Bayrak Direği (Kıç)

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında barisoztan tarafından paylaşıldı.

1. barisoztan

barisoztan Barış ÖZTAN

Merhabalar,

Foruma yeni katıldım ve umarım soru daha önceki konularda sorulmamıştır (baktım ancak göremedim)

Dıştan takma ufak bir tekne edindim (4 metre, 9 beygir) ve akşam suyuna sırtı merakım var. Her nekadar açık denizde olmasam da tekne aküsüz olduğundan haliyle aydınlatma (daha çok teknenin diğer tekneler tarafından görülmesi) problemi yaşıyorum. Kafaya takılan fenerler vs denedim ama içim pek rahat değil açıkçası. Internette haylice araştırdım ancak şarj olabilen (2-3 saat idare edecek) bir bayrak direği aydınlatması bulamadım. Sizler bu sorunu nasıl çözdünüz? Tavsiyeler verebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler

2. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    Bunun için bir sürü çözüm üretilebilir..Örneğin 30 ledli vs bir şarjlı ışıldak fiyatı enfazla 20-30 tl olur 3-5 saat yanar.yada 70 tl ye küçük akü ve şarj adaptörü alınır yanınada birer metrelik 3 tane şerit led teknenin hertarafı ışıl ışıl olur 24 saatte rahat yanar enucuz ve ideal çözüm bunlar olur.

3. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Aydın beyin dediği çözüm denizcilik kuralları gereğince doğru değil.

fotoğraftaki gibi üstte beyaz ışık bu tekne demirliyken ve yol alırken yanar. seyir esnasında sancak (Sağ taraf) tarafına kırmızı ışık iskele tarafına (sol taraf) yeşil ışık konulur. Bu bir denizcilik haberleşme kuralıdır. Ön tarafada bir projektör takarsanız siz yolunuzu görürsünüz.

Bunun harici bir aydınlatma şekli yoktur.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kaygısız güzel söylemiş.

Tavsiyem gündüz şarj olup gecede yanabilen ucuz, güneş enerjili şeyler var, onlardan araştırmanız.

5. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    Ben tekne içindeki kullanım amaçlı aydınlatma olarak söyledim.Elbette seyir amaçlı aydınlatma için ona uygun çözümler uygulanmalı. Ama açıkcası ben daha 4 metre açık bir teknede henüz hiç seyir fenerli görmedim.