Sahte yemlerde ışık durumu

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Sahte yemlerde isik durumunu gösteren şema,bulutlu yada karanlikta sahil seridindeki isiklarda sahtelerin rengini ve bir cok daha degisik durumlardaki sahtelerin isik durumunu gösteriyor...

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Selim abi paylaşım için teşekkürler.

Sanırım hedef balığa göre, genişçe ele alınması gereken bir konu.

Selamlar.:)

3. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

güzel bilgiler

4. Serdar UsLu

Serdar UsLu Serdar

Favori Kamış:
    Ryobi 295 40-125 g
    En İyi Avı:
    Grida 4 Kg
    Selim abi harika yol göstercek bir bilği paylaşım için teşekkürler.

5. ozican0147

ozican0147 oğuzcan karadeniz

Favori Kamış:
    LINEAFEA OYSCAST 4.20 ve ALBA STARLEADER 350 KAMIŞ VE SÜRÜYLE MALZEMEEEEEEEE
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LİNER PL 865 veALBA STAR ETA 60 VE SÜRÜYLE MALZEMEEEEEE
    En İyi Avı:
    KEFAL 1,100 GR 1KG KARIŞIK BALIK VB........................................
    süper paylaşım ...devamınıda bekliyoruz selim abi.

6. nidya78

nidya78 Aydın

Süper bir bilgi. Teşekkürler.

7. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Selim abi

Bu sayfanın linkini
    Sizin nickinizi ve adınızı yazarak
    Bu fotografı kendi bloğumda yayınlayabilirmiyim.?

tesekkurler.

8. fish founder

fish founder Özgür

çok güzel bir çalışma daha,
    ellerinize sağlık,
    biraz daha detay katmak mümkün olabilir mi bu çalışmaya ?
    mesela ilk tablodaki sahtelerin marka,ebat ve renk kodlarını yukardan aşağıya belirtmeniz mümkün olabilir mi?

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Resimden gördüğüm, renk cümbüşü içinde cicili-bicili sahteler sadece. Hangi sahte, ne zaman, hangi balık için sorularını yorumlayacak arkadaşlardan bilgi alabilirsek güzel olacak.

Teşekkürler, selamlar.:)

10. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

İlginç Bilgi için teşkkürler. Deneme yanılmaya devam.

11. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    Faydalı bir konu güncel.

12. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Selçuk hocam arka sayfalarda kalmış ve yararlı bilgileri güncel hale getirip gözden kaçırdığımız konuları tekrar okumamızı sağladığınız için teşekkürler, ilgi ile takip ediyorum.

Bu faydalı bilgileri usanmadan yazıp bizlerle paylaşan ustalara ayrıca teşekkürler...

13. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    Haklısın Yasin bende bu arada bir çok sahte keşfettim ve yeni bir çok bilgiyide öğrenmiş oldum.
    Eski konular içinde oldukça faydalı bilgiler içeren bir çok konu var. Bir çok yeni başlayan arkadaşın kafasında bu tür soru işaretleri var öneden denk geldiğim sorulara hitap eden konuları güncelledim sahteler konusunun sonuna gelmeküzereyim darısıdiğer alanlara

14. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Sabırsızlıkla bekliyorum :)

15. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Tabiki bence sorun yok...

16. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bu konunun üst konu olması beni sevindirdi ama altı boş kalmıştı o resmin,bu resmin altı dolması gerekiyordu bende onu yaptım,umarım işinize yarar..

Site yönetiminden bir dahaki mesaja ekleyeceğim yazıyı,ilk mesajdaki tablonun"resmin"altına eklemelerini rica ediyorum,şimdiden teşekkürler...

17. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Sahtede Seçilecek Renkler

Kısa bir geçmiş zamana kadar, balıkcıların tanıdığı üç çeşit renk vardı,Silber,sarı ve bronz.Şimdilerde ise sahtelerde bir çok çeşitli renkler kulanılıyor ama bun renklerinde bir metodu var,kulanış biçimi var.
    Çünkü balıkların renkleri görüş biçimi,bizim renkleri gördüğümüz gibi değildir,insanların gözlerinde üç fotoreseptörler vardır,balıklarda bu rakam dörtdür,bu nedenle insanların görmüş oldukları gibi görmezler rekleri,göz organları bizimkisinden daha çok gelişmiş olmalarından dolayı daha net daha iyi görürler.

Bu gece aktif olan balıklarda kırmızı ışığı emebilen göz hücreleri sayesinde daha iyi seçebilme özeliği verir gece aktif olan balıklara..Tam tersi gündüz aktif olan balıklarda,ışığın bol olduğu zamanlarda daha çok,mavi ve yeşil tonları iyi görür.

Balıklar gözlerindeki bu dört fotoreseptörler sayesinde,insanların gibi kırmızı,mavi ve sarı renk dışında,gözle görülmeyen ultraviolet ışığınıda görürler.

Yani bizim gördüğümüz,sarı ve kırmızı renklerin karışımında,portakal rengi ortaya çıkarsa,balıklar bu karışımı çok değişik ultraviolet görüşü ile görürler,bu görüşdeki renkler insanlar için görülemeyen renklerdir,bu nedenden balıkların UV ışık görüşü sayesinde,insanlardaki real renkleri daha değişik renklerde görebilirler,bu bize iki sahtenin, iki değişik markanın hemen hemen aynı renkte yapılmış sahtelerinden,birinin birinden daha çok yada daha az balık aldığını görürüz,aynı zamanda bizim gözümüzde çok cırtlak görülen renklerin,balıklar tarafından daha çok algılandığını ve bazen bu renklere daha çok balık alındığını biliyoruz, işte bunun nedeni balıkların bu renkleri Uv ışınlarından geçirdikten sonra gördükleri renkleri,bizlerin göremeyişidir, yada daha değişik görüşümüzdendir.

Balıklar bu görüş yetenekleri sayesinde,suyun renginin devamlı değişen katmanlarında,yada gün ışığının az veya fazla olduğu zamanlar,havanın bulutlu olduğu anlarda,mevsimlerin suya ışığı yansıtmasındaki anlarda,sudaki plankton miktarının suyun rengine etkisi olduğu zamanlarda, bu yeteneklerine ihtiyaç duyarlarki yem balıklarını takip edip onları bulsunlar.

Gece karanlıkta bütün renkler kaybolur bizim görüş açımızdan,açık yada koyu renk farketmez,tüm renkler gri renkte görülür,zifiri karanlıkta renk seçme yeteneğimiz yoktur ama balıkların gözlerinde"tapetum lucidum"adı altında,aydınlatıcı bir tabaka vardır,bu tabaka balıklarda ışık görüşünü dahada güçlendirir.
    Tabiki balıkların çeşitli ışıklarda nasıl gördüklerini tam tespit etmek zordur,burada geçerli bir kaide vardır.

1-açık hava-açık renkte sahte
    2-kapalı hava-koyu renkte sahte
    3-bulanık su-UV aktif renkler"şok renkler"
    4-geceleyin karanlıkta-koyu kırmızı,koyu mavi yada siyah renkler

Bir deney yapmanızı istiyorum,geceleyin balığa çıkarsanız yanınıza,bir siyah birde beyaz sahte alın,gecede ayda varsa ona doğru iki sahteyide tutun ve hangi rengi daha iyi seçtiğinizi görürsünüz...

umutgunenc bunu beğendi.
  18. Plankton

Plankton Salih

Bu konu hiç ilgi görmemiş gibi duruyor :confused:
    İlk mesajdaki foto gözükmüyor, sanırım linkteki foto silinmiş , zaman aşımı gibi birşeye uğramış :D :(

Bulunduğum yerde kışın nerdeyse her gün deniz dalgasız ve berrak , ayda bir iki lodos olduğu zamanlar hariç.Yazın ise hergün dalgalı :D

Konuya dönecek olursak, yeni sahteler almayı düşündüğüm için renk , hava ,denizin durumu gibi konuları araştırmaktayım.Bu konu varken ve sabitken baska konu açmayayım dedim.Elbette baska konularda vardır bakmadığım daha.

1- Açık havada, yani güneşli bir gün , deniz dalgasız ve berrak iken hangi renk tercih edilmeli ?

(Işıl ışıl , hologramlı renkler ters tepki yaratabilir.Zaten ışık miktarı çok fazla.Avlaktaki balık renklerinde ve mat renkler olmalı diye düşünüyorum? )

2-Güneşli hava , deniz dalgalı su bulanık ?

(Açık renkli sahteler , mat olmasada biraz parlak renkler olmalı ? )

3-Hava bulutlu , su berrak ?

(Kendimde bulunan Rover 98 g15r kodlu sahte ile böyle bir havada balık tuttum.Fakat suyun rengi ile neredeyse aynı görünüyor ben bile zor ayırt ediyorum :D Bu durum biraz kafamı kurcaladı. idk Daha zıt ve ayırt edilebilinirliği fazla olması gerekir diye düşünürken balık atladı ? )

4-Hava bulutlu , su bulanık ?

(Bu durumda fikrim yok ışıl ışıl veya parlak turuncu gibi renkler yada şeffaf olmayan açık düz renkler olabilir ?

5-Gece, ay ışığı var yada bulunduğunuz yerdeki aydınlatmalar ?

(Kırmızı başta olmak üzere koyu renkler olmalı diye düşünüyorum.Yukarıda Selim Ağabeyiminde belirttiği aya hem siyah hem beyaz renk tutun mantığından yola cıkarak siyah renk daha belirgin olacaktır.Suyun altından bakınca simsiyah görünecektir rengi koyu ve mat renkli olanların hepsi ? )

6-Gece , hiç ışık yok ?

(Burada ise beyaz başta olmak üzere açık renkli renkler ön plana çıkacaktır.Beyaz olmazsa olmaz bence ?)

Parantez içinde yazdıklarım kendi fikirlerimdir, tecrübesi yoktur.Hepsinin sonuna soru işareti koyma sebebimde budur aslında.Rover 98 tecrübem hariç onun fotoğrafınıda koyayım hatta bulursam. :D

Aşağıdaki fotoda, sahte sudaki taşlarla aynı renk bukalemun gibi hihi
    Fakat yukardaki yazdığım kendi düşümcelerime göre böyle havada turuncu , sarı , beyaz gibi renkler daha fazla ayırt edilir , ben buradayım der.Yoksa balığı korkutuyor mu bu renkler ?

2 fotoda aynı soldaki orjinal , sağdaki keskinleştirilmiştir.Daha iyi belli olması açısından.Bu arada sahte tam ortada sayılır :D

Özellikle balık yakaladığınız günün özelikleriyle birlikte kullanılan sahte rengi tecrübelerinizi paylaşmanız umuduyla :eek:

Herkese rastgelsin mrsparkle

19. arkaodalar

arkaodalar Emir

En İyi Avı:
    Kofana 2,7 kilo
    üstatlarım, ben bu resmi bir türlü göremedim. tıkladığımda imageschock diye bi siteye giriyor. resim falan yok. yardımcı olabilir misiniz???

20. uurkck

uurkck uğur

Favori Kamış:
    Powerline Volga 3,50mt Fiber Kamış:60-100gr atarlı
    Favori Makine:
    Powerline HD 5000
    En İyi Avı:
    ortaokul yıllarında avladığım ilk ve tek balık iskorpit
    resim ölmüş tekrar yükliyebilirmısınız?