İlk Motor, İlk Sorular

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında Querorz tarafından paylaşıldı.

1. Querorz

Querorz Fatih

Arkadaşlar, abiler selamlar;

Bir kaç gün önce ilk motorum olan Suzuki 6 HP , 4 zamanlı motor elime geçti. İlk çalıştırmasını Bostancı Sanayi'deki servisine yaptırdım. Servisteki amca pek bir şey öğretmedi bana maalesef. Dolayısıyla kafamda pek çok soru var. Cevaplandırırsanız çok sevinirim. :)

1- Motoru kullandık ve bottan çıkaracağız. İzlememiz gereken yol nedir? Kitapcıkta şöyle bir şey okudum "Eğer ki motoru dik konumda değil de yatırarak taşıyacaksanız soğutma suyunu motordan tamamen tahliye etmelisiniz. Yoksa taşıma sırasında exhaust port'dan silindirlere su akabilir". Bu gerçekten önemli bir ayrıntı mıdır? Suyu motordan nasıl tahliye edebiliriz?

2- İnternette şöyle bir şey okudum: Motoru bottan çıkarmadan önce, motoru yakıt bağlantısı kesilmiş şekilde , içindeki yakıtı tüketip durana kadar çalıştırmalısınız. Bunu alelade bir sitede okuduğum için sizden onay almak isterim bu konuda.

Bu ilk 2 maddeyi, servisteki amca uyguladı mı bilemiyorum. Pek bir şey bilmiyor gibiydi çünkü. Eğer uygulamadıysa ciddi bir problemle karşılaşır mıyım? Çünkü motoru bahara kadar suya indirememe ihtimalim bir hayli yüksek.

3- Diyelim ki motoru limanda çalıştırdık ve avlağımıza vardık. Dönüşe geçeceğiz ve motor çalışmıyor. Motoru çalıştırmak için ne yapmalıyız? Yani sorunun neyden kaynaklandığını elbette bilemeyiz fakat böyle bir durumda yapılması gereken nedir?

4- Motoru belirtilen tarafa doğru yatırıp , altına hiç bir destek koymadan taşısak araçta sorun olur mu? Yani kafasını kaldırmamız için ayrıca bir desteğe ihtiyaç var mıdır?

5- Diyelim ki taşıma sırasında dışarı yağ sızdı? Bu sadece yağın bir kısmını kaybetmemiz ve ortalığın kirlenmesi anlamına mı gelir yoksa motora zararları var mıdır? Bu durumda ne yapmamız gerekir?

6- Motorlarda tuzlu su kullanımından sonra tatlı suyla temizliği sağlamak için bir bağlantı noktası bulunuyormuş. Ben yerini keşfedemedim ama bu bağlantı noktasına suyu nasıl bağlarız? Bahçe hortumunu direkt olarak bağlayamayız herhalde? Bir de bağlantıyı sağladıktan sonra ne yapmamız gerekir? Motoru çalıştıracak mıyız yoksa sadece hortuma giden suyu mu açacağız?

İnternette yeni motor sahipleri için rehber niteliğinde bir sayfa varsa paylaşırsanız çok sevinirim.
    Teşekkürler :) .

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Hayırlısı olsun kardeşim. Bir cesaret edipte bende alsam sorduğun soruların cevaplarına benim de ihtiyacım olacak. Sana soracağım motorun kendi benzin deposu var mı? Harici depo mu kullanacaksın? Kaç Tl aldın?

3. Querorz

Querorz Fatih

Sinan Abi, teşekkürler. Kendi benzin deposu var fakat 1.5 litre benzin alabiliyor. Harici depo bana gereksiz geliyor. Ben yüzlerce kilometre katetmeyeceğim ki. Hiç tecrübem yok fakat bildiğim kadarıyla 3-4 litre benzinle tüm gün gezinebilirsiniz bu motorlarla. Yakıt deposunu yanımda taşırım. Eksildikçe tamamlarım.

3,290 liraya aldım Denizmotorum.com'dan. Ellerinde sonuncu motordu bu söyledikleri kadarıyla. 2014 fiyatları 4,000 lira olacakmış. Herşey gibi bunlar da ciddi miktarda zamlandı. Suzuki'yi seçmemdeki amaç yüksek CC/ağırlık oranıydı. 138 CC olup da 25 Kg. olan başka bir motor yok piyasada.

İnşallah sana da nasip olur. :)

4. alidag

alidag alişan

5. Querorz

Querorz Fatih

Alişan yine sen kurtaracaksın beni anlaşılan. Sanırım çok bir tecrüben olmamasına rağmen :) . Çok teşekkürler.

Bu arada 6 nolu soruda sorduklarımın cevabını kitapçıkta buldum. Fakat bu işlemin( ya da motorun tatlı suda çalıştırılıp tuzlu sudan arındırma işleminin) , motoru tuzlu suda her kullanımdan sonra yapılması gerektiğinden bahsediliyor. Böyle bir şey yapmam mümkün değil. Acaba kitapçıkta bazı konular çok mu abartılıyor? Her kullanımdan sonra nasıl temizleyebilirim ki motordaki tuzlu suyu? Her seferinde bir yere asıp, hortum bağlayıp temizlemek çok zor olur.

Hortumu bu su temizleme kanalına bağlayacak bir aparat nerden elde edebilirim acaba?

6. enginköp

enginköp engin köprülü

Fatih hayırlısı olsun öncelikle.
    Güzel bir seçim yapmışsın ağız tadı ile kullanman dileğiyle.
    Suzukinin 9.9 hp 4 zamanlısını kullanan bir arkadaşım vardı ve çok memnundu.Marka olarak kendini ispatlamış bir motor...
    Sorularına gelir isek ; cevaplayabildiğim kadarı ile :

1-) Kitapçıkta yazdığına göre mutlaka önemli bir ayrıntıdır.Bence uygulamanda yarar var.Dedikleri gibi olursa malum garanti dışı kalma durumları falan mevcut biliyorsun ve bu 4 zamanlı motorların tamiri biraz masraflı oluyor.
    Suyu boşaltmanın en kolay yolu şu :
    Motoru dışarı aldıktan sonra motor stop halinde iken ipini 3-5 defa çekersen arkadaki su çıkış deliğinden fazlalık suyun atıldığını göreceksin.

2-) Sen dahili depo ile kullandığını söylemişsin.Şu şekilde yapacaksın.
    Motorunun üzerinde bir kol olmalı benzini dahili ve harici depo ile kullanmak için.
    Karaya çıkmana yakın o kolu harici depo konumuna getirerek taa ki motor stop edene kadar motoru çalıştırmaya devam edeceksin.Böylece karburatörde ve hortumlarda kalan benzinde tüketilecek.
    Motoru saklarkende kolu harici depo kısmında bırakmalısın !

3-) Valla Fatih motorun o kadar çok çalışmama sebebi varki :) bu tamamen kader kısmet.Pervaneye ağ,misina tarzı birşeyler dolaşmıştır ; motor boğulmuştur ; ilk kullananlar mesela dahili deponun üzerindeki kapağı açıp hava almasını unutuyorlar yine çalışmıyor motor... v.s. v.s.
    Umarım kol kasların sağlamdır hihi küreğe talim :D

4-) MOtorunu kolun olduğu kısmına yani kolun üstüne yatırarak taşıman lazım.Zaten dikkat edersen o tarafta 2 adet çıkıntı şeklinde destek göreceksin.
    Motorun kafa kısmının altını desteklemende fayda var ( zararı yok en azından )... En kolayı Kafanın altına bir can yeleği koy oldu bitti ;)
    ama sonuç olarak doğru tarafa yatırırsan hiç desteksizde taşıyabilirsin...

5-) Sadece dediğin kadar da olabilir.Ama bunun dışında yine aynı şekilde sızan yağ motorun içinde olmadık bir yere girerek daha büyük arızalarda verebilir...
    Önlem almak hatta çift önlem almak en iyisi...

6-) Motor yıkama işi ise çok basit pervanenin hemen arkasında ızgaralı şekilde sağlı sollu iki pencere göreceksin... o pencereye şu aleti takıyorsun ;

http://www.yatmalzemeleri.com/Motor-yikama-kulakcigi,PR-8697.html

BU aparatın ucunada hortumu takıyorsun , hortumu aç ve çalıştır motorunu...
    Bidonda falan çalıştırmana gerek yok yani...
    Tatlı su ile son bir devri daim tabiki çok ama çok sağlıklı oluyor.Ama benim gibi imkanın yok ise de yapacak birşey yok...

7. Querorz

Querorz Fatih

Engin Abi, çok teşekkürler. :)

2) Abi neden o kolu harici depo konumuna getirmem gerektiğini merak ettim. Kapalı konumun işlevi nedir o zaman?

3) :D Haklısın. O zaman bu başlığı okuyan başka acemi arkadaşlar olursa onları bilgilendirmek amaçlı servisin bana verdiğim bir bilgiyi paylaşayım. Motor çalışmazsa jikleyi kapalı pozisyonda(yuvasına itilmiş şekilde) ve gaz kolunu en yüksek gaz pozisyonuna getirerek pull startı çekmek gerekiyor.

4) Büyük bir hata yaptım. Ben motor "This side up" yazan tarafa çevrilerek yatırılabilir sanıyordum. Oysaki gaz kolunun bulunduğu kısım aşağı kısımda olacak şekilde motor eğimli durmalıymış. Bunu şimdi sen de destekledin. Motorun yanına gittim ve her yere yağ sızmış olduğundan çok endişeliydim. Neyse ki en ufak bir sızma yoktu. Yine de altına bir destek koyarak durması gerektiği şekilde pozisyonunu değiştirdim.

6) Kitapçığa bakınca flushing işleminin pervanenin bulunduğu kısımdan değil de motorun altındaki bir bağlantıdan yapıldığı gösteriliyor. Şaftın alt kısmındaki o pencerelerle ilgili herhangi bir şeye rastlamadım. Acaba benim motorumda farklı bir sistem olabilir mi?

Bu mesajı yazdıktan hemen sonra kitapçığı açıp gerçeği anladım. Sanırım benim bahsettiğim motor altı bağlantısından hortumu bağlarsak , motoru çalıştırmaya gerek kalmadan işlem gerçekleştirilebiliyor. Ama senin bahsettiğin şaftın alt kısmındaki bağlantılardan yaparsak işlemi, motoru çalıştırmamız gerekiyor. Bilmiyorum tespitim doğru mudur.

Motoru çalıştırmaya gerek bırakmayan bir yöntem çok daha işime gelir ama bunun aparatını nerden bulabilirim en ufak bir fikrim yok.

8. Querorz

Querorz Fatih

Bak abi senin bahsettiğin yöntemi pratik bir şekilde şöyle yapıyorlar. En iyisi ben de yanımda bir bidon taşıyıp, botu ve motoru toplamadan önce bağlantı sağlayıp motoru temizleyeyim. Motoru havaya kaldırarak yaparım bu işlemi.

http://www.youtube.com/watch?v=dPxIv6tlg50

9. enginköp

enginköp engin köprülü

Tekrar merhaba Fatih ;

2-) kapalı konumu varsa ok sorun yok kapalı konuma getirmende aynı işlevi görecektir.Eğer kapalı konum yok ise benim dediğim şekilde yapılabilir.

4-) Kısa bir süre tersine yatırsanda çok sorun olmaz kanımca.Ama özellikle uzun zaman kullanılmayacaksa ve yatırılacaksa motor ; ya da araba bagajında olduğu gibi yeri geldiğinde hoplaya zıplaya gidecekse mutlaka kol üstüne yani o iki çıkıntının olduğu tarafına yatırılmalı...BEn dediğim gibi kafanın altını bir can yeleği ile destekliyorum.BU bile yetiyor...

6-) Valla Fatih benim bildiğim kadarı ile henüz motorlarda dediğin gibi bir bağlantı ile ve motoru çalıştırmadan flushing yapan bir sistem yok.Açıkçası araştırmadım ve görmedim hiç ama varsa yani yapmışlarsa da süper olur:)

BU motorun mekaniğinden falan çokta anlamam ama mantığıma göre SUyun motor içinde devridaim yapabilmesi için çalışması gerekli diye biliyorum.
    Yani motor çalışmazsa devridaimde olmaz...

Vİdeo içinse ;

Videoda o siyah vantuz şeklindeki plastik kısımlar benim dediğim o su giriş pencerelerine iki yandan dayanmış durumda şuanda.
    Sen o büyüklükte bir bidonu içi tatlı su dolu şekilde yanına almayı göze alıyorsan zaten o aparatların hiçbirine gerek yok.( hortum ve kulakçık ).
    O iki pencereyi suyun içinde kalacak şekilde ayarlayıp çalıştır motoru yeterli.

suya iniş ne zaman sen ondan bahset :) hala denemedin mi yoksa ?:eek:

10. Querorz

Querorz Fatih

Engin Abi, ev taşıyorum. Telefondan yazabiliyorum sadece. Hafta sonu cevaplamaya calisacagim. Cok sagol :) .

11. Querorz

Querorz Fatih

Eve taşındığım gün internet bağlanınca ben de kolları sıvadım cevap yazmak için :) .

Abi bak şu fotoğrafta , motoru çalışmadan flushing yapmayı gösteriyor. Bağlantıyı bu şekilde yapınca motoru çalıştırmadan direkt olarak motorun su sistemine bağlanıp devirdaim yapılıyor. Motoru çalıştırmak gerekmiyor. Benim kitapçıkda iki yöntem de anlatılıyor. Bu yöntemin sıkıntısı şu ki Türkiye'de bu sisteme hortum bağlamak için aparat bulunmuyor. Tabi bunlar benim kendimce yaptığım tespitler. Yanılıyor olabilirim.

Kulakçıkla yapılan yöntemde ise merak ettiğim konu şu: Motoru sudan kesip yapabilir miyiz bu işlemi? Yani motoru çalışır haldeyken, bottan çıkarmadan, suya paralel pozisyona getirirsek yapabilir miyiz bunu? Çünkü bu mümkün değilse motoru sudan çıkarınca bir demire asıp yapmam gerekiyor flushingi. Bu oldukça meşakatli olur.

Botu alalı 3 ay olacak Engin Abi. Ne botun siftahı var ne de motorun. Motoru aldığım günden beri 1 kere boş zamanım olmadı. Ev taşıyorum çünkü. Havalar da kötü zaten. Bir kaç gün içinde havalar düzelirse avlanmaya çalışacağım.

"E peki 3 ayda botla da mı siftah yapmadın?" diye soracaksın tabii şimdi:) . Onu da açıklayayım. Botu aldım, buz gibi havada saat sabah 5'de turna avlağıma gittim. Botu zorla indirip 15 dakikada şişirdim. Tam tabanları yerleştirecektim ki gölün sahibi olan kum ocağının güvenlik görevlisi gelip bunu yapamayacağımı söyledi. Sinirle topladım botu. Topladım ama çantasına sığdıramıyorum. Belim çıkacak artık ama olmuyor. Hatchback arabamın arka koltuğuna tıktım botu çantasız olarak ve uzun bir yol tepip eve döndüm. İşte o gün bu işin bir Pickupsız olamayacağını anladım :D . Çünkü botu şişirmek ya da taşımak mümkün olsa da çantasına tek başıma sığdırmamın imkanı yoktu. Zaten sonra da turna sezonu kapanınca bota ihtiyaç duyacağım bir durum olmadı.

Ben zaten bu bot ve motoru İstanbul'da değil de Gaziantep çevresi ve Adana'da kullanmak için aldım. Daha yeni başlıyorum yani :) .

12. Querorz

Querorz Fatih

Abi bu arada sormayı unuttum. Ben bu motor için ne marka bir yağ almalıyım? İnternetten sipariş vermeyi düşünüyorum. Şu anda yağı dolu. Acaba kaç saat götürür bu yağ?

13. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Yağı kaç saat götürüden önce motoru 10 saat çalıştıktan önce ilk bakımını yaptırırsın. Her marka yeni motor için bu böyledir. O nedenle ilk 10 saat kullanımdan sonra yağı değişecek. Tabi bu abkım serviste yapılıcak.

Motoru kaldırıp botun üstündenyeken yıkama kulakçığını takabilirsin. Fakat bu işi yapmak çok zor olur sonuçta motorun suyu alan alt kısmına bu şekilde ulaşmak zor ve suya düşme tehlikesi var. Birde tatlı suyu bidondan motora doğru akıtacak olduğunu farz edersekte tatlı suyu motorun seviyesinden yükseğe koyman lazım buda yapılamsı zor bir şey. Denizde okaar deniz aracı var çoğunluğu motoru tatlı suyla yıkayamaz sonuçta koca gemilerde var. Benim kendi kanaatimce motoru tatlı suda yıkamanın gereğı yoktur.

14. Querorz

Querorz Fatih

Tamam ama 10 saat dayanacak mi icindeki yag?:D

Deniz Bey, deniz suyu değdiği her materyali bir kaç hafta içerisinde mahvediyor. Yıkamazsak motora vereceği zararı düşünmek istemiyorum :) .

Soru: Motorun çalışma saatini görebileceğimiz bir gösterge var mıdır?

15. Querorz

Querorz Fatih

Arkadaşlar motoru ilk defa denedim bugün Fırat Nehri'nde. Bir göle bağlandık nehirden. Dip yapısı çok değişkendi. Oldukça derin bir yerde bir sırtı çarptım pervaneyi. Kenarları biraz deforme oldu sadece ama motor ciddi biçimde vibrasyon yapıyor artık. Uzun süre kullandığımda elim kıpkırmızı oluyor. Bir demirciye götürüp pervaneyi düzeltmek istiyorum. Olur mu ki?

16. enginköp

enginköp engin köprülü

FAtih ;

Geçmiş olsun...Sana nazar değdi anlaşılan...
    Pervaneyi demirci de falan düzeltmen zor olur bence.Ya yetkili servise götür ya da yenisi ile değiştir... Yapılması gereken işlem milimetrik birşey çünkü demirci sanmıyorum ki eski haline getirebilsin...Eski haline getirilemezse ve o şekilde kullanmaya devam edersen bir süre sonra pervane göbeğinin olduğu yerde oluşan o vibrasyondan dolayı başka sıkıntılarda açığa çıkabilir.Böyle birşey olursa da garanti dışı kalma durumları falan olabiliyor dikkat et...

Umarım sadece pervaneye zarar gelmiştir :( pervanenin takılı olduğu milde falan sorun yoktur umarım...Bence en kısa sürede doğru bir servise götür sen o motoru...

17. Querorz

Querorz Fatih

Teşekkürler Engin Abi. Motoru törpülettim demircide. Oldukça farketti bence. Şu an çok daha iyi gibi. Zaten deformasyonlar çok küçük çapta. Öyle bir eğilme, bükülme de yok çok şükür.

Önce bir acemiliği atayım üzerimden, sonra değiştirmeyi düşünürüm inşallah. Ben bu pervaneyi daha çok çarparım.:) En yakın yetkili servis 300 km uzakta. Motordan memnunum şu anda ama, şimdiden "keşke servis ağı daha geniş bir marka alsaydım" diyorum. İnternette bir yerde Suzuki'nin servis ağının geniş olduğunu okumuştum. Beni çok yanılttı. Suzuki'nin servisleri az sayıda ve çalışanlar ilgisizler.

Şu forumdaki 2-3 kişi haricinde kimseden yardım alamıyorum. Bu 2-3 kişi de son zamanlarda bıktılar sanırım sorularımdan :D . Bakmaz oldular başlıklarıma. Amerikan bir Fly Fishing forumunda soruyorum artık soruları.

18. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Çok geçmiş olsun. Ben sana baştan beri 4 zamanlı alıcaksan Mercuriden şaşma diye boşu boşuna demedim. Sırf performans değil servisi bile yaygın olan bir marka. Tabi yamahayı falan saymazsak.

19. ringostar

ringostar HAKAN

pervaneler 150 dolar civarında çok pahalı yani

20. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    abi motoru olupta hic hortum baglamayanlar biliyorum. biz arada bir bagliyoruz.
    ustten degilde alltan aparatla hortumu muslukan cekip bagliyoruz.
    limanda tekne birakmiyoruzda 6
    sonra johnson motorlar hic yakit damlatmiyor, acaba 2 zamanli olmasindan dolayimi bilemiyorum. suzikiler japon ve biraz daha karmasik olurlar 2
    kurek bulundur yaninda, kureksiz ve canyeleksiz cikma yola 3
    yag sizintisi varsa ve koltuga bulasirsa cok fena kokuyor ve gecmiyor 5
    vira bismillah hayirli olsun gule gule gunlerde kullanin