BURHANİYEDEN SELAMLAR VE YARDIM

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında seymen84 tarafından paylaşıldı.

1. seymen84

seymen84 HAKAN

En İyi Avı:
    25 cm mırmır :)
    Balıkesir Burhaniyede selamlar, merhabalar abilerim/kardeşlerim...

Uzun bir süredir aklımda olan amatör olta balıkçılığına artık başlamak istiyorum nasip olursa.
    Forumu baya araştırdım ve daha okumam-öğrenmem gereken çok şey var.Daha önce bir-iki deneme dışında balık tutma tecrübem yok... Kıyıdan atmayı düşünüyorum ve surf oltalardan almam gerekiyor sanırım.200-250 lira gibi bi bütçem var toplamda...Tutmak istediğim balıklar ise karagöz-mercan-çupra-mırmır-lüfer-levrek gibi balıklar :))

Kamış olarak aklımda Lineaeffe spirit surf kamış 3.90m var ama emin değilim.

Bu şartlarda kamış ve makina tavsiyesinda bulunan olursa çok memnun olurum gerçekten.Özellikle kamış boyu ve atarı konusuyla, o kamışa uygun makina seçimi hakkında.Ayrıca bu bölgeden, bu amatöre yardımcı olmak isteyen olursa hayır demem ...teşekkürler...

2. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    Shakespeare 2441 Ambidex Super
    En İyi Avı:
    Kimsenin balık tutamadığı gün tuttuğum tek istavrit :)
    Hoşgeldiniz.

Bahsettiğiniz kamış hafif ve güzel görünüyor, fakat atarı bazı durumlarda düşük kalabilir. Av yapacağınız yerde diğer kişiler kaç gram kurşun atıyor onu gözlemlemenizi (hatta o kişilere direkt sormanızı) tavsiye ederim.

Gerçi bu hobiye iyice daldıktan sonra farklı boy ve farklı atarlarda birçok kamış alıyor insan. :)

seymen84 bunu beğendi.
  3. seymen84

seymen84 HAKAN

En İyi Avı:
    Dün bi olta takımı aldım arkadaşlar, umarım başlangıç için yeterli olur.

AlbaStar 4140 360 cm teleskopik kamış (70-100 atarı varmış) ve SilverStar YG 6000 makinayla beraber misinası felan 170 TL verdim.

Beraber gittiğim arkadaş bu boyun üzerine çıkma dedi, aslında ben daha uzun (surf)olta düşünmüştüm fakat çok acemi olunca sesimi çıkaramadım açıkcası :) Dün baya atış denemeleri yaptım ama nasip olmadı ilk balık :)
    Bu arada Lüfer için sadece tek bir kanca+tel
    ve sardalya taktı kancaya, e bende acemi olunca :)

Şimdi ben bu olta ve makinayla nasıl kurşun-kanca kullanmalıyım ve hangi balıkları avlama şansım var?

4. jumaru

jumaru Murat

Favori Kamış:
    Shimano Alivio Slim TE GT 330 XH
    Favori Makine:
    Shimano AX 4000 FB BB
    Merhaba sevgili hemşerim hoşgeldiniz :)

Hedef balıklarınız için olta tavsiyeleri forumda mevcut. Ben de hep eski konuları okuyarak öğrendim. Hangi balık için hangi olta sistemi lazım, bunar nasıl hazırlanır gibi iğneden misina numarasına kadar detaylı tavsiyeler var. Siz hedef balığa ve avlanma şeklinize karar verin, gerisi hep forumda mevcut.

Nerede avlanıyorsunuz bilmiyorum ama oltayı dibe yatırıp beklemeli av yapacaksanız dibi kumluk olan alanları seçmeniz yararınıza olacaktır diye düşünüyorum.

Kurşun kamışınızın atar ağırlığını geçmemeli. 70-100 atarlı bir kamış için bu aralıkta bir kurşun kullanmalısınız. Genelde daha ağır kurşun taktıkça daha uzağa atılacağı düşünülüyor. Teoride doğru fakat atışı etkileyen birçok başka faktör de var. Bunlardan en önemlisi atış tekniği. O konuyu da araştırmanızı tavsiye ederim.

Kanca tabii ki avlamak istediğiniz hedef canlının ağzından daha büyük olmamalı. Bu konuda balıkların yemi ısırış şekillerini ya da ağız yapılarını araştırabilirsiniz. Bazısı dürte dürte ısırır bazısı emer bazısı ısırmadan birden yutar. Olta hazırlama usulleri bu prensibi de göze alarak hazırlanıyor. Onları inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Her halükarda ne çok küçük ne de çok büyük olmamalı.

Bunların yanı sıra misina da önemli bir faktör. O da balığa göre ayarlanmalı. Çok kalın ya da çok ince olmamalı. Genel prensip mümkün olduğunca ince ama sağlam olması şeklinde. Onun da değerleri makineniz ve kamışla uyum konusunda önem arz edecektir.

Hangi balıkları avlama şansınız olduğuna gelince; meranızda olan her balığı avlama şansınız var. Kamış, makine, kanca, ağırlık, misina, bunlar sadece araçlar. Balığı avlayacak olan sizsiniz. Hedef balığa göre uygun av yöntemini ve bu yöntemin gerektirdiği uygulamaları gerçekleştirirseniz avlayamayacağınız balık yok.

Rastgelsin. Güzel Burhaniye'ye selamlar.

seymen84 bunu beğendi.
  5. timursen89422

timursen89422 timur

arkadaş surf kamış almışın hayırlı olsun.sana tavsiyem bunun yanına bide spin takım yap.sizin oraya yakın yerlerde çay dere çok. bir iki su üstü sahte birkaç etkili silikon al. sabah ve akşam üstleri çay ağızlarında dene levrek ve lüfer alırsın.güzel meralarınız var kıymetini bilin:)

6. seymen84

seymen84 HAKAN

En İyi Avı:
    Hoşbulduk çok teşekkürler.Bu benim ilk oltam ve oldukça acemiyim yavaş yavaş tüm eksiklerimi hem pratik olarak hemde malzemeler olarak tamamlakk istiyorum.Ve edinmem gerekenler konusunda yardım istiyorum.

7. lovato

lovato

Favori Kamış:
    Zıpkın, olta
    En İyi Avı:
    Levrek-1.6 Kg.
    gömeç e yeni tayin oldum çevreyi tanımamakla birlikte her fırsatta keşife çıkıyorum balıkçı dostlarla paylaşım içinde olmayı isterim. hoş geldiniz.

seymen84 bunu beğendi.