Gece kaşık veya dönerkaşık

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında vurgun-01 tarafından paylaşıldı.

1. vurgun-01

vurgun-01 Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano catana 2,70
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500 FC
    En İyi Avı:
    7.000 sazan - 2.785 Sudak - 1.370 Akbalık - 3.100 Turna
    Cümleten selamlar.
    Arkadaşlar aranızda geceleyin kaşık veya döner kaşık (meps) kullanan var mı? Varsa neticeleri nasıl olmuştur.
    Bilgilerini ve tecrübelerini esirgemeyen arkadaşlara teşekkürler.

2. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Bu sorunu cevabını bende merakla bekliyorum abi :D

3. balıkçı öğretmen

balıkçı öğretmen KEMAL

Favori Kamış:
    Okuma V System 2,70 10-40
    Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Levrek
    bende merak ettim şimdi?

4. İlle gece sahte ile avlanılacaksa glow silikonları öneririm. Bazı diğer sert sahtelerle dolunay geceleri netice alınsa da kaşığı tercih ve tavsiye etmem. Hedef balık turna ise geceleri hiç boşa uğraşmayın.

5. KBenekliAla

KBenekliAla Oğuz Kaan

Gece özellikle tatlı su için spin yöntemleri bence çok zor. İmkansız değil ama ona yakın :)

6. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    zifiri karanlikta tatli su levreği avlamişliğim var .

Hanimlar gidelim gidelim diye tutturmasa bir rekor.kirabilirdik.:D

Baliklarin gece görüşu gayet iyi. Normal aşiribparlak olmayan döner kaşikla yakaladim.

levrek için söylediklerim turna alabalik vs için değil.

Karanlikta foto çektiginizde baliğin gözü parliyorsa gece görüşü vardir .ayni hayvalarin çoğunda olsuğu gibi.

Tabi mantiken saha parlak kaşik vs kullanmak daha mantikli.

7. turnanın da gece görüşü iyidir. Bu sayede ayışığında çok rahat yemlenir. Duran balık varken kaçan balığı kovalamaz. Fakat görme değil titreşim algılama yönleri gelişmiş olan balıkların karanlıkta kaşık kovalama ihtimalleri olabilir.

8. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Diğer sitelerde meppsin ses çıkaranları, fosforlu veya beyaz olanlarının geceleyin gökkuşağı alasında iyi olduğunu okudum. Hatta sazan bile tutan varmış gece meppsle.

9. karacabeyli

karacabeyli Lütfi ALAGÖZ

En İyi Avı:
    turna-2,5 kg.
    Gece ayışığı varsa meps ile turna yakalayabilirsiniz,alba nın 5.no lu beneklisi ile durgun suda gece turna çok yakaladım.

10. Querorz

Querorz Fatih

2 senedir bu sitedeki her bir raporu inceliyorum. Yalnızca bir keresinde Ankara'daki bir arkadaşın hava karardıktan sonra(belki zifiri karanlık değildi) , döner kaşıkla bolca perch yakaladığını hatırlıyorum :) .

11. vurgun-01

vurgun-01 Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano catana 2,70
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500 FC
    En İyi Avı:
    Bilgi veren arkadaşlara teşekkür ederim.
    Beyaz silikon ile gece sudak almışlığımız var. Son avlarım da gece özellikle döner kaşık denedim ama bir verim alamadım. Dolunaylı gecelerde silikon ile turna alındığına da şahit oldum. Buradan anlaşıldığına göre özellikle gece silikona devam.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Gündüz kaşığa geliyorsa, gece de gelir elbette aynı balık, neden gelmesin ki?

Kaşıkların asli çekici tarafı, çıkardıkları sestir. Renk vs. teferruattır, o kadar önem taşımaz. Gündüz iş yapan kaşık, gece de iş yapar, zira gece avlanan balık, avını da ancak kaşığı görebildiği kadar görüyor/göremiyor olacaktır.

Aynısı, silikon, sahte vs. hepsi için geçerlidir. Bazı meralarda, kaşık hiç iş yapmaz, silikon yapar mesela.

Ha, bazı balıklar, bazı meralarda, gece avlanmıyor olabilir, bu daha başka bir mesele.

13. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
  14. vurgun-01

vurgun-01 Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano catana 2,70
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500 FC
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Nuri abi. İnan'ın bu raporunu görmüştüm ama gece aldığını atlamışım. Serdar abinin söyledikleri de mantığa uygun. Bir müddet daha geceleyin döner kaşığa devam edelim bakalım ne olacak?

15. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    Bugün 6 dan 12 e kadar av yaptim yaklaşik 100 mtde sadece 1 tane perch yakaladim .mesela gece gidip arasam yine bulamayacaktim ekmek ve misirla bolca sazan kefal ve kizilkanat yakaladim.sazanin sadece biri kg uzereydi .

Lakin gece yayin için tavuk eti taktim cok vuruş oldu ama ya ufak yayindi yada perch çunku baya buyuk iğne takmiştim trofe bi yayin alirmiyim diye.muhtemel perch ti didikleyenler , zira yayinin en ufaği bile o iğneyi yutabilirdi.

Iftardi hazirlikti çaydi muhabbetti derken atçek yapamadim fazla birde sazan ve diğer baliklar çok meşgul etti beni .ilerleyen günlerde umarim gece gidebilirim ve perch avi yaparim.

Arkadaşlarin dediği gibi kaşiklar mepsler vs suda basinç değişikliği yapiyor gece görerekmi vuruyor yoksa bu basincimi algiliyor bilemiyorum fakat kesinlikle perch avlaniyor.

16. emrepasa

emrepasa emre

Sudak balığı gece tutulur.Rastlantı değil genel bişeydir.Turna da yemli gece tutulduğu bir gördüm bir okudum.Alabalık ve turna da atçekle gece olurmu olmaz mı bilmiyorum.Rastgelsin.

17. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 240 Medium Light
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sudak 59 cm - Turna 86 cm
  18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Turna gece yemlenmez diye bir şey yok. Ama bilhassa şöyle bir şey, büyük turnalar bilhassa gece yemlenmeyi sever. Onları da sahtelerle, kaşıkla vs. ikna etmek pek kolay değildir. Genelde, kolay, yaralı, ölü, uyuyan vs. balık peşinde gezerler.

En iyisi, bir uskumruyu kesip yem yapmaktır onlar için. Kokusu vs. idealdir büyük turnaya.

Büyük turnalar meydanı zaptettiği için, küçükler saklanmış vs. olabilir. Bunu hesaba katmakta fayda vardır.

19. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Tabiki...

Aynen sudak,yayın ve yılan balığının arasıra gündüzde av vermesi gibi..
    Yanlız bakarsak turna en iyi avını sabah ve akşam üstü verir..

Bakarsak daha bir çok püf noktası var turna avının ama bedava bilgi edinme yok:rolleyes: bende isterim Nuri kardeşin vermiş olduğu linkteki paça çorbasındanreeling ama keçi paça olacak,bak ne bilgiler alırsınız o zaman:D

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Yüzün görmeyeli çok zaman geçti, özlettin iyice üstad sende.

Sen bir uğra memlekete, bizzat ben kendim bilfiil yapacağım sana paça çorbasını. Yanında amasyadan sarımsak, Gediz'den ev şarabından kırma sirke. Dilersen yoğurtlu, emirdağ usulü. Birde üstüne bulabilirsek erkeç etinden, yoksa kuzu etinden güveç yaparız dilersen.