Takım Toplamak İStiyorum

Konu, 'Takım Çantası' kısmında cratos tarafından paylaşıldı.

1. cratos

cratos Tolga MAZLUM

Selamlar arkadaşlar yurtdışında çalışıyorum şubat ayında kısmetse izne dönüyorum uzun zamandır ilgi ile takip ettiğim ve araştırdığım jigging avı ile ilgili bir otla takımı set oluşturmak istiyorum ancak nekadar uğraşsamda bir türlü aklıma yatmadı bunun sebebi neyin ne olduğunu bilmemem o sebetir ki sizlerden öğrenmek istiyorum ben bu takımı nasıl oluştururum ne malzeme almam lazım ayıracağım para maximum 1000 tl makinası kamışı misinası vs aksesuarları ile bir takım tavsiyesi istiyorum sizlerden eğer sizlerede zahmet olmazsa tabiiki marka veya model vermek zorunda değilsiniz bir kaç arkadaşa sordum belki beğenmem kullanamam diye marka vemrediler ama en azından özelliklerini bana yazarsanız çok sevinirim. Şİmdiden ilgi ve alakalarınıza teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle. Kısmetiniz bol olsun

2. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Antalya'dan Ethem abinin, başka bir forumda açtığı konudan alıntıdır. Umarım faydalı olur :)

Adalya’dan Jigging deneyimleri,
    Her şey yedi, sekiz yaşlarında rahmetli babamın beni sepetli motosikletiyle ara sıra Anadolu’muzun çeşitli akarsu ve göllerine balık avına götürmesiyle başladı.

1987 yılında da Antalya’da denizle ilk buluşmam, unutmuyorum kayınbiraderimle eski limandan kiraladığımız kürekli kayık ve bir avuç yağniç, satın aldığımız iki takımla açılmıştık Akdeniz’e, iğneye yemi takmak için yağniçlerin kabuğunu soyup takmıştım, balıklara çektiğimiz ziyafet, kürek çekmekten su toplayan avuçlarımızla elimiz boş geri dönüşümüzü hiç unutmuyorum.

Daha ilerleyen yıllarda ilk önce bot daha sonra tekne aldım ve iyi bir deniz balığı avcısı olmuştum. Genelde eve tavalık balıklarımla dönüyordum, daha sonraları değişik avcılık yöntemlerinin ortaya çıkmasıyla çeşitli makineler ve kamışlarla tanıştım, daha az yoruluyordum birazda işin tam keyifçiliği olan maket balıklarla değişik ve uzak bölgelerde de sırtı çekmeye başladım, bu av şeklini halen sürdürüyorum çünkü çok keyif alıyorum.

İki yıl kadar öncede burada popüler olan jigging avcılığı ile tanıştım. Ancak çok eksiklerim vardı, elimdeki takımlar yeterli değildi. Her şeyden önce bu işin ucuz takımlarla yapılacak bir av şeklinin olmadığını çok geç anladım. Belki sekiz on makine, kamış, misina, metal jig yeme boş yere hatırı sayılır harcamalarda bulundum av marketlerde siz, siz olun gördüğünüz hiçbir malzemeyi hemen satın alma girişiminde bulunmayın, iyi araştırma yapın ve bu işi yapan arkadaşlarınızın fikirlerini alın derim. Benim edindiğim tecrübelere göre jigging yapacak arkadaşlarımın dört metreden küçük olmayan tekne ve yirmi beygirden küçük olmayan motora sahip olmaları gerekmekte.

Takımlara gelince teknede iki yüz, beş yüz metre derinliğin dip yapısını görebileceği bir sonar olmalı, piyasada çok çeşitli sonar markaları var iyi bir sonarın fiyatı 2.000 TL den başlıyor ve ucu bucağı yok daha aşağı fiyatlarla satılan sonarlarında jigging avında verimli olmadığını gördüm, jigging kamışlarında da aynı, ucuz etin yahnisi yavan olur misali 40 TL yede 2.000 TL yede kamış var, ucuz olanlar, ağır olacaktır, büyük balık gelirse de kırılacaktır, kaldırma gücü yüksek olanlar ağır ve kalın, düşük olanlar hem daha esnek, nispeten de daha hafiftir, benim tercihim hem hafif olanı, hem de çekeri yüksek olanı,boy olarak 1.60 mt.ile 1.90 arası boyları tercih etmeliyiz,çünkü jig yemi deniz tabanına indirdiğimizde yukarı ve aşağı kaldırdığımızda jig yeme verdiğimiz aksiyonlar kamışın ucunun inceliği ve esnekliği sayesinde balığın dikkatini çekecek ve cezp edecektir.

Makinelerde yüzlerce model var, burada da dikkat edilecek husus devir oranı,drag gücü,hafiflik ve misina sarma kapasitesi,benim jigging yaptığım makineler düşük devirli 4:1:1 ve 4:3:1 oranında,drag gücü 25 kg. ile 37 kg. arasında,yüksek devirli makinelerde olabilir,ancak ben bu devir oranında daha çok verim alıyorum,ağırlığı 500-700 gr. Civarında olanları tercih ediyorum,misina kapasitesi 0.40 veya 0.45 lik ip misinadan 250 mt. - 450 mt. Sarılabilmeli.
    Piyasada çok çeşitli misinalar var, ucuzlar kopacaktır, üç, beş kere deniz suyunu görünce çürüyecektir ve sarma esnasında çok ses çıkaracaktır, daha az örgülü, çekme gücü daha az olacaktır, benim tercihim en az 0.40mm. On iki veya sekiz kat örgülü, ince, mumlu olan ve her on metresi değişik renklerden oluşan ip misinalardır. Öncü (leader)misina olarak flora karbon veya mono misinayı hedef balık ve derinliğe göre değiştiriyorum sığ sularda 60 metreye kadar 0.60mm.100 metrelerde 0.70mm.daha derinlerde 0.80mm ve 1.00mm.öncü misina kullanıyorum, en ucada jig yemi taktığım çekeri 30kg.ile 60kg arası firkete kullanıyorum.

Jig yemlerin ağırlıkları 20gr ile 400 gr arasında değişiyor sığ sularda daha hafifleri, derinlerde daha ağırları, ancak denizdeki akıntı durumuna göre bu ağırlıklar değişebiliyor,60 metrelerde deniz ve hava sakinken 100gr lık bir jig kullanırken akıntı ve rüzgârlı havalarda 300 gr da kullandığım oluyor.

Bu arada yaptığım jig avlarında motoru hiçbir zaman stop etmiyor misinanın gittiği yöne doğru devamlı tekneyi düz durdurmaya çalışarak jigin deniz tabanına dik olarak inmesine dikkat ediyor ve bunu av sonuna kadar devam ettiriyorum.

Ağırlıklı olarak kullandığım jigler tanınmış markaların, bottom, pırates, inchiku ve metal jigleri bunların değişik ağırlık ve renkleri piyasada mevcut. Ben renk durumunun çok ta önemli olduğunu düşünmüyorum. Bir avımda pembe beyaz renkle kuzu (Sarıkanat, akya) yakalarken aynı renk jigle mercan, tarança, sinarit, grida (lagos) da yakaladığım çok olmuştur.

Ancak yinede açık renk pembe, beyaz, sarı jiglerle kuzu, kırmızı, sarı renklerle grida avlamaya çalışıyorum, jiglerde bağlı olan iğneleri ben daha güçlü ve büyük iğnelerle değiştiriyorum, çünkü kendi iğneleri birçok kez ya açıldı, ya da gelen dişli büyük balıklar tarafından kırıldı ve avımı kaçırdım.

Şimdilik yazacaklarım bu kadar, sormak istediğiniz sorularınıza dilimin döndüğünce cevaplamaya çalışacağım, sürçü lisan ettiysem affola, sevgi ve saygılarımla hoşçakalın değerli balık dostlarım.

3. cratos

cratos Tolga MAZLUM

Teşekkürler bilgiler geldikçe okumaya ve öğrenmeye devam :)

4. nacistanbul

nacistanbul Naci ATAY

Favori Kamış:
    okuma savant, Lıneaeffe seamaster. Majorcraft shorejig
    Favori Makine:
    okuma dead eye de65, okuma Avenger fd av-65, Shimano biomaster sw5000pg
    En İyi Avı:
    lüfer