Lüfer tutarken makine nasıl kullanılmalı .

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında AcemiKıyıBalıkçısı tarafından paylaşıldı.

1. AcemiKıyıBalıkçısı

AcemiKıyıBalıkçısı Kadir Kartal KK

Favori Kamış:
    Alba Star supercool 20-40g spin
    En İyi Avı:
    Karagöz 25cm
    Merhaba sizce lüfer için at çek yapılırken balığa kalama verilmelimi lüferin kolayca misinaayı koparabileceğini duydum sizce çok hızlımı çekilmeli yoksa kalama verilmelimi ?

2. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    40 cm lüferin geleceği ağırlık 600 bilemedin 700 gr.Har har sar gitsin,ne olduğunu anlamadan kovaya atacaksın lüferi:) akıntılı boğazda,bide ağır kurşunla atıldımı sahte,işte o zaman har har saracak makinenin kaliteli olması gerekiyor:) yoksa balık el sallıyor adama:)

3. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Lüferde oltaya oltaya geldimi hiç boşluk vermeden sar gitsin. Boşluk demek balığa elveda demek.

4. berkerbaris

berkerbaris berker baris

Hep sar sar gitsin denir, biz de oyle yapariz da, acaba, ozellikle popper ile avlanirken, oyle sar sar yaptigimizda balik havalara sicradiginda sahteyi daha mi kolay atiyor, agzina oturmadiysa. Boyle baliklar kacirdik, havada silkeledi. Biraz kalama versek de balik dalsa daha mi iyi?

5. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Lufergillere suyun ustunu gostetdinmi, bosluk verdinmi, yol almasina izin verdinmi olay biter.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Lüferi kandırmak, yani yeme atlamaya ikna etmek başka, yakalanmış lüferi çekip çıkarmak daha başka.

Genel kaide olarak, lüfer hızlı çekilen yemlere daha çok atlar. Yani hızlı saracaksınız. Olabildiğince... Birde mümkün olduğu kadar hep aynı yere atın. Lüfer sahteyi üç kere görmeden atlamaz. Hoş, atlar mıi atlar bazen. Ama 3 kere gördüyse, dayanamaz hiç.

Birde yakalanmış lüferi çekmek var. Ağırlık filan çok önemli değil. Zira lüfer genellikle siz çektikce direnmez, zorlamaz, kolayca sarılır misina. Fakat, sudan çıkacağında, çıktığında vs. birden fişekler, her şey ortada çıkabilir. Bunu bilerek son hamleyi yapmak lazımdır. Sudan çıktığında da çok hareketli olacaktır. O yüzden çıktığı ile, tekneye yada karada salim bir yere almanız süratle olması gerekendir.

Lüfer genellikle suyun içindeyken misinayı kopartamaz. Hatta, sanki hiç bir şey yokmuş gibi olur bazen oltada. Fakat, boşluk oluşursa, kafa atar, kurtulmak ister. Bu anda misina suda savrulur ve etraftaki lüferlerin dikkatin çeker ki, onlarda ok gibi atlar lüferin önündeki misinaya. Lüferin dişleri malumdur ve sonuçta haliyle kesilmiş bir takım olacaktır.

FC misina bu sorunu önemli ölçüde engeller. Fakat, genede boşluk vermemeye özenle dikkat edilmelidir.

7. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Boşluk verilmesi lüferin kurtuluşuna sebep ya, peki bu balığı boşluk olsa da kıyıya/tekneye almanın bir yolu yok mudur? Özellikle circle iğneler mesela iş görmez mi? Popper sahtelerle avlananların da varlığı malum? Gezsin dolaşsın gönlünce, biraz gün yüzü görsün ne olur ki? Su üstü yaptı, boşluk verdin; pııır, lüfer allaha ısmarladık.:eek:

Bu işin bir yolu olsa gerek. Ne dersiniz abiler?:)

8. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Circle igne luferin yemini duzgun tutmaz Nuri abi. Tutani vardir da ara ki bulasin. Iskilli balik malum hayvan. Cene yapisi igneden kurtulmak icin yapilmis mubarek.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çember iğne lüferde son derece başarılı aslında. Bir ara çokca kullanmıştım. Hem yakalamada, hemde iğnede tutmada.

Ama bulunmuyor bu işe uygun iğneler kolay. Birde çok zahmetli oluyor takımını yapmak. İğnenin dönebilmesi lazım. Misinanın sert olmaması, iğneyi savurmaması lazım filan.

Burada çok defa lüfer için iğne tavsiyesi vermişimdir. Ama genelde pek kaale alınmaz, millet hala o uzun pala, körüklü ağızlı balıklar için uygun olan iğneleri kullanmakta inat eder. Sirkeci'de vatandaşın dediği gibi, horon teptirmeden balığı sarmayan biri olarak, lüferin kurtulduğunu nadiren hatırlarım iğneden. Boşluk vermeyeyim diye de kastığımı hiç hatırlamam, sık sık boşlukta vermişimdir hatta.

10. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Konuya ben girersem işin içinden çıkmaz bir hal alırmı acaba

11. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Lüfercilik takım ve yem sanatıdır.
    Bu balığı tutmanın başka ismi yok bende,

İğne önemli unsur ve Lüfere kullanılacak iğne her zaman uzun pala ve dümdüz bir iğne olmalıdır, en önemliside çok hafif olmalıdır, yoksa yüzecek yemi yüzdürmekte zorlanır, bu yemin adı ne olursa olsun canlısından sahtesine yaprak yemine,

Lüfer usturuplu çekilmek zorunda olan bir balıktır, ve bu kadarını istiyecek kadarda saygıyı her zaman hak eder, ben çekerim ederim yoktur.
    Serdar sana balık denk gelmemiş geçen hafta benim takıma 2 kg lık kadar bir balık denk geldi, dediğin gibi çekersen bu balığı ne takım kalır ne taklavat ne gagalık ne beden ne köstek. nasıl deriz bu balık istediğin gibi çekilir kalama verilir diye ben hiç görmedm bu suretle bu balığın çekildiğini hayvanımız laubalilik kabul etmeyecek kadar asildir bence....

12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Teklif mi bekleniyor ustam? Sen girmeyeceksin de kim girecek allah aşkına. Meydan senindir gözüm.

At binenin kılıç kuşananın. Buyursunlar lütfen, zevkle, keyifle okuruz.;)

13. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Estağfurullah İhtiyar ,

Aslında bildiklerimiz bilmediklerimizdir.

14. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Herkez senin gibi zihni sinir takim yapmaya kafa patlatmaz ki serdar abi. 100 cesit circledan 2si belki uyar. Uzun pala beyaz norvec kafaya kazinmis bir kere. Yemi tutar, salinimini az etkiler vs..
    Kofanasi nasil cekilir bilmem zira iki kiloluk bir tane hic denk gelmedi bana. Mevzu lufer ve alti ise su ustu etme, bosluk verme, tek hamlede cirpindirmadan karaya at diye uygulariz hep.. Bu arada lufere horon teptirene sevecen ve alcakgonullu yaklasiriz, ogrenir zamanla deriz :)

15. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Bazen düşünüyorum acaba bizde bi yanlışlıkmı var diyorum ama bu sezon eylül 1 den itibaren 1200-1300 lüfere ulaşmıştır herhalde bizim kayıtlar, bilinen doğrular var gerçekler var, dersen ki owner mı kullanmalı gamakatsumu fudomu onu dahi seçerken düşünmek lazımdır önce tartmak gerek iğneleri hangisi daha hafif diye, ancak öyle anlar geliyorki evet noveç dedğimiz iğne son teknoloji ürünü iğnelerden daha iyi çalışıyorsa bizim klasik wmc 2/0 her iğneden daha çok balık tutuyorsa artık neyi denemek lazım, takım balık tutuyorsa artık bu iş tamam olmuş demektir. üzerinde sürekli revize sürekli değişiklil bence çalışan takımı bozmak anlamına gelecektir fazlasıyla yukarıdaki gibi lüfe gelince almaya bakacaksın başkada birşey bilmem ben

16. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Norvec agiz aliskanligi Ali abi yahu :) 2 senedir lufere olta atmamis adam olarak ne haddime lufer ignesi tarifi vermek :) sen ne diyorsan odur. Su horon konusunda ne dersin? :)

17. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Bu adam hakkında düşüncelerimi hiç sakınmadım bilirsin ve yüzüne söyleyemeyeceğimi hiç arkasından demedim Delidir. ne diyim yapar. bu sene balığın tav yaptığı çok zamanlarda denzde olduk şükür bizim bırak horon tepmeyi kalkıp oynamamız lazım. ancak oyun yerine bir fazla yem daha nasıl keseriz daha mantıklı geliyor....

Bugün yine çok balık tuttuk karayel ve yıldız deli gibi esti hiç durmadı, ama kısmete yine epey balık alabildik....

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Üstadım, senin tarzın, kullanımın vs. "farklı". Dikkat et, yanlış demiyorum, farklı.

Öncelikle, evet, lüferi usturuplu çekmek lazım. Ama bunu ancak sen kadar tecrübesi olan becerebilir. Makine ile kullanımda usturuplu çekmene gerek yok, zira makine zaten bunu kendisi yapar. Yeterki, sudan çıkarırken usturuplu çıkar, doğru yerde doğru zamanlamayla çıkar. Kamış önce eğilir, tekrar kalktığı anda, lüfer kendini karada bulsun. Ama malum, sen el oltası kullanıyorsun.

Tabi bu, makineyle kafana göre sar demek değil. Makineyi sabit devir sararsın, kamış darbeleri zaten karşılar, oluşan boşluğu kendi alır. Yani gene gelişigüzel değil, ama bildiğin gibi çevir, düzgünce, sabit hızla, ötesini o kamış, makine halleder zaten.

Gelelim iğne mevzusuna. OWNER 5133, Senin VMC, Öteki Gamakatsu vs. genelde Aberdeen'in türevi, uzun pala iğnelerdir. Sağlamlık, keskinlik gibi açılardan nüanslar olabilir ama aslolarak hepsi aynı kabiliyette iğneler.

Ve şu benimde çeşitli yerlerde söylediğim bir husus: İğneler ince, hafif olacak. Buna da katılıyorum elbette.

Peki uzun pala? Neden uzun pala? Uzun pala iğnenin, lüfer gibi kesip giden balıkları etkinliği azdır. O tür iğneler lüferden ziyade, levreğ, istavrit, izmarit gibi ağzı körüklü balıklarda daha iyi netice verir. Öyleyse, neden uzun pala kullanıyorsun?

Önce, şuna bir bakmak lazım. Evet, iğne hafif olacak. O halde, uzun pala iğne her durumda daha ağır olacaktır kısa pala olandan. Bu kesin. Şimdi gene kendinle tezat olmuş oldun kısaca.

Ama çok uzun pala iğne kullandık ve gayette memnun kaldık. Bende kullandım, kullanırım, sende. Ve gayette memnunuzdur aslen bu iğnelerden. Peki bu bir çelişki midir? PEk değil. Çünkü sen elindeki o iğnelere göre takımı en iyi halde yaparsın. O iğnelere göre usturuplu çekersin, sorun olmaz. Ama makinede, dikkat et ki, usturuplu çekme işini makine yapar. Yani makine kendi usturubunu ortaya koyar. Sonuçta, elinde makine olunca bu iğnelerden aynı randımanı alamazsın.

Şimdi bakalım. Neden kısa pala kullanmıyorsun? Ne olur kullanırsan? Zor soru. Belki uzun pala iğnenin dişlerden misinayı daha çok koruması yüzünden. Bilmiyorum.

Ama şunu söyleyebilirim. Piyasada, 5 yıl öncesine kadar, senin o uzun pala iğnelerin yerine konabilecek kısa pala bir alternatif mevcut değildi. Tekneden senin bu amaçla kullanabileceğin modeller, keiryu ve umi tanago özellikle.

Ama, sen o uzun pala iğneleri atıp yerine bunlardan takarsan, sudan çıkmış balık olursun, ne tasman tutar, ne balığı takımda tutabilirsin. Çünkü bu iğnelerin kullanımı için yapılacak takım farklı. Hah, eğer o takımı yaparsan, bu çok daha etkili bir takım olacaktır. Bu da ayrı.

Ama senin, şu an kullandığın takım zaten yeterince etkili bir takım. Zayıf taraflarını zaten ustalığınla gideriyorsun. Yeni bir takım icadına filan hacet yok, senin cephende.

Ama kamış, makine kullanıyorsan, kıyıdan avlanıyorsan özellikle, bu cephede o mevcut takımlar çok çok yetersiz. Gerek lüferi yeme çekme, gerek tasmalama, gerekse balığı iğnede tutma açısından, kısa pala vs. kullanmak elzem oluyor.

Şimdi gene algıda seçicilik çıkacaktır ortaya. Ben tutuyorum ediyorum denecektir. Yahu, ben hayatımın en büyük lüferini, 8 kusur kilo olarak, çıplak iğne ile tutmuş adamım. Hem o gün bir tanede tutmadıydık. Çıkıp diyor muyuz, çıplak iğne süper lüfer tutar? Şartlar olgunlaşır, iş görür, bu genellenemez.

Ama işte, kıyıdan çalışanların raporlarını, şikayetlerini vs. görüyoruz. İş yapmadığını görüyoruz. Bizzat kendimiz tecrübe ediyoruz. Ama bizim teknemiz yok. Avlağımız boğaz değil. Boğaza kırk yılda bir ancak gidebiliyoruz. Kimsenin beğenmediği kenarda bir yer bulmak durumunda kalıyoruz. Ama boş dönmüyoruz, herkesten çokta yakalıyoruz sıklıkla. Bunu gördüğümüz için bunları söylüyoruz.

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

:laughing: :laughing:

Bu horon hikayesi başka bir şey...

Bir gün Sirkeci'de çinekop tutuyoruz. Oranın müdavimleri var. Birisi de yaşlı bir amacadır. Geldi, yanıma koydu kamışı. Zaten daracık yer. Sığamıyoruz.

Bende kalkıp geziniyorum mecburen ortalıkta. Millet balık vurunca bir sürat, bir acele tasma at vs. Ben sallana sallana geliyorum balık vurunca, aheste sarıp çekiyorum öyle.

Neyse, ben baya uzak gittim bir defasında Sigara mı ne alacaktım büfeden. Amca arkamdan bağırıyor ordan.. "Hooo, böyle balık mı tutulur, gel sar şu balığını..." falan gibi sayıp döküyor. Neyse seri şekilde kamışın başına döndüm tabi.

Bu arada amca hala söyleniyor. "İnsan kamışın başından gider mi, birde ballı, nasılsa tutuyor gene balığı" diye fırça atıyor. O arada yandaki bir diğeri dedi:"Valla dayı hiç bakmıyor oltaya filan. Balığa horon teptirmeden de sarmıyor zaten..."

Bunun böyle bir hikayesi vardır. Geçmiş zaman işte...

20. adbakt

adbakt Adil

Şu "takımın yüzmesi gerekir" meselesinde bir şey danışayım izninizle... takım yosunlu gelince ağır geliyor diye düşündüm.
    1.Evet, iğneler ağır olabilir
    2.Yem büyüktür, küçültülmelidir
    3.Şamandıra büyütülebilir
    4.(Sahilde 3.maddeyi uygulama şansım yoktu) İki takımın şamandırası tek bir yeme takılabilir.

3 ve 4.maddeler mantıklı mıdır? Yapılabilir mi? Ben kısa bir süre denedim, olmadı; ama belki olurdu. Ne dersiniz, yosunlu gelince öyle düşünmek gerekir değil mi?