Böyle bir tekne uygun olur mu

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında fztyasin tarafından paylaşıldı.

1. fztyasin

fztyasin yasin özkan

selam ustalar, ikinci el bir tekne bulduk
    4.10 uzunluğunda fiber tekne 9.9 johnson 2 zamanlı kısa şaft motor bulunan, römorku ve tentesi var. 3000 tl gibi bir rakam istiyorlar. Fotoğrafları şu an için elimde değil ama gayet temiz ve az kullanılmış bir tekne.

3 kişi kullanmak için (çok fazla açılmayacağız) sizce uygun olur mu. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

2. enginköp

enginköp engin köprülü

Yasin Merhabalar ;

Fiber tekne ile ilgili çok fazla bilgim yok ama teknenin oturaklı olması , çift cidar olması , kalitesi , malzemesi önemli diye biliyorum bu gibi durumlarda.
    bence marka ve modelini öğrenip ona göre bir sorgulama yapmalısın.
    Liman kaydı var mı ? bunu mutlaka öğren.
    Motor yeterli olur güç olarak.3 kişiyi idare eder.Boy olarak ta yeterli gelir size.
    Fiyat olarak ise bence kaçırılmayacak bir fiyat :thumb: tekne + motor + römork + tente :eek: gerçekten iyi bir fiyatmış...
    faaakkkaaaat :) motor kısa şaft demişsin ? yanlış mı yazdın acep ?
    Normalde teknelerde uzun şaft olması lazım...
    öğrenmen gereken en önemli ayrıntı şu ; arka aynayı kısa şafta uygun kestirmişler mi acaba ? bu yüzden mi kısa şaft kullanıyorlar ?

3. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Römork falan olduğuna göre liman kaydı falan yok gibi ?

Yalnız fiyat süper. Bu fiyata düzgün bot motor alamazsın. Yatık havalarda günü birlik kullanıma uygun gibi ama römorkla nereye çekeceksin, koyacak yer falan varmı bunları düşünmek lazım.

3 kişi derken sanırım benden bahsetmiyorsundur. :D:D:D

4. enginköp

enginköp engin köprülü

Ben hatırlıyorum bir konuda koyacak yerleri olduğunu söylemişti Yasin.
    Ama römorkla taşınacaksa bide araca çeki demiri gerekecek onu da unutmamak lazım...
    Fiyat gerçekten bedava !!!
    Volkan anlaşılan Yasin senden ve at çek ile levrekten ümidini kesti sırtı ile levreğe yönelecek :)
    Sonra sırtı ile yakalayıp at çekle aldım falan diye rapor açmasın nispet yapmak için ? hihi

5. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    :laughing:

Benden ne umudu olacak ki zaten. :D Kelin merhemi olsa... :rolleyes: hihi

Arabayla çekecekse, ruhsata neyim işletmesi gerekiyor diye biliyorum ama tam emin değilim. Tekneyi römorka yüklemek, indirmek ise başka bir sorundur sanıyorum. 3 Kişi belki kotarır ama Aykut'tan dinlediğim kadarıyla, insanı denizden soğutacak bir aktivite. :D

Bir diğer açıdan 1 tekne kirası için 150 tl verdiğimizi düşününce; fiyatını 20 kere ava çıkınca çıkartacak kadar da cazip. :thumb:

Levrek konusuna gelecek olursak; Yasin atçekle yakaladım dese de inanmam. Çok hızlı sarıyor, onun sahtesine en iyi şartta atlayacak balık palaz olacaktır muhtemelen. İri bir balık tutarsa bilki atçekle değil. :D:D:D

6. enginköp

enginköp engin köprülü

Yok yok... Kendine haksızlık etme bence :)
    Hepimizin hastalığı aynı : Çağın yeni hastalığı " zamansızlık " :) yoksa ben eminim sen Mesut'un face deki o levrekleri ile aşık atacan ...

Aynen öyle hem çeki demirine ücret ödüyorsun yaklaşık bir o kadar da ruhsata işletmek tutuyormuş... Geçen sene evi alırken garajlı bir ev almak üzereydim direk bunu araştırmıştım :D arabayı sokağa koyar garaja da tekneyi diyordum ama son anda yattı o iş banghead
    indirme yükleme işi ise uygun bir aracın var ise ( 4x4 pick up tarzı mesela ) çokta problem değil.nerdeyse suya kadar girip indir bindir yapıyorsun kolaylıkla...

Bence bu tüyoları burda diil de aksiyon anında versen daha iyi olacak gibi yasin için :) ama anladığım kadarı ile ( Yasin'e bakınca çok çay tiryakisi bir hali var ) çay yetiştirmeye çalışmaktan tüyo vermeye zaman kalmıyor :laughing:

7. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Yat alamadıktan sonra bulaşma hemşom :D

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Yok yok, kendime haksızlık etmiyorum. :)

Hak edene hakkını teslim etmeli. Başka konuda Mesut'u eleştiririm ama Mesut'un levrek performansına yaklaşabilmem için zaman artı 2-3 sene daha, o avlaklarda o soğuğu yiyip, daha da tecrübelenmem lazım.

Yasin çok çay içen biri değil. 2. bardağı zor içer. Avlakta da kendisine hızlı çevirdiğini söyledim ama sanırım el alışkanlığından üzerinden atamadı o gün. Atması için de kendine hatırlatması lazım sık sık. Çünkü her daim beraber avlanamıyoruz. Bende ilk başlarda hızlı çeviriyordum, beni de Mesut uyarmıştı.

Yeni başlayanların ve tecrübesizlerin genel hatası sahteyi hızlı yüzdürünce aksiyonunun daha iyi olacağı ve levreği daha iyi kandıracağı yönünde oluyor ama levrek genelde çok yavaş hareket eden nesnelere tepki veriyor benim gördüğüm.

Birde bizim avlandığımız yerlerde akıntı olduğundan çok yavaş çevirsek bile aslında sahte akıntı sebebiyle aksiyonda oluyor zaten. Sahilden avlanırken biraz tempo arttıralabilir ama diğer şartlarda tempo avlanma başarısını düşürecektir diye düşünüyorum.

Yasin, bence bu tempoyla Çanakkale de sahilde patlak havada GES'le başarılı olur. Temposu o avlaklarda, o sahteye uygunca. ;)

Gene otorite gibi yazdım ya, dayanamıyorum şu levrek konularına. :D
    Adam, tekne sormuş, ben levrek anlatıyorum :laughing:

9. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    2 sene bana kimse hızlı sarıyorsun demedi. Birgün sabah suyunda küçük bir ispendeğin yanıma kadar takip ettiğini ve alamadığını görünce yavaş sarmaya başladım. 3-5 atış sonra bamm balık oltada ama o ispendek değil baraküda:d O gün bugündür tempoyu ayarlamaya gayret ediyorum. Yakaladığım bir adet hanos doğru yolda olduğumu gösteriyor. Gece daha da yavaş sarıyorum. 2-3 kez kalamar bile aldım:D

Konuya dönecek olursak bence alma 3000 TL ne yazık olur. Kerteriz bilmiyorsun, taşıma, indirme bindirme hep sorun. Sahil güvenlik sorun! Ara sıra kirala bir tekne bak keyfine.

10. vayacon

vayacon Gürel

Yasin ***,
    inan tavsiye mi edeyim, yok olmaz bu iş mi diyeyim bilemedim. Güzellikleri de, eziyeti de meşhur bu işin. Hele limanda durmayıp hafta sonları indir bindir yapacaksan daha bir eziyet olur. Bakımı masrafı vs.de var. Önemli olan biraz da tecrübe bence. Tecrübeli birilerinin yanında öğrenip öyle kalkışmak doğru olur. Bu tekneyle hareketlerin biraz kısıtlanır, istediğin her hava şartında çıkamazsın. Diğer yandan mobil olmak avantajdır tabii. İstediğin koy, istediğin deniz senindir. Ben yukarıda anlattıklarımı göze alıp denizin keyfi, balık yakalamanın zevki diyerek gözümü karartanlardanım. Sende iyi düşün taşın doğruyu bulursun kardeşim.
    Selamlar.

11. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi işin aslı ben de detaylı bilmiyorum zaten alacak olan ben değilim, bir fizyoterapist arkadaşımın hastasının teknesi, daha büyüğünü alacağı için bunu atıl bi şekilde bırakacakmış bizim arkadaş da bana kaça satarsın diyince 3 bin ver yeter demiş. Arkadaşın söylediğine göre sorunsuz kullanıyormuş hastası ama ben detayları öğrenirim

12. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi hani bir söz var ya en iyi tekne arkadaşının teknesidir diye :D:D bir arkadaş alacak biz de ona yancı olacağız, benim balık merakımı bildiği için sen anlarsın bi araştırsana dedi zaten alırsam siz olmadan çıkmam ben çok anlamam balık işinden falan diyince atladım :D:D:D

13. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi atçekten ümidimi kesmedim ama bu sene de yakalayamazsam kesecem sanırım :D:D atçekle 2 yılı aşkın süredir uğraşıyorum bugüne kadar 1 sübye bir de kalamar yakaladım (2si de sert sahte ile) :)
    diğer konuya gelecek olursak şaka yaptığını biliyorum ama zamanında bir arkadaş (bayağı trofe raporları falan açan birisi) kendindeki balıkları ben yakalamışım gibi rapor açmamı ve namımın yürümesini ( o ne demekse) tavsiye etmişti onu bile yapmadım :D:D ama olur da sırtı ile yakalarsam her hafta denize açılırım heralde

14. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi arkadaşın çeşmede yazlığı var bayağı tenha bir yerde muhtemelen tekneyi oraya bırakacak biz de burdan arabaya atlayıp gideceğiz, çeki demiri falan olaylarını o halleder indir bindir için de özkanla benden iyi hamal mı bulacak :D:D

Son cümlen için ayrı bir parantez; artık kısa cümleler kuruyorum yavaş yavaş çekiyorum abi :) kendi kendimize öğrenmeye çalışınca ancak bu kadar oluyor :D Senden başka yol gösterenimiz olmadı (doğru bir yol diyeyim) hakkını inkar edemem :)

15. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Neredeyse alacaktım hemşom ama yıl başında büyük ikramiyeyi sadece 7 rakamla kaçırınca mecburen takaya kaldık :D

16. fztyasin

fztyasin yasin özkan

VOlkan abimin uyarısından sonra ben de yavaş sarmaya başladım ama ara sıra ayar kaçıyor yine :D ee yılların alışkanlığı pat diye kesilip atılmıyor :D Kerteriz konusu tabi sorun, arkadaşa tekneyi sen al balık bulucuyu ben hediye edeceğim dedim :) (kendim için değil yani) :D:D artık kağıt falan ne gerekiyorsa yaparız yaş tahtaya basmamak için

Gürel abi diğer mesajlarda da yazdığım gibi tekneyi arkadaş alacak hatta sen tanırsın arkadaşı birlikte avlanmıştık ıldırda teknede bizimle beraber bir fizyoterapist arkadaş daha vardı adı zekeriya, o almayı düşünüyor. Uygun bulduğu için alayım yazlığa gittikçe çıkarız düşüncesinde. Bakım vs olaylarını kendisi yapar bence aynı zamanda protez ortez uzmanı olduğu için elinden gelmeyen iş yok. Tecrübe olayına gelince sen ne güne duruyosun abi gelir senden öğreniriz sonra gidip öğretiriz :laughing: :laughing: :laughing:

17. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Engin abi aslında Volkan abim sağolsun elinden gelen her tüyoyu ve yardımı esirgemiyor bizden. Ama senin de dediğin gibi zamansızlık çok büyük sorun, hayır bir iki avda etrafımdakiler yakalayıp sadece ben yakalayamamış olsam kendimde arayacağım suçu ama gittiğimiz her yeri kurutuyoruz kimse 1 tane balık çekemiyor :D:D Bu sene gittiğimiz yemli avlardan bile en fazla iki balıkla dönebildik. Bir çok yemli avımızdan tek balık dahi alamadan döndük (aynı ortamda avlanan başka avcılar da alamadılar) sanırım bizde ciddi bi sorun varhihi hihi

Bu arada çayı çok severim nescafeyi daha çok severim ama balığa gidince sanki çok yakalıyormuşum gibi bir an önce çayı bitirip ava dönesim geldiğinden çok içemiyorum

Abi aslında balıktan ümidimi kesmiş olsam sen avlakta beni kızgın semaverle kovalarsın "yeter ulan sabaha kadar sana çay mı demleyecem" diye :laughing: :laughing: ama işte belki bi balık takılır oltaya diye çok fazla çay mevzusuna giremiyorum :)

Artık yavaş yavaş o alışkanlıktan kurtuluyorum abi, bu hafta sonu çupra yakaladığımız yerde hem yeni sistemi denedik hem de yavaş sararak çalıştık ama vermeyince mabut neylesin mahmut :( yavaş sarıma iyice alışacağım artık.
    Abi sen de biliyorsun ki tekne ile sırtı avına da çıktığım zaman denemediğim levrek sistemi neredeyse kalmayacak, böyle ges diyip çanakkale diyip aklıma girme bir gün kafayı kırıp ges alıp çanakkale yoluna düşebilirim :D:D:D

Hakikaten ya bak şimdi fark ettim sen lafı yine dönüp dolaşıp levreğe getirmişsin abi :D:D İnşallah bir gün bu sözleriniz için sizi hem utandıracağım hem de sevindireceği bir paşa patlatırım da şu şanssızlık artık biter :)

18. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Yazlığı varsa arkadaşının hiç düşşünmeden alsın. Tecrübe kazanmak için on numara tercih olur. Zaten yazlığın varda teknen yoksa kaymaksız ekmek kadayıfı, kuru fasulyesiz pilav gibi bişey olur o. İlk mesajımda senin alacağını düşünerekten "yazlığın olsa hemen al" diye yazacaktım.

Ayrıca balık bulucu genelde balığı bulmaz. Derinlik, dip yapısı gibi şeyleri öğrenmede etkilidir. Dırt dırt öter balık var diye olta oynamaz; hiç ötmediğinde takır takır balık aldığımız olur!!!

En güzel tekne arkadaşının teknesidir:D

19. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Balığı göstermesine çok gerek yok aslında dip yapısı derinlik vs hakkında bilgi verse yeter, artık hangi yapıda balık olur hangisinde olmaz (ya da hangi tür balık ne tip ortamda olur) araştırmasını yaparız, bi kerteriz bulursak da balık bulucuya koordinatını kaydederiz.
    Sanki almışız gibi hayallere kapılmaya başladım :D:D:D

20. KANLIKAYA

KANLIKAYA Alper

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    Okuma Safina SNa-25
    En İyi Avı:
    Yiyiciyim :)
    Yasin, motorun kaç model olduğu da önemli. 4.10 aslında iyi sayılır ama ağırlık da göz önünde olmalı. Hafif tekneler çok sallanıyor, denge kurma zor oluyor. Römork için mutlaka çeki demirini ruhsata işletmek gerekiyor.