Balıkçılar çok gidiyorsa orası pislik içinde kalıyor

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında adbakt tarafından paylaşıldı.

1. adbakt

adbakt Adil

Daha önce bu kadar erken inmezdim, ama balık tutmaya başladığım için ilk defa erken bir saatte Fındıklı sahiline indim.

Her taraf pislik içinde, inanın durulur gibi değil.
    Bir arkadaşımı ikna edip getirmiştim, resmen utandım.
    "Sen burda mı balık tutuyorsun" dedi.
    Daha önce hep öğlene doğru gitmiştim, bilmiyordum.

Güzel vakitleri bu çöplükte geçirdiğime inanamadı.
    Saatler ilerleyince çöpçüler geldi. "Burada ne oldu dün?" dedim.
    Sorarken emindim, burada bir şey olmuş, bir konser, bir festival falan...

"Ne olacak, balıkçılar işte!" dedi, "her gün öyle!"
    Elimde olta varken bu cevabı almak yerin dibine sokuyor tabi ki!

Orada takım satan arkadaşı gördüm, elinde süpürge, tezgahının etrafını süpürüyordu. "Çöpçüler iyi almıyorlar abi" dedi. Çöpçüler de bıkmış çünkü.

Takımda bir eksiğiniz varsa yere bakın, saksılara bakın, orada yerde, sağda solda, istediğiniz boyda iğne bulabilirsiniz. Çocuklar da bulabilir tabi ki...

Boğazdaki diğer yerler de öyledir eminim.

Bu utanç hepimizin.

2. aTomKarinca

aTomKarinca Yavuz

Favori Kamış:
    Linea-effe Extreme cast 4.40
    Favori Makine:
    Daiwa EMCAST SPORT 5500
    En İyi Avı:
    Eşkina 2,750 Gr
    ''asLan yattığı yerden beLLi oLur''

Der ataLarımız.. maaLesef çoğu mera aynı sorunu yaşıyor, yaşatıyoruz.. bu maaLesef seneLer öncesi bizLer çocukken yetiştiriLişimizden kaynakLı bir sorun kimse aksini etmesin..! ama artık yeni jenerasyonda bu tersine döndü izLemLerim artık çocukLarın Anne ve BabaLarının yere çöp atmamasını için uyarmasıdır

3. Seydihan

Seydihan seydihan

Favori Kamış:
    lineaeffe extreme siyah 4.30
    Favori Makine:
    okuma bluehawk 765
    Ben utanıyorum...almanyada dogdum buyudum 11 senedır turkıyede yasıyorum ve yazlara 1 aylıgna almayaya gıdıorum... Arkadas bır tane sakız hıle yerde goremıosun... O parklar yollar tertemız... Mıllet yere atma alıskanlıgı yokkı heryer cop tenekesı dolu... Bn ıstanbulda sahıle gıdıorum o parklar denız kıyısıları poset teneke kola kutusu ızmarıt dolu... Ulan arkadas 10 metre yanında cop tenekesı var bukadarmı hayvan gorgusuz mılletemı sahıbız?? Hıc yakıstıramıorum bızım ınsanlara... Ama ıste egıtım önemlı balık bastan kokar... Cok yazık bu guzelım memleketımıze ... Avrupalıların elınde olsa bızım ulkemız neler olurdu neler... Yanlıs anlasılmasın mılletımızı kotulemek ıstemıorum burda asla sadece bıraz degerlere saygı gosterelım ve kendımızı gelıstırelım ornek olalım dunyaya...

4. istavrit

istavrit Boğaç

Keske bu memleketin tek derdi bu olsa;)

5. cypqo

cypqo murat özdemir

Favori Kamış:
    Daiwa Procaster
    Favori Makine:
    Daiwa Exceler
    Ben kendimi çok şanslı hissediyorum. Evime 1-2 dk lık mesafede aşağıdaki gibi mükemmel bir doğada balık tutma zevkini yaşıyorum, ama aşağıda anlattığım embesiller yüzünden acaba belediye buralarda avlanmayı yasaklarmı diye bir korku var her zaman içimde var.

Resim1. Avlağımız

Şahsen avlanmaya gittiğim çevrede ilk önce mıntıka temizliği ile işe başlıyorum. Ki buraları genelde benden önce burada avlanan kişilerin her türlü çöpü ile rezalet bir halde bırakılmış olarak buluyorum. Çöp bırakılmasa bile en iyi şartlarda, olta dayamak için üst üste dizilmiş taşlar, ağaçlar kırılarak yapılmış çatallar v.s. buluyorum.

Geçenlerde yine bu avlakta avlanırken, karşı kıyıda 8-10 kişilik bir grup 3-4 tane oltayla avlanıyor. Tutukları 10-15 cm lik balıklar için yaptıkları yorumlar, ooo bu iyiymiş ömer abi, oo nasıl tavası olur bunun v.s.

Neyse Ertesi sabah yine aynı yere gittim, ne görsem, bu embesillerin oturduğu yer çöp içinde. 8-10 kişi en fazla ne kadar çöp bırakabilirse o kadar çöp bırakmışlar.

O gün balık da pek verimli olmayınca 2-3 kmlik kıyıyı baştan sona gezdim. Sonuç sahipsiz 2 adet tırıvırıyı sudan çıkartıp imha ettim. Tırıvırı ile avlanan 10-12 yaşlarında 2 çocuk ve 2 yetişkini uzaklaştırdım (aşağıda resimleri var).

Resim 2. İmha edilen tırıvırılardan biri

Resim 3. Tırıvırıcı elemanlar

Kıyı şeridinin durumunu anlatmay pek gerek yok, her yer çöp içinde, görevliler gelip toplamasını bekliyor.

Bindiğimiz dalı kesiyoruz arkadaşlar. Şehrin göbeğinde böyle bir nimete sahibiz ama değerini bilemiyoruz.

Kıyı boyundaki ev sahipleri açısından bakıyorum, kartpostal güzelliğinde manzaraya sahip balkonları var ama bu insan kılıklı varlıklar sebebiyle evlerinin değeri normal şartların yarısı kadar bile etmiyor. Her binada birkaç tane satılık ilanı var.

Eğer ben kıyıda ev sahibi olsaydım sanırım bu konuda belediyeyi epey rahatsız ederdim.

Son düzenleme: 12 Ekim 2014
  6. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Özellikle yemli avlarında bu çöp olayı daha fazla görülüyor.
    Adam oltayı yaslıyor ne yerse çöpünü fırlatıyor bir tarafa, klasik diyelim.
    Herkez biz gibi çöpünü poşete toplamıyor ki.
    Onca pisliğe yamyamlığa bu doğa nasıl hala dayanıyor anlamıyorum.

7. adbakt

adbakt Adil

Ne güzel yermiş orası, şanslısın gerçekten :)