2014 LÜFER-PALAMUT DURUMLARI VE BEKLENTİLER

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında ALİCO tarafından paylaşıldı.

1. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Evet artık klasik halini alan konuyu 2 ay öncesinde yeni, yine yeniden açmayı nasip eden Allahımıza şükürler olsun diyerek bu sevdamıza tutkumuza sebep olan Lüfer ve kofanaların her daim oltalarımızda olmaları dileğiyle hayırlı ve uğurlu olsun.....

2013 avlarımızdan bir kare ve vira Bismillah...

2. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    2014 yılının Lüfercilik açısından çok bol ve bereketli olacağı inancını taşımaktayım. şöyleki bu zamanda daha balık dönmeye başlamadan su sıcaklıklarının ılıman geçmesi ile balıklar meralamış ve bu süreçte meralarda av vermeye devam etmektedir. 1 ay içerisinde zannederim aşağıdan gelen balıkla beraber boğazda Lüfer avlarıı hatrı sayılır bir şekile girecektir diye tahmin ediyorum....

3. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Allah şükrünü daim etsin Aliço reis, gerçekten bu lüfer kadar asil bir balık zor bulunur.Simasından her daim eksik olmayan asabi, sert ve kararlı bakışı, yakalandığında bile teslim olmadığının işareti gibi adeta :rolleyes:

4. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Amin, gerçekten İsa bende aynı fikirdeyim. sonuna kadar hep balık benim diyor, iyiki böyle bir tutkumuz var

5. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Yeni sezon hayırlı olsun. Her yıl Ağustos ayında açılan bu başlığın bu yıl Nisan'da açılması olağanüstü bir çıkış dönemi geçireceğimize işaret olmalı. Normalde çıkış hızlı olur ve balık yem yemez derler. Tabii lüfer ve palamut gibi avcı balıklar için daha geçerli bir durum bu. Yoksa istavrit, sardalya, hamsi, çaça gibi yem balıkları bu dönemde kıyılara yakın geçip güzel av verir. Bakalım lüfercilikte çıkış balığında nasibimiz ne olacak.

6. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Aret ben yukarı çıkış balığına hemen hemen hiç olta atmadım. Tarzım değil biliyorsun dönüşünü beklemek her zaman bana daha cazip gelir.

mera balıkları ile fazlaca işimiz var gibi gözüküyor. zaten kalan balık ta meralayan balık

7. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Anladım abi, o zaman bu olağanüstü durum tamamen bu sene hiç kış yapmaması ve balığın aşağı akmaması ile ilgili bir durum. Hani orkinoslar varken balık aşağı akamaz 12 ay lüfercilik olurdu dersin ya, bu sene orkinosların yerini küresel ısınma aldı. Sevinelim mi üzülelim mi. :rolleyes:

8. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Aret iş oraya doğru gidiyor galiba. Yoksa koca koca toriklerle Orkinosamı bakacağız ne dersin? Olacağına bak.

12 Ay lüfercilik olursa kesin biz kovuluruz evden demedi deme

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Tamam, eski durumlar söz konusu değildi. Ama ben bildim bileli, 12 ay bu civarda (Marmara + Boğaz) lüfer var, oluyor zaten. Elbette göz zamanı gibi bol değil, ama var mı, var.

Ama işte durum açık, 35m derinde, sardalyadan başka şey yemiyor vs.

Yani, malum furya balığı zamanı dışında, lüferi tutmak için bildiğimiz klasik yöntemler iş yapmıyor. Hele ki, kofana nesli, zaten tamamen sıradışı davranıyor, levrek merasında, su üstü vs. denk geliyor. Zarganaya, capcanlısına bile dönüp bakmazken, 7cm lik kuyrukaltına deli gibi saldırıyor.

Kısaca, mevsim değişince balığın yeri değişiyor, huyu değişiyor ama gene var oluyor buralarda. Mesela usturubunu bulup onu yakalayabilmek sadece.

10. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    insallah su kirmizi cümlendeki nasip assagidaki fotografdaki gibi olmaz Aret :)

11. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:

şimdi konu olarak muhalefet ettiğimiz zamanında şu takım varya alttaki plastik halka bu yemin kuyruğundan nasl geçecek bakalım??

öneri alalım

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Halka plastik değilde, silikon. Geçirmenin bir sürü yolu var ama, ben kargaburun yöntemini tercih ediyorum. Halkayı kapalı kargaburunun ucuna sokup, kargaburunu açıyorum. Halka lastik gibi zaten, açılıyor kocaman, kuyruktan sokup kargaburunu kapatınca herşey "ok" oluyor.

Halka büyük bir problem değil. Boncukçularda saydam lastik satılıyor. Bildiğimiz 0.50 - 0.80 mm misina gibi, ama silikon lastik. Bunu halka gibi yapıp iğnenin bedeninde düğümlemek kafi geliyor.

13. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    kafadaki fırdöndüyü çıkardım dynemaayıda attım arada sadece çok nazik bir çelik tel kalacak ve dediğin gibi silikon üstüne tek iğne onuda çok hafif kuş gibi bir iğne bulmak lazım hatta hatta gereğinden çok ama çok ufak olmalı ambarlarsa ambarlasın kaçacaksada kaçsın anlamında ama bir sorn daha gelmiyor değil aklıma ağız açarmı açmazmı balık açarsa sular dolar ve daha çabuk mevta açmaz yüzer dersen takım oturur kafamda tam olarak....

14. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Günün anlam ve önemine binaen hiç video paylaşmayan ben bir video ekliyorum buraya kasım 2 avından herhalde yanılmıyorsam.....

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu konuda kesin bir şey söylemek güç. Bu biraz takılan balığa filan bağlı.

Burada temel sorun, 600gr kurşunun son sürat dibe gidecek olması. Bu da son sürat balığı aşağıya çekecek demek. Bu durumda balık buna dayanabilir mi, bu denenip görülmesi gereken bir husus.

Biz genelde, zargana, gancur ve pisi ile bu takımı kullanıyoruz. Uzun olta hızı, bazen azıcık daha hızlı olarak gezdiriyoruz balığı ve sudan dipdiri çıkıyor, vakit tamamsa da salıyoruz geri, yüzerek gidiyor güzelce.

Bir sorun olduğu malum. Bu soruna bir çözüm bulmak lazım. Şöyle bir şey var. O burna takılan tel, çok ince. Belki yırtabilir o hızda sardalyanın burnunu. Bunun yerine daha kalınca bir tel ile bir çözüm bulunabilir.

Bunu görmenin yolu, hafta sonu atlar gelirim, takım, taklavat, malzeme vs. toplayıp. Test eder görürüz, gerekiyorsa geliştiririz biraz. Sorunu çözeriz.

Şimdi sana bir şekilde iş yaptığı malum takımı bırakta deneysel bir takımla mazot yak demek olacak iş değil. Senin takım sudayken, yanında bunu da indirmiş olmak lazım.

16. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    yem dediğim gibi şu an tek yemımız var mevcutlarda 2.si yok. adam canlıı zarganayı yemezmi ya ? yemiyor deli edecek beni çıldırtacak.

kurşunu ise zaten bu durumda bile mecburen kaçıra kaçıra indiriyorsun birden atarsan ne olursa olsun yırtılır zaten hep kaçıra kaçıra iniyor. mecburiyetten yem sağlığı açısından.

hızlı gezdirmek olayı yok kurşun dibe değdimi bitti kaldırmak yok oynamak yok sadece biraz apikoya kadar almak var. yani dibe oturdu iş bitti kaldırırsan, sürtersen yürürsen yürütürsen takıldı gitti kurşun öyle bir lüks yok yani işte

senin için hayva falan kullanmak adına 220 V bile bulabilir duruma geldim teknede daha ne yapayım ne istiyorsun, takım taklavat hazır yeter gayri. şunu deneyelim bunu yapalım manyağa çevirdin bizi mübarek. Bıktım senden. Şakasıı bi yana verdiğin sonsuz destekler adına çok teşekkür etmeyide borç bilirim şahsım adına

İş yapan takıma gelince elimizdekini modernize edemezsem biz seri halde çalışamayız. bunun lamı cimi yok. cumadan beri düşünüyorum sonuç hala netleşmedi gitti. dua edelim sular fazla akmasında 400 gr otursun...

17. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Serdar abi halkayla incik boncukla silikonla ugrasmak yerine tabiri caizse ölü baligi dirilten drakovich kullanmak daha randimanli ve pratik olmaz mi ?

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Olabilirdi. Ki onun da aparatları hazır satıldığı gibi, kendimin de yaptıkları var. Ama onların işe yaraması için, gezdirmek lazım yemi ki, bu merada anlaşılan öyle bir şansımız yok.

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sorma... Sana kocaman sualtı zargana lambası yapmıştım. Evden taşınınca, bir sürü şey gibi bir yerlere girdi, bulamadım banghead Tekrar yapmak lazım cyrr :mad: :eek:

Ben en iyisi çantayı toplayayım şimdiden. Normalde bugün gidecektik, sarktı yarına şehirdışı meselesi. Cuma akşamı, cumartesi, pazar, ne zaman uygunsan haber et üstadım ki satır.

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı: