Şişme bota uzun şaft motor ?

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında deep water tarafından paylaşıldı.

1. deep water

deep water RAŞİT SEZGİN

Herkese merhaba ,

Boat Show'da feci dolmuşa geldim.
    3.20 şişme bot almaya karar verdim.

Fakat motor konusu problem !
    Arkadaşın uzun şaft 15 bg motoru var. Kayıkta kullanıyor. Onu kullanacağız.

Bir yerde görmüştüm bordayı yükseltmişlerdi. 5cm'lik ( herhalde su kontraplağı olacak ) kestirip arka tarafa vidalarla monte etmişlerdi.

1) Bunu yapıp satan varmıdır ? Yoksa bizmi su kontraplağı alıp yapsak ?
    2) Botu tahta tabanlı mı yoksa aluminyum tabanlı mı almalı ?

Bu konularda bilgisi olanlardan bilgi rica ediyorum.
    Şimdiden herkese teşekkür ederim.

2. accuman

accuman mustafa kamil coşkun

Favori Kamış:
    OKUMA..
    Favori Makine:
    OKUMA-LİNEAEFFE....
    En İyi Avı:
    LEVREK..11.7 KG..
    almadıysan vazgeç....

sevgili kardeşim yok eğer aldıysan geri dönüşün yoksa daha düşük bir kısa şatf bulmanı tavsiye ederim...konuyu uzatmadan.....hooked hooked reeling

3. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Uzun şaft motorlara göre imal edilmiş botlar da var bildiğim kadarıyla.. onlarda ayna kıçı oluşturan panel yüksek oluyor.. bu şekilde araştırmakta yarara var..

4. sergen

sergen Sergen

En İyi Avı:
    Çok var hangi birini yazıyim.
    uzun şaft motorla bot kafayı diker ve fazla yol yapmaz kısa şaft kullanmanızda yarar var bu arada 3.20 bota en fazla 9.9 bağlanabiliyo ama 15 bg de sıkıntı yapmıyo :) bana kalırsa aluminyum tabanlı almanızda fayda var.

5. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Uzunşafta göre imal edilmiş yüksek aynalı botlar bakmalısınız.. örnek olarak;
    http://www.denizmotorum.com/Urun/OGD-360-WIND-AHSAP-TABANLI-KATLANABILIR-BOT-pmu892.html
    http://www.denizdukkani.com/orca-osa-360-ahsap-tabanli-katlanabilir-sisme-bot/u592
    http://www.e-galatamarine.com/index.php?do=catalog/product&pid=98
    Ayrıca normal botlarda da şaft yükseltme (ayna) yapılabiliyor sanırım, tophane de orca'ya bir sorun derim.. ama 9.9 HP'nin üzerindeki motor kullanımlarında şaft yükseltme ne kadar güvenli olur (sürüş açısından), soru işareti..

6. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    Aldıysan hayırlı olsun almadıysan geç bu sevdadan abim daha uzun bir bota bak 3,20 edecegin masrafla birazda dişinı sık para biriktir yada :) biraz daha uzununu al bak tek başına tadı çıkmaz o botun demedi deme :)

7. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    abi o fiyatı boota vericeğine benim görüşüm fiber almandır, hiç olmassa yama derdi patlama derdi yok, boot isi cok meşakatli benim görüşüm bu yandadır, karar elbette sizindir, taban derdide yok kullan fiberi valla on numara :) , bende almak istiyorum bir fiber para kasmak lazım cok değil ama olmayınca olmuyor :) fiber candır diyorum jigging icin hersey icin rahat haraket etmek icin on numara.

8. cezmi

cezmi

Favori Kamış:
    kamış çapari zıpkın
    En İyi Avı:
    kefal
    uzun şaft yardımı

merhaba bende de uzun şaft lı motor vardı ben kendim profilden yapmıştım
    söküp takması kolay dı
    bir yöntem daha var 5mm paslamaz alıp U şeklinde kıvırtırıp botun aynasına 10cm yüksek olacak şekilde vidalıyorsun söküp takması biraz uzun
    ayrıntı istersen yardımcı olurum
    bot içinde bende 4,35 aliminyum tabanlı vardı,
    ben ce önemli olan fiyatı hangisi ucuzsa onu al
    birde bu işler tek başına olmaz arkadaş şart en az 2 kişi , insanlar ilk başta çok hevesli oluyor, sonradan cayıyorlar önemli tavsiye : bot alırken bota en sevdiğn arkadaşını ortak yap,para verdiği için mecbur sizi yanlız bırakmazlar

9. enginköp

enginköp engin köprülü

Raşit Bey merhabalar ;

Öncelikle hayırlısı olsun diyelim.sizi baya kararlı gördüm...

3.20 bot ve 9.8 uzun şaft motor kullanıcısı olarak kısaca ve özetle :

3.20 bot ile 2 kişi gayet rahat edersiniz , 3 kişi yanınıza çok eşya almaz iseniz eh işte.3 kişiyiz ve allah ne verdiyse yanımıza alırız diyorsanız sıkışırsınız:) 4 kişi denemeyin bence hiç :)

Alüminyum taban ile ahşap taban arasında açıkçası çok bi fark yok kullanım ve ağırlık açısından...Ama alünimyum taban kullananlar yazın sıcak havalarda bot tabanında mangal yaptıklarını söylüyorlardı hihi
    Ahşaba göre daha dayanıklı olur mantık olarak ama Antalya gibi bir yerde yazın özellikle ısınması açısından problem olur sanırım.tente ile bir nebze de olsa aşarsınız belkide bu problemi...

15 hp motor takılabilir bota gayette şık olur bence.2 kişi 9.8 ile ben plane konumuna çok rahat geçiyorum.15 hp dahada hız katar size ve hatta tek kişi kullanırken falan dikkat etmek gerekir:eek: ...
    Fakaaaaaattt :( 15 hp kullanmak isterseniz ADB ( amatör denizcilik belgesi ) almanız gerekecek...

Uzun şaft motor takmak için yüksek aynalı botlar var elbette...
    Kısa şaft motor ile uzun şaft arasında 12 cm fark var... Yani kısa şafta uygun bot alırsanız arka aynayı 12 cm yükseltmeniz gerekecek... 5 cm değil...

Kendiniz de yapabilirsiniz ama bence hiç uğraşmayın derim... ahanda yapılmışı var ;) Ben baya uğraştım krom malzeme kestirmeye falan çalıştım su kontrası olarak yapayım dedim araştırdım ama bence zaman kaybı...

http://www.balikmarketim.com/?kateg...&grp=&cmp=&brw=&stock=&typ=&order=&direction=

bunu beğenmesseniz ve imkanınız var ise aynı tarz birşeyi daha kalın kromdan kestirip deldirerek kendiniz yaptırabilirsiniz.Ben daha kalın ( 6-7 mm likti yanlış hatırlamıyorsam ) krom için fiyat aldım 100 tl gibi sadece malzemesi tutuyor... birde delmek kesmek için işçilik istiyorlar... 100 - 150 tl yi buluyor...

Bu arada çenem düştü gene ; en başta kısaca ve özetle demişim ama :D:D:D

10. zeppelinfun

zeppelinfun anaghelich

En İyi Avı:
    12 kg sazan
    raşit cim bunlara hiç gerek yok bence bizim buralarda yaptıgımız gibi bir adet traktor şambreli al yanlardan halat çekerekten oval hale getir tabanina halattan dokuma hamak ger ustune de ne atarsan olyor(aiminyom levha ve ya konturplak) kıçına da bir akülü motor al sana göl için ideal ve taşına bilir bir şişme bot :)

11. deep water

deep water RAŞİT SEZGİN

Herkese teşekkür ederim.

Herkese verdikleri bilgiler ve yeni fikirler için teşekkür ederim.

Sevgili Zeppelinfun kardeşim. Ben en son Kamyon Şambreline binip denize açıldığımda sene Eylül 1980'di . Sonrada ihtilal oldu zaten :)))))))
    Haaaa bu arada, kamyonun kendiside bize aitti. Yani yedekte 10 şambrel daha vardı :))))
    Artık kredi kartı ve taksit imkanı var. 1500 TL'yi 12 ayda 125 TL olarak ödüyorsun.
    Görüşürüz.

12. zeppelinfun

zeppelinfun anaghelich

En İyi Avı:
    12 kg sazan
    iyi be dostum o zaman hemen al bir tanede bizi de balıga çıkar .reeling valla bizim burda hala 80 ler yaşanyor ve traktor şambreliyle iyi iş çıkartyorlar (zodiyaca kafa tutar):D :laughing:

13. mailhakanyuksel

mailhakanyuksel hakan

deep water hocam, senin aynını yaşıyorum şu anda, 390 marinport aldım elimde eskiden kalma uzun şaft 20 hp motor var. Kullanma klavuzlarını inceledim motorların ve önerilere baktım. Kısaca motor uzun ya da kısa şaft antikavitasyon diye bir yer var motorda. Pervanenin hemen üstündeki yüzgece benzeyen şey. Onun altı , aldığın botun altının 2-3 cm altında olacak.Elindeki motoru bota takdığın zaman oluşacağı mesafeyi hesaplayıp bot şaftını o kadar yükseltmeni öneririm. Birde elindeki motorun ya da benzer bir motorun kullanma klavuzunu bul netten. Orada dünya kadar bu tip öneriler var.

14. mailhakanyuksel

mailhakanyuksel hakan

Yani şaftın üstü ile botun altını hesapla diyelimki 40 cm. Motorun tekeneye oturan kısmı ile yüzgecin altının yüksekliğini hesapla diyelimki 60 cm. O zaman şaftı 40+3-60 = 17 cm yükseltmen gerekiyor. Ayrıca o yüzgecin yaklaşık 10 cm su içerisinde kalması gerekiyor, motor açısınıda buna denk gelecek şekilde ayarlayacaksın. Aksi takdirde motorla bot arasından içeri su alıyor, motor aşırı ısınıyor, çok yakıyor, kalkışlarda zamanla şaftın gövdeden ayrılma riski doğuyor, belki dalgalı havada devrilmen riski oluyor.