akçakoca

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında taner_tcs tarafından paylaşıldı.

1. taner_tcs

taner_tcs taner can sertel

ayın 15 inde akçakoca'ya gideceğim. sitede yaptığım aramalarda pek fazla bilgiye ulaşamadım. bilgiler çok kopuk kopuk. bilenlerden yardımlarını rica ediyorum.
    *hangi balıklar çıkar?
    *nereden avlanılabilir ?
    bu tarz soruların cevaplarını merak ediyorum.
    oraya gidince tabii orada işi bilenlere konuşacağım ama gitmeden biraz bilgimin ve hazırlığımın olmasını istiyorum.
    sevgiler,saygılar

2. İsmetÇelik

İsmetÇelik İsmet

Favori Kamış:
    LINEAEFFE TITANIUM SURF
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Batı karadenizden pek fazla üye olmadığı için cevap alman biraz uzun sürebilir.Batı karadenizde şuan Bartın da avlanıyoruz.İstavrit ve sardalya ve yerine görede Eşkina yapıyor bu aralar.Ama 2 haftadır balık yok denecek kadar az.Sana tavsiyem canlı yem ile örneğin teke ve bulabilirsen boru kurdu Eşkina avına çıkman olur.İyi şanslar.

3. taner_tcs

ilgine ve tavsiyelerine teşekkür ediyorum :)

4. c.ykul14

c.ykul14 Cemil Yurdakul

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4,40
    Favori Makine:
    Okuma Longbow2
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Selam Taner
    Ben aslen akçakocalıyım ama akçakocada yaşamıyorum.Tatillerde ve bayramlarda akçakocaya gidiyorum.
    Sana az çok bildiklerimi anlatayım.Limanın denize doğru ek yapılan uzantısındaki fenerin oradan,etrafından ve limanın arka kısmında akşam üzeri istavrit tutabilirsin.Kurşun 60-75 gram olsun daha fazla takma zaten akıntı falan yok ayrıca dibe takarsın.Limanın içinden ise güzel kefal tutuluyor.5 mt'lik kamış ve kamış boyunda 0,14 misina ile ince şamandıra ve yaklaşık 50 cm. altına sinek kanca takıp kamış boyunca uzağa atıp ufak ekmek atarsan güzel kefal alabilirsin.Limanın tam girişinden ise sarma ile daha iri kefaller alınıyor ama dikkat et limana giriş çıkış yapan teknelere oltanı kaptırma.
    Geçen sene tatilde ise akşam üzeri ben istavritten dönerken limana balık tutmaya gelen 3 kişi ile konuştum.Ne tutacaklarını sorduğumda eşkına dediler.Yine limanın iç kısmında yani teknelerin kıyıya çekildiği yer(lokantalar kısmının önü)orada sığ yerdeki kayaların arasından yakaladıkları canlı teke ile yine dediğim fenerin etafından eşkına tuttuklarını söylediler.Ama denizin berrak olması şart diyede belirtmeyi unutmadılar.
    Son olarak benim çok gittiğim 2 tane dere var biri akçakocanın girişindeki otel akçakocanın yanından akan dere(adını bende bilmiyorum)Köprüyü gectikten sonra hemen sola dar bir yol giriyor(otelin tam karşısı) o yolun sonunda dereye inebilirsin.Tavuk ciğeri ile güzel sazanlar(tatlı su kefali),bıyıklılar(kum balığı) ayrıca ekmek ile tatlı su gümüşü(çok lezzetlidir) yakalayabilirsin.1 no meps ilede güzel sazanlar yakalarsın ama meps atmak için ortam pek müsait değil.Ağaç dalları derenin üzerini baya kaplamış durumda.Tavuk ciğeri en iyisi.Güzel ağaç altlarına yemi bırakabilirsen çok güzel balıklar tutarsın.Otelin tam yanından meps atabilirsin ama şuan dere ne durumda bilmiyorum.Yağmur yağdığı zaman çok çamur oluyor ayrıca yukarılardan çalı ot ağaç dalı çok geliyor buda avlanmayı baya gücleştiriyor.Su bazen çok az oluyor.Bu dediklerim kale'ye giderken üzerinden gecilen değirmenağzı deresi içinde gecerli.Köprünün deniz tarafından meps ile çok güzel sazanlar aldım.Sinekte atabilirsin çünkü burası olta sallaman için çok müsait.Zargana topunun arkasına ister yapay yakalayabilirsen gercek sinek tak yavaş yavaş çek.Bu arada alabalık gelirse şaşırma.Çünkü bu derenin yukarılarında alabalık çüflikleri v ar oradan kacan alabalıklar buraya kadar geliyor.Ben bir kere tuttum bir daha tutamadım.Ne ile tuttun dersen kurbağa bacağı ile tuttum nasıl oldun anlamadım ama oldu işte.Yakın zamanda sel su baskını gibi şeyler olduysa mutlaka o çifliklerden alabalık kaçmıştır.Her iki dere için yukarı doğru çıkabilirsin.Köpeklere dikkat et benim hiç unutamadığım bir maceram olmuştu.
    Bende 24 temmuzda akçakocada olacağım senelik izin dolayısyla.
    Diyeceklerim bu kadar umarın faydalı olmuştur.
    Sağlıcakla kal

Son düzenleme: 5 Temmuz 2010
  5. taner_tcs

çok faydalı bilgiler çok teşekkür ediyorum

6. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Selamlar Akçakoca'dan arkadaşlar var mı aramızda?
    1 senedir Akçakoca'dayım, deniz balıkçılığına biraz uzağım, bir kaç kez istavrit denedim ama şuan tık yok. Ben de limanda çoğunun yaptığı gibi kefal avlamayı deneyeceğim :)

7. MiStiCk

MiStiCk Mustafa AYDIN

En İyi Avı:
    kalkan ( 2.5 kg )
    Mustafa bey Akçakoca Alaplı tarafından çok güzel lüfer haberleri geliyor. Yemli, Kaşık , rapala denemeleri yapa bilirsiniz.

8. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Bilgi için teşekkürler. 10 gündür falan Akçakoca limanı mesken ettim sabah akşam gidip bakıyorum üçer beşer kefal harici pek birşey tutanı göremedim daha idk Ama gece de avlanıyor olabilirler. Alaplı da yakın. Lüfer avı yapmayı çok isterim ama yukarıda da söylediğim gibi epey amatörüm, kaşık, rapala, sahte falan fazla bilgim yok, bol bol forumda gezinip okuyup öğrenmeye çalışıyorum :) Şimdilik ilk olarak istavriti yoklayıp ardından kefallerle bakışıyoruz hihi

9. sebepsiz81

sebepsiz81 ramazan

mustafa bey *** akçakoca sahilde sabah gun doğarken akşam gün batmadan kaşık atın suan lüfer yapıyor. kaşık hanser pilgrin 22 gr gövde gümüş sırt mavi suan pek piyasalarda yok bulabirseniz onu kullanın 2, secenek fleden 28 gr mavi

10. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Merhaba Ramazan bey teşekkürler tavsiyeleriniz için, bugün abartısız 2 saatten fazla kaşık aradım. Hansen 28 gr Silver Blue bir çok yerde okudum epey methedilmişti ama söylediğiniz gibi o da hiçbiryerde yok. Diğer renkler bulunabiliyor ama mavi gümüş rengi tükenmiş :(

Az önce mesajınızı okumamışken 2 adet kaşık siparişi verdim bir daha ki siparişlerde sizin önerilerinizi de dikkate alacağım :eek:

http://www.avfoni.com/urun/hansen-pilgrim-gold-red-kasik
    Bu 28 gr

http://www.avfoni.com/urun/remixon-killer-kasik-yem-35-gr
    Bu da en üstteki L013 modeli bunu kendim seçtim renklerinden dolayı :)

Ağırlıklar kamışın atarından dolayı biraz fazla olabilir emin değilim, zaten ilk kaşık deneyimim olacak, Bunlar gelene kadar kefale devam :eek:

Genelde limanın arkasındaki kayalıklardan bakıyorum. Kaşık atan pek olmuyor daha ziyade akşam yemliye geliyorlar. Benim kaşığa hevesim var . Sahilden diğer bölgelerden tutma şansımız olur mu?

11. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Akşam Fladen maviyi gördüm bir dükkanda hocam, onu da aldım sabah ilk kaşık pratiklerimi yapacağım :) Bir de tutuyomuşum reeling reeling Şimdilik balık çok değil galiba ama pratik yapayım

12. sebepsiz81

sebepsiz81 ramazan

*** mustafa bey suan dediğiniz gibi balık av bu ara piyasaya pilgrin geldi. sabah akşam suyu balık alırsınız sahilden

13. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Hocam Hansen Pilgrim bulunmuyor 28 gram Fladen almıştım, kumsaldan pek atamadım dalgalardan dolayı geride durup uzak atış yapamadığımdan, limandaki kayalıklardan attım genelde, orada da 2 lüfer düşürdüm tam kayalardan aşmak üzereyken :( Yemli sistemle balık alıyorum ama kaşıkla siftah yapamadım :)

14. sebepsiz81

sebepsiz81 ramazan

balık bu sene geç kaldı biraz inşallah fazla geç kalmadan gelir. yemli avdada fenerin sağ taraflarına at açığa daha iyi balık alırsın. akşam usutu kayalıklardan kasık at. kaşığın kancalarını değiştir orjınal kancaları çok kötü papağan gagalı kanca bulabilirsen ondan tak 3 numara. rastgele

15. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Teşekkürler kaşık için önerinizi dikkate alacağım :thumb:

Fenerin olduğu bölümü açığa atabilmek için mi tercih ediyorlar hocam? Geçenlerde ışık direklerinin hemen arkasındaki kayalıklardaydım ama yanımda kimse yoktu herkes fenerin olduğu bölümden atıyordu. Ama ben de bulunduğum yerden 11 balık almıştım, o tarafta fazla hareketlilik yoktu. Yer olarak daha müsait olduğu için ben diğer taraftaydım. Gerçi bugün baktım kayalar biraz daha oynamış

Son raporda bundan bahsetmiştim okumak isterseniz http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=62855

16. sebepsiz81

sebepsiz81 ramazan

genelde orası daha iyi iş yapıyor o gun bende geldim kaşık attık cıkmadı limana geldim yemkiye genelde o kısımlar daha iyi balık yapar. akçakocadaki avları takip etmek isterseniz. karadeniz oltaz-avcıları face den takıp edeblirsiniz. postanenin yanındaki av baisinde suan pilgirin gelmiş kısa surede tukenir.

17. sebepsiz81

sebepsiz81 ramazan

genelde orası daha iyi iş yapıyor o gun bende geldim kaşık attık cıkmadı limana geldim yemkiye genelde o kısımlar daha iyi balık yapar. akçakocadaki avları takip etmek isterseniz. karadeniz oltaz-avcıları face den takıp edeblirsiniz. postanenin yanındaki av baisinde suan pilgirin gelmiş kısa surede tukenir.

18. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Evet o gruba üyeyim. Kaşığı da gördüm ama bugün gidemedim yarın bakıcam kalırsa :)