Tekirdağ-M.Ereğlisi-Sultanköy-Silivri Paylaşım Platformu

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında huylu tarafından paylaşıldı.

1. peraspera

peraspera Hüseyin

Hepinize saygılarımı sunuyorum. Ben de Mert arkadaşım gibi forumda yeniyim. Bol bol okuyup öğrenmeye çalışıyorum ama her merak edilene hemen ulaşamıyorum. Bende bugün Değirmenköy göletine gittim. Tavsiyelere ihtiyaçım olacak burada israil sazanı, aynalı, pullu sazan, ve tatlısu levreği olduğu söyleniyor yemleme nasıl olmalı bir de oltam dipteki yosunlara çok takılıyor bunu nasıl engelleyebilirim?

2. Peezan

Peezan Mert

Favori Kamış:
    Fladen Tele Beach Surf 400 ,Fladen Xtra Fllexx 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 55 , Okuma dead ringer 40
    hoş geldin peraspera ben tatlısu avını pek sevmiyorum fakat kırklareli tarafında evci köy barajında şamandıralı takımla oltamı biryere taktırmadan bir çok israil sazanı ve kızılkanat tuttum

3. Peezan

Peezan Mert

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    abi teşekkür ederim :)

4. Peezan

Peezan Mert

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Merhaba ahali. Bu sayfayı pek hareketlendiremedik:) Bu gun baliga gitmek istiyorum. Ruzgar 21km/h kuzeyden esiyor sizce yeniciftlik sultankoy dolaylarinda cok dalga olur mu bazen gidip olta bile atamadigim oluyor. Bu hava ideal mi sizce. Bu arada falden xtra flexx 2.40 ve okuma dead ringer 40 lik makineyle spin set yaptim kendime. Sahtelerimde var kendo hayru ve seabass ayriyetten çinden aldigim uygun rapalalar da var hem seti denemek istiyorum birazda kafa dagitmak.

5. faruker

faruker rekuraf

Favori Kamış:
    Okuma V 2.40 // Fladen Xtra flexx 2.70
    Favori Makine:
    alivion 300 FSD ve ceymar c 40
    Mert av nasıl gidiyor , güzel raporlar var mı ?

6. Peezan

Peezan Mert

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Kar kış kiyamet demeden boşluk bulduğumda genelde akşam 20.00 den sonra gümüşyaka cevresinde spin denemeleri yapiyorum. Malesef hep boş :)) birde surekli takildigim bir yere balikcilar dadanmis ve ağ atiyorlar kiyiya bu durum canimi sıkıyor kucuk buyuk demeden baliklari topluyorlar. Hal böyle olunca da meranin etrafi aglarla cevirili ve ben bosa atmis oluyorum hatta 1 tane rapalam ağa takildi. Bu aralar cok soguk hafifte hastayim biraz rotar verdim. Boş dönsemde denemeye devam. Simdide aliexpressten silikon tarzi rapalalar aldim uyguna onlarin gelmesini bekliyorum. Birde kiyida at cek yapanlar pek muhabbet etmek bilgi vermek istemiyor rapalasini saklayani bile gordum sultankoyde:) Tecrubeyi okuyarak ve kendi capimda deneyerek edinmeye calisiyorum.

7. Peezan

Peezan Mert

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Balık işi kısmet işi fakat doğru zaman, hava şartları ve özellikle mera. Bu faktörler bir araya geldiğinde dolayısıyla kısmetimiz de artıyor. Ben deniz kenarında büyüdüm kapıdağ yarım adası çevresinde nerden hangi balık çıkar nezaman gidilmeli az çok öğrenebilirim çünkü orası benim memleketim çevrem arkadaşlarım hep orda. Fakat ben Tekirdağın Çerkezköy ilçesine atamayla geldim hasbel kader denize yakın olmamiz (ortalama 70-80 km git gel bazen 100km ve fazlası) sebebiyle önceden daha amatör olarak yaptığım balık avının bende bir tutkuya dönüştüğünü farkettim. Uzun yıllardır memleket izinlerim hariç denize hiç bu kadar yakın olmamıştım. Ülkemiz denizlerinde de artık balık avının karaborsaya düştüğü aşikar. Bilinçsiz avlanma, aç gözlülük gibi sebepler yüzünden güzelim denizlerimizde balığa hasret kaldık. Dedim ya kar kış kıyamet dinlemiyorum fırsat buldukça gidiyorum fakat bu gidişlerim günden güne umudumu tüketiyor maddi olarak harcadığım benzin vb giderler bütçeme dokunmaya başlıyor. Kendi memleketimde değilim ki ben bu gün şuraya gideyim burda balik oluyor bir ihtimal tutarım diyeyim. Cogu zaman bosa olta attigimin farkinda olmama ragmen en azindan umudum vardi. Bu sayfa zaten pek guncel degil bilmem belki okuyan benim gibi bu civarlarda pek tanidigi olmayan arkadaslar vardir. Öncelikle onlara tavsiyem kendilerine tecrubeli az cok mera bilen yol yordam bilen arkadaslar edinmeliler. Sonra benim gibi ağlarla çevrilmiş bir merada umut kovaladığınızı anlyanınca üzülmeyin.

faruker bunu beğendi.
  8. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Merhaba Mert.
    Senin de üstüne karamsarlık çökmüş. Bu konuda sana söyeyebileceğim 3 şey var.
    1- Mera, maliyet konusu...
    Bu konuda çözümün av arkadaşları bulman olur. Av arkadaşı demek mera paylaşımı, masraf paylaşımı ve bence en önemlisi hepimizde oluşan o "balık yok" hissini azaltma demektir. Tek başına 2 saat atçek yaptığın merada seninle aynı frekansta bir kişi olsun yanında, birbirinizi gaza getirip av sürenizi 4-5 saate çıkarmanızı sağlar. (Defalarca test edilmiştir:D) Ama arkadaş konusunda mutlaka kafana uyan birileri olması gerekir. Sen bir tane gelsin, trofe olsun diye hayaller kurarken yanındaki adam mırmır yakalama peşindeyse o iş olmaz. Hedefiniz de aynı olmalı.
    2- Verimli mera konusu...
    Maalesef bu konuda konuda yapabilecek bir şey yok. Çünkü marmarada öyle bir yer yok. Herkesin aradığı mera her gittiğinde balık alacağı, kimsenin bilmediği bir yer. Ülkede en kalabalık nüfusun atıklarının aktığı, yüzlerce fabrika atıklarının kirlettiği, uzay gemisi gibi teknelerin sürekli talan ettiği bir iç denizde böyle bir yer bulma ihtimalin maalesef çok düşük. Hepimiz zaman zaman görürüz 4-5 tane levreği sıraya dizip resmini paylaşanları. Ve zannederiz ki biz doğru merada avlanmıyoruz. Hemen hemen her gün buna benzer resimler görürüz. Dikkat etmediğin şey bu resmi paylaşanlar sürekli değildir. Örnek vereyim; bugün benim paylaştığım resmi görürsün, "vayy be, adam nasıl yakalamış o kadar balığı" diye düşünüp resimdeki kayadan kumdan mera tahmini yapmaya uğraşırsın. Yarın Ali'nin paylaştığı resmi görürsün, "ulan adam 7 kiloluk levreği kapmış" der, yine aynı şeyleri düşünürsün. Bu döngü böyle gider her gün. Gözden kaçırdığın şey, ben ayda 10 kere balığa çıktıysam sadece birini (balık yakaladığım avı) paylaştım. Ali de 10 kere çıktı ama sadece birini paylaştı. Sence Silivri-Şarköy hattı arasında her gün kaç kişi atçek yapıyordur? Bence 100 kesin vardır. Hatta güzel poyraaz varsa bu rakam 300 çok rahat olur. Eee... 300 kişi atçek yaptı, kaç tane av raporu gördün, De ki 3 tane. Hadi paylaşmayan da onun 5 katı olsun. Yani 300 kişiden sadece 18 tanesi eli boş dönmedi. Kalan 282 kişi sahtelerini yüzdürdü sadece. Yani balık yakalayan senin tahmin ettiğin kadar çok değil. Öyle olmasa o kadar insan boşuna mı gidiyor saroza, geliboluya. İhtimal nerede yüksekse insanlar orayı deniyor.
    Bu konuda tavsiyem, gidebildiğin kadar çok git balığa. Çünkü ne kadar çok sahteni yüzdürürsen yakalama ihtimalin o kadar yüksek olur. Bir de hedefin sadece balık olmasın. Ben akşamları yorgun değilsem ve boşsam "evde oturup 3 saat tv izleyeceğime gideyim sahile, hem olta atarım hem de deniz havası alırım deyip ava giderim. Canım ne kadar isterse av yapar, sıkılınca dönerim. Böyle zamanlarda balık olmayınca dert etmem. Çünkü ya 2 saat tv izleyecektim, ya da 2 saat sahilde olta savurup termosta çay+sigara keyfi yapacaktım diye düşünürüm hep.
    3- Tüm bu söylediklerime rağmen insana eli boş dönmek bir yerde koyar. Öyle zamanlarda da balık maratonu yaparım. Yani hazırlığımı yapar, uygun günde, uygun havada ekipmanımı, yiyeceğimi, içeceğimi, giyeceğimi, gideceğim meraları belirleyip gücümün yettiğince av yaparım. Ha, bunda kesin yakalarım diye bişey yok. %10 olan şansı %50 ye çıkarırım. Yani tüm bu hazırlıklara rağmen eli boş dönme ihtimalim vardır yine :D
    Özetle, devam et arkadaşım, yılma. Balığa gitmesen yapacağın daha iyi bir şey olmadıkça git balığa...
    Saygılar...

Nabukad, ArdaCLA ve faruker bunu beğendi.
  9. Peezan

Peezan Mert

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Karamsarlık çöküyor elbette ama emin olabilirsiniz bu yazıyı yazdığım günün akşamı mesai çıkışı kaptım oltamı aldım yanımada sevdiğim bir abimi balıktan pek anlamasada muahbbet sohbet temiz hava yeni mera denemeleri deniz kenarıda karamsarlıktan eser kalmadı. Tam da facebooktan balık avı fotolarına bakıyordum bir de ne göreyim Tekirdağ da levrek avlamış bir arkadaş hemen resimden mera çıkarma çabaları aynen dediğiniz gibi kendime çok güldüm gece gece. Anladım ki herkes aynı yoldan geçiyor. Ben kolay vazgeçmem bir gün buraya o paşayı koyacam ve daha iyileri sizin olsun diye de altına yazıcam :)

faruker bunu beğendi.
  10. Peezan

Peezan Mert

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Birde ayhan abi mera konusunda söylediklerine katılmıyorum. Güzel hesap akla yatar fakat bu hesapladigin rakamin nerede attigi cok onemli.. Tekirdağ merkezden Silivri gumusyakaya kadar sahil seridini dusun km lerce uzun karis karis kim dolasti aramizda ? Eminim herkes umut bagladigi yere gitti daha once rapor alinmis yada sagdan soldan tavsiye ile duydugu yere gitti. Ben bir yer soyleyeyim 500 kisi orda spin atsin 1 tane balik alirlarsa senin dedigine katilacagim. :)Marmarada öyle bir kaç ya da üç beş yer var.. Heryeri bir tutmak yanlış bence.

11. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Haklısın Mert, her yeri bir tutmak yanlış olur tabii ki.
    Senin de dediğin gibi daha önce balık aldığımız /alındığını bildiğimiz yerleri seçeriz öncelikle.
    Benim anlatmak istediğim, ben de dahil hepimizin hayalinde her gittiğimizde balık alabileceğimiz mera var. Demek istediğim böyle bir mera Silivri/Şarköy arasında yok. Bunun sebebini de yukarıda yazmıştım.
    Al sana örnek; Uçmakdere - Hoşköy arasında yıllardır çok güzel levrek alanlar olur sezonunda. Bu yıl orada da dinamitle avlanmaya başlamış bazı kişiler. Bu bölge 2-3 yıl böyle talan edildikçe orada yerleşik balık kaç tane kalır? Orada verimli mera olurmu? Marmara'nın tamamı böyle yıpratılıyor yıllardır. Ve suçlu sadece yasadışı avlananlar değil. Dinamitçisi, yeşil karneli balıkçısı, dev gırgır gemileri, amatör balıkçılar.... Liste böyle uzayıp gider. Kısaca hepimiz sorumluyuz.
    Ve ne yazık ki hepimiz suçlunun biz değil de diğerleri olduğuna inanıyoruz. Hangi amatör balıkçıyla konuşsan o koca koca teknelere, hemen kıyıya ağ atan balıkçıya kızar.
    Hiçbirimiz kendimize bakmayız. Nato limanına bak, ülkemizin amatör balıkçısını tanı. Bilmeyen biri görse şehir çöplüğü zanneder. Yol boyunca her yer çöp dolu. O kadar çöpü yere atan insan denizi ne kadar kirletiyor sen düşün.
    Düşündüm de bu konu dipsiz kuyu gibi. Anlata anlata bitiremez insan. O yüzden daha fazla uzatmayayım.
    Umarım bu deniz tamamen ölmeden önce bir kaç güzel av daha yaparız.
    Görüşmek üzere Mert,
    Rastgele...

faruker bunu beğendi.
  12. Peezan

Peezan Mert

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Tesekkur ederim abi. Abi yurt disindan siparis ettigim rapalalar var uygun ve kaliteli buldugum icin aldim. Resimlerini paylasamdim burdan en kisa zamanda sizlerin yorumunu almak icin paylasacagim. Birde Lrf yöntemiyle yapay kurtlarla balik avlandigini gordum. Bende yine uygun fiyata kokulu boru kurduna benzer kurt aldim yurt disindan. Aklima yatan bir duzenek var spin kamisimin ucuna 3lü fir döndü takacagim 1 halkaya 1-2 kulac boyunda misine ile 1-2 grlik jig ile yapay kurt diger halkayada 15 gr kursun takıp tabi kursunu kisa tutup sahilden ileri atip yavas yavas cekmeyi dusunuyorum. Kurdu seven her baligin ragbet gosterecegine inaniyorum.Kurtların su icerindeki aksiyonu cok hosuma gitti. Kobra kurt ile levrek alindiginida duydum. Ben balik olsam o kurda atlarim:) Sizce bu yonteme ekelemem gereken yada yanlis olan birsey var mi? Nato limaninda da kaya levreği rağbet gösterebilir gibime geliyor. Farkli silikonlarda edinip bir nevi silikonlada balık pesinde kosturacagim:)

Son düzenleme: 22 Aralık 2016
    faruker bunu beğendi.
  13. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    İyi yapmışsın Mert. Ben de bayaa zamandır yurtdışından alıyorum. Bu arada bugün itibariyle yurtdışı alışveriş limiti 30 € oldu haberin olsun. Daha pahalı siparişler gümrük vergisine tabii olacak :(
    Dediğin sistem gayet te işe yarayabilecek bir sistem Mert. Sistemin konusunda birkaç önerim olacak sana.
    1- Jighead iğne yerine worm hook kullansan iğnenin takılma sorununu da ortadan kaldırırsın.
    Bu iğne Çorlu'daki balıkçılarda vardı ama worm hook diye sorunca ne olduğunu bilememişlerdi, yok demişlerdi. Alacak olursan resmini falan gösteririsin.
    Silikona takılışı hakkında videolara falan bakarsın Mert.
    2- Yapacağın takımda kurşunun bağlı olduğu kol ile kurtun olduğu kol birbirine karışabilir. O yüzden texas rig sistemini bir araştır istersen. Mantık seninkiyle çok benziyor. Texas rig yöntemini biraz değiştirip gezer kurşunlu yapmıştım. Kurt yerine de silikon teke kullanıp denemiştim. Skor sadece bir tane mırmır :)
    Worm hook ve nasıl takıldığı ile ilgili örnek resim ekliyorum.
    Bu arada, bu akşam deniz tam levreklikti. Gün batımında denedim denedim, olmadı. Gördüğün gibi oltasına balık gelmeyen tek sen değilsin :)
    Görüşmek üzere....
    [​IMG] [​IMG]

faruker bunu beğendi.
  14. Peezan

Peezan Mert

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Abi tamda benim siparis verdigim igneler bunlarin 3-5 ve 7 gramliklarindan siparis verdim gelmesini bekliyorum. Ben senin bana daha once hava durumuna bak dedigin ruzgar durumunu saatlik gosteren siteden bu gun inan havanin levreklik oldugunu anladim :) ama hanim izin vermedi bu gun dinlen yarin gidersin dedi. Yarin oldu bu gun cuma ruzgar 20km/h gosteriyor ortalama aksam mesaiden sonra bir aksilik olmassa bende gidecegim. Texas rigi inceledim dedigin gibi bu yontem daha mantikli en azindan karismaz gibi duruyor. Birde kendo hayru 125 beyaz renk gece iyi is yapar mi abi?

15. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Hadi bakalım Mert, bu hafta senden bir trofe resmi bekliyoruz ;)
    Haryu bir kez aldım. Yüzüşü çok güzel ama rüzgarlı havalarda erimi pek iyi değildi. Onun yerine Kendo seabass edindim. Onun da erimi çok iyi ama yüzüşünü (özellikle yavaş sarımda) beğenmedim :D Bu biraz da kişiye, daha doğrusu atış şekline göre değişiyor herhalde. Haryunun eriminden memnunsan yüzüşü gayet güzel bence...

Çorlu serdar ve faruker bunu beğendi.
  16. faruker

faruker rekuraf

Favori Kamış:
    Okuma V 2.40 // Fladen Xtra flexx 2.70
    Favori Makine:
    alivion 300 FSD ve ceymar c 40
    Ayhan , Mert paylasımlarınızı okudum ,düşüncelerimi hissettiklerimi dile getirmişsiniz ...
    Yeni başladığım Spin ve Lrf avına amatörce devam ediyorum.Bende tv karşısında vakit gecirmektense deniz kenarındaki iyotlu havayı sevenlerdenim.
    Mert bende çerkezdeyim bir gün birlikte spine gidelim hatta Ayhan ustayı levrek merasında ziyarete gideriz :)

17. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Faruk keşke olabilseydim ama benim usta olabilmem için daha kırk fırın ekmek yemem gerekir. Sizler gibi ben de hala yolun başındayım. Hala evdekiler "o oltalara verdiğin parayla kasalarca balık alırdın" diye dalga geçerler :)
    Bu hobiye ilk başladığımda sağolsunlar küçük / büyük tüm hobidaşlarım yardımcı oldular, yol gösterdiler. Ben de bilgim, tecrübem izin verdiği kadarıyla yeni başlayan, fikir isteyen arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalışıyorum.
    Bu yıl işler sebebiyle pek balığa gidemedim ama levrek peşinde koşturan herkesin yolu bir gün mutlaka çakışır ;)
    Görüşmek üzere arkadaşlar, rastgele...

18. erkanov

erkanov Erkan

Merhaba arkadaslar.
    Corluda yasiyorum. 2 yildir spin avi ile ilgileniyorum. Bu konuda bircok bilgiyi bi sayfadan ogrendim.
    Ardindan surekli olarak balik durumunu da takip etmek icin sayfayi kontrol ettim. Mera konusunda marmara kiyilarinda maalesef ayhanin dedigi gibi pek verim alamadim.
    Uzulerek soyluyorum ki buradaki yanlis avlanma girgir vs.. - debiz ve cevre kirliligi de cabasi - yuzunden artik burada yer edinmis kucuk balik aileleri disinda yasam ortami tabiri caiz ise "buranin baligi" kalmamis ya da lufer gibi mevsimsel hareket eden suruler buralardaki tahribattan dolayi pek kiyiya yanasamadan geciyir ya da yavru haliyle avlaniyor. Sonra pazarda cinekop adiyla daha cogalma ergenline ulasmamis lufer yavrularini satiyorlar.
    Biz de bu yuzden sahte baliklari yuzduruyoruz genelde :)
    Neyse balik durumuna gelirsek nato iskele kayaliklarin sag tarafinda kasim basinda hava da cok sakindi oyle kiyiyi baliklari costuracak dalgalar da yoktu aksam ustu 5 sularinda bir suru olacak ki kiyiya yanasti. O hatta yaklasik 30 kiai atcek yapiyordu. 3 saat gibi oradaydim baya bir kisi nasiplendi. Ben de 22 - 23 cmlik 4 tane sarikanat aldim. Kullandigim sahte balik beyaz sari turuncu renkli 13 cmlik herkesin bildigi yemlerdendi. Sonrasinda iyice gaza gelip. 270 cm 14-56 g atarli daiwa crossfire lure kamisimi satip daha hafif okuma vsystem 270cm 10-40 g atarli ama 150 gramlik kamis satin aldim. Ustune 3 kez daha gittim. Ama o zevki tekrar tadamadim.
    Basinc duserken 20 30 km hizla esen lodosta da denedim ama yine olmadi.
    Haftaya cok soguk da olsa yine deneyecegim. Sizlerle yine paylasimda bulunmak sizlerden de daha cok seyi ogrenmek isterim.
    Herkese saygilar.

19. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    vay Ayhan abi buralarda mısın uzun zaman oldu foruma gırmeyeli

20. ibrahim1903

ibrahim1903 ibrahim

yalnız 22-23 cm lik sarıkanat da üreme olgunluğuna erişmemiş oluyor.

http://www.greenpeace.org/turkey/PageFiles/293261/Avlanma-boylari-onerileri-tablosu.pdf