izmir inciraltı'nda balık tutmak için malzeme almak istiyorum

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında emrag tarafından paylaşıldı.

1. emrag

emrag Emrah Türkmen

bir süredir izmir'deyim ve uzunca bir süre daha burada kalacağım. bi akşam inciraltı'na inmiştim. gördüm ki kıyıdan balık avlayan çok insan var. bende heves ettim. sabahları ya da akşamları bir uğraş olarak balık tutmak istiyorum. sorun şu ki bu işten hiç anlamıyorum. ne kamışından ne çengelinden ne kurşunundan... bir heves olaraktan başlamak istiyorum. becerebilirsem hobiye döner belki bu heves. ben balçovada oturuyorum. malzeme alabileceğim, buraya en yakın yer narlıdere varmış netten okuduğum kadarıyla. dediğim gibi bu konudan hiç anlamıyorum. nette bir çok site, forum gezdim ancak destek olmadan bu işi becerebilmek çok zor. narlıdere'de kıyıdan balık avcılığı yapmak için uygun fiyata malzeme alabileceğim ve kabaca da olsa inciraltı'nda balık tutmam için gerekliyi bilgiyi verebilecek bir yer arıyorum. (inciraltı için hangi yemi kullanmalıyım, oltayı ne kadar uzağa atmalıyım, hangi balık zehirli hangi balık temiz...) bu iş için çokta büyük bir bütçem yok ancak başlangıç için gereken külfete katlanırım elbette. şimdilik sadece başlangıç için, işin kabasını görmek için, balık tutma zevkini tatmak için malzeme alacağım. bu konuda izmirli, inciraltı'nda balık tutmuş arkadaşlardan yardım bekliyorum. yanlış anlaşılmasın armut piş ağzıma düş olayı istemiyorum ben. sadece kabaca ön bilgiyi ve düzgün bir yerden de gereken malzemeyi almak istiyorum.

2. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Emrah bey aramıza hoşgeldiniz :)
    Öncelikle imza ayarlarınızı profilinizden tam olarak yaparsanız hitapta kusur etmeyiz,yaşınız,şehir, kan gurubu ,gibi.

Ve bu almak istediğiniz malzemeleri ve tüm bilgiyi En üstte www.balikmarketim.com adresi var o linkten edinebilirsiniz iletişim adreslerinden yerlerini öğrenip alış verişi yüz yüzede yapabilirsiniz,ve balık ,balıkçılık hakkında bilmek istediklerinizi orada bulunan Çağlar beyden edinebilirsiniz.
    Rasgelsin.:)

3. emrag

emrag Emrah Türkmen

öncelikle cevap için teşekkürler. kusura bakmayın. yaş ve şehir olayını ekledim hemen. ben malzemelere bakmak için gezmiştim o siteyi ama izmir'de olduğunu bilmiyordum. hele narlıdere'de olduğunu hiç bilmiyordum :) yarın sabahtan ilk işim oraya uğramak olacaktır. kısmetse de akşama inciraltı'nda ilk denememi yaparım :)

4. semih91

semih91 Semih

Favori Kamış:
    Dam makina + virax kamış :)
    En İyi Avı:
    5 kg Aynalı Sazan
    Selam Emrah öncelikle aramıza hoşgeldin yarın bende sabahtan inciraltında avlanmayı düşünüyorum yolun düşerse sabahtan öğle saatlerine kadar orda olacağım ;)

5. emrag

emrag Emrah Türkmen

hoşbulduk. sabah erkenden gidip malzemeleri alacağım. ordan da hemen inerim incraltı'na artık. baya heyecan yaptım bu konuda :)

6. sedatk

sedatk Sedat

Aramıza hoş geldin Emrah.
    Şimdilik istersen olta değilde kasnak almanı tavsiye ederim.Bunun içn hazır takımlar satılır,balık malzemecisine karadan atacağını söyle o sana hazır bir takım verir.Ücreti ise maximum 3,5 yada 4 ytl dir.Eğer yem de satıyorsa ordan sülünez ve boru kurdu almanı tavsiye ederim.Demişşsinki oltandan kurşundan anlamam,malum izmir çevresiinde kıyı yapısı itibarı ile taşlık olur,iğne ve kurşunu takılması muhtemeldir,aslına bakarsan semih91 arkadaşımızla buluşup ta gidebilirsen yanında bu işi sana az çok ta pratikte birileri gösterirse çok daha keyifli zamnlar geçirebilirsin.
    Haa olmıyacak gibi ise malzemeciye yakın bir yerlerde olamanı kopan kurşunu ve iğneyi cuzi bir ücret karşısında taktırtabilirsin.

7. emrag

emrag Emrah Türkmen

hoşbulduk tekrardan. iyice heves ettim ya kasnak yerine olta olsun dedim :) albastar alfa 60 makina, remixon ottoman 300 kamış aldım. yem olarakta sülünez aldım. bu akşam çıkıp inciraltı'nda ilk denememi yapıcam. kurşunla iğneyi bi tane hazır aldım. ona bakarak fırdöndü ve ufak çengellerl ekleyip bi kaç tane daha yapıcam kendime. orada ilk aldığımı kaybedersem sorun yaşamam sanırım böylelikle.

sabahtan gidicektim semih'in yanına ama saat öğleni bulmuştu akşama kısmetmiş artık.

aldığım makina ve kamış bana sorun yaratmaz umarım.

8. emrag

emrag Emrah Türkmen

hazır netteyken şu iğne kurşun-iğne olayını da sorayım. aldığım hazır kurşun iğnenin misinası 60-70cm civarı. en ucunda kurşun (40) daha sonra yaklaşık 20 şer cm aralıklarla ve 15cm uzunluğunda misinaya bağlı 3 iğne var. (ilk iğne kurşundan 20cm uzaklıkta.) ben bunu tek iğne yapmak istersem aradaki mesafa ne kadar olmalı. gene en uca 40lık kurşun takıp 20 cm gerisine 15-20cm uzunlukta misinayla uzatılmış iğne mi takacağım?

9. safaklarda

safaklarda Şafak

Favori Kamış:
    çeşitli kamış ve makineler
    En İyi Avı:
    37 cm levrek
    Bence 1 tane de kasnak edinip gezer kurşunlu tek iğneli bir takım atabilirsin... Bu takıma eğer akşam gün batımından sonra avlanacaksan boru kurdunu bütün takarsan çipura , mırmır ve hatta levrek buna itiraz etmez:D

Bu takımı yapmak için iğneye bağlanan misina boyu en az 60 cm olsun. Sonra bu misina ucuna bir fırdöndü bağla... Kasnak misinasından sıyırma kurşunu geçir... (Bu kurşun 50-60 gr olabilir..) Sonra bu ucuda fırdöndünün diğer ucuna bağla... İğne olarak mustad 2-3 numara 496 no siyah iğne kullanabilirsin...

Eğer anlattıklarımdan bişey anlamadıysan forumda her türlü bilgiye ulaşabilirsin:D :D

10. emrag

emrag Emrah Türkmen

şafaklarda tam anladım desem yalan olcak :) ilk denememde misinayı dolaştırdım kesmek zorunda kaldım. 2. atışımda da misinayı dolaştırdım. bu sefer çözdüm ama :) çözerkende ufak bi balık takılıvermiş oltaya. iğneyi çıkarıp geri bıraktım denize artık. sonra gidip birinden oltayı atmayı öğrendim ondan sonra bi daha dolamadım misinayı. daha sonra bi ufak balık daha yakaladım. (15-16cm bi şeydi. bu büyüklük olayını da tam çözemedim ya hayırlısı.) onu da bıraktım. ilk gün 5 iğne, 3 tane de ağırlık kaybettim. bugün 2. defa denicem akşam. bu sefer daha umutluyum. kara cahil acemiliğini attım gibi üstümden.

11. safaklarda

safaklarda Şafak

Favori Kamış:
    çeşitli kamış ve makineler
    En İyi Avı:
    37 cm levrek

Dediğim gibi sitede her türlü bilgi mevcut... Yemlerin çeşitlerinden iğneye takılışlarından tut, hangi blığa hangi iğne hangi olta türü, balık türleri nerelerde bulundukları vsvsvs...;)

Biraz araştırma yapıp akşam ava o şekilde gitmeni öneririm...

Yem olarak tavsiyem borukurdu dur...

12. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Emrah öncelikle aramıza hoşgeldin..

İzmir de en ucuz malzemeyi kemeraltında bulabilirsin fakat sen ,şe yen, başlayacagın için yanında bir bilen olması gerekir..

İnciraltında benim de teknem var.Barışmanço köprusune dogru gidersen bu mevsimde lidaki ve mırmır yakalayabilirsin..Eylulden itibaren Çupra ve 500gr lık mırmır yakalayabilirsin..

Sana başlangıç için yardımcı olması için birisini önerecegim..Turquaz ın karşısında çocuk parkı ve bufenin hemen yanında olta malzemesi ve yem satan bir arkadaş var ismi Murat..Kime sorsan sana gosterir..Kendisi benim de bacanak olur..Selamımı söyle sana herkonuda yardımcı olacaktır..Zaten hemen hergun bende inciraltındayım.Ona soylersen beni sana gosterir..İgne olta makina kamış gibi konularda sana fikirlerimi verebilirim..

13. emrag

emrag Emrah Türkmen

şafaklarda;
    sitede bayadır dolaşıyorum. biraz bi şeyler öğrendim gibi işte :)

carpe;
    bugün akşam oraya uğrayayım o zaman. iğne, kurşun, fırdöndü falan alıcaktım zaten. birde benim dün yakaladığım 2 balıkta lidakiydi sanırım ama büyük-küçük olayını bilemedim. denize bırakmamam gereken büyüklük (cm) nedir lidaki için acaba?

yem olarak şimdilik sülünez kullanıyorum. ama bugün boru kurdu bulursam alıp onunla denerim.

14. saitcan

saitcan İSMAİL

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    850 gr mercan 700 gr çupra .
    emrah kardeşim aramıza hoş geldin.bak ilk günden baya bişeyler öğrenmişsin balıkcılığın güzel taraflarından biride malzemelerle üğraşmaktır.1 kaç hafta sonra büyük bir kısmını öğrenmiş olacan bu işin hadi rast gele .

15. emrag

emrag Emrah Türkmen

hoşbulduk saitcan.

dün gittiğimde olta atmayı gösteren abiye buradan tekrar teşekkür ederim. onu yazmayı unutmuşum. baktım beceremicem. orada sormuştum. saolsun gösteriverdi.

birde şeyi sorucam. benim kamışın altı mantar ve üstünde ince bi naylon kaplı. benim bu naylonu çıkarmam gerekir mi yoksa öyle mi kalsın. şimdi mantar olunca alt taraf naylonu çıkarırsam şişmez mi o mantar sap?

16. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Emrah akşam ben teknemin yanında olacagım .Sen Murat a soyle bana ulasır..

orada konusuruz kardeş..

17. emrag

emrag Emrah Türkmen

saolasın. dediğim gibi ben kamış ve makine almıştım. akşam 7-8 gibi inciraltına inicem. ben eksik malzemelerimi alırım, oradan da senin yanına geçerim olursan :)

18. sedatk

sedatk Sedat

Emrah bende akşam inciraltına inmeyi düşünüyorum.Bakarsın orada görüşebiliriz.

19. ZiZiM

ZiZiM

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    0,00002 kg istavrit (:
    kimse zehirli balıklar hakkında bilgi vermemiş bari bilgim doğrultusunda ben vereyim :) eğer balığın tipi bozuksa dokunma bu sana yeter :)) iskorpit ve balon balıklarının resmine bakarsan ne demek istediğimi anlarsın :)) hoş geldin aramıza...

20. emrag

emrag Emrah Türkmen

kabaca bakmıştım zehirli balıklara. dediğin gibi tipi bozuk balık gelirse ayağımın altında çıkarmaya çalışırım iğneden, elimle dokunmam.

murat abi'ye buradan da teşekkür edeyim. saolsun dün iğne, fırdöndü ve kurşunları nasıl bağlayacağımı gösterdi.

sedat abi'ye de denk geldim. o da oltayı nasıl tutacağımı, nasıl çekeceğimi gösterdi. ona da buradan tekrar teşekkür ederim.

hakan abi seninde yanına gelecektim ama tekneyle tur atıodun ben geldiğimde :) başka bi zaman mutlaka uğrarım ama.

genel olarakta çok teşekkür ederim herkese. bu kadar sıcak bu kadar samimi bir ortam beklemiyordum açıkçası. kısmet olursa organizasyonlara, buluşmalara da katılıcam bundan sonra :)