Kıyıda balık yok

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında drkeremy tarafından paylaşıldı.

1. drkeremy

drkeremy kerem yılmaz

Neredeyse 1 yıldır Antalya Lara bölgesinden, kıyıdan balık avı yapıyorum. Sonuçlar maalesef çok üzücü:

Yakamozdaki taşlık bölge, TRT yanındaki kumsal, Kundu tarafındaki nehir ağzı ve çevresi, onu geçince Mardandaki nehir ağzı, daha da geçince Belek ve Serikteki nehir ağızları ve Manavgat Titreyengöl'deki nehir ağzı ve yan taraflarındaki kumsallar... Bütün buralarda at çek ve canlı yem ile balık avı yaptım. Sadece TRT yanındaki kumsaldan şu zamana kadar 5 levrek ve 57 cm bir deniz turnası avlayabildim. Levrekleri tavuk göğsü ile klasik yöntemle, Turnayı ise akşam 20.30 sularında at çekle avladım. Manavgattaki büyük iskeleden ise büyük balık olarak 2 lahos ve kenarındaki kumsaldan da bir mırmır avladım. Bunların haricinde tüm yakalayabildiklerim; küçük yalandırma, mırmır, lokum, karagöz gibi balıklardı.
    3 aydır atçek tamamen fiyasko oldu, Turna haricinde, tek bir tık dahi alamadım.
    Canlı yemlerde ise kalamar, sardalya, tavuk göğsü, karides, teke, ölü balık yavruları gibi yemleri farklı usüllerde bir çok kere kullandım. En çok işe yarayan tavuk göğsü oldu. Vuran balıklar öyle küçüktü ki kalamarı mesela, tam koparamıyorlardı bile, onu tam yutup gidecek büyük balık yoktu.
    Farklı hazır takımlarla av yaptım: en altta kurşunu olan, gezer kurşunlu, şamandıralı ve benim ürettiğim takım denemeleri. Farklı oltalar kullandım: Surf casting oltası ve kıyıdan avlanmaya uygun kaliteli kamış-makara sistemleri.
    Bütün bu av esnalarında, çevremdeki diğer balık avı yapanlarda benim gibiydiler, bir iki balık haricinde hiç büyük balık tutupta sevinenleri vs görmedim.
    At çek için bir çok farklı sahte yem kullandım: Rapala, Yozhuri, Sea Horse ve başka rapalalar, farklı avlar için değişik silikonlar vs. Okuma marka kamış, Mitchell marha 30 luk makara,farklı tip ve boyutta kaliteli ince misinalar kullandım.
    Bir çok kişiden de balık vurmadığına dair söylemler aldım; her nedense balık avı marketlerindeki insanlar aksine balık olduğunu, daha geçen gün turna, torik, lüfer, lahos, girida, akya vs yakaladıklarını anlatıyorlardı.

Sonuç itibariyle, konyaaltı, kemer, adrasan tarafını bilemiyorum ama Antalya Lara bölgesinde, taa Manavgata kadar, balık yok arkadaşlar, benden söylemesi.
    Belki ileriki aylarda gelir, ama büyük balıklar şimdilik buraları tercih etmiyorlar, ama bolca küçük balık var, eğer buda farketmez derseniz...
    Saygılar

2. dodo

dodo doğan

Favori Kamış:
    Shimano, vengeance sea bass 2.40, 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 FB
    En İyi Avı:
    Kofana 2 kg
    Bodrum güvercinlik'te deli gibi çipura zamanı başladı. Bir çoğu doğal. Antalya'dan
    buraya gelen bazı gruplar var. Duyduğuma göre İzmit'ten bile gelenler varmış.
    Balık tutma zevkinden fazla uzak kalmamak için Bodrum'a bir tura katılın ve
    rahatlayın.

Selamlar...

3. dental

dental ibrahim

Favori Kamış:
    okuma v spin 2.70 20-60 gr atar SHIMANO Vengeance Spin Shad 2.10 cmMH 10-40
    Favori Makine:
    ryobi ecusima 8000 vi Shimano ELF 3000
    En İyi Avı:
    75 cm baracuda
    kumlucada avlanıyoruz.usta degılım ama haftada 1 mutlaka avlanıyorum.1 keresinde sahtem 2 kofana ve 1 büyük lahoz arasında kaldı.kıyıya 2 mt kala sahteyı kaldırmak zorunda kaldım.balıklar sağa ben selamete .eyvallah.bu pazar yıne gıttım.karaöz den berı.aktaş dan ileride.takıp 2 kere .1 vurus.sonuç 0...yamurdan dondum.balık yıne yok