İstanbul Boğazı kıyı rapala avcılığı taktikleri, uygun rapalalar Bölüm 2

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Beslenme moduna girmiş levrek ve lüfer gibi balıklar aslaında pek açıkta olmazlar.

Şayet birçok kere bahsettiğim üzere,avlanılan yer derince olursa daha uzun b ir kamışla derinliğe uygun bir kurşun marifetiyle,aynen İstanbul kıyı balıkcılarının kullandığı şekilde hayli uzağa sahte indirilebilinir ve netice alınır.

Bu şekilde kullanılacak sahtelerin ise boyu pek büyük olmamalıdır.

Gagasız su üstü sahtelere lüfer kimi zama rağbet eder.

Daha uzağa bir spin kamışla ermenin en etkin yolu,kullanılacak sahtenin rüzgardan asgarietkilenecek bir yapıda olması,ağırlığının kullanılacak kamışın
    üzerinde yazan atış değerlerinin içinde bir ağırlığa sahip olması gibi ksıtaslar önemlidir.

Mesela sen diyelimki 15 gr ağırlığında bir sahte kullanıyorsun vede kamışın atış değeride 10-30 ise bu sahteyi daha uzağa ve etkili atabilirsin.

Sevgiler

2. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sorduklarını içeren geniş izahatlı bir konu açmıştım.

Linkini veriyorum güzelce oku istersen.

Bilki İstanbul boğazında bahsettiğim bu yerler hergün aynı randımanda olmazlar,dolaşacak yada sabır edecek ve balığın o gün için yaptığı yerleri bulman gerekecektir.

Sarıkanat akımı henüz tam başlamamıştır.Ancak başlamak üzeredir.Bu ayın sonundan itibaren parti,parti boğaza girecek ve zaman içersinde Kartal sahillerine kadar uzanacaklardır.

Kuvvetli poyrzın ertesindekigünler av için önemli günlerdir.Böylesine esecek kuvvetli kuzey rüzgarlarının etkisiyle balık sürüleri Karadenizden Boğaza doğru akmaya,boğaza girmeye başlayacaklardır.

Sevgimle kal

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=22246

Tel;0536 546 88 16 şifahende sorabilirsiniz

3. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b

Vedat amcacım, ilginiz alakanız ve verdiğiniz çok değerli bilgiler için teşekkür ederim. Bayramınızı da şimdiden kutlar ellerinizden öperim.

4. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk

Seninde bayramın kutlu olsun sevgili Fatih

5. rapalacikral

rapalacikral ali

Vedat Amcam
    nisan mayıs ayında lüfer karadenize geri giderken spin ile alabilirmiyiz?
    o zaman da kıyılar mı?
    saygılar

6. cavitas

cavitas mert

Ben de Akçakoca sahilinde bulunan biri olarak Vedat Amcama aynı soruyu sormak isterim. Acaba istavrit avı başladığında mı lüfer ya da lvrek kıyıya yanaşır?

7. tosya7281

tosya7281 bilal ipek

Favori Kamış:
    lineaffe
    Favori Makine:
    shimano exage 6000
    En İyi Avı:
    ????
    Abi çok teşekkürler bilgiler için. ekeğine sağlık.

8. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    mert bey merhaba,

bildiğiiz üzere bu balıklar sürekli göç ediyor. tahmin ediyorumki su sıcaklığa göre hareket ediyorlar. çünkü göçler mevsimsel oluyor. balıklar bir birininin peşine yakalamaca misali koşuşturuyorlar. tavşan kaç tilki yakala.

sizin beklediğiniz istavirt şuanda boğazda ve peşinede lüfer girmiş bulunmaktadır. haziran ayı içinde balıklar gelmiş olur diye tahmin ediyorum. istavrit boyları harika. sarıkanat lüfeler de öyle. avcı balıklar, avlarını kıyıya sıkıştırıyorlar ve avlanıyorlar. özellikle akşam üstü ve sabah erken saatlerde kıyılamış oluyor. yaz, kış farketmiyor, herdaim aynı. önemli olan sıkıştıralabilecek kadar balık olması.

9. REŞATBEŞE

REŞATBEŞE REŞAT

HERKESE SELAM BEN ARANIZA YENİ KATILDIM VE AMATÖR OLARAK BAŞLADIM BALIK TUTMAYA ..SURF TAKIM YAPTIM KENDİME AMA BU SAHTE YEM RAPALA OLAYINI ÇÖZEMEDİM UYGULAMALI GÖSTEREN BİR VİDEO YADA BAŞKA BİR ŞEY VARSA PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM..YANİ RAPALA İLE KURŞUN ARSAI NASIL KURŞUN KAÇ GR OLMASI LAZIM GİBİ... BOĞAZDA AV İÇİN..

10. GRKNKS

GRKNKS GRKNKS

Bilgiler için teşekkürler ...

11. motko

motko fatih yıldız

En İyi Avı:
    levrek ve kofana
    arkadaşlar İstanbul sahil kesimleri tarafından yani pendikten çubukluya kadar olan Anadolu yakası bölgesinden ( malum araba var :D ) bu sıralar hangi balık avına çıkalım tavsiyesi olan var mı? sörf kamışı çapariler spin kamışı ve bir çok sahte ile ekipmanlarımız eksiksizdir..

12. Orkun

Orkun Orkun

Merhabalar,

Benim merak ettiğim konu boğazda kurşun arkası sahte balık kullanırken neden gagalı (küçükte olsa) sahteleri tercih ettiğimiz.
    Kurşun zaten sahteyi dibe indiriyor, birde gagalı sahte seçince, sahteye ekstra bir batma özelliği eklemiş ve dibe takma ihtimalini artırmış olmuyor muyuz ?

13. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Lineaffe Pasific Cast Double Action Okuma vsystem 1.80 lrf Gforce 2.70 7-35 okuma vsystem 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Trio Rex Salt FD-60 Shimano ax 4000 Shimano catana 2500fc
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Ama diğer türlü de aksiyon açısından ciddi manada zayıf kalırdi sahteler
    O kurşun zaten engelliyor fazla aksiyon almasini birde gagasiz olursa hiç cezbedici olmaz
    Onun yerine 3 lu ignelerden birtek sahtenin kıç tarafinda kalani birakıyor coģu kisi takilmalarin önüne geçmek için

14. Orkun

Orkun Orkun

Cevabınızdan gagasız sahteler suyun içinde iyi aksiyona sahip değiller anlamını çıkarıyorum, peki bunlar su üstü için mi kullanılıyor ?
    Birde arkadan aggalılar çıkmış onun için yorumunuz var mı ?

15. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Lineaffe Pasific Cast Double Action Okuma vsystem 1.80 lrf Gforce 2.70 7-35 okuma vsystem 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Trio Rex Salt FD-60 Shimano ax 4000 Shimano catana 2500fc
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Gagasız sahteler genelde su üstü oluyor evet
    Lrf deki duo 'nun birkac "sinking" özellikli sahtesini saymaz isek
    En bilinenleri benim açımdan su üzeri popper (geniş ağıza sahip cektikce suyu haraketlendirip oradaki avcı merayı sahiplenmiş balıkların tok olsa bile bölgesini koruma içgüdüsüyle saldirması hedeflenerek kullanilan sahteler)
    Birde yine su uzeri wtd aksiyonu ile kullanılan şeklini genellikle tombul kaleme benzetebilecegimiz sahteler var

Diger çok genis gagali sahteleri teknelerden kullaniyorlar
    Biraz daha orta ve kücuk boy gagaya sahip olanlari bizzat boğazda ben ufaklarini kurşun arkası daha iriceleri spin ile lüfer familyasına kullanmaktayım