İskorpit ve Kıyı Balıkçılığı Hakkında Yardım

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında CarpHunter58 tarafından paylaşıldı.

1. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Merhaba arkadaşlar,

Kıyı balıkçılığı hakkında oldukça cahilim :rolleyes: Forumdaki üstadlara bir kaç şey sormak istiyorum.

1 seneyi aşkın süredir Akçakoca'dayım. Tatlı suda çok avlanırdık ama denizde tecrübem yok. 1 haftadır kıyıdan şansımı deniyorum. Sabah akşam istavrit deniyorum henüz yok, Kefal denedim yok, ekmek ile tek tük alanlar var ama ekmek iğneden kolay çıkıyor ve kefal de oldukça kurnaz olduğu için çok sıkıcı oluyor. Sarma ile avlanmayı da ben benimseyemedim.

Ben de madem öyle bir dip oltası hazırlayıp atayım dedim bahtımıza ne çıkarsa hihi İri iskorpit gelebilir diye düşündüm. Dünden tavuk göğsü alıp hazırladım bugün için. Akşam gidip attım. Dipi olabildiğince uzağa gönderip bekliyorum. Bir kaç sert vuruş oldu ama takılmadı. Oltayı çektikçe yakından ufak iskorpitler atlıyor. idk

Şimdi sizlere sormak istediğim;

- Karadeniz kıyısında akşam saati uzakta sert vuruş yapan balık ne olabilir?
    - Ufak iskorpitler yakında atlıyorlar, irileri de mi yakında aramalıyım?
    Ufakları mümkün olduğunca zarar vermeden salmaya çalıştım ama ağız yapıları gereği olsa gerek bir ikisi malesef zarar gördü. O yüzden ufak gelir diye yakında arayamıyorum.
    - Ufak iskorpitler genelde yem hareket halinde iken atlıyorlar, İrilerde de böyle bir durum var mıdır? Yani bekleyerek büyük iskorpit alamaz mıyız, illa yemi arada hareket ettirip dikkatini mi çekmeliyiz?
    - İskorpitin her çeşiti iyice temizlendikten sonra gönül rahatlığıyla yenilebilir mi? :D

Neyse epey uzattım sanırım, şuan aklıma takılanlar bunlar. Engin bilgilerinizle beni aydınlatırsanız sevinirim. Ayrıca bölge hakkında her türlü tavsiyelerinize de açığım :)

Bu arada boy/adet av limitlerini öğrenebileceğim bir kaynak var mıdır?

Teşekkürler

2. trkc

trkc ...

3. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın

Teşekkürler, bu iyi oldu

Dün biraz zıpkınla av videoları seyrederken farkettim sanırım İskorpit daha çok kıyıya yakın yerlerde taşlık kayalık alanlarda, taş aralarında altlarında yaşıyor. Ve genelde hareketli şeylere saldırıyor. Mesela yengeç durunca üzerine gitmiyor hareket edince kapıyor :D Öğrenecek çok şeyimiz var reeling

4. vayaz

vayaz engin bilgiç

Favori Kamış:
    shimano aspire dx 2.70 20-50 gr
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw 4000 - Daiwa Saltist 6000 H
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg
    İskorpit görüntüsünün aksine çok lezzetli bir balıktır kavurması ve özellikle çorbası lezzetli olur. Çok iri iskorpitten kastın nedir bilmiyorum ama bana göre kıyı balıkçılığında yarım kg iskorpit bile iri sayılır genelde ufak oluyorlar. Hareketli yemlere atlar avcı balıktır 12 cm lik slikonu dibe yatırıp ufak ufak zıplatarak çok yakalamışlığım vardır

5. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    İriden kastım işte yarım kilo bir kilo arası olabilir :) Dün orta boy iki tanesini eve getirdim hem temizlemesini tecrübe etmek hem de tadını test etmek için. Mısır unuyla tavada yaptım ben basit usül, oldukça lezzetliydi. Ama bir daha iskorpit avına gitmeden önce bir eldiven ve kargaburnu bulundursam iyi olacak sanırım.

O daha uzakta sert vuruş yapan balıkların iskorpit olmadığını düşünüyorum. Bu balıklar neler olabilir fikriniz var mı? Kefal, Eşkina vs :)

6. Azer

Azer Azer

En İyi Avı:
    Levrek 46 cm, 1100 gr
    hangi yem kullanıldı?

7. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Tavuk göğsü kullandım, okuduklarım kadarıyla tuzlayıp güneşte beklettim, biraz da ton balığı yağında beklettim kokusu işe yarar diye, attım öyle bahtımıza ne çıkarsa diye :)

Bugün de attım, yine o vuruşlar oluyor, balık büyük ama ne balığı bilmiyorum, sürekli yemi alıp gidiyor hiç takılmadı kefal olabilir mi acaba

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bir kg.lık iskorpit!!!

Denizle tanışıklığım yarım asrı geçti, maalesef henüz böyle bir iskorpit yakalama- görme şansım olmadı.:(

Belki bizim mahalledekiler o kadar büyümüyordur, genel olarak 250-300 gr.lık iskorpitler büyük, 500-600 gram olanlar, oooo! maşallah :) boyudur. Daha küçükleri ise küçüktür.

Herkese rast gele.

9. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Evet 1 kg biraz fazla söylemiş olabilirim ama yarım kiloluklar ideal sanırım :)

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Yemek için 3-4 tane bir kg olanları tercih ederim, daha büyükleri kart oluyor, sevmiyorum.
    Rast gele.