takım konusunda eleştiri ve önerilerini paylaşırlar, eksik veya yanlışımız varsa tamamlar düzeltir teşekkür ederiz.

Bütün deniz-doğa sever dostlara keyifli bir balık sezonu dilerim.

13. Williams07

Williams07 Faruk

gayet başarılı