tekneden av için ekipman önerileri

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında rosebud tarafından paylaşıldı.

1. rosebud

rosebud Ozan

En İyi Avı:
    Çupra 600 gr
    Merhaba arkadaşlar. İzmir Çeşme den kiralık tekne ile balık avına çıkmak istiyorum. Avlanacak balılar muhtemelen çupra, mercan olacaktır. Bütçe sorunu olmaksızın elim boş dönme riskini azaltmak adına tür bir ekipman(kamış, makina, ip, iğne) tavsiye edebilirsiniz?

2. atonal

atonal Ahmet A.

Favori Makine:
    OKUMA
    Makine olarak ben okuma ceymar 55 kullanıyorum ki gayet memnunum. Gittiğim derinlikler genelde 60-150 metre arası. Kamış olarak 1,35 bir kamış işini fazlasıyla görür. Esas önemli konu çaparileri hazırlamak bence. Ben mercan avı için 2 köstekli 1 hırsızlı mustad kısa pala 5 numara düz iğne ile kendi yaptığım takımları kullanıyorum. Hatta balığı tutmaktan çok iğneyi ağzından çıkartmak için çaba harcıyorum :))

3. rosebud

rosebud Ozan

En İyi Avı:
    Çupra 600 gr
    çapari nasıl hazırlanıyor dediğin şekilde? görsel var mı? teşekkürler.

4. atonal

atonal Ahmet A.

Favori Makine:
    OKUMA
    Uygun bir zamanda yükleyim

5. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    penn pursuit, okuma distance pro
    Çapari diye bahsedilen heralde dip takımları. Çünkü çaparilerde tüy oluyor mercan, çupra takımlarında tüy olmuyor. Genelde 3-4 iğneli hırsızlı diye tabir edilen dip takımları kullanılıyor. Düzgün şekilde bağlamayı öğrenmek biraz zaman alıyor öğreninceye kadar hazır beden kullanabilirsiniz. Kemeraltına gidip malzemecilere bakarsanız her türlü malzemeyi bulursunuz ve öğrenmeniz gereken bi çok şeyi öğrenebilirsiniz

6. rosebud

rosebud Ozan

En İyi Avı:
    Çupra 600 gr
    en doğrusu kemeraltına gitmek. haftasonu için çeşme ya da o civardan kalkacak tekne bilen var mı arkadaşlar?

7. atonal

atonal Ahmet A.

Favori Makine:
    OKUMA
    Terimlere fazla takılmamak lazım. Çapari diye tüylü olana dendiği doğru ama buna da çapari demekte bir sakınca olduğunu sanmıyorum. Benim kullandığım takım bu. Kendim yapıyorum. Hazır olanlara göre kat kat daha verimli.

8. rosebud

rosebud Ozan

En İyi Avı:
    Çupra 600 gr
    Gayet açıklayıcı bir resim zahmet oldu teşekkürler. şimdi ben 0,20 ip sardım makinaya. beden için nasıl bir misina kullanmam gerek? Ayrıca ipten hemen sonra beden gelmesi uygun mu yoksa ip misinadan itibaren 15-20 mt naylon misina sarıp sonra mı beden taksam?

9. ugursamsa

ugursamsa Uğur Samsa

Favori Makine:
    Okuma Trio 55s
    Merhabalar, tekneden av ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Bende Okuma Trio 55S ve Shimano ax 4000 fb var makine olarak. Okuma'da 0.40 misina, Shimano'da ip misina var. Sizce hangi makine tekne için daha uygun?

Not : Tekne ile İzmir ya da Aydın'dan açılıyoruz.

10. atonal

atonal Ahmet A.

Favori Makine:
    OKUMA
    Rica ederim,bence insan bildiğini paylaşmalı. Zira bizim amatör balıkçılıkta maalesef bilgi paylaşımını sanki miras paylaşımı gibi algılıyor bazı arkadaşlar. Gelelim sizin sorunuza, ben bu bedende 0,25 florakarbon misina kullanıyorum. Kullandığım makinede 0,20 kendo sarılı. Yani 0,20 ip misina makinede, 0,25 ise bedende. İpten sonra 4-5 kulaç misina bağlama konusuna gelince de bizim arkadaşlardan deneyen var ama ben hiç denemedim. Denemediğim bir şeyle ilgili de net bir şey söyleyemiyorum :)

11. atonal

atonal Ahmet A.

Favori Makine:
    OKUMA
    Eğer Shimano'daki sarılı olan misina 0,30 altı ise onu kullan. Çünkü Okuma'da hem naylon misina sarılı, hem sarılı olan misina çok kalın hem de bu makine büyük kafalı. Büyük kafa makinelerde, makine tekne kamışına (1,20-1,50) takıldığı zaman alttaki geniş halkanın makineye olan mesafesinden dolayı makinenin kafasındaki çember kamışa değebiliyor. Ayrıca derinlerde ağırlığından dolayı da yorucu olabilir. Yalnız bir dipnot belirtmek istiyorum, esasında her iki makine de tekne avına uygun makineler değil bence.

12. ugursamsa

ugursamsa Uğur Samsa

Favori Makine:
    Okuma Trio 55s
    Teşekkürler. Tekne için 150TL civarında önerebileceğiniz bir makine var mı?

13. atonal

atonal Ahmet A.

Favori Makine:
    OKUMA
    Dostum, 150 tl'nin üzerine 30-35 daha koy okuma ceymar 55 al. Başın ağrımadan kullan :)

14. ugursamsa

ugursamsa Uğur Samsa

Favori Makine:
    Okuma Trio 55s
    Teşekkürler öneriniz için.