Bu sahteleri al tutamazsan ya balık ya da sende beceri yok

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında Standartt tarafından paylaşıldı.

1. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Shimano Catana cx spinning 1.80m 3-11gr
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    1kg civarı kasna ve karagöz
    Değerli hobidaşlarım.
    Henüz almadım ama iki üç hafta içinde aşağıdaki malzemeleri satın alacağım.
    Kamış: okuma vsystem 240cm 10gr-40gr
    Makine: shimano exage 2500FD
    Misina: daiwa tournament 8 braid 0,12
    Sahte: ??

Şimdi bu malzemelerin yanına hangi sahteler yakışır. Hedef balık lüfer. Levrek için yeni sezona kadar nasıl olsa üç beş para biriktirir o vakit alırım birşeyler. Gemlik ve civarında avlanacam. Toplam bütçe 150-160TL. İki veya üç adet sahtem olsa yeterli.

Balık olduğu yerde bu sahteyle balık alamazsan daha çok ekmek yemen lazım diyeceğiniz hangi sahteleri önerirsiniz? :)

2. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Abi öncelikle yeni takımın hayırlı olsun. Gayet kullanışlı olmuş.

İki veya üç sahte yeterli demişsin, bence avlağa giderken yanında en az 5 tane sahte olmalı. Ne olur ne olmaz, misina yüzüğe sarar; takım patlar. Sahte kayaya-ilişkene takılır, sahte kaybedilebilir. Büyük heveslerle gittiğim avlarda bunları yaşadım ve keyif alamadan evime döndüm.

Sahte konusuna gelince, en az bir adet İma Sasuke Reppa 120 Limon rengi olmalı diye düşünüyorum.

Maria Squash'lerin atımı ve aksiyonu oldukça iyidir. Güzel avlar yapılıyor bu sahtelerle.

Bunun yanında Savagear Prey 130 01S: Dirty Silver, 03S: French Bone, 04S: Psycho Sandeel bunlardan birini ekleyebilirsin.

Rapala MaxRap 130mm kırmızı kafayla da hatrı sayılır balık aldım.

Bir de uygun fiyatlı olarak Kendo Seabass Minnow 125F düşünebilirsin. Düz beyaz olanı ve limon rengi gece avlarında oldukça başarılı. Kendo Haryu'nun aksiyonu mükemmeldir ama atımı biraz zayıf.

Ucuz yollu replikaları da çantanda bulundurmalısın. Remixon bu işi güzel yapıyor mesela. Silstar, Mutant, Dianeese, Japaneese gibi markalar da replikada fena değiller. Maksimum 15 lira civarı sahtelerdir bu replikalar, avlakta kurtarıcı olabilir.

Ne alırsan al avları bol olsun abi, rastgelsin :)

3. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Merhaba Rıfat.
    Bu sezon lüfer için aşağıdaki sahteninin 13 (hava karanlıkken) ve 23 (hava aydınlıkken) numaralı modelini kullandım. Fiyatı uygun, atış mesafesi tatminkar. 13 numarayla ispendek te yakaladım. Numaralara bu sitedeki resimden baktım. (Başka sitede başka kodlar olabilir)
    Kendo Seabass Minnow
    Bir de, lüfer öyle çok fazla sahte seçen bir balık değildir. Hızlı sarım yaparsan faydasını görürsün. O yüzden tavsiyem hedef balığın sadece lüferse sahteye çok para bağlama bence. Ha, bir yada iki tane de güzel kaşık edinsen yeter bence.
    Saygılar...

Asynzgnl bunu beğendi.
  4. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    Kaşık konusunda sıfır bilgi :) ancak sitelerde lüfer için kategorilendirilmiş kaşık varsa oradan rastgele seçebilirim.
    Bilgilendirmen için çok teşekkür ediyorum.

Aksiyon ve yüzüş konularında güvenilir marka ve modeller yazılmaya başlanır umarım diğer arkadaşlar tarafından. Ona göre bir değerlendirme yapıp iki ve üç tane fiyatına göre alacam birşeyler.

5. Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ben yazmıştım bir kaç güvenilir marka ve model yukarıya, ancak pek umursamadınız galiba...

6. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    :D :laughing:

Padişahın biri iyiliğini gördüğü bir adama demiş ki; Adımladığın her karış toprağı sana bağışlayacağım. Git dolaş gel, hepsi senin. Yalnız bir şartım var. Akşam güneşi batmadan önce yanıma gelmiş olmalısın. Adam almış başını gitmiş. Şöyle geniiişçe bir daire çizeyim hevesiyle o dağ senin o dere benim, o tarla onun diyerekten alabildiğine açılmış. Bi kafayı kaldırmış ki ne görsün, güneş ha battı ha batacak. Bir hızla gerisin geriye topuklamış. Topluklamış ammaa, 3 gün sonra anca gelmiş padişahın yanına.:eek:

7. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Alınganlık yapma Emrecan :)
    Zaten ikimiz de aynı sahteleri tavsiye etmişiz. Sen benim yazmadıklarımdan da fazlasını yazmışsın.
    Spine ilk başlandığında hemen hemen herkes (ben de dahil) mucizevi bir sahte olduğuna/olacağına, onunla çok güzel avlar yapılacağına inanır. Herkesin aradığı beklediği tavsiye budur; "bu sahteyi al, affetmez hiçbir balığı". Zamanla öyle bir sahte olmadığı, havasına, dalgasına, merasına göre değiştiğini öğreniriz hepimiz :rolleyes:
    Rıfat arkadaşımızın da art niyetinin olmadığına eminim. Unutma, biz buraya egolarımızı tatmin etmeye gelmedik. Sahip olduğumuz (az yada çok) bilgiyi paylaşıp arttırmak için buradayız ;)
    Saygılar...

8. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    Kardeşim allah razı olsun. Ne hikmetse nasıl olduysa ben o mesajı görmedim. Hatta biraz önce cevap var mı diye baktığımda ilk mesajımın altında senin yorumu görünce şaşırdım bugün bir arkadaş yazmıştı ben cevap da yazmıştım bu yorum bu sıraya nasıl girdi diye :) Kusura kalma. Bilgilendirmen çok güzel.

İki veya üç sahte alacam dememin sebebi paranın suyunu çekmiş olması. Spin takımı rapalalar hariç 740TL. Beklemeli avlar için de bir tane kamış ve makine alacam (http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=63609)bunları da ekleyince 1100TL gibi fiyatlara çıkıyor. O yüzden iki üç tane alayım. Elimde bir iki tane de eski rapala var. Yenilerini suda kaybedersem eskisi ile idare ederim avda diye para harcayamıyorum. İki üç ay sonra bir kaç rapala daha alırım inşallah.

9. Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Estağfurullah Üstadım alınganlık yapmadım asla. Kullandığım ve verim aldığım sahteleri yazdım sadece, Squash'leri edinemedim malum öğrenci bütçesi. Verim alındığını gördüğüm için yazdım.

Ayhan Abi, amacım yalnızca yardımcı olmaktır, ego hiç bir zaman tatmin edilebilecek bir şey değildir -ki bunun için asla uğraşmadım, kibir ve ego'nun ne denli tehlikeli olduğunu buradaki büyüklerimden öğrendim. Sahte konusunda da hem fikir olduğumuzu düşünüyorum :)

Bir keresinde av marketinden 6 taksitle bir Sasuke almıştım, yanımda da bununla birlikte iki tane sahte daha vardı. Aldığım gün çok güzel av yaptım, aynı gün sahteyi kaybettim. 6 ay boyunca denizde kafasına göre yüzen sahtenin parasını ödedim :p

Avların bol olsun Üstad'ım. Takımların hayırlı olsun :)

10. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    :laughing::laughing::laughing:
    Gece gece iyi güldürdün ya Emrecan. Şaka bir yana değer verdiğin sahteyi kaybetmek koyuyor adama. Ben de ilk maxrap aldığımda buradaki arkadaşların tavsiyeleriyle FB ve FAYU almıştım. Kargo geldiği gibi sahile gittim ve yarım saatte ikisini de denizde bıraktım. Bir daha pahalı sahte alırsam öpsünler diye kendime kızıp durmuştum. Kullanmadığın sahtenin taksidini ödemenin acısını ben de bilirim :eek:
    O zaman yeni sezona alınacaklar listesine Shoreline Shiner yanına Squash ta ekledim senin tavsiyenle :rolleyes:
    Senin ego tatmini için değil yardım amaçlı yazdığını zaten biliyorum o yüzden alınganlık yapıp insanlara yardım etmekten soğumanı istemediğim için öyle yazdım.
    Son olarak, ben Tekirdağ kıyısındayım, üstadlık Ağrı Dağı tepesinde. Benim daha çooooook yolum var :)
    Görüşürüz Emrecan, rastgele...
    (Rıfat'a buradan bir ortak tavsiye daha çıktı bak. Bence maxrap 130 FAYU ve FHC de alınmalı :thumb: )

11. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    Muhabbetleriniz bol olsun. Yardımlarınız için allah razı olsun.
    Baksettiğiniz rapalalara ait satış sayfası bulunca tarayıcı sık kullanılanlarına ekliyorum.
    4 tane oldular. Sadece spin takım ücreti 1000TL oldu şuan shoreline shiner hesapta olmadığı halde. Hanım yan yan bakıyor diğer koltuktan :)
    Rapala Max Rap 130mm
    Savagear Prey 130mm
    Maria Squash S 125mm 22gr
    İma Sasuke Reppa 120

Bir de bunun beklemeli av kısmı var. Bazen karagöz bazen mırmır bazen limanda istavrit artık benim bildiğim bu kadar, bilmediğim beklemeli ne avlar yapılıyorsa(tekne hariç sadece kıyı). Bu beklemeli av için o canım spin kamışı kullanmam. Bir kamış ve makine de oraya şart. Açtık onunla da ilgili bir konu bekliyoruz tavsiyeleri.

12. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    lineeffe spirit surf 3,90 - shimano catana dx 240mh
    Favori Makine:
    Okuma avanger55 - okuma safina pro 25spa
    En İyi Avı:
    :)
    bence 2 ellerı guzelce takıp edın cok guzel set yaptım kendıme gore 2 elden fıyatlarda uyguna geldı ..

13. Antuan

Antuan M.Fatih

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire 2.10 7-21
    Favori Makine:
    Okuma Deadringer 25 -Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    Levrek 4.7 kilo
    Lüferin pek sahte seçtiğini görmedim Beyazımsı/limoni sahteleri sevdiği aşikar..Levrek konusuna gelirsek mekanda levrek olduğuna eminsen 3-5 liralık silikonla alırsın onları bir çok rapor yada videodan ve kendi avlarımdan sana.Savagear Cannibal Glow ( Çok bulanık Su ) Savagear sandeel beyaz simli/ limon back keza savage 4play shad beyaz simli - Daiwa duckfin shad mavi simli
    Balığı alan renkler mi markalarmı ben bilmem belki % 90 bunları attığım için öyledir ama bunların hepsi ile özellikle cannibal/ 4 play shad güzel balık aldı.

Levrek için 100 liralık sahteden öte levrekli bir mera bulursan bu silikonlarda balık almazsa bence ozaman önüne bakarsın 100-150 Allah ne verdiyse.

14. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    hepsini birden alıp taksit yapacağım ödemede zorlanmak istemediğim için ikinci el işine giremeyecem ama dediğinize katılıyorum. inşallah başlangıcı yaptıktan sonra ikinci el piyasasına da gereken ilgiyi gösterecem.

ilk başlangıçlar böyle oluyor işte. burada asıl mesele kısmetsizlik dışında balık yakalayamamayı kendime bağlamak. gidip kendi kafama göre rapala alsam tutamasam acaba yanlış mı aldım diye düşünmek yerine kendim tutamıyorum diye düşünecem:) bu yüzden değerli arkadaşlarla beraber siz de yardımcı oldunuz çok teşekkür ediyorum.

15. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Fatih'e kesinlikle katılıyorum. Lüfer sahtenin şeklinden çok onu tahrik edecek harekete bakıyor. Lüfer avında gündüz mavi-beyaz tonlarında bir sahte ve kaşık, gece limon-beyaz yetiyor ve şu ana kadar da başkaları balık alırken benim alamadığım olmadı hiç.
    Levrekte o sahtelere para vermemin sebebi daha avcı oldukları için değil, patlak havada atış mesafesini arttırmak.
    Bir de doğruya doğru kendimizi şımartmak için alıyoruz o kadar sahteyi :eek:
    Rıfat, 1000 liraya alacağın takımı da merak ettim doğrusu. Tercih ettiğin kamış/makine modeli ne?

16. Koray BEĞENDİ

Koray BEĞENDİ Koray

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420 Surf 250 gr
    Favori Makine:
    Mitchell Pro 7000, Shimano Socorro 6000F, Sedona 4000FD, Catana 3000 SFC
    En İyi Avı:
    Turna (68 cm,2.5 kg)
    Merhaba Rıfat Bey, spin kamış ile lüfer avını derin suda düşünüyorsanız İma Sasuke(daları 70-90 cm) yerine size Usami Jack The Ripper(1+ dalarlı) almanızı öneririm. En azından şuan için 2-3 sahte almayı düşünüyorsunuz. Ekonomik anlamda 1 sasuke yerine 2 usami sahteniz olur, çeşit olur en azından.

Not= Maria Squash S125 22 gr(Sinking=Dibe Batandır)
    Maria Squash F125 20 gr (Floating= Yüzeye Çıkan) almanız halinde levrek avında da kullanabilirsiniz.

Şu aralar willy ve craft diye bir marka var. Onlarda hem uygun fiyatlı hemde uv boyalı, tavsiye ederim.

Ayrıca avlanacağınız avlak derin ise kurşun arkası rapala da deneyebilirsiniz. Lüferin en sevdiği renklerin başında 9 cm palyaço gelir, bilginize. Uygun fiyatlı bulursanız ve surf kamışınız varsa lüfer için kurşun arkası rapala da yapabilirsiniz.

Saygılarımla

17. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    hesapta biraz hatalı çıktık :) 1000TL olmasada sahteler hariç 580TL
    sahtelere de kabaca 200TL harcasak üç beş tanesi için. 780TL yi buluyoruz.
    Ayrıca surf kamış ve makine de alacam onları da o an hesap etmiş olmalıyım ki 1000TL dedim :)

okuma v-system 240cm 10-40 (220TL)
    shimano exage 2500fd (220TL)
    daiwa tournament 8 braid 0,12 (140TL)
    + sahteler

18. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    kafam gittikçe karışıyor. hepiniz çok sağolun yardımcı oluyorsunuz. herkes denediği bildiği güvendiği sahteleri tavsiye ediyor. seçecez artık aralarından birşeyler.

araba olmadığı için sabah suyuna hiç gidemiyorum. akşam suyuna gemlik sahilde çalışıyorum vakit buldukça. oranın derinliğini de hiç bilmiyorum. bahsettiğim yerde ne zaman av vermeye başlayacak onu da bilmiyorum henüz. bu aralar vaktim yok gidemiyorum malzemeleri yenileyim dedim bari.

hava kararınca sarı ve kırmızı kafalı beyaz renklerin iş yaptığını biliyorum lüferde. gelen tavsiyeler arasından bir adet sarı tonu bir adet de kırmızı kafa beyaz alacam. iki tane de hava kararmamışken çalışabileceğim sahte bulup şimdilik bu kadar deyip ileride bütçe ayırdıkça alacam birşeyler.

levrek sezonu açılana kadar çoook zaman olduğuna göre ona yarar sahteleri sonra da alabilirim diye düşünüyorum.

19. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Merak etme, hepsi zamanla olur. Kamışın ve makinen gayet güzel. Hoyrat kullanmazsan uzunca bir süre işini görür, güle güle kullan.
    Sahte konusunda da o kadar kafana takma, zamanla fazlasıyla takımını kurarsın. Zamanla kurmanın avantajı, kendi tarzına göre sahteler almaya başlarsın.
    İki yıl önce (ekim yada kasım) iş için 3-4 günlüğüne Bursa'ya gitmiştim. Daha sakin ve deniz kenarında olduğu için Bursa yerine Gemlik'te kalmıştım. Sahilde ufak bir feribot iskelesi vardı, oradan 4-5 tane lüfer almıştım. İskelenin sol tarafında bir tane dere ağzı vardı orada levrek denemiştim ama o kadar kefal arasında levrek varsa bile dönüp bakmadı sahteye. Orada av malzemesi satan bir dükkan sahibiyle sohbet etmiştik, kıyı şeridinde (Bursa yolu tarafında) tepelerden inilen bir yer tarif etmişti mera olarak, orada levrek alabileceğimi söylemişti. Bir de sahilin sağ ucuna doğru tepede bir otelde kalmıştım, tepenin altındaki kumsal da dalgalı havada levrek yapar bence ;)

20. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    sizin lüferi aldığınız yerin 200m kadar sol tarafından sarıkanat aldım. denize ilk gidişim ilk spin denemem ve elimde turna için kullandığım gri tonlarda sadece yüzgeçleri kırmızı bir rapala var. elimde 210catana kamış. üçüncü atışımda bir sarıkanat geldi :) ondan sonraki ikinci avımda iki tane sarıkanat aldım o günden bugüne tık yok :))

çoğunlukla aynı mekanda avlanacam araba alana kadar ve akşam suyunda olacak avlarım.

size balıkçının tarif ettiği yeri biliyorum. oraya yürüme gidiş yolu bulursam akşam suyuna kısmetimi deneyecem orada. bu arada şu rapalalar kafamda netleşti:

RAPALA MAX RAP 130MM FRH
    Maria Squash Sahte Balık F125 11H
    IMA SASUKE 120 REPPA

bu listeye 1 tane daha MAX RAP ya da bulabilirsem maria squash ekleyecem.
    malum her sitede hepsini birden bulmak zor, biri olsa diğeri olmuyor. bende topluca alıp takside böleceğim ve kargo ödememek için teker teker satın alamıyorum.

ilk başta elimde bunlar olsun. zaten her ay maaşı çekince normal fiyatlarda olanlardan 1 ya da 2 tane alırım kendime, yeterki atış esnasında misina koparıp denizde bırakmayalım rapalaları. balık kendi koparsa hiç zoruma gitmez.