Mogan Gölü Ağ Dehşeti...

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında aCharat tarafından paylaşıldı.

1. aCharat

aCharat Kemal

Merhaba Dostlar,

Bugün (09.09.2013) arkadaşlarla birlikte olta atmak üzere Mogan gölüne gittik. Kıyıda biraz vakit geçirdikten sonra şansımızı birde yunus kiralayarak kıyıdan ulaşamadığımız sazlıkların ön tarafına doğru denemek istedik. 2 saat kadar su üzerinde durduk fakat yine oltamıza malesef birşey takılmadı.
    Tam dönmek üzereyken sazlıkların önüne çekilmiş yaklaşık 200-300 mt kadar ağı farkettik ve hemen yanına gittik ağı birkaç yerinden keserek parçaladık kullanılmaz hale getirdik tabi bu sırada ağın bir kısmı yunusun altındaki pervaneye takıldı ve yunusla ilerleyemez duruma düştük neyseki işletmeci geciktiğimizi farkedince kayığıyla geldi ve ağı gösterdik kendisi inanılmaz bir biçimde tepki vererek siz burada ne geziyorsunuz ! ağı görmedinizmi tüm bu masrafları ödeyeceksiniz gibi tepkiler vererek ağı çeken arkadaşını aradı ve durumu anlattı gelip ağ parçalarını toplamasını, yunusa donana ağıda kesmesini söyledi o sırada ağ sahibi göründü ben bu sırada çoktan jandarmayı aramıştım jandarma o bölgeye ilgilenmediğini, polisin sorumluluğunda olduğunu iletti tekrar 155 i aradık telefona çıkan memura gölbaşına büyük miktarda ağ çekildiğini ve şuan ağ sahibininde burada olduğunu hemen gelmeleri gerektiğini söyledim. Polis memuru konuyu su ürünlerine aktarmamız gerektiğini söyledi bende kendisine bakın jandarma size yönlendirdi ve şuan burada belkide yüzlerce balığa yazık oluyor lütfen gelip müdahale edin dedim tamam ekip yönlendiriyoruz dediler ve 15 dakkaya kalmadı ekip geldi.
    Tam o sırada işletme sahibi ve ağ sahibi yunustaki ağı çözmekle meşgulken suç üstü yakalandılar polise durumu tek tek anlattım ve malesef aldığım cevap biz bu konuda birşey yapamayız, konuyu su ürünlerine aktarıyoruz onlar müdahale eder şeklinde oldu :(
    Polis su ürünlerini aradı haber verdi ve oradan gitti tabi ağ sahibide dururmu hemen oradan kaçtı.
    Şuan mogan gölünü ankarada yaşayan avcı dostlarımız çok iyi bilir 1 tane dahi balığın oltaya gelmesi artık mucize gibi birşey oldu nedeni ise gölü resmen ağ ata ata kuruttular, katliam yaptılar...
    İşleyiş bu şekilde olursa ve hiçbir caydırıcılığı olmaz ise adamlar ağda atar her istediğini yapar tabi bilmiyorum nedesem Allah ' a havale ediyorum artık bunları...

Umarım yetkililer bu msjı bir şekilde okur ve önlem alır saygılar...

2. Gokmen07

Gokmen07 Gökmen

En İyi Avı:
    tutmak nasip olmadı daha
    anamızın 1 metrekarelik karnına 9 ay sığabiliyoruzda koskoca dünya bize dar geliyor.bu kadar aç gözlülüğün cezasını doğa elbetteki bizlere kesecek.Allah ıslah etsin..

3. stanlyy

stanlyy Fatih BAŞAR

Favori Kamış:
    Shakespeare ® Ugly Stik Lite 180, SHIMANO Nexave CX 210 M, D.A.M REVOLUTION TELE-X 270
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENİUM CI4 3000 SFA, SHIMANO TECHNİUM 1000 FD
    En İyi Avı:
    Hamsi... :)
    Orada en son bizde kiraladığımızda akşam teslim ederken yunus iskelesinin arkasında ağı toplu biçimde görmüştüm. Bağlantıyı kurabilirsiniz... :)
    Gölbaşında jandarma, polis vs.. Üzülerek söylüyorum gölbaşı belediyesi ve anfa da dahil muhattap bulunamadığı daha önce tecrübe ile sabitlenmiştir...

4. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    siz vazifenizi yapmışsınız, bölge olarak jandarmanın sorumluluğu dışında bir yer olduğu için jandarma el atmamış olaya, polisin gerçektende balıkçılık ile alakalı bir sorumluluğu yok diye biliyorum,

yaşadıklarınız burada paylaştığınız için teşekkür ederim.

5. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Bimerden şikayette bulunsanız belki küçük bir ihtimal birşeyler değişebilir.

6. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    bence de bimere yazılabilir. belki sadece orasının değil tüm göllerin, akarsularının denetimi artar bu sayede. belki de sadece hayaldir umduklarım, bilemedim.

7. bluefinjack

bluefinjack hüseyin

Favori Kamış:
    -
    Favori Makine:
    -
    En İyi Avı:
    48 kilo-eşim
    gösterdiğiniz kararlılığı ve mücadelenizi takdir ediyorum.

8. hakan_hatay

hakan_hatay hakan

Favori Makine:
    Shimano 4000 FB
    En İyi Avı:
    4 kg Sazan
    Tamamen polisin hatası. Ne demek biz ilgilenmiyoruz? :mad: Sen suçluları ve suç aletlerini yakalarsın. Tutanağı tanzim edersin, İlçe Tarım Müdürlüğünden görevliyi çağırırsın, gelir onlara teslim edersin. Polis ya işi bilmemiş, ya da savsaklamış.

9. Emrahs

Emrahs Ezergeçerus

Favori Kamış:
    Lineaffe Ac-Casting 4.20
    Favori Makine:
    Shimano Sienna 4000
    En İyi Avı:
    24 cm Çinekop
    O polisler gitsin de Karadeniz'de ışıldak ile avlanan zıpkıncıları kıyıdan takip edip, yakalayan ve ceza keserek malzemelerine ve hatta araçlarına dahi el koyan polislerden ders alsınlar...

10. melangee

melangee soyer

Favori Kamış:
    Okuma Luremania
    Favori Makine:
    shimano Catana 2500 rb
    En İyi Avı:
    5 cm gümüş balığı
    Demek ki polisin yetkisi varmış. benim aklıma başka şeyler geliyor o zaman.

11. MADMAN

MADMAN KEMAL

Favori Kamış:
    DAİWA TOURNOMENT 270 AGS+ DAİWA TATULA 210 YUKI TAYLOR Q5 420 SURF
    Favori Makine:
    SHİMANO AR-C AERO CI4+ 4000XG DAİWA TATAULA R BAİTCASTİN OKUMA salina sa 2 16000 Daiwa Caldia 4000
    En İyi Avı:
    sevgili eşim :)
    sa

yazık çok yazık malesef bu işler böyle bölge jandarma noktasında olsaydı şimdi hesap veriyorlardı ama yinede yetersiz malsef caydırıcı değil korku dolu gözlerle geleceğimize bakıyoruz banghead

12. nidya78

nidya78 Aydın

Artık ben vazgeçtim. Ne polisin ne jandarmanın yakalamaya niyeti yok. Niyetleri olsa kimse yapamaz. İstanbulda sarayburnunda gece zıpkıncılar cirit atıyor. İstanbulun göbeğinde çözülmüyor ki sorun dağbaşındaki göletlerde çözülsün.

13. 79_mstf

79_mstf mustafa akkaya

değerli arkadaşlarım haymana yolu üzerindeki şimdi park olan eski aşıklar tepesinin orada adam boyunda sazanları suyun üstünde yüzerken izlerdik , iskeleden bile turna tutulurdu her yerden tekneler botlar sanki deniz kenarına gider gibi mogana akın akın gelirdi resmen marina gibi olurdu inanın o anları çooookk özledim hey gidi eski günler

14. Erhan KIZILTAŞ

Erhan KIZILTAŞ Erhan

Favori Kamış:
    Bauer 210cm 8-30gr Spinning Rod
    Favori Makine:
    SHIMANO NEXAVE 2500 FC 3XSSS+1 BB
    En İyi Avı:
    The person you have called cannot be reached at the moment
    Ağı atanlar ve yönetim iş birlikçi aynı durum Eymir gölü için de geçerli Ankara' da ve benim yada bizim bilmediğimiz daha nice yerler var. Polisin olaya müdahale etmemesi büyük yanlış bence ama eğer sorumluluk sahibi değillerse konu ile ilgili risk almak veya zaman kaybetmek istememiş olabilirler diye düşünüyorum. Ancak bu ülkede yaşayan herkesin gördüğü suç veya başka bir yasadışı durumu Kolluk kuvvetlerimize iletmemesi suç sayılıyorsa anayasamıza göre, Bu durumda da kolluk kuvvetleri tarafından yetkili birimlere haber verilmesi ve olaya yetkililer müdahale edenekadar oradan ayrılmamaları ve o ağların hepsine el koymaları gerekmekteydi bence..

15. mahi

mahi Safa AKAY

Favori Kamış:
    Okuma V-System 240
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000FB
    En İyi Avı:
    45cm Turna
    Durum çok vahim doymayıp dünyayı da yemeye çalışan aç gözlülerden sesimizi yükseltirsek anca kurtulabiliriz, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'ne ve bimere birden çok şikayette bulunulursa bence işe yarayabilir , denetimlerin arttırılması, ve yasakların uygulanmasında kararlı olunması istenebilir mesela; internetten Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nün santral numarasını buldum 0312 287 33 60 ve bu konuyla alakalı 1380 sayılı Su ürünleri kanunundaki madde;
    Koruma ve kontrol
    Madde 33 – (Değişik : 22/7/2003 – 4950/5 md.) Tarım ve Köyişleri Bakanlığı teşkilatında ve Bakanlığa bağlı su ürünleri ile ilgili teşekküllerde su ürünlerinin, deniz ve içsuların koruma ve kontrolü ile görevlendirilen personel ile emniyet, jandarma, sahil güvenlik, gümrük ve orman muhafaza teşkilatları mensupları, belediye zabıtası amir ve mensupları, kamu tüzel kişilerine bağlı muhafız, bekçi ve korucular ile emniyet ve jandarma teşkilatının bulunmadığı yerlerde köy muhtar ve ihtiyar heyeti üyeleri bu Kanunla ve bu Kanuna istinaden konulan yasaklardan dolayı, bu Kanun kapsamına giren suçlar hakkında zabıt varakası tutmak, suçta kullanılan istihsal vasıtalarını ve elde edilen su ürünlerini zapt etmek ve bunları 34 üncü madde hükmü saklı kalmak şartı ile
    adlî mercilere teslim etmek; ek madde 3'te yer alan hükümler çerçevesinde idarî para cezalarını kesmekle vazifeli ve yetkilidirler.

16. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Sonra da o kuruttukları gölden tuttukları balıkları çoluğuna çocuğuna helal diye yedirir bunlar... Polis veya yetkili kimse açıklama yapsın da biz de ona göre kendi başımızın çaresine bakalım.. Artık döver miyiz, söver miyiz ona da karışmasınlar madem...

17. SAMET TURAN

SAMET TURAN SAMET

ARKADAŞLAR BENDE SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM VE MAVİ GÖLE YAKIN OLDUĞUM İÇİN MAVİ GÖLÜN DURUMUNU ÖĞRENMEK İSTİYORDUM.BURADA OKUDUKLARIMLA ZATEN ÖĞREDİMKİ MAVİ GÖLÜ KURUTMUŞLAR

18. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    mogan golunu agliyorlar diyorlardida bu kadar oldugunu bilmiyordum. bizler bir tarafa dursun, Allah baliklarin yardimcisi olsun
    Otelin oldugu bolgelerde aglanmismi?

19. rmznaydgn

rmznaydgn Ramazan

En İyi Avı:
    70 cm TURNA
    TURNA SEZONU 1 NİSANDA AÇILACAK OLMASINA RAGMEN GEÇEN HAFTA GEZİNTİ İÇİN GİTTİGİMDE AĞLARDAN TURNA BALIKLARINI ÇIKARTIP LOKANTALARA GÖTÜRÜYORLARDI. OLTA İLE AT ÇEK YAPIP TUTANLARDA VARDI Bİ GİDİN KENDİ GÖZLERİNİZLE GÖRÜN YASAK OLDUGU HALDE YASAGIN OLDUGU SÜREÇDE BİLE TURNA TUTULUYOR !!!!!!!!!!!!!!

20. hasankurt

hasankurt Hasan

Favori Kamış:
    remixon terminator 4.20
    Favori Makine:
    okuma
    En İyi Avı:
    yayın - 6.5 kilo
    arkadaşlar benzer durumlarla ben de karşılaşıyorum. ilk başlarda jandarma ya da su ürünlerine haber verdim. su ürünleri de zaten jandarmaya haber vereceğini söylemekle yetiniyor. jandarma dersen meseleyi pek önemsemiyor. ilgili komutanın hassasiyetine kalmış bir mesele. bu nedenle çözümü kendim ürettim. yanımda her zaman 90lık bir misina ve kasnak var. bir de maket bıçağı. etrafta kimse yoksa ağı kenara çekmek mümkün. arkadaşınız varsa gayet kolay. bir güzel kenara çekip maket bıçağıyla girişiyorum. polisin jandarmanın bir halt ettiği yok. içimizdeki öküzlerinden bunlardan ders alacağı da yok. dinsizin hakkında imansız gelir arkadaşlar.