KIYIDAN TURNA AVI MUĞLA BÖLGESİ

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında atcekmugla tarafından paylaşıldı.

1. atcekmugla

atcekmugla Ferdi

Değerli kardeşlerim, büyüklerim hepinize merhaba. Aranıza Muğla bölgesinden katılım sağlıyorum.

Muğla bölgesinde (Fethiye başta olmak üzere, Datça, akyaka, marmaris) KIYIDAN atçek yapıyorum. Daha bu işe başlayalı yeni oldu. Ekipmanlarımı buradaki fikirler, arkadaşlarımın destekleriyle tamamladım.

Ancak benim sahte yem(rapala) konusunda büyük eksiklerim var. Forumda yüzlerce rapala markası ismi veren değerli tecrübeli kardeşlerim ve ağabeylerim var. Ancak denizde (tatlı suda değil) ve Muğla bölgesinde (akdeniz, ege karışımı:) ) atçek yaptığımdan dolayı bu bölgede av yapan avcıların tecrübelerine ihtiyaç duydum. (Çünkü örneğin Marmara'da çok iş yapar rapala burada (Akdeniz) hiç iş yapmıyor)

Genellikle akşam üstü ava çıkıyorum. Haftada 1 gün ise sabah suyuna çıkıyorum. Bana özellikle turna avı konusunda sahte yem (markası, boyutu, rengi) desteği verecek, bu bölgeyi tanıyan ağabeylerimin tecrübelerine ihtiyacım var.

Elimde turna için, remixson'un beyaz ve gümüş gri 13 cm sahteleri var. Ancak bunlara takip bile yok. :(((

Sahte yemle ilgili tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

NOT: Muğla bölgesinde sadece turna değil, levrek ve akya avında kullandığınız sahte yemlerle ilgili tecrübelerinizi de paylaşırsanız çok sevinirim.

NOT 2: Bizim buralarda acayip kefal var. Kefale benzeyen sahteler daha çok mu iş yapar?

2. DicentrarchusLabrax

DicentrarchusLabrax Ulaş Çekiç

Favori Kamış:
    At-Çek
    Merhaba Ferdi, hoş geldin :)

Eğer olur da Datça'da atçek ile balık alırsan haber ver olur mu? 5-6 yıldır hemen hemen bütün tatillerde Datça'da atçek yapıyorum ama kayda değer bir şey alamadım. Zıpkın-yemli ile sargoz, mırmır, kefal vb. oluyor ama atçek ile levrek, turna hak getire. Akyayı hayal bile etmiyorum :)

Fethiye'yi bilmiyorum ama bence Akyaka oldukça verimli. Azmağın batısındaki kumluk sahilde atçek ile güzel levrek, kofana, turna hatta akya alma şansın bence yüksek. Su üstü sahteler iş görüyor. WTD sahteleri ya da panic prey, Tackle House vulture tarzı modeller uygundur. Dalarlı sahtelere o bölgede hiç iş yaptıramadım. Tabi boy çizmesi ile suya girmelisin zira sığ. Youtube'da videoları var ;)

Genel olarak ise gece avında İzmir kıyılarında sarı-turuncu renkli sahtelerle turna yakalıyoruz. Benim favorim Rapala Max-Rap FHC 13 ya da 15 cm. Aynı modelin FAYU ve FANC renkleri de levrek, kofana, turna tarafından tercih ediliyor. Atış menzili de iyidir. Bu arada renkten ziyade harekete-aksiyona odaklanmanı tavsiye edebilirim.

Şimdiden rastgele :)

3. atcekmugla

atcekmugla Ferdi

Abi bilgiler için teşekkür ederim. tabiki balık alırsam özellikle seni bilgilendireceğim. Sular arası çok fark var diye biliyorum, izmir suyu ile buraların aynı olması sanırım beklenemez. daha çok fethiye'deyim, buralarda da birşeyler yakalarsam emin ol haber vericem:)

İlgin ve bilgilendirmen için teşekkür ederim. Asıl işin aksiyon olduğunu söylemen benim için çok değerli oldu. Rapala'yı en kısa sürede temin edeceğim. Çok teşekkürler.

4. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    2 yıl önce ocak ayında Datça'ya gitmiştim. Limanın dışına doğru maxrap (FHC ve FB) ile güzel turnalar yakalamıştım. Şansmıdır bilmem ama turnaların hepsi sabah suyunda gelmişti. Akşam suyunda hep eli boş dönmüştüm :)

5. atcekmugla

atcekmugla Ferdi

DAtça'dan balık tutan olursa foruma bilgi versin:D Şaka bir yana bilgilerinizden dolayı teşekkür ediyorum. RAPALA FHC sanırım artık alınması şart oldu:)

6. DicentrarchusLabrax

DicentrarchusLabrax Ulaş Çekiç

Favori Kamış:
    At-Çek
    Ayhan abi,

Ben de aynı yerden çok atıp çektim. Turna, lüfer sürüleri, akya palazı gibi balıklar gördüm ama kandırmak nasip olmadı. Bunun dışında Palamutbükü'nden Aktur'a kadar çok yer denedim. Levrek neredeyse sıfır diyebilirim. Şans var ise turna oluyor sadece. Bu kadar temiz ve tenha yerler (sezon dışı tenha tabi ki) nasıl bu kadar az balık yapıyor, hayret doğrusu.. En azından kıyılar böyle.. Bir sonraki gidişimde sabah suyunda ısrar edeceğim. Tavsiye için teşekkürler. :thumb:

7. Sterno

Sterno NAZIM

Nasıl olsun ki , birkaç ay önce levrek için Dalaman Çayı ağzına gittim, oradaki ihtiyar beyefendi bir gün önce patlayıcı ile katliam yapıldığını söyledi.

8. notchs

notchs şükrü gülel

Merhaba Akyaka'da nerden avlanabilirim . Çok büyük balık tutma hevesinde değilim.ama en azından oltayı tıngırdatsın istiyorum.bana yardımcı olurmusunuz teşekkür ediyorum

9. motko

motko fatih yıldız

En İyi Avı:
    levrek ve kofana
    yahu sevgili şükrü kardeşim senin gözünü sevim ben..akyaka gibi mükemmel bir yerde olucam meramı var deniz gördüğün yerden fıstık gibi çalış ;):D ben hayatım boyunca akyaka ya gitmedim ama arkadaşlarla daha geçen hafta keşke akyaka taraflarlarında olsakta doya doya balık tutsak :) tabi bilmiyoruz oraları tabiki haklı olarak mutlaka ayrıca mera bölgeleri vardır ama akyaka gibi bir yerde olup balık tutmayı çok ama çok isterdim..oraların değerini bil...

10. notchs

notchs şükrü gülel

Teşekkür ederim

11. mehteran

mehteran Gürkan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    Kutahyadan selam arkadaşlar.... Forumda canlılık kalmamış malesef... Aktif olan arkadaşlarla tanışıp paylaşımlarda bulunsak gayet güzel olacak.

12. mehteran

mehteran Gürkan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    Kimseden ses seda yok... Ben denizi mısırla yemledim . Nisan 1 de nasipte ne varsa artık.