spin olta seçimi yardım

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında YavuzY tarafından paylaşıldı.

1. YavuzY

YavuzY Yavuz

Değerli arkadaşlar bu spin olta takımı ile ilgili yardımlarınıza ihtiyacim var, şimdi ben kıyıdan turna avı yapıyorum bu zamana kadar hep normal olta ile yapmıştım ve oldukça yoruyor insanı bu sebeple spin oltaya geçmeye kesin karar verdim. Dedigim gibi kıyıdan turna avı yapıyorum ve genellikle %90 oranında kaşık kullanıyorum siz tecrübeli kişilerden istediğim nasıl bi kamış ve olta secmeliyim? misina kalınlığı nasıl olmalı ? Kamışın özelliği nasıl olmalı? Makaranın özellikleri nasıl olmalı? Bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum, tesekkur ederim simdiden. Herkese rastgele.

2. bbatuhan

bbatuhan Buğra Batuhan

Favori Kamış:
    lineeffe spirit surf 3,90 - shimano catana dx 240mh
    Favori Makine:
    Okuma avanger55 - okuma safina pro 25spa
    En İyi Avı:
    :)
    valla bır amator olarak sadece okuma marka urunler ındırımde %20+5 ındırım var eger begendıgın bır kamıs varsa kacırma derım cunkı 2 gun sonra ındırım bıtıyormus..
    bence bu fırsatı degerlendır derım..
    yazdıklarım tamamıyle bana tafsıye edılenlerden deneyımlerım..
    ben 240 kamıs tercıh ettım daha kontrollu oldugunu farz edıyorum..0,13 ıp orgu mısınam var fakat bunun yanında 0,18 ve 0,25 marka mısınalarımda halı hazırda duruyor.
    spınde okuduklarım ,onerılen ve tafsıyeler toplamında en hafıf kamıs ve makına kombınasyonu yaptım butce dahılınde he daha ıyısı olmazmıydı olurdu ama yenı başladıgım ıcın ılk etapta yeterlı oldugu kanısına arkadaslar sayesınde vardım..

allah sana kolaylık versın..:))

3. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Kardeşim turna avlıyorum derken biraz açarmısın meseleyi?? tatlısu turnası mı yoksa yerel adı ile genellikle söylenen deniz tuernası yada baracuda olarak isimlendirilen ama gerçekte ıskarmoz olan turna mı?? avlanmakta olduğun yer ve hedef balık hakkında bilgi verirsen bi nebze faydam ola bilir.

4. YavuzY

YavuzY Yavuz

Tatlı su turnasindan bahsediyorum, avlandigim yer baraj ya da akarsu gibi bir yer değil göl de avlabiyorum ve turna popülasyonu olarak baya zengin bir göl

5. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Bak o konu beni aşar...:)

6. YavuzY

YavuzY Yavuz

Tesekkur ederim yinede :)

7. CanEMiR

CanEMiR Emir

Uzun ömürlü bir parçalı kamış arıyorsanız fladen maxximus total flex tavsiye ederim, makine olarak Shimano Catana 2000 veya 3000 işinizi fazlası ile görür.

8. YavuzY

YavuzY Yavuz

Tesekkur ederim ama 2000, 3000 dediğiniz makine isimi nasıl fazlasıyla gorecek pek anlayamadım

9. mehmet0625

mehmet0625 Mehmet

Favori Kamış:
    okuma v system 240cm 10-40
    Favori Makine:
    shımano exage 4000 fd
    En İyi Avı:
    Lambuka 63 CM
    makinanın büyüklüğünü ifade eder binli rakamlar
    bende shımano exage 4000fd var çok ses çıkartıyor tavsiye etmem

10. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Abi spin kamış olarak tatlı su da okuma v system i çok öneriyorlar. Beğenerek kullanan çok kişi var. Bende 2 gün önce 210 cm olanını aldım şuan %20 indirimde ve bazuka çantasıyla veriyorlar o yönü de çok güzel. Kullanmaya tabiki fırsatım olmadı ama kaliteli duruyor tavsiye ederim. Bu arada indirim bugün yarın biter kamışı araştır hoşuna giderse, fiyatı da cazip gelirse alırken acele etmeni tavsiye ederim.

11. YavuzY

YavuzY Yavuz

Anladim tesekkur ederim, peki bisey daha sormak istiyorum bu makinaların bir de devirleri var 5.5.1 gibi falan bu ne önem teşkil ediyor ve kaç devirli olanını almalıyım?

12. YavuzY

YavuzY Yavuz

Anladim kardeşim sağol bir kaç kişi daha aynı şeyi önerdi iyice bilgi toplamaya çalışıyorum ve en kısa zamanda alicam büyük ihtimalle okuma kamışı, tesekkur ederim yorumun icin :)

13. x-a-3

x-a-3 Timur

En İyi Avı:
    6 Kg Turna
    yıllardır tatlı suda turna denizde lüfer ve levrek avına gidiyorum... elimdeki takımı her ikisindede kullanıyorum tavsiye ederim.. Kamış: Daiwa crossfire 240 10-40 atarlı mantar saplı... Makina: Ryobi kobe 4500 Misina: 0.16 yeşil renk ip misina... Hiç yarı yolda bırakmadı bu takım ve en son bu yaz 4.5 kilo turnayı çok rahat kepçesiz aldım

14. YavuzY

YavuzY Yavuz

Tesekkur ederim değerli bilgileriniz için ama bi ricam olucak ustam, ip misina dediğin olay nasıl oluyor yanı nasıl bi misina hiç gormedim bu zamana kadar, eğer mümkünse bi link falan atar misin incelemek istiyorum, tesekkur ederim saygılarla.