Kaç cm sahte, kaç cm-kg levrek ?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında alarmus tarafından paylaşıldı.

1. alarmus

alarmus Armağan Zengin

Selamlar sevgili balıkçı abilerim kardeşlerim. Levrek avı üzerine çok araştırma yapan biri olaraktan farklı kaynaklardan çeşitli bilgiler edindim. Yalnız sahte boyu seçimi konusunda hiç levrek deneyimim olmadığından dolayı kafam karıştı. Edindiğim kimi bilgilerde 9 cm'den büyüğünün balıkları ürküteceğinden bahsedilirken kimisinde de ideal sahte boyunun 11-13-15 hatta 17 cm olduğu yazıyordu. Bu konuyu açmaktaki amacım kaç cm sahte ile kaç cm ya da kg levrek avlanabildiğini analiz etmek. Üstadlar kıymetli deneyimlerini paylaşırsa benim gibi spin avcılığa yeni gönül vermiş bir çok balıkçı arkadaşımızı aydınlatacağını düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

2. Barkın

Barkın Barkın

Favori Kamış:
    LINEAEFFE 10-40 gr
    Favori Makine:
    Ryobi Kobe 2500
    En İyi Avı:
    1450 gr Levrek,880 gr grida,1015 gr baracuda,2200 gr turna,
    Bana göre boyutu hiç farketmez.Avcı balıklar kendi boyutunda yeme bile saldırıyor.13 ve üzeri boyuttaki sahtelerde atacağın mesafelerde de avantaj sağlarsın.
    Test edip denediğim balıklar:levrek,grida,Tatlı su turnası,lüferi bilemem hiç denk gelmedi :)

3. alarmus

alarmus Armağan Zengin

Teşekkürler

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Aslen, şevrek için büyük sahte daha etkilidir. Boyunun yarısı kadar olması sorun olmaz. 17 cm sahteler gayet başarılıdır.

Ürkütürden öte, büyük sahte daha başarılıdır.

Fakat, meranızdaki balıklar genel olarak küçükse hep, ki bu nadir bir durumdur, levrek büyük sahteye itibar etmeyebilir.

5. alarmus

alarmus Armağan Zengin

O derece büyük sahtelere saldırıyor demek :confused: Bir sürü 6 7 cm lik sahte aldım elimde patladı o zaman idk

6. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Kısmen, ama kısmen de elinizde patlamamıştır. :)

Şöyleki, aldığınız sahte raglou ise, şamandıra yardımıyla atacaksanız, bahar ve yaz aylarında avlanacaksanız elinizde patlamamıştır.

Lakin kış aylarında avlanacaksanız. Bu sahteler sert sahteyse atımda zayıf kalırlar, bulanık suda daha az dikkat çekerler. Bu nedenle başarı oranları çok düşük kalacaktır.

İri sahteler çok bulanık ve çok dalgalı, atış yapmanın çok zor olduğu meralarda etkindir. Lakin diğer şartlarda performansları 9-11 cm'lik sahtelerden çok daha düşük kalacaktır. Benim tecrübem böyle, iri sahte çok dikkat çekici olabilir ama yanına gelen balığı tahrik etmekte daha küçük sahteden çok zayıftır.
    Aksiyonu kötüdür daha küçük sahteye göre.

Bizim buralarda genelde 8 - 13 cm aralığında çalışılır. Avlağa ve havasal şartlara göre değişir sahte boyutu, daları, rengi vs.vs.

8 cm'lik silikonlarla 6 - 6,5 kiloluk levrekler yakalandığını birçok kez gördüm.

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bizim burada 2.5 cm silikon kurtlarla, şu ucuz şeylerden hem, kuyruğu pervane gibi büyük olanlar malum. Tarife kasana kadar:

Bunun düz, 2.5 cm kadar, simli şeffaf olanı. Aldığı levreğin ne boyunun, ne çokluğunun haddi hesabı var.

Konu hangi sahte daha iyidir konusu ise, başka türlü bakmak lazım. Sahte denince, heleki boy vs. denine genelde akla sert sahteler geliyor. Bunların içinde levrek için en iyileri büyük sahteler, 13 cm, küçük mü? 16 cm'lik Husky Jerk vs. ?

Büyük sahteleri kullanmak biraz daha farklı teknikler istiyor. Bu da pek bilinmiyor. Ustalık demek istemiyorum, zira büyük sahteleri kullanmak aslen daha basittir, WTD vs. gibi çok senkronize aksiyonlar gerekmez ustalık isteyen.

8. alarmus

alarmus Armağan Zengin

Teşekkür ederim faydalı bilgiler :thumb:

9. alarmus

alarmus Armağan Zengin

Teşekkürler kesinlikle silikon kurtları deneyeceğim :)

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Fotografı görmiyorum ama sahteyi tahmin ediyorum. Bence sert sahteler içinde levrek için en iyisi büyük sahteler demek çok zor.

Karadenizde yaşıyorsundur, sezonun 60 günü deniz aşırı dalgalı ve rüzgarlıdır. O zaman eyvallah ta, ege de böyle lodos havaları sezonda 5 gün buluyorsan pek performanslı olmuyor. Hatta 13 cm'lik sahteler bile çok performanslı olmuyor. Levrek çıkan diye bilinen meralarda hep gördüğün simaları biraz takip et, malzeme çantasını görebiliyorsan incele 13 cm'lik sahte bile zor görürsün Ege'de. Göreceğin 9-10 cm'lik sert sahtelerle silikonlar olacaktır.

Benim çantamda var 13 cm modeller. Dalgalı ve çok bulanık zamanlar için aldım. O zamanlarda kullanacağım. Diğer zamanlar full silikon. ;)

Büyük sahtenin bilinmeyen kullanımı nasıl merak ettim?

İri sahtelerin tanıtım videolarını izledim. Düz çekim ve dur kalk yaptırıyorlar gagalılarda. Başka bir tekniği varsa, bilmek isterim. ;)

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    En verimlisi, dur kalk, suspending olan sahteler için. Ayrıca, aynı yeri atıp çekmemen, merayı taraman lazım.

İyi dalan ama kendisi yüzen sahtelerde de bu aksiyon iyi netice verebiliyor.

Birde, önüne bir pervane takmak, o şekilde sürekli çekmek faydalı olabiliyor.

Becerilebilirse ki tekneden kolay becerilir, önüne bir kurşun takıp, kurşunu dibe vurdura vurdura çekmek bir diğer etkili aksiyon oluyor.

Bizim burada su genelde cam gibidir. Ama en iyi neticeyi gene büyük sahteler veriyor. Ege kıyılarında da öyle genellikle.

Ama, bu biraz yanlış anlaşılmaya müsait oluyor. En baba sert sahteyi, en kralını, döküntü bir silikona değişmem, levrek ise mesele. Büyüktü, küçüktü vs. uğraşana kadar, bolca raglou stoklamak her zaman en karlısı olacaktır bence.

12. devrim balbay

devrim balbay devrim

Favori Kamış:
    daiko raven
    Favori Makine:
    stella 4000 fe
    egedeyim iri ve hızlı balıkları hep buyuk sahteyle aldım (14.5)
    hatta 10 cm hanos ve ya 15 cm levrek bile atladığı oldu 12- 14.5 cm sahtelerime..

13. alarmus

alarmus Armağan Zengin

Sağolun büyük sahtelerden temin edeceğiz anlaşılan :)