olta makinesi ve kamış tamir-bakım

Konu, 'Makineler' kısmında dgorkem1 tarafından paylaşıldı.

1. dgorkem1

dgorkem1

Favori Kamış:
    balzer clx 655, balzer spin 40, balzer rx135, silverstar high carbon steel, seamaster 1.40,rusçıkrık
    mekinalardaki korozyonu minimuma nasıl indirebiliriz bunun için kullandığınız yöntem ve malzemeler neler?
    duy duğum kadarıyla bir spreyi varmış ?

2. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Tüfekleri temizlemek ve bakımını yapmak için kullanılan koruyucu özellikli ,pas önleyici ve pas açıcı spreyler var ama makinalarda işe yarar mı bilmem.Aramızda bu tür malzemeleri satan,av bayiisi olan arkadaşlar var.Onlara sormak lazım.Mantıken olması lazım ama yinede yanıltmayım seni.

3. Suatreis

Suatreis

makine bakımı

güzel konu, herkese selamlar

korozyon engellenmez ancak geciktirilebilir diye başlıyorum.

1- makinenizin oynak parçaları ve eklem yerlerinde pure vasalıne ullanabilirsiniz bu cins vazelin kumaşlar üzerinde leke yapmaz ılık su ile yıkandığında akar gider. Nasıl kullanılacağına gelince örneğin ön kalamayı çıkardığınızda ana mil e geçili sarım kafası karşınıza çıkar ve kafa ile mil arasında yatak boşluğu olur. O boşluğu kafanın üzerinden vazalin ile doldurun. Kalamayı takın kalama ile kafa arasındaki boşluğu da vazelin ile doldurun doldurduğunuz yerleri peçete ile sıyırın fazlasını almış ve kapanmayan yerleride sıvamış olursunuz.

2- Birinci önerideki sistemi çevirme kolu makine girişi ve karşılığındaki sıkma vidasında kullnırsanız oradaki rulmanlarıda korumuş olursunuz. sonuçta makinelerde kullanılan rulmanlar maliyet nedeni ile (!) kapaksız tiptedir.

3- makinenizi kumdan kesinlikle sakınınız. Bulaştı ise ılık su ile duş altında tutunuz.

4- yılda 1 kez elinizden geliyor ise makinenin içini açınız ve içindeki katılaşmış gres yağını tahta bir çubuk ile alınız imkan var ise komple benzin ile yıkayıp yağdan arındırıp kuruduktan sonra (tecihim PO Kapgres suya dayanıklı özel amaçlı kırmızı) gresleyiniz ancak asla bir dolu çay kaşığından fazla kullanmayınız aksi halde kusma yapar.

5- Kalamaları ayda bir kez olmak üzere sonuna kadar açıp geri kapatıp eski haline getiriniz. Kalamayı açıp kaoatırken daime yumuşak çeviriniz. Tur un bittiğni hissettiğinizde zorlamayınız, aşınmaya neden olur.

6- Misinanın kafaya sarım yapn telinin sonundaki yüksüğün kendi ekseninde dönebilirliğini serçe parmağınızla test ediniz. Dönmüyor ise kesinlikle kullanmayınız. Misinaya ve kendisine zarar verir. Misina naylondur deyip geçmeyin çeliği bile bıçak gibi keser.

7- Sarım kafasının dışa bakan çeper kenarını elle sürterek kontrol edin. Çapak falan var ise 0 no zımparayı ince makine yağına batırıp fazlasını silkip sever okşar gibi düzeltiniz. Krom kaplı yerlerini parlak jelatin (sigara paketinin içindeki kağıt olabilir) ile silerek temizleyebilirsiniz.

8- Makinenin dış kısmına gelince, her kullanmadan sonra tatlı su ile yıkayınız ve ince makine yağı (koruyucu silah yağı) nı pamuklu bir beze emdirerek (bu bezi saklayınız) kuruladığınız makinenizin her yerini siliniz. Silerek çok hafif yağlanan makinenizi tekrar silmeyiniz.

9- Makinedeki görünen tüm vidaların boşluğunu alacak şekilde tork ayarını abartmadan sıkınız ve vidaların başlarına mutlaka vazelin sürünüz.

10- Piyasada satılan silah koruyucu+temizleyici yağları makinenin dış yüzeyinde asla kullanmayınız bu yağlar ihtivatı ve maksadı amacı ile solvent içerirler. Solvent ise ciddi bir çözücü ve incelticidir. İnce yağ için dikiş makinelerinde kullanılan ve plastik emzikli kutuda satılan yağlar idealdir. Bu yağı mümkün ise şırınga ile kullanınız aşırı yağlamayı engeler. Aşırı yağ var ise kesinlikle gazete kağıdı değil kağıt peçete yada wc kağıdı kullanınız.

11- Makine içindeki rulmanları dıştan görünen yatak boşlukları dışına taşırmadan gresleyiniz.

12- Makinanızı daima havadar, rutubetsiz ve drekt güneş görmeyen serin yerlerde muhafaza ediniz. Çocuklardan uzak tutunuz.

13- Yere düşürmeyiniz, suya daldırmayınız, bilmiyorsanız kurcalamayınız falan demeye gerek görmüyorum. Ancak yeni jenerasyon makineleri bilseniz dahi demonte+monte şeması olmadan sökmeyiniz sökerken bile bu şemalara fazlaca itibar etmeyiniz.

14- Kamışlarınız için yıkama ve bez ile ince yağlama işini her kullanmadan sonra mutlaka yapınız. Metal kısımlarını ve fincanlarını da yağlı bez ile sildikten sonra bu parçaların birleşim-kaynak yerlerini parmağınızla hafifçe gresleyiniz. Gresi abartırsanız misinaya bulaşır.

Tüm bunlara rağmen makineniz aşınacak ve işlevselliğini kaybedecektir. Parça değişimlerinde tamirat için vereceğiniz para ile yeni makine fiyatını mutlaka karşılaştırınız.

Şimdilik aklıma gelemler bunlar. Makinenizin uzun ömürlü olması ve bereketli avlara vesile olması dileği ile sağlıcakla kalınız.

4. emrecan

emrecan Emrecan

Favori Kamış:
    Shimano
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    makinem bozuldu

selam ankaralı arkadaslar ankarada makinamı tamir ettirebilceğim yer vamı??????????

5. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Garanti kapsaminda ise , aldigin yere götür diycem ama sanirim öyle bir durum yok!!! Bu durumda balik av malzemesi satanlara bir ugra derim, sanirim kimin tamir edeceginide en iyi onlar bilir.

6. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    6 saat yol gelirim desen bizim arkadaş tamirini yapıyor :)
    Tabi ki parçası varsa.
    Bende yaparım diye açtım daha da toplayamadım bir keresinde
    Akla ziyan aletler yav :)

7. coskun

coskun

Favori Kamış:
    At-çek için muhtelif ebatta makina ve kamışlar, Fly fishing için takımlar
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum
    Merhaba Emrecan,
    Dışkapıda Pars Av Malzemelerinde Fahri Abiye gidersen sana yardımcı olur. Ulustan Dışkapı istikametine giderken Dışkapı Köprüsüne çıkmadan hemen solda sanayiye doğru giden aradadır yeri. Mutlaka bulursun. Hatta selamımı söyleyebilirsin.

8. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    bizim tatlı suda böyle bir problemimiz yok.ben 10 yıldır aynı makineleri kullanıyorum.nadiren yağlarım.
    yılda bir ay yazlıkta kullandığım makine felaket oluyo,bu sene üçüncü makineyi aldım,aldığım bayi yaz sonunda makineyi tatlı suyla yıkamamı tavsiye etti,denedik bakalım seneye neyle karşılaşacağız.

9. Suatreis

Suatreis

tatlı su ile yıkamanız kısa vadede koruyucu yoldur anca malumunuz üzere yağ ve benzeri silikonize bileşikler korozyona neden olan metal ile oksijen bileşiklerinin arasındaki sınırı sağlayarak yavaş yanma yani oksidasyon olayının önüne geçer. Yanılış uygulansa dahi yavaşlatır.

10. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    şekspir omni makinem vardı bi zamanalar (86 da almıştım.) defalarca suyaa soktum düzenli yağlamasını da yapmnadım 15 sene rahat kullandım taaa ki 2 yerinden (kamışa takılan kısım ) kopuncaya kadar. tutyadan yapıldığı için iyi kaynatamadılar maalesef...

Geçen sene aldığım BANAX neredeyse kullanılmaz hale geldi...:)

11. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    kasnak,misina,iğne,kurşun
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    yeni yetme bir makine mühendisi olarak konu ilgimi çekti.:eek:
    bahsettiğiniz paslanma olayından katodik korunma yöntemi ile korunabilirsiniz.boya,yağlama,krem gibi yöntemler geçici yöntemlerdir.
    tuzlu su altında her metal paslanır , paslanmaz çelik bile :) .

metalleri bu türlü paslanmanın etkisinden kurtarmak için bunların yanına iliştirilmiş ufak harcanan metal parçalar kullanmak gerekir. çeliği paslanmadan korumak için ufak çinko parçalar kullanılır.bakırı korumak için ise demir parçalar kullanılır.
    sualtında kalan makinelerinize bahsettiğim metallerden ufak parçalar yapıştırır veya monte ederseniz paslanmanın yavaşladığını veya komple durduğunu göreceksiniz.

not: her metalin koruyucu metali farklıdır.
    monte ettiğiniz parçalar zaman içinde aşınacağından ,bu parçaları arasıra kontrol edin.
    bu uygulamanın benzerini dıştan takma motorların üzerinde bulunan ufak bileziklerden görebilirsiniz.[​IMG]

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Benim tavsiyem, illa da paslanma olmasın diye düşünenler için. Bu tür metal malzemeyi basitçe krom ile kaplayın. Kurşun-Kalay alaşımı, 93 gram kurşuna, 6-7 gr. kalay koyarak erimeyen anot elde edersiniz. Bunu ezerek plaka haline getirin, cam bir kabın içten etrafını sarın. Kabı kromik asitle doldurun. 1 Litre saf suya 250gr kadar pul bibere benzeyen kromik asit koyarak eritin. Eğer işlem biraz daha hızlı olsun diyorsanız, 3-5 damla sülfürik asit ekleyin. Güçlü bir 12V adaptörün artısını bu plakaya bağlayın. Kaplanacak malzemeyi adaptörün eksisine bağlayıp gidin. 1-2 gün sonra malzemenin üstü kromla kaplanacaktır. Işıl ışıl oluverir.

Ama, aha formül, hemen girişelim demeyin derim. Buradaki malzemelerin hepsi, azami dikkat gerektiren, ölümcül bile olabilecek kadar tehlikeli malzemedir. Dökülmesi değil, buharının solunması bile sakattır. Eh, o halde? Madem korozyondan korunma mevzumuz, buda bilinsin, böyle bir iştir bu diyorum. Bir bakının sağa sola, otomobil parçalarını filan krom kaplayan bir yer bulabilirsiniz belki yakınlarda. Götürüp, kaplatın. Bu pek çok malzeme için en iyi çözüm olacaktır.

Bilyalar, yataklar filan? Aşınma? Seramik bilyalar vardır, kolay kolay aşınmaz. Bunlar bazı modeller için 3. Parti temin edilebilir. Pahalı olup, fiyatının hakkını veren makinelerde bu tür bilya vs. kullanılıyor. Bu imkan yoksa, mutlaka, her av dönüşü parçaları temizleyip makineyi vs. öylece kaldırın. Ava gitmeden hemen önce, yağlayın. Dönüşte mutlaka gene temizleyin. Dış aksamda, açıktaki parçalarda yağ bırakmayın. Bu yağ, tozun yapışıp toplanmasına sebep olur. Belki iç mekanizma vs. bu kadar sık işlem gerektirmez. Gres veya vazelin gibi kıvamlı bir yağ ile 40-50 saatlik "çalışma" sonrası temizlik yeterli olabilir. Bu da kullanımınıza göre 1 ay - 1 yıl vs. eder. Ama genede, araya girecek ince tozların pomza taşı gibi aşındırması sorunu vardır. Bu nedenle, en fazla ayda bir kez kullanılan makineleri temizleyin. Makineyi vs. av dönüşü, hava geçirmeyecek şekilde saklayın. En basit yoldan bir poşetin içine sarın. Elbette, temizliği vs. arkadaşlar güzelce anlatmış, uyguladıktan sonra. Çook uzun süre kullanmayacağınız bir makineyi, mutlaka gres gibi bir yağla, çıplak metal aksamını kaplayarak rafa kaldırın.

13. dgorkem1

dgorkem1

Favori Kamış:
    balzer clx 655, balzer spin 40, balzer rx135, silverstar high carbon steel, seamaster 1.40,rusçıkrık
    arkadaşlar hifi (ses sistemleri) soketlerindeki korozyonu önlemek için cardas solisyonlar var şiddetle tavsiye ederim biraz tuzlu ama fiyat 8$ civarı

14. dgorkem1

dgorkem1

Favori Kamış:
    Bu ses teknolojilerinde kullanılan bir malzeme contact cleaner diye geçiyor.
    pahalı kabloları temizlemek oksidizasyon ve korozyonu gidermek amaçlı dır 8$ gibi bir fiyatı var. high end sistem tabir edilen (20000-3000000+ a kadar gider) ses sistemlerindeki bağlantı elemanlarında görülen bu sorunları temizlemek için yapılmıştır. istanbul extreme audio da bulabilirsiniz (googleda aratınca çıkıyor) ben mekanizmamda denedim ilk önce hafif nemli bezle silip kuruttuktan sonra 2-3 damla damlatarak bununla mekanizmayı siliyorum mekanizma yeni olduğu için şuanda zaten bir sorun yok zamanla faydası varsa gösterir. :) aynı zamanda mikroskobik iletken molekiller taşıyor. yani kısacası süper iletken bir metal kaplama gibide işe yarıya biliyor. bu ne işemi yarar sonuçta bir kaplama yani mekanizmanın üstünde bir film gibi oldupunu düşünüyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Haziran 2007
  15. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    :) iyi diyorsun hoş diyorsun da tutya yı makaranın neresine takacağız anlamadım neyse :) (soran arkadaş o yönde sormuş ya soruyu ondan böyle yazdım alınma)

16. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    önemli değil alınmadım
    ufacık bir çinko parçasını japon yapıştırıcısı ile makinenin gövdesine yapıştırsanız gene iş görürür.çünkü ufak bir parça gerekli ,öyle kiloluk değil.

17. uzman78

uzman78

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    9KG SAZAN/3.750KG GÖKKUŞAGI
    yıllardır makinalarımda hidrolik direksiyon yağı kullanıyorum tavsiye ederim
    01.01.1967

18. Suatreis

Suatreis

sevgili turcan bey bu yağı daha doğrusu alkali hidrat benzerinde hidrolik tepkicisi ve yüksek basınç altında işlemenmeye mukavemetli aktif akışkan .makinenizin selülazik yapısında bozulmaya neden olmadı mı. yanılmıyorsam bahsettiğiniz yağ bildiğmiz krmayel yaği. makinelerinizin neresinde kullanmaktasınız. esasen ben sentetetik kaplayıcıları tercih etmekteyim.

19. wunsch

wunsch

Kamışın ucu kırıldı.

Merhaba
    Bugün kamışın ucunu kırdım:( Oltacıya götürsem tamir edebilir mi? Yoksa yeni bir kamışmı almak lazım. Yeni almak gerekse marka olarak ne önerirsiniz? Boyu büyük olsun.

20. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    balık malzemesi satan yerlerde tamiratı yapılıyor öyle çok pahalıda değil.
    porselenli porselensiz diye ayrılanda kamışın üzerindeki içinden misina geçen yüzüklerdir.bazı yüzüklerin iç kısmı parlak porselenli olur misina aşınmaz.bazı yüzüklerin iç kısmında kaplama yoktur yanlızca telden yapılmıştır,misina aşınır.