İp misina önerileriniz.

Konu, 'Misinalar' kısmında vlntn tarafından paylaşıldı.

1. vlntn

vlntn Abdullah

Merhaba arkadaşlar.

Kullandığım misinanın ömrünü doldurduğunu düşündüğüm için değiştirmek istiyorum ve ip misina kullanmaya karar verdim fakat ip misina hakkında tecrübe sahibi değilim. Çok fazla başlık okudum bu konuyla ilgili okudukça kafam daha fazla karıştı tecrübelerinizden istifade etmek istiyorum. Hatay da spin yöntemi ile avlanıyorum (avlanmaya çalışıyorum :)) ağırlıklı olarak su üstü sahte kullanıyorum.

Kullandığım takım
    Kamış: Okuma V system 240cm 10-40gr
    Makina: Okuma avenger av-40b

2. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Kendo önerebilirim ki gayet başarılı. Paraya kıyarım derseniz de Daiwa Tournament. Rastgelsin

3. vlntn

vlntn Abdullah

Teşekkür Ederim bilgi için kalınlık olarak neyi tercih etmeliyim sizce.

4. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Levrek avlamayı düşünüyorsanız 0.06 dahi yeter. Daha büyük balıklar varsa eğer avlağınızda, benim gibi 16 lık kullanabilirsiniz.

5. kilim1

kilim1 Mehmet

Ben 3 yıldır Power Pro kullanıyorum. Ebayden almıştım 1000m, 2 makinemdede Power Pro sarılı ve bir makinemde Spiderwire. Power Pro çok muhteşem çıktı. Yıllardır ne kopma, ne kuş gözü en ufak bir rahatsızlık. Kesinlikle değiştirmeyi düşünmüyordum, ama biterse gözümü PowerPro Super 8 Slick'e diktim. Spiderwire içinde iyi diyebilirim, ama daha çabuk tüyleniyor.

6. undercut

undercut OKTAY

Favori Kamış:
    okuma v system 2.40 10-40gr
    Favori Makine:
    okuma sna pro25-daiwa regal 3000ia
    En İyi Avı:
    sazan 2.2 kg,turna 56 cm,levrek 4.2 kg
    ben kendoyu hiç önermiyorum(8 kat olan) berbat bir misina düğüm mukavemeti çok çok zayıf.geçen kocaman bir balık kaçırdım.bojin alabilirsiniz ben ce

7. baraküda007

baraküda007 fatih

ben o misanaya baktımda yeşil ve mavi rengi var siz hangi rengini kullanıyorsunuz ip misinada yeşil mi yoksa mavi renk mi daha iyi olur suda görünürlük açısından? hangisi daha az görünür özellikle akdenizin berrak suyunda :confused:

8. kilim1

kilim1 Mehmet

Merhaba Fatih,

ben Power Pro'da kırmızı ve Spiderwire'da yeşil kullanıyorum. Bu renkler ama zamanla soluyor. Bu tüm örgü ipler için geçerli. Yeşili mecburiyetten almıştım, başka seçenek yoktu, kırmızıyı özellikle aldım. Görünürlülüğü az diye okumuştum. Kendim oltalarım denizdeyken dalarken ipi elimle takip etmiyorsam bulamıyorum. Yani gerçekten gürünmüyor. Tabi bu insan gözüyle, balığın gözünün görme derecesinin insana göre artısı veya eksisi varmı bilemiyorum. Ama yapılan bir deneyde okumuştum Levrek %60 civarlarında kokuya göre ve %40 civarlarında görsel olarak yeme saldırıp saldırmayacağına karar veriyormuş. Deney sonuçlarını bulursam burada yayınlarım.

9. baraküda007

baraküda007 fatih

ilginiz için teşekkür mehmet abi bizim burada bu olay gerçekten sıkıntı oluyor çünkü su çok berrak o yüzden bir arkadaşım atçekte kullandığı ip misinasını çıkarıp yeniden naylon sarmıştı ben onun için bir türlü karar veremedim ipe geçmeye

10. kilim1

kilim1 Mehmet

Fatih ben ip kullandığımdan beri kesinlikle ipten şaşmam. Daha hiçbir dezavantajını görmedim. Sayılan eksileri var forumlarda fakat ben bunlarla hiç karşılaşmadım. Ki bende ürkerek başlamıştım. Kalın olmasına gerek yok. Benim için en büyük ve fark yaratan özelliği tasmalamada iğnenin hemen damağa oturması ve monolar gibi esnememesi. Benim için bu avantaj vazgeçilemez.

11. vlntn

vlntn Abdullah

12. eakova

eakova emre

Favori Kamış:
    Shimano stradic 81MH
    Favori Makine:
    Shimano stradic fj 3000

çok ince (yani aslında gerçek değerinde) ve çok pürüzsüz. ipek gibi, dolayısıyla çok sessiz. (ben pe 0.8'i kullanıyorum)

ancak şöyle bir video var;

http://www.youtube.com/watch?v=FoDJZuzfQpc

ve videodaki durum doğru. ipin şok dayanımı yok.. bu yüzden zaten muhakkak leaderla kullanılmalı.

kısacası, eskitirim ama bu ipi bir daha almam.

13. cihansavas

cihansavas cihan

Favori Kamış:
    bıomaster 2.77
    Favori Makine:
    vanquısh 3000
    ben power pro 13 ve 15 mm kullanıyorum gayette memnunum
    tavsıyede ederım

14. byblack

byblack Mustafa Burak ARIK

Favori Kamış:
    TrioRex 430-3P Lineaeffe Extreme VIP-430-180 FladenMax Total Flexx 40-80 Helios270-20-50/240-15-45
    Favori Makine:
    Helios 35 HGX OkumaV80Sa, Raw II 65, Raw II 55 Shimano New Elf 3000SDH
    En İyi Avı:
    4.870 Kg Sudak / 8.220 Kg Sazan / 13.400 Kg Yayın
    Hocam varivas iyidir ya candır ben de üzerine ip tanımam. Zaten şoksuz kullandım shimano sustain 4000 fg ile spin avcılığında süper uyumluydu rapalayı direk klips le bağlardım
    Ancak surf makine ve kamışla uyumlu olur mu bilemiyorum. Bence ipin doğasına aykırı. İp pürüzsüz ve çok ince ve suda kesinlikle görünmez bir ip.

15. saltiga

saltiga ÜMİT

Ygk g-sould alın macera aramayın ip bu dur gerisi yalan

16. onat

onat turhan onat

Surf için Ygk Hunter için uygunmudur?

17. saltiga

saltiga ÜMİT

Surf için ygk super jig man 20 veya 30lb tavsiye ederim 300 m dir ip aynen misina gibi pürüssuzdür kesinlikle ıslanmaz tiftiklenmez ve rengi solmaz alabileceginiz en iyi ip kesinlikle deneyin derim.

18. onat

onat turhan onat

Yanıtınız için teşekkürler. Peki elimdeki ygk hunter ipi derin suda tekneden kullanırım. Surf de Super jig man 4x katman yeterlimidir yoksa 8x katman mı düşünelim.

19. saltiga

saltiga ÜMİT

8X olmalı mukemmellige kullandıkca hayran kalacaksınız

20. winchester2011

winchester2011 m.asım yeşildağ

Bence kıyıdan surf avcılığınca ygk ip kullanmak lüks olur.İp çekerken kıyıdaki taşlara muhakkak sürtünecek ve zamanla tiftiklenecektir.Ha bende para çok önemli denirse YGK kullanılabilir .Ben hem YGK G-soul up grade PEx8 200mt hemde varivas avani seabass premium 150 mt aldım ama kıyamadım ve başka bir sitede sattım.Şimdi berkley whiplash crystal ve powerpro ip misina kullanıyorum.