Acemi Balıkçıya Biraz Yardım :)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Spilopleura tarafından paylaşıldı.

1. Spilopleura

Spilopleura Melih Pehlevan

Forumu yaklaşık 1-1,5 aydır takip etmekteyim ve bugün kayıt oldum.Yaklaşık 2 senedir de amatör bir şekilde çapariyle iatavrit,boru kurdu ile mırmır,yemli ile izmarit vb. balıkları tutuyorum. Fakat kamış ve makineyi araştırarak değil balıkçının tavsiye aldım.Yani farklı türleri olduğunu bilmiyordum :) Kamışın markası barracuda 2400,makinenin adını bilmiyorum fakat balıkları çekerken zorluk yaşamıyorum.Sorularım ise şunlar :) :
    1) Bu olta ile kurşun arkası rapala,kaşık veya slikon sahteler ile çinekop avı yapılır mı?(sorunun içindeki bir başka soru ise slikon sahte ile çinekop avlanır mı ? )
    2) Yukarıdaki sorunun cevabı hayır ise hangi makine ve kamış önerirsiniz?(bütçem 100-en fazla 200 diyelim )
    Yardımcı olursanız sevinirim mrsparkle

2. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    Shakespeare 2441 Ambidex Super
    En İyi Avı:
    Kimsenin balık tutamadığı gün tuttuğum tek istavrit :)
    Barracuda 2400 diye arattığımda kamış çeşitli boylarda çıktı. Eğer 3.90 metre falansa boğazda çinekop için yeterli.
    Atarı 100-150 diyor, o kısım biraz düşündürücü. Maksimum 100 gram at bence.
    Ama işi sağlama almak istersen 100 liraya kendi kullandığım goldfish kamışları önerebilirim. Eminönü hobby balıkçılıktan almıştım. 3.90'dan çok memnun kalınca gidip 4.20 de aldım. Levent metrosundan inip karşıya geçince sola doğru yürürken hemen orada.

Çinekop teneke kaşığa da, rapalaya da, tüye de, sime de geliyor. Geçen gün yeşil ipli istavrit çaparime bile küçük bir çinekop gelmişti. Silikon sahteye niye gelmesin ki? :)

Ben de çinekop çaparimin bazı iğnelerine 2-3 cm silikon balık taktım. Henüz denemedim ama gelir bence.

3. Spilopleura

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.Kamışın boyu 3.0 m yazıyor.Sanırım bu uzunluk yeterli değil :) Makine olarak ne tavsiye edersiniz ? Mesela okuma'nın 60 TL olan spin makineleri var.Nasıldır sizce?

4. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Evet en az 3.90 ya da olmuşken 4.20 m seçmenizi öneririm.
    Eski takımınız da dursun. İstavrit gibi hafif avlarda o da lazım olacak. Çünkü çinekop için alacağınız kamış ve makine epey ağır olacak. Kenarda hafif takım da şart. :)

Bahsettiğiniz ayarda bir makinenin çinekopta sizi çok yoracağını düşünüyorum.
    Bir ay kadar önce 165 liraya 7 bilyeli okuma avenger AV-65 aldım, o bile çekişte bazen yoruyor. Daha az bilyeli bir makine ile sorun yaşarsınız bence.

Boğaz şartları malum. Bir yandan kuvvetli akıntı, bir yandan da 150-200 gram kurşun olunca, boş çekmek bile zorlaşıyor.
    Yine de siz bilirsiniz. Sonuçta iyi makinenin sonu yok. İyinin de daha iyisi var ama fiyat uçup gidiyor tabi. :)
    Yapılabilecek en iyi şey, eldeki bütçeyi son kuruşuna kadar değerlendirmek.
    Yani üste para kalsın diye düşünmeyin, almışken bütçenizin yettiği en çok bilyeli en üst modeli seçin. Pişman olmazsınız.

5. çinekop silikona gelir ama silikon çinekopla beraber gider. Daha açık söylersek çinekop silikonu keser.

Makineyi spin değil, surf olarak tercih edin.

6. Spilopleura

Yorumlarınız için tekrardan teşekkür ediyorum. En başta kurşun arkası rapala ile at çek avını sordum fakat elimdeki kamış ile yapabilir miyim anlamında sormuştum :) çinekop için spin avı yapacağım için yeni alacağım kamış ve makine spin olabilir.Yani surf kamış ve makine ile at çek yapmak ağır olduğu için zor olmaz mı ?

7. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kurşun arkası rapala yapacağınız için büyük makine kullanmanız mecburi.
    Alacağınız makine 60 veya 65'lik boyutlarda olmalı. O boyutlarda makine surf tipi de olsa spin tipi de olsa ortalama 550-600 gram civarı olacaktır.

İstanbul boğazında malesef böyle bir sorunumuz var. Surf takımlarla spin yapmak zorundayız. (sağ kolumun ağrısı inanın hiç geçmiyor) :)

8. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Rapala balığı uzakta. 3 metre cok kisa. 4.20 ister. 150 gram kurşun atilir ortalama (120 200 gram arasi değişir akıntıya göre ) çok üst düzey spesifik bir kamisa bütçe uygun degilse Üsküdar cengizden linaeffe istiyorum 4 20 olsun rapala aticam dersen bütçeye uygun bir kamışı verirler.

9. Spilopleura

O zaman 4.20 surf kamış almak bana farz :) Kusura bakmaz iseniz son bir sorum daha olacak (acemiyim , çok bilgi eksiğim var :) ) Bu surf kamış ile su üstü rapala veya kaşık ile de at çek yapılabiliyor değil mi ?