lüfer bu sene nasıl olur....

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında garip tarafından paylaşıldı.

1. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
    (TRABZON) İki yıl önce harika bir sezon geçirdi lüfer....geçen yıl vasattı ....
    bu sene iki yıl önce ki gibi liman içi ve dışı küçük istavrit dolu... boş kancaya çekerken bile takılıyor oltaya...ama mayıstan beri boyut aynı....hiç büyümedi ..ama bol olması beni lüfer için umutlandırıyor...siz ne dersiniz...?

2. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Marmaradada kum gibi krace dolu, zargana da oldukca bol yem durumu guzel.
    umarim lufer yapar, gecen sene bol olmasina ragmen kiyi oltacisina av vermedi.
    Ayrica bu sene palamut senesi olabilir.

3. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Karadeniz'de Palamut da Lüfer de bol olacak inşallah...

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bence nispeten kötü olacak.

Lüferin 7-8 yılda bir patlama yaşayıp, denizden taştığı bir döngü söz konusu. 2013 ve 2005 yılları gibi.

Bu yıllardaki bolluğu sanırım en az bir beş sene sonra görebiliriz.

Ha, bu bolluğun asıl esprisi, lüferin pek nazlı davranmıyor olmasıydı. Herşeye atlıyor, kıyılarda kalıyordu.

Ama eğer doğru takım ve teknikleri kullanırsanız, aynı bolluğu her sene yaşamanıza yetecek kadar lüfer olacaktır emimin.

5. emreseven

emreseven Emre

Açıkçası bende geçen sene veya ondan önceki sene ki kada bir lüfer bolluğu beklemiyorum.Belli bir sürelik döngü olduğunu düşünmüyorum ama sıcaklıkla alakalı olduğunu düşünüyorum.

Nasıl ki tüm balıkların üreme,yumurtaların balığa dönüşmesi için belirli şartlar gerekiyorsa, bence lüfer balığı içinde gayet tabi bu geçerli.Balığın nispeten daha çok kıyıladığı av verdiği aç olduğu zamanlar suların ve havanın soğuk yada serin olduğu zamanlar.Tabi aynı şey üremesi içinde geçerli ki; bu yüzden karadeniz de ürüyor.

Ben olayın karadenizde ki suyun ısısı ve derelerden gelen serin ve besin yüklü sularda olduğunu düşünüyorum.Ülkemizin çoğu kısmı kuraklıkla boğuşuyor.Doğu Karadeniz ya da diğer kısımlarda derelerin su kaybı nedir bilemiyorum.Ancak ülke genelinden çokta farklı olmadığını düşündüğümden balığında buna mukabil daha az av vereceğini düşünüyorum.

6. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Lüfer Karadenizde geçen sene randıman vermedi. 2012 yazacaktın sanırım. Ayrıca Aynı bolluğu 2008'de yaşamıştık. Ve daha önce de 2004'de.. Sadece bu 3 yıl çıkarım için yeterli olmaz tabii ama büyüklerimiz hep Lüfer'in 4'e 1 randıman verdiğini söyleyip dururlar. Ama bu yıl geçen seneye göre daha iyi olacağına eminim. Çünkü geçen yıl kıyı balıkçısı maalesef lüfer avlayamadı. 4'yılda 1 olduğu kadar olmasa da bu yıl av vereceğine inanıyorum.

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

Atlantik ve pasifikte iki büyük akıntı sistemi var. Bunlar aynı hızda değil ve devirlerini farklı sürelerde tamamlıyor. Bu süreçte, akıntıların durumu bazen öyle denk geliyor ki, bir bölgeye tonla besin taşıyor yada çöl gibi kurak hale getiriyor.

Bunlardan en bilineni El-nino ve La-nina. El nino döneminde, pasifikte hamsi vs. gibi balıkların da kıtlaştığı bilinir.

Bu şekilde döngüler, yıllara göre çakışarak, balıkların periyodik olarak bollaşmasına ve azalmasına sebep olabiliyor.

Lüfer için son bollaşma, 2013 yılıydı. Daha doğrusu, 2012 - 2013 geçişine denk gelen kış. Bunun bir öncesi ise, 2005 - 2006 yılı kışında yaşandı. 2008'de böyle bir durum yoktu, ama lokal olarak bazı sebeplerle göreceli olarak daha iyi lüfercilik olan bir dönemdi.

Lüferin döngüsü 7 yıl. Ama bu abartılı bolluk demek. Lüferin daldan armut toplar gibi toplanabilmesi demek. Ki bu yıllarda aslen böyle oldu.

Ama bu diğer yıllar kıt olacak anlamına gelmiyor. Uğraşan, her sene tatmin edecek kadar lüfer yakalar bu sularda, boğaz/marmara'da. Karadeniz için aynı şeyi diyemem, oranın durumu biraz farklı. Elbette bolluk ve kıtlık dönemleri olacaktır, fakat oradaki durum çok daha farklı sebeplerden çok önemli ölçüde değişebiliyor, avcılık, palamutların durumu, genel hava durumu vs. vs.

8. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Şimdi arkadaş Trabzon'u sorduğu için ben onküsür senelik tecrübemi yazdım. Akıntı makıntı beni ilgilendirmez :) Boğazı sorsa zaten yorumda bulunmazdım. Sezon girmek üzere, umarım ben haklı çıkarım. Haklı olmak için değil de Lüfer tutabilmek için :)

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Lüfer tutabilmek için, bolluğu beklemektense, akıntının, havanın, rüzgarın vs. düzelmesini umut etmektense, tekniklerini vs. geliştirmek daha garantili olacaktır.

10. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Geçen sene 30 cm. ve üstü tam boy lüfer hatta kabalüfer son yılların en iyi sezonunu yaşatırken, daha küçüğü olan 20-30 cm. arası sarıkanatlar tam tersi hiç gözükmedi. Palamut da aynı şekilde çok zayıftı. Lüferlerin, sarıkanat ve palamut gibi balıkları dağıtarak bu duruma neden olduğunu düşünüyoruz. Bunun neticesi tekneyle lüfer avlama imkanı olan balıkçıların yüzü gülerken, kıyıdan sarıkanat ve palamut peşinde olanlar açısından kabus gibi bir seneydi.

Bu sene tersi bir durum olacağını düşünüyorum, geçen sene bol olan tam boy lüfer avlanma neticesi iyice azalıp geriye kalan tek tük kofana boyuna ulaşmış balıklarla karşılaşabiliriz. Geçen sene sarıkanat olmadığı için bu yıl lüfer beklemiyorum. Onun yerine geçen sene dökülen yumurtalardan çıkan yapraklar bu sene sarıkanat olarak bolluk yaşatabilirler. Lüfer az olacağı için palamut'ta da bolluk bekliyorum.

11. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Yok abi ben kolaycı balıkçıyım. Ya spin yapar sabahları avlanırım ya da geceleri zoka bırakırım. Olduğu kadar, olmadığı kader :thumb:

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Gene gider ya spin yaparsın, yada zoka atarsın. İp üstünde kuğu gölü balesini elinde olta ile sergilemeyi öğrenmen gerekmeyecek elbette.

Yapacağın şey, sahteni değiştirmek, misinanı değiştirmek, yemini değiştirmek, takımını değiştirmek vs. olacak, hepsi bu.

13. vetserhat

vetserhat Serhat TORUN

Favori Kamış:
    mitchell tele spin; mistrall carp feeder,jaxon xt pro
    Favori Makine:
    shimano alivio,spro passion 730,banax,mistrall carpmax,okuma trinity,albastar,
    En İyi Avı:
    Aynali sazan 4.5kg,Baltik Morinasi 4 kg
    bi an forumun ustalarini ip ustunde ellerinde olta kugu golu sergilerken dusundum.....

14. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    2011 - 2012 senelerinde tekne ile palamut ve lüfere doymuştuk. özellikle 2012 de sarıkanat hatta lüfere yakın boylarda süper avlar gerçekleştirdik. bence bunda en büyük pay gırgırların boğazda olmayışıydı. fakat geçen sene hiç güzel balık olmadı. 2 kere çıkabildim ikisinde de balık boyları ufaktı yaprak boyutundaydı tabi hepsi iade. inşallah bu sene geçen seneyi aratmaz. ağustos eylül gibi av vermeye başlayan balığın mevsim değişikliklerinden dolayı geç başlayacağını düşünüyorum.
    geçen sene en sevindirici olay ise Marmarada da çok güzel lüfer avlarının yapılmasıydı. izmit körfezine kadar güzel lüfer yaptı. inşallah bu sene de artarak devam eder.

15. sefatoyer

sefatoyer Sefa

En İyi Avı:
    Levrek 3.400,Kofana 42 cm.,Sazan 7.300,Kaba Lüferler,Palamutlar..
    Geçen sezon, benim Karadeniz'de yaşadığım en harika lüfer sezonu idi, harika bir bolluk yaşandı. Geçen sene ki balık olsun yeter.

16. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
    2002 de 2007 yada 2008 de 20012 harika av yaptık...benim fikrim lüferin av vermesi kıyada yem bulmasıyla doğru orantılı diye düşünüyorum....nekadar av bulursa kıyıda ve o bölgede o kadar çok konaklıyo ve av veriyo umarım bu istavrit bolluğunda da böyle olur..

17. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    bugüne kadar 3 ton:):)
    Bu sene izmarit,mezgit,sardalya balıkları bolca var...Lüfer de genellikle dipte ve dibe yakın yerlerde gezen bir balık,bu yüzden yemide var...Tekne için de kıyı için de bu sene tam boy olmasada lüfer rekorları kırılabilir.15-30 Ağustos arası nasıl bir lüfer sezonu yaşayacağımız ufak ufak belli olmaya başlayacaktır.

18. garip

garip garip

Favori Kamış:
    tt
    Favori Makine:
    tt
    En İyi Avı:
    tt
    Trabzonda 27 Temmuz dan sonra yaprak çinekoplar (istavrit kadar) çıkmaya ve gümüşlere saldırmaya başlıyolar bakalım bu sene ilk ne zaman ortaya çıkacaklar........Ne bileyim benim için varsa yoksa lüfer çok saygı duyduğum bi balık...

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Pek bilinmez ama, lüfer ömrünün çoğunu su üstünde geçirir, dibe pek az iner.

20. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Luferci Alico reis'in goruslerini merak ediyorum,.