İpucu: Bir yurtdışı site güvenli mi, nasıl anlarız?

Konu, 'Takım Çantası' kısmında adx tarafından paylaşıldı.

1. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Sevgili arkadaşlar bilmediğiniz bir yurtdışı sitede bir ürün gördünüz ve beğendiniz; sitenin güvenli olup olmadığını bilmiyorsunuz.

Bunu anlamanın kolay bir yolu vardır. Garantili değilse de bence çok ciddi bir güven veriyor.

Şu siteye girin: http://www.scamadviser.com/

Sitede merak ettiğiniz alışveriş sitesinin linkini yazabileceğiniz bir kutucuk var. Oraya linki yapıştırıp "Check it now" tuşunu tıklayın.

Karşınıza güvenli olup olmadığını yazacaktır. Kırmızı bant üzerinde yazarsa site risklidir; yeşil bant üzerinde yazarsa güvenlidir.

Örnek (plat.co.jp)

Site ayrıca aşağıda neden o siteyi güvenli ya da riskli bulduğuna dair bir rapor verir. Bu raporda sitenin merkezi, kaç yıldır aktif olduğu, telefon, adres, sahibi vb bilgiler yer alır. Dolandırıcık siteleri çoğu zaman buradan anlaşılır.

2. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Çok güzel paylaşım tesekkurler

3. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Rica ederim. Ben gerçekten kullandım ve Japonya'da çok amatör, grafik dizaynı çok bozuk olan bir sitenin çok uzun yıllardır çalışan, güvenilir bir site olduğunu öğrendim. Sahipleri sadece biraz yaşlıymış, bu web sayfası işlerini çok bilmiyorlarmış :)
    Hiç sorunsuz alışverişimi yaptım, çok da yardımcı oldular.
    Fiyatları çok düşük olan bir sürü siteyi de kontrol ettim, hepsi "yüksek riskli" çıktı diye alışveriş yapmadım, böylece para kaptırmadım. Bilmediğim ama güvenilir çıkan siteden alışveriş yapmak da bana bir alışverişte 20-30 USD kazandırdı, çünkü ünlü bir site değildi, ama daha ucuzdu. Sonuçta rakuten, plat vs ... sadece bir kaç site biliyoruz, oysa daha bir sürü var.

4. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Yurt dışından Abu Garcia Orra2 Winch alabileceğim bir site biliyor musunuz ?
    Amazondan almak istiyorum ama 83 dolar. 3 dolar ile gümrüğe takılıyor.... 5 dolarlık indirim kuponu bulabilsem çok iyi olacak

5. marmarasinariti

marmarasinariti Tuncay Kuşcu

Bence bu olaya çok fazla güvenmeyin! çünkü 15 gün önce www.iboats.com sitesinden ürün alacaktım, fakat biraz araştırma yapınca adamların sahtekar olduğuna kanaat getirdim! Bu konuyu görünce denedim. Fakat güvenli olduğunu söyledi :) Bu durumlarda sitenin adını, yanınada complaint yazıyorum tüm şikayetler çıkıyor, ona göre karar veriyorum.

6. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Yanlış anlamışsın ve buna çok güvenmeyin yazmışsın.
    Dolandırıcılık başka, kötü hizmet başka.

Amazon ya da Cabelas gibi meşhur siteleri de complaint sözcüğüyle arattığında da çok şey çıkar. Onlar şikayetlerdir, ve çoğu zaman şikayet edebileceğin bir yol vardır.

Dolandırıcı siteleri genellikle merkezleri tuhaf ada ülkeleri ya da hukukun çok iyi işlemediği ülkelerdir; ömürleri genelde bir kaç aydır. Paran gider ve bir daha ne onları ne de şikayet edebileceğin bir yeri bulabilirsin. 500 dolarlık makineyi bu tür sitelerde genelde %50 indirimle 250-300 USD gibi bir rakama bulur ve atlarsın. Yanına complaint yazıp ararsan da bir şikayet bulamazsın. :)

Şikayetler bir defa orada bir şirket olduğunu gösterir, her zaman da şikayetler bir kanıya varmak için güvenilir değildir, çünkü şikayet olmayan bir site zaten yoktur. Hepsini dikkate alırsan internetten alışverişi kesersin. Bu verdiğin site 17 yıllık bir site; hiçbir dolandırıcılık sitesi bir yerde 17 yıl iş yapamaz. Ama şikayetler çok fazlaysa, çok sık şikayet edilmişse elbette uzak durulabilir.

Şikayetlere de baktım, geç göndermişler, web'de görünüyormuş ama stokta yokmuş, iade almayı reddetmişler vs.
    Bunlara bakıp mı sahtekar olduğuna kanaat getirdin?

7. marmarasinariti

Ürün göndermemekle alakalı çok şikayet var, mesela bu müşteri 2 günlük uçak kargosuyla gördermeleri gerekiyormuş 2 hafta geçmesine rağmen herhangibir haber yok! Bana göre bu dolandırıcılık, özellikle yurtdışına sattıkları mallarda hiç takmıyorlar, nasıl olsa adam amerikaya gidip mahkemeye başvuramaz!

http://iboats.pissedconsumer.com/or...eeks-later-still-no-parts-20150609647528.html

8. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Tuncay Bey şimdi facebook'ta sürekli alışveriş yaptığım Karaköy'deki bir marketin iki haftadır stokta olmayan ürünün parasını iade etmediğini okuyordum. Yerini bilirim ve arada bir ziyaret ederim; dolandırıcı değil.
    Yani bu başka bir şey.

Dediğiniz gibi sistematik olarak uluslararası siparişleri alıp göndermiyorlarsa haklısınız; insanların bilmesi gerekir.
    Ama verdiğiniz şikayet örneği de uluslararası sipariş değil, S.Carolina'dan, yani yurtiçinden.

Neyse.... lütfen iboats'tan devam etmeyelim.

Bu şekilde konuyu da yanlış anlayıp insanlar için kullanışlı olabilecek bir yöntemi sabote etmiş oluyorsunuz. Kullanmayın gitsin...

9. marmarasinariti

Yazımda bu alışverişin yurtdışı olduğunu yazmadım! Ayrıca bu yöntemi kullanıp kullanmayacağımıda sizede soracak değilim. Hiçbirşeyide sabote ettiğim de yok. Ben bu yöntemi kullanmayın demedim, sadece çok fazla güvenmeyin dedim. Ben bu şekilde bir yöntem kullanıyorum dedim. İsteyen istediği yöntemi kullanır, burası forum ve bende konuyla alakalı bir paylaşım yaptım!

10. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    "Özellikle yurtdışına sattıkları mallarda hiç takmıyorlar, , nasıl olsa adam amerikaya gidip mahkemeye başvuramaz!" demişsiniz; e insan da örneği oradan bekliyor.

Bunun ne amaçla kullanılacağını yanlış anladığınızı anlatamadım.

Size kolay gelsin.

11. dvrzener

dvrzener merve kaya

Merhaba
    Ayrıca web sitesi güvenilir mi anlamak için alexa rank'a bakarak ne kadar ziyaret edildiğinede bakmamız gerekmektedir.