Bağlama Kütüğüne Kayıt

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında thevale tarafından paylaşıldı.

1. thevale

thevale Burak

Arkadaşlar Merhaba, çok karışık bir durum içindeyim sizlerin tecrübelerinize danışmak istedim.

3.el 4.95 bir sürat teknesi alacağım. Tekneyi 2.el olarak alan marina faturasını zamanında maliyeye bildirmemiş. Bu nedenle satış faturası kesemiyor. Kayıt işlemleri de bu noktada kilitleniyor. Tekne sahibinden noterde satış alsam ve altına onun faturasını koyarak limana gitsem kayıt işlemlerini yaptırabilir miyim? veya bana yeni fatura alacak bir imalatçı önerebilir misiniz?

Teknenin marinaya satış yılı 2011 tekne üretim tarihi 2002 fakat 2002 üretimi olduğunu ibraz edebileceğim bir belge bulunmamakta. Bu durumda CE belgesi gerekir mi?

Trabzon Limana kayıtlı 60 hp motoru limanda satışını alarak aldım. Bunu istanbul limana kaydettirmeden kullanmamda sakınca olur mu ayrıca tekneyi makinesiz olarak kaydettirmeyi planlıyorum. Böylece motorumu diğer teknelerimde de kullanabilirim diye düşünüyorum. Sonuçta liman kaydı olan bir motor. Bu şekilde kullanmakta bir sakınca olur mu? idk

2. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    Öncelikle 1 ve 2. paragraflardaki sorularınızda bir anlatım bozukluğu var bu nedenle belirsiz konu ortaya çıkmış olay tam anlaşılamıyor.

.Anladığım kadarıyla yorumda bulunayım..Tekneyi ikinci el alan marina maliyeye bildirmemiş??..Resmi olarak noter satışı ilemi almış tekneyi eğer öyle aldıysa artık mülkiyeti onda yasal sorunları çözüp size noter satışı ile satacak başka yolu yok..Ama tekneyi noter satışsız vs şekilde almışsa zaten kayıtlarda falan onların adı yoktur fatura sahibi ile muhatap olup noterden satışı alabilirsiniz.

..İkinci konudaki altına onun faturasını koysam demişsiniz demekki bir fatura var e fatura olduguna göre faturada tekne ile ilgili bilgilerde yer alıyor demektir?????

..Motor konusundada motor limsns ksydettirilmez tekne kaydettirilir motorda o tekne üstüne kayıtlı olur tekneyi makinasız olarak kaydettirirsiniz onda sıkıntı yok peki o makinasız kaydettirdiğiniz tekneyi bu motorla kullanırken sahil güvenlik kontrolüne denk gelirseniz ne yapacaksınız motorsuz kayıtlı tekne ve üstünde kayıtlı olmayan 60 bg bir motor sizce mantıklımı...??

..Ama dediğim gibi anlatmaya çalıştıgınız olayda tam anlamamıza engel olan hususlar var..

3. thevale

thevale Burak

Aydın Bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Sıkıntımız şu tekneyi satın alan marina 2011 yılında kendi adına fatura kestirerek (teknenin ismi boyu yazılı şekilde) satın almış. Fakat fatura beyan süresi içerisinde vergi dairesine beyan etmediği için satış yaparken fatura kesemiyor. Bu durumda noter satışı yeterli olur mu? Tekne satışlarının noterden alındığı ve liman başkanlığına verildiği ile ilgili bir yazı okumuştum. Tekne limana kayıtlı olmadığı için satışı nasıl yapacağız.

Bana iki farklı tavsiyede bulunuldu. Bunlardan birincisi tekneyi tadilat yaptırıp. İsmime kesilmiş tadilat faturası ile kayıt yaptırabileceğim. ikincisi ise teknenin yapımında kullanılan malzemelerle ilgili fatura toplayarak. Amatör yapım tekne olarak bu faturalar ile kayıt yaptırabileceğim belirtildi.

Motor konusunda da motoru başka bir tekneyle devir aldım. Bu nedenle liman kaydı mevcut fakat benim üstüme kayıtlı başka bir teknede. Bu şekilde iki teknede de aynı motoru kullanmamda sakınca olur mu onu öğrenmek istiyorum. Yoksa tekneden motoru düşüp yeni tekneye kaydetmem gerekecek buda hem maliyet hemde bir sürü evrak işi gerektireceği için sıkıntılıyım.

4. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    Şimdi birinciden başlarsak Marina dediğinize göre ticari bir kuruluş muhatap olunan şahıs değil o nedenle kesin bir yorumda bulunamayacağım.Ama mantıken evrakı bildirmemiş vs vs vs de olsa sonuçta şimdide bildirebilir bunun bir miktar cezası vs si vardır onu öder sorunu çözer ama anladığım kadarıyla bunlardan yırtmak yada uğraşmak istemedikleri için bahane buluyorlar.
    ..Eğer alacagınız kişi olsaydı sonuçta bunu faturası ile noterden yada liman başkanlığından almış olacaktı ve o fatura üzerinden alım satımlar hep devam edecekti sonuçta her yeni alan bir sonrakine satarken kendisi fatura kesecek değil ya..Böyle bir uygulama yok zaten..Normalde tekne devri noterde değil liman başkanlığında yapılıyor tabi teknenin bağlama kütüğü ruhsatnamesi ile liman başkanlığına kayıtlı oldugunu varsayıyorum.Ama ticari bir kuruluştan alınırsa nasıl olur açıkcası bende bilmiyorum.

.Tadilat faturası ile oluyorsa en basiti o gibi görünüyor bunu tekne tamiri yapan bir yerden öğrenebilirsiniz rahatlıkla.

...Aynı motoru kendi sahip oldugun birden fazla teknede kullanabilirsin diye bende biliyorum ve böyle olmasıda çok mantıklı sonuçta 3 teknem var diye neden 3 motor almak zorunda olayımki ama burası Türkiye bu ülkede hiçbirşeye şaşırmamak gerek.önümüzdeki hafta liman başkanlığına uğrayacaktım bu konuyu bir sorup öğreneyim.

..Son olarak bu kadar tefarruatlı alengirli bir tekneyle ben olsam uğraşmazdım yada satana çöz kardeşim problemleri alayım senin sorunun derdim..Eğer çok çok çok ucuza denk gelmiyorsa boşver gitsin ne uğraşacaksın..

5. thevale

thevale Burak

Yardımların için çok teşekkür ederim. tekne fransız jeanneau ve fiber parasından ucuza alıyorum. Dediğin gibi marina resmen uğraşmamak için ucuza veriyorum ben uğraşırsam ederine veririm dediği için ben halletmeye çalışıyorum. Fiyatı çok iyi olması nedenle uğraşılır diye düşünüyorum.
    Tadilat faturası ile kaydetmeye çalışacağım. Durumu fikir edindirmesi açısından sizlere de bildireceğim.

Motor konusunda da tam söylediğin gibi burası Türkiye ve sahil güvenlik affetmez. Motordan olmaktan korkuyorum açıkcası. Diğer yandan bizim barınakta bile herkesin yedek motoru mutlaka var. Sonuçta bi tekneye iki motor kaydettirmediklerini göz önünde bulundurursak. Bu adamlar bu motorları nasıl kullanıyorsa bende diğer teknelerde bu motoru kullanabilirim diye düşünüyorum. Ama yinede senden güzel haberler bekliyorum bu konu ile ilgili olarak..

6. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Burak ,
    Bu veya başka bir forumda bir arkadaş benzer sorun yaşamıştı. İki teknesi ve bir motoru vardı. Motor teknelerin birine kayıtlıydı ve arkadaş o motoru her iki teknede ortak kullanmak istiyordu.

Liman başkanlığı buna izin vermiyordu.
    Tekne satışı kesinlikle liman başkanlığından yapılabilir. Yani mutlaka kayıtlı olması gerekir.

Ama sadece motor satışı noterden de yapılabiliyor.
    Motoru tekneden kağıt üzerinde ayırabilmek için bir katakulle vardı ama ben hatırlamıyorum.

İstersen sen bir araştır.

7. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    Valla şahsi fikrim bu sorun kolayca çözülebilecek birşey olsaydı zaten firma bunu halleder değerinede satardı demekki işin içinde oldukları halde çözmüyor yada çözemiyorlarsa bu iş oldukça sıkıntılı demektir bu tekne elinizde patlayabilir ve ortada kalabilirsiniz ona göre...

...Tekneye kayıtlı motoru teknedeki kaydından düşürüp satmakta bir sorun yok bunun için bir katakulli yapmaya gerek yok liman başkanlığından motorun kaydını tekneden düşürüp satabilirsiniz sonrada başka motor alırsanız onu kaydettirirsiniz bu defa..ama şöyle bir durum var o motorun faturası yoksa bu defa o motoru nasıl satacaksınız yada başka tekneye kaydettireceksiniz.??..Çünkü birçok eski teknenin bağlama kütüğü falan var motorda kayıtlı üstünde ama faturaları ellerinde yok bunuda düşünmek gerek

8. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Teknenin ilk sahibini ve faturayı bulma şansın varsa,lim. bşk. na tekne sahibi ve faturayla gidip senin adına ilk kaydını yaptırabilirsin.Tekne faturası 2002 olacağından dolayı ce belgesi sıkıntısıda yaşamaman lazım.Motoru iki teknede kullanabilmen yasak malesef,oysa sökülüp takılabilen outboard motorlar için motor ve tekne için ayrı belgeler verilmeli.Mesela benim,iki değişik ebatta şişme botum,iki değişik ebatta fiberim ve 9.9 ve 5 hp iki motorum var.duruma göre,kişi adedine,hava durumuna,avlanma yöntemime göre bu ekipmanları zaman içinde edindim,iş kayda gelince dört tekneden ikisini ıskarta et yada sat diyor kanun.

9. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Fatih abi,

Bir yanlış bilgiyi düzeltmek isterim. Bu bilgiyi liman kaydı olmayan tekne ve motor için veriyorum. Öncelikli olarak liman başkanlığından yazılı olarak aldığım bilgiye dayanarak söylüyorum. Fatura ilk sahibinin adına olacağı için ilk sahibiyle bile liman başkanlığına gitsen tekneyi başkasının üstüne kayıt etmeyecekler. Noterden kayıt edecek kişi adına satış isteyecekler.
    Eğer teknenin faturası yoksa noterden bir başkasına satış yapmayacak.

Zaten liman kayıtlı bir tekne motor avrsa, faturalarıda liman başkanlığında dosyasının içindedir. O zaman direk gidip liman başkanlığından üstünüze devir alabilirsiniz. Noterden üstünüze satış yaptırmanıza gerek yok

yani demem odur ki Faturası olmayan tekne ve motordan uzak durun.

10. sırtıcı1987

sırtıcı1987 taner ışık

herkese *** şimdi elimde 425 mursan tekne var. Faturası yok fabrika kapanmış liman kaydı yaptırmak için aynı ölçüde bi fatura kestirsek ce belgesi ve seri noları ile sorun olurmu tabi marka farklı çıkacak motorun faturası var noterden satış yapacağız sorun yok onda

11. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    Bildiğim kadarıyla teknenin üzerinde bilgilerinin yer aldıgı bir metal plaka çakılı.Fatura ve ce belgesi bir şekilde belki kestirilip alınır ama aynı bilgilere sahip metal plakayı nasıl temin edip tekneye takacaksın.??Ancak bir imalatçıdan fatura kestirip aynı bilgilerinde yer aldıgı metal plakayıda yaptırıp alıp tekneye takmakla sorunu çözebilirsin ama astarı yüzünden pahalıya gelecektir bence..

12. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Metal plaka bilgisi yanlış,bir zamanlar bazı belediyeler,para toplamak için yapmışlardı plaka uygulamasını.Fakat şu an o plakalı tekneler bile kayıt için gerekli belgeler yoksa kaydolmuyor. Tekne ismi,kayıtlı olduğu liman adı ve belge no'su teknenin kıçına ve yanlarına çıkartma yada boya ile yazılma zorunluluğu mevcut.

13. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    Siz benim dediğimi yanlış anlamışsınız..Metal plakayla kastettiğim üreticinin ürüne ait bilgilerin yer aldığı tekne yada motorun üzerine takılı olan ufak metal bilgi içeren parçası benim dediğim.

14. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    O metal plaka diye bahsedilen şey tekne üzerine takılı olan tekne bilgilerini içeren yer değil. Direk liman başkanlığından istenen plaka üreticinin teken için özel olarak tek tekneye özel CE Seri numarası (Aynen arabalardaki motor şase nuamrası gibi)

15. ahmetkayan

ahmetkayan

Favori Kamış:
    kaşık v.s
    En İyi Avı:
    1967 yılında 24,5 kg Orfoz
    CE belgesi ile ek bilgi paylaşım isteğim.

30 mayıs 2005 ten önce faturalanmış teknelerde CE belgesi gerekli olmamaktadır.