Spinnig avcılıkta böyle bir sahte düzeneği mümkün mü sizce ?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında gurhanxx tarafından paylaşıldı.

1. gurhanxx

gurhanxx Gürhan

Favori Kamış:
    Okuma V System Spin Kamış 240Cm 10-40 Gr
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    Alabalık, 200 gram
    Amaç sahteyi kıyıdan gidebildiği kadar uzağa atmak. Sanırım 50-60 metre yeterli olur. Tek bir sahte ile değil de 5-6 tane kadar ve ortalama 3 cm lik sahte jigler ile ufak bir balık topluluğu yaratarak biraz da iri balıkların dikkatini çekmek daha mümkün gibi geliyor. Fakat bu 6 sahteyi birbirine yakın tutmak çok daha mantıklı gibi. Yani 3 lü fırdöndülerle farklı taraflardan değil de oltanın en altından 6 tanesini bir fırdöndüde toplamak demek istediğim.

Böyle bir aparat var mı ? Veya böyle bir sistem müğmkün mü ? Sizce de mantıklı mı ? Resim de ekleyeyim...

(Şamandıryı nispeten hafif tutmamın sebebi biraz yük bindirerek biraz daha batmasını sağlayabilirim diye düşündüm)

2. DicentrarchusLabrax

DicentrarchusLabrax Ulaş Çekiç

Favori Kamış:
    At-Çek
    Gürhan;

Buna benzer bir yöntem denedim. Saçak yapmadan aynı misina üzerine 5-6 adet silikon raglou yem bağladım. En sona da 10 gr. jigheadli. Atışı fena değildi ama hemen her seferinde birbirine dolandı. Sonra bir de ikili az ve çok dalarlı sahte ile kombinasyon yapmıştım. O da iş yapmadı. Denemek lazım tabi böyle şeyleri..

Verdiğin görseldeki örnek levrek şemsiyesine benziyor. Tahminim, böyle bir düzenek yapsan ve atsan bile bir birlerine dolaşacaklardır. Artı hava direnci yüksek olduğundan menzil tahmin ettiğin kadar olmayacaktır. Bunun yerine şeffaf şamandıra arkasına 2'li 3'lü aynı saçaksız silikon (aynı hat üzerinde olacak) bağlayabilirsin. Belki iş yapabilir. Ama şamandıra suya düşmeden hemen önce misinayı frenle ki silikonlar şamandıranın arkasına düşsün. Yoksa ilk seferde düğüm olur gider.

Hedefin 50-60 m. atmaksa, uygun kombinasyonla tek sahteyi zaten bu mesafelere atabilirsin. Yok, yemli balık sürüsü efekti yakalamaya çalışıyorsan, o başka. Umarım deneyip güzel sonuçlar alırsın kardeşim..

Rastgele.. :)

3. gurhanxx

gurhanxx Gürhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    Alabalık, 200 gram
    teşekkür ederim.. :) yeni başladım ve emek vermek istiyorum.. umarım faydalı bir şeyler yaparım da güzel raporlar suanrım buraya :)

4. ibrahim1903

ibrahim1903 ibrahim

büyük ihtimal dolanır abi bu sistem. levrek şemsiyesine benziyor ama onda çelik tel kullanıldığı için dolanma olmuyor.
    onun yerine kısa köstekli çapari hazırlayabilirsin ufak silikonlardan. kurşun olarak da armut tipli jig kullanabilirsin.

5. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Gereken cevabı arkadaşlar vermiş kesin üzüm salkımı . Ben başka bir konuya değineceğim. Samandra, 6 sahte, kursun, firdondu. Şimdi bunlarin maliyetini bir hesapla ve ilk atışta koptugunu düşün...

6. KansuB

KansuB Kansu

En İyi Avı:
    Turna
    Söylediğiniz yöntemi Ankara göl ve barajlarında denedim iş yapıyor.Yanlız arkadaşlarında söylediği gibi çok dolaşıyor bunu önlemek içinde aşağıdaki linkteki aparatı aldım ve çok memnun kaldım yanlız şamandıra ile değilde sadece at çek yaparak kullandım. Aparatı bir incele istersen AliExpress'te ne buldum, inanamazsın
    http://www.aliexpress.com/item/32638137973/32638137973.html

7. gurhanxx

gurhanxx Gürhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    En İyi Avı:
    Alabalık, 200 gram
    teşekkür ederim, bakacağım.. :)