Lambuka'lardan Sabah Güzel Bir Dayak Yedim

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Plankton tarafından paylaşıldı.

1. Plankton

Plankton Salih

Merhaba..

Sabah 5'te Bahadır Abi ile levrek avlağında buluştuk.Orda biraz kalamar deneyip levreğe atmaya başladık ordan sonuç çıkmayınca ben baraküda ucuna gittim.Balık yakalayan telefon ile haber verecekti.

Hava aydınlanmaya başlamıştı, kendo 13 sahtemi biraz yüzdürdüm sonuç çıkmayınca Gun Fish i taktım başladım WTD ye ve ortalık bir anda karıştı, balık direk dibe bastı ve saniyeler sonra sahteyi attı.Dedim herelde büyük bir baraküda. :)

Sonrasında tekrar atışımı yaptım be sahtenin arkasından havalarda uçarak gelen lambuka sürüsünü gördüm :eek: biri yapıştı reeling havalara uçmalar dibe basmalar derken 5 dakika uğraştım en son dibime kadar getirdim ve misinadan tutup kayaynın üzerine tam kaldırırken son kafa darbesiyle sahteyi attı. Ben şok olmuş bir vaziyette kala kaldım.Bahadır Abiyi aradım, o gelene kadar bir tane daha yapıştı ama ne yapışma, makine falan dönmüyor ve yine 30-40 saniye sonra kurtuldu ama bu sefer sahtenin ağırlığıda yok malesef :(

Çektim bir baktım benim klips dümdüz toplu iğne gibi olmuş :mad: Sahteyemi yanayım, balığın ağzında kalmasına mı yanayıp diye söylenirken yenisini bağladım.Bu arada Bahadır Abi geldi.

Sonra rover 98 ha06 baraküda gazisi olan sahtemi taktım.Ondada ya ilk ya ikinci atışta yapıştı ve balık bize doğru yaklaşık 2 metre atladı balık kaçtı derken ağırlık tekrar geldi ama ne ağırlık :eek: dbie felaket basıyor misina boşalıyor kamış suya değecek nerdeyse derken 1 dakikalık bir mücadele sonrasında oda koparttı. :( ne bulduysam attım sammy hariç :D onuda koparsalar kamışı kırıp denize atacaktım çünkü :D

Dipten gelen sahteleri sadece takip ettiler.Bahadır abinin sahtelerede3 erli 5 erli hoplaya zıplaya koştursalarda bir türlü yapışmadılar.

Balıklar 50-75 cm arası idi.Ha bide makinem teklemeye başladı o kadar aksiyondan sonra dönmüyor, kitlendi. :eek: banghead

Kepçe olaydı birinin güzel fotoğraflarını paylaşaktım ama malesef, makine ve 2 sahtemin gitmesiyle sonuçlanan bir gün oldu.Makine ve rover neysede gunfish gitti :eek: her attığımda ona yapışmışlardı. :)

Havada lambukaların uçması dibe basması ile aldığım keyif mükemmeldi fakat eve boynu bükük döndüm. hihi

Fotoğraf yok bende geçen akşam tuttuğum kalamarı yükleyeyim. :D
    Birde yaklaşık 10 sene önce yüzdüğümüz yerlerde dayımın tuttuğu dev kalamar.5.5 kilo gelmiş idi. :eek: Fotoda ben olmadığım için kesme yapıyorum. :)

Rast gelsin reeling

2. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Makinayı greslemedin değil mi?
    Greslemediysen, dişlilerin olduğu bölüm var en altta, 3 vida tutuyor. Orayı söküp, peçeteyle kabaca durula dişlileri. Sonra kırmızı gresle abartmadan gresle, düzelecektir.

Lambukalar iyi heyecan yaratmış. :) Giden sahtelere yazık olmuş.
    Misina kaçlık kullanıyordun?

Bi daha denk gelir mi bilmem ama heyecanı yetmiştir sana. :)
    Bir tane de olsa, görseydik iyiydi. :D

Devamı rastgelsin. :)

3. fztyasin

fztyasin yasin özkan

O ne aksiyondur öyle :) tebrikler mi desem geçmiş olsun mu desem böyle bir aksiyon yaşadığın için ne mutlu sana mı desem bilemedim valla :) Bir dahaki avında lambukalayı da kıyıyı alman dileğimle rastgelsin :)

4. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    Heyacan iyimiş keşke sahteler ve makineye üzüldüm umarım makine olur.

5. Plankton

Plankton Salih

Hiç bakım yapmamıştım Volkan Abi. :D Birazdan açacağım ama gres yok şimdilik. :eek:

Misina okuma sea bass 0.26 misina patlamadı.Ama birinde klipsi dümdüz açmış.En son roverla olanıda dibime kadar çektim fakat kayalara çok sağlam daldı kamış falan gidiyordu.Muhtemelen kayalara sürttürdü öyle koptu.

Birini aldım dedim artık iyice yorup yan yatmış şekilde geldi dibime işte misinadan tuttum kaldırırken yavaş yavaş taşa deyince felaket kafa atıp gitti. :eek: Çıktığı an rengi solmadan güzel kareler alırdım ama bir dahaki sefere artık. :)

Sistem gereksinimleri yetersiz geldi.hihi Baraküda zorlamadan geliyordu.Bunlar fazla geldi özellikle makinaya hatta kamış kırılacak gibiydi.Kalamayı aç kapa çok uğraştırdı. :D

Rastgelsin reeling

6. Plankton

Plankton Salih

Geçmiş olsun daha iyi gibi Yasin Abi hihi Bir dahaki sefere kepçe,zıpkın,kakıç falan ne olursa götüreceğim :D :D (Ozamanda onlar olmayacak :) )

Aksiyon çok iyidi 4 te sıfır çektim ağzımı burnumu kırdılar :D Tek tek kıstıracağım onları :)
    Rastgelsin

Aynen Erkan Abi, güzel aksiyonlar yaşadım.Gun fish ince yapısından dolayı olsa gerek anında yapışıyorlardı.O yüzden sevdiğim bir sahte idi.Makinayı düzeltirim büyük ihtimal.Gitsede önemli değil, çünkü marttan beri kullanıyorum 60 liralık bir makine için hakkını fazlasıyla verdi.

Rastgelsin reeling

7. berkerbaris

berkerbaris berker baris

Tebrikler, heyecani yeter diyelim. Ayrica fotosuz kalmasin diye koydugun dev kalamar da on numara, nasil cekmis onu, iple mi, halatla mi?

8. Plankton

Plankton Salih

Teşekkürler :) Onu yazmayı unutmuşum kalamarı gündüz vakti zıpkınla gezerken vurmuştu.Ama tam olayı hatırlamıyorum.Oldukça kıyı bir noktada.
    Fotoğrafı çekmeceleri karıştırırken bulunca telefon ile çekmiştim, bu konu için iyi oldu :)
    Rastgelsin reeling

9. ellidokuz

ellidokuz Özden Abraş

Favori Kamış:
    okuma alumina 10-40 gr 2,40cm
    En İyi Avı:
    3850GR LEVREK- 47 cm LÜFERGİL- 58 cm zargana
    çok heyecanlı bi rapor olmuş... giden sahteler yazık olmuş ama en azından oltayı kırdırmamış!! o açıdan bakınca birazda olsa şanslısın.. :p :)

bol şansların olsun keyifli avlar dilerim

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Sen tabi, nasıl olsa Daiwa diye umursamadın. hihi hihi

Şaka bi yana, ben bakımdan bahsetmiyorum aslında. Bence atçek avı yapacak herkes makinayı ilk alınca kullanmadan evvel dişlilerin olduğu bölümü greslerse uzun bir süre makina kitlenmeden kullanacaktır.
    Atçek avlarında denizle çok yakın temas kurulduğundan genelde bir süre sonra deniz tuzundan makinalar kitlenmekte. Gres yoksa, hiç açma makinayı.
    Bisikletçilerden falan bir çay kaşığı gres bulsan yeterli. :)

Görelim şu lambukaları, hadi güveniyorum sana. :) :thumb:

11. bluepasific

bluepasific AYKUT

Favori Kamış:
    SİLVERLİNE
    Favori Makine:
    EUROFİSH-CARİSMA 70 SURF
    En İyi Avı:
    KOFANA-2kg300gr
    Kardeşim nasıl anlattıysan artık sahteler oltalar kamışlar falan mrsparkle yanında tüfek olsaymış bari diyesim geldi :laughing:

12. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    Balıkları alsan bu kadar heyecanlı anlatamazdın,

Kaçırılan balıklar daha heyecan uyandırmış...

tebrikler, fena aksıyon olmuş...

13. Plankton

Plankton Salih

Aksiyon bol idi.Gun fish için üzüldüm biraz taaa amrekikalardan getirtmiştik.:)
    Kamış ta gidiyordu bir ara mafettiler beni. :D

Rastgelsin reeling

Aynen Abi tuzları hiç zorlamadan ezerek dönüyor.Ucuz makine olunca pek ilgilenmiyordum açıkcası.Başka küçük makinede yok 60 lık makineylen giderim yarın :D :D :D Gres olayını halledersem akşam 2. rounda karşılarına çıkacağım. :)

Uyku falan kalmadı normalde uyumuş olmam lazımdı. :D Gözlerimi kapatsam aklıma gelecekler hihi Akşama makine olayını çözersem tedarikli gideceğim.Gerçi önce eski su üstü sahtelere iğne takmam lazım.Giderse onlar gitsin. :)

Lambukalar genelde akşam geliyorlardı.6 buçukta gittim sanırım oraya, 9 da döndüm, halen ordalardı, birini kandırırım umarım.Birde mavi renklilere atlıyorlardı.Diğer renklerle ilgilenmediler. :)

14. Plankton

Plankton Salih

:D :D Ordakende muhabbetini yaptık.Zıpkını geitirelim abi olmadı kıyılayınca sıkarsın diye hihi hihi

Rastgelsin reeling

Birini alıp fotoğraflaya bilseydim çok daha güzel olacaktı. :) Ama biraz sağlam ekipman lazımmış onu anladım.Çok güçlü keratalar, kenara kadar getirmek için bayağı uğraştırdılar. :)

Rastgelsin reeling

15. hakankarahan

hakankarahan Hakan Karahan

Favori Kamış:
    Okuma v system
    Favori Makine:
    Daiwa Regal ,Shimano Exage, Okuma Safina Noir
    En İyi Avı:
    Yazılı Orkinos 3 kg.
    Salih güzel adrenalin yapmışsın.Daha ne istersin. Aradığımız tek şey bu zaten.
    Daha çook yakalarsın,kaçırırsın. Bu hepsi bir bütünün en güzel anları.Makina bakımı konusunda verilen tavsiyeleri dikkate almalısın.Sahte kaybı da; ava giden avlanır. :) diyerek, rövanşta başarılar dilerim.Haa bu arada yanına bir kepçe al abisi... :D Hiç değilse Lambuka fotoğrafları garanti olsun.;) Rastgele...reeling

16. king_barracuda

king_barracuda

kırmızı grese hiç bulaşma derim ben.düzgün ce üstünden temizleyerek inceltmek hem zahmatle hemde tecrübe ister. sprey gres mümkünse beyaz kullan.
    kırmızı gres ağır iş yapan çok yük binen volan kolon şaft gibi yerlerde kullanılır dişlilerde gereksizdir. istediğin kadar incelt zamanla şişme yapar çamur gibi olur.

17. Plankton

Plankton Salih

Teşekkürler Hakan Abi :)
    Takım biraz güçsüz geldi bu canavarlar için :) Kepçeyi alacağım yanıma, balık denk gelirse yanımdada biri olursa güzel fotoğraflar çekeceğim. :)
    Rastgelsin reeling

Sarı gres buldum onu kullanacaktımki hatta makinayı dağıtınca kolda falan sarı gres vardı, Kafayı çıkarınca çok rahat döndüğünü farkettim.Yani kalama kısmında sorun var.Zaten nerdeyse kamış kırılacak bir türlü misina boşalmıyordu.Sonuna kadar aç kapa yaparken balık affetmedi. :)

Rastgelsin reeling

Bu arada Volkan Abininde başına gelen kalamadı bir sorunun aynısından olacağını düşünerek, kafadaki pul ve keçeleri çıkartıp tuzları temizledim ve kuruladım.Şimdilik sorun yok fakat ağırlık takılınca belli olacak.Tekrar teşekkürler Volkan Abi umarım sorun buradadır.

Çok olmasada bir miktar tuz birikmiş ve özellikle en alttaki keçe diğerlerine göre daha nemli idi kurutup tekrardan topladım.Şimdilik sorun yok.Sahte atarken bile en son dönmüyordu, akşama test edeceğim. :)

18. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bişey değil kardeşim, umarım sorun keçelerin ıslanmasındandır da kolayca hallolur.
    Bende avdaşımın Ryobi Ecusima'da sorun yaşamış, Serdar abinin (Skoylu) yardımıyla halledebilmiştim. Sen özelden durumu açınca keçelerden olabileceğini düşündüm. Makina düzelirse, asıl teşekkür Serdar abiye, tabiki. :)

Sen gene de düzelse bile, yedek makinayı ciddi düşün.
    Olmadık zaman, olmadık yerde kalakalıyorsun, başıma geldiğinden biliyorum.
    Ben artık değil makina, kamışı bile yedekle beraber gidiyorum avlara. ;)

19. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Tebrikler güzel heyecan daha güzelleri eksik olmasın giden sahteler birgün geri gelir en yakın av bayine gidilir yerine konulur :) bak hep sölerim kepçe çok önemli bir konudur heleki kepçeci lazım ise bana haber ver yeter :) Rastgelsin

20. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    banghead Harika bir av geçirmişsin. Adamın kalbini küt küt attıran dakikalar yaşamışsın. Yeni makine alacaksan mutlaka yedek kafalı al ve yedek kafaya da sağlam bir misina ile doldur. Böyle durumlarla-umarım yine denk gelirsin-karşılaştığında hemen yedek kafaya(orjinal olmalı) geçip bizimle fotoğraflarını da paylaşırsın.:thumb: :laughing: