25 Hp motor ADB sorunu, 9.9 hplik bir motor ve yarım kamaralı bir tekne önerisi hk.

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında Gencagri52 tarafından paylaşıldı.

1. Gencagri52

Gencagri52 Çağrı

Öncelikle herkese iyi günler dilerim.
    Ben son 1 seneden beri tekne almak istiyordum çok büyük değil en fazla 5,30 Mt kadar gezmediğim site kalmadı ve sonunda MarinBoat Samba 5,30 MT türü kamaralı tekneyi kararlaştırdım yalnız kafama takılanlar şu ben tekneyi sadece kıyıdan 250 300 metre acılıp kafamı dinlemek için lıyorum.. Bilindiği üzere 9,9 Hp üstü motorlar için ADB gerekiyor ve onun sınavlarıda herzaman olmuyor benim buna ayıracağım vakitim yok o yüzden bahsettiğim MarinBoat Samba 5,30 MT teknenin boş ağırlığı 500 kg olan bir tekneye 9,9 Hp bir motor takmış olsam benim işimi görmezmi ? Görürse çokmu yakar ? Bunlar kafamı kurcalarken satıcıdan benim açımdan güzel ama riski varmıdır bilmediğim bir teklif geldi 25 Hplik motoru size 9,9 hp olarak fatura ederiz Stickerini 9,9 Hp olarak değiştiririz ayrıca plakasınıda değiştirirz bu şekilde herhangi bi sıkıntı yaşamadan kullanabilirsiniz diye bir teklif geldi nekadar doğru olur bunu yapmak bi sıkıntısı olurmu bilmiyorum o yüzden bilgi bakımından en güvendiğim form olarak buraya bu sorumu bırakmak istiyorum konu hakkında bilgisi olan ayrıca yazdığım tekne hakkında artı eksi yorumları olan daha onceden kullanmıs olanlardanda ayrı bir ilgi ve bilgi istiyorum .. Birde bana önerebileceğiniz dediğim şartlarda 9.9 hplik bir motor ve yarım kamaralı bir tekne önerebilirmisiniz bütçem 20.000 tl kadar iyi günler

2. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    ''Bunlar kafamı kurcalarken satıcıdan benim açımdan güzel ama riski varmıdır bilmediğim bir teklif geldi 25 Hplik motoru size 9,9 hp olarak fatura ederiz Stickerini 9,9 Hp olarak değiştiririz ayrıca plakasınıda değiştirirz bu şekilde herhangi bi sıkıntı yaşamadan kullanabilirsiniz diye bir teklif geldi nekadar doğru olur bunu yapmak''

Sence?

3. Querorz

Querorz Fatih

İşin etik kısmı beni ilgilendirmiyor ama satıcıya şunu sorsanız: Motor bozulursa 9,9'luk faturayla nasıl göndereceksiniz servise, garanti kapsamında? Biliyorsunuz fatura her şeydir.

4. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    2 adet 9.9 luk motor takılsa acaba bu konudaki prosedür ne olur?

5. fleto

fleto baran kilitci

Favori Makine:
    daiwags9
    bende 6 metre ahşap tekne yaptırıyorum.katana motor aldım9,9faturaya yazdırdım.adb gerekmıyor.motordan dolayı.yanlız 320 tl vergisi var.motor 14 hp.serviste sorun oacağını sanmam.sistem böyle işliyor.motoru alacağınız firma yardımcı olur

6. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Motora takılma kardeşim. Zaten teknenin boyu 4,99 m yi geçtiği için yine ADB alman gerekecek.

7. enginköp

enginköp engin köprülü

Sinan merhabalar,

ADB tekne boyuna bakmıyor.Sadece motorun gücüne bağlı.Tekne Boyu 5.00 ve üzeri olursa vergisi olur , Motorda 9.9 hp den büyük ise ADB gerekir.

8. Gencagri52

Gencagri52 Çağrı

İyi günler aydın abi 2 adet motor dıştan takma oldugu icin teknede şık durmaz birde olmaz heralde ama yinede araştırmalara devam edicem teşekkkürler

9. Gencagri52

Gencagri52 Çağrı

Baran amca teknenin vergisi sorun değil benim için zevkini çekiyorsam senelik okadarcık parayı ödiyecem elbet.. Adb için sadece sınavlarına girmek istemiyorum onunda parasından değil sınavlarla ugraşmak yordu artık beni o bakımdan böyle bir seçenekler arıyorum saygılarımla.

10. Gencagri52

Gencagri52 Çağrı

iyi günler sinan bey teknenin boyu 4,99 metreyi geçtiğinde adb sormuyorlar sadece vergi alıyorlar saygılar.

11. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    Aslında kullanım açısından bence 1 adet 20 bg motor yerine 2 adet 9.9 motor daha iyi olur..Şöyleki;gerekmediği sürece tek motor devreye sokulup yakıt tasarrufu sağlanır hız ve güç gerektiği durumlardada 2 motor birden kullanılır.Yurt dışında birçok teknede gördüğümüz bu şekilde hem bu şekilde motorların saat bazında ömürleride daha uzun olmuş olur.
    ...Tabi bazı dezavantajlarıda olacaktır orasıda ayrı.Ama bence en önemli avantajlarından birisi denizde motorun birisinin arıza yapması durumunda diğer motorun güvenliği sağlaması olacaktır..

12. fleto

fleto baran kilitci

Favori Makine:
    daiwags9
    9,9hp motorların sürekli çekişleri daha yüksek.mevzuat gereği türkiyede böyle anılıyor.dıştan takma 9,9 motorların hepsi karburatörde ufak bir ayarla gerçek değeri olan 15 hpye yükseliyor.

13. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    Hepsi değil ne yazık ki, belli markaların belli modelleri , özellikle yeni nesillerde bu olmuyor diye biliyorum.

14. uyducu2099

uyducu2099 ibrahim

arkadaşlar şimdi anladığım şu ;
    motor 9,9 hp yi geçince isterse 50 hp olsun hiçbir vergisi yok ancak ADB istiyor.

tekne 5 metreyi geçmediği sürece vergi - ADB istemiyor doğrumu anlamışım ?

15. fleto

fleto baran kilitci

Favori Makine:
    daiwags9
    evet doğrudur.yanlız 20 gündür liman başkanlıklarında uygulanan bir mevzuat var.ötv.motor ve tekne için ödemek gerekiyor.yoksa kütük kaydı alamıyorsun.
    50 hp için baya tutar.

16. ringostar

ringostar HAKAN

benim bağlama kütüğünde kayıtlı motor çalındı.şimdi 9.9 ikinci el bir motor alacağım. yeni alacağımı nasıl kaydedeekler...yoksa kayıt olmazmı?

ikinci el alacağımdan faturada başkasının üstünde olacak.. acaba noterde alım yapsam olurmu. hiç bilmiyorum.. ne yapmak lazım..