Su üstü sahteleri ile Levrek avcılığının sırları

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında haldunert tarafından paylaşıldı.

1. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Levrek avında Kadir üstad ne diyorsa odur:D

2. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Haldun,
    Her nekadar su üstü sahteler ile levrek avından pek keyif almasam da-ki bunda pek ilgi duymayıp, yoğunlaşmamış olmam da etken sanırım- çok keyifli ve bu avı yapmak isteyen dostlara çok yararlı bilgiler sunmuşsun.
    Gözlemlerin ve uygulamaların bu işe gönül verenlere ışık tutacak.
    Ellerine sağlık.
    En kısa zamanda görüşmek üzere.
    Sevgi ve selamlar...

3. hilmi48

hilmi48 hilmi

En İyi Avı:
    levrek 1.600 gr.
    kadir ustayı takip etmek farz oldu bende haziran ayının ortasından ağustos başına kadar fethiye de at çek levrek denicem ilk defa raporlarını ve tavsiyelerini şimdiden sabırsızla bekliyorum...

4. drasty41

drasty41 Recep

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast, spro spin2,70 ve 2,40
    Favori Makine:
    shimano exage ryobi ekusima4000
    Ben teşekkür ederim tertip!

5. haldunert

haldunert Haldun Ertekin

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 270 - Sheakspere Omni 240 - Shimano JoySpin 2.10m - Dam Onliner 2.40m
    Favori Makine:
    Shimano Catana 2500 FA - Snap 8060 - Shimano Catana 4000 FB
    En İyi Avı:
    Levrek 2800 gr

Kadir Bey son yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Özellikle "ayrıca yemlik balık çok olduğu için levrek kıyı kesimlerde daha çok gezer,yani alışıldık mekanlarına gitmeye tenezül etmez.o dönem levreğe her yer restourant dır:) " Sözünüze yürekten katılmaktayım. Sizin bu cümlenize benzer bir tabiri ben aynı zamanda sonbahar, kış veya ilkbahar aylarında; levreğin yakalanmasının kolay olduğu dönemlerde de şiddetli fırtınalı, dalgaların yüksek ve kuvvetle kıyıları dövdüğü zamanlarda da kullanmaktayım. Böyle aşırı kötü havalarda da her yer karışmış, pekçok börtü, böcek, deniz canlısı teyyakuz durumunda olduğundan levrekler ve belki de daha başka avcı balık türleri için tüm kıyılar ve kıyıların açıkları açık büfe haline geldiğine inanmaktayım. Haliyle böyle havalarda yakalanması zorlaşmaktadır. Ayrıca kötü havalarda rüzgara karşı veya yan rüzgarlarla sahtenin atmanın zorluğu, metrelerce dalgalara batıp çıkan su üstü sahtesinin yüzdürmenin ve aksiyon vermeye çalışmanın zorluğu da eklenince kısa sürede insanı yıldıran bir av olabilmektedir. Bundan dolayı su üstü sahteleri ile herzaman hafif havalarda ve durgun ile çok az çalkantılı yüzeyi olan sularda av yapılmasını tercih ve tavsiye ederim.

6. haldunert

haldunert Haldun Ertekin

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 270 - Sheakspere Omni 240 - Shimano JoySpin 2.10m - Dam Onliner 2.40m
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek 2800 gr
    Sevgili Bahadır Ağabey,

Bende sizin gibi su üstü sahteleri ile av yapmasını pek sevmem, sebepleri ise çoğu zaman sonuçsuz olması, yorucu olması, her türlü hava ve deniz yüzeyi koşullarında yapılamamsı ve su üstü sahtelerin atımının daha düşük olmasındandır diyebilirim. Ayrıca birde su üstü sahtesi ile av yapmaya çalışırken deniz kuşlarını da yakalamak epey nahoş olmaktadır. :)

Yorumunuz için teşekkür ederim!

Görüşmek dileği ile hoşçakalın!

Saygılarımla!

7. haldunert

haldunert Haldun Ertekin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek 2800 gr
    Kusura bakmayın hızlı yazarken cevabımı hitapta saygısızlık etmişim bilinçizce Recep Bey!
    Çok özür dilerim!

Saygılar!

8. drasty41

drasty41 Recep

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast, spro spin2,70 ve 2,40
    Favori Makine:
    shimano exage ryobi ekusima4000
    Rica ederim Haldun kardeşim.... saygılar

9. aydin reis

aydin reis aydın

haldun bey bende aklıma takılan bu konuyu sizin gibi direkt braid misinaya bağlamayı düşündüm tecrübeli arkadaşlara danıştım hiç kimse olumlu bulmadı beni çok rahatlattınız sonsuz teşekkürler selamlar.

10. AH-TAPOT

AH-TAPOT Mersin

Çok güzel ve detaylı anlatım istifade edecegimiz püf noktaları çok fazla emeginize sağlık :)

11. silent01

silent01 Erhan Açar

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 270 Spinning, Okuma V System 2.40 10-40gr, Shımano Alivio TeGt 30-60 Tele Spin
    Favori Makine:
    Shimano Sonora 2500 FC, Shimano Hyperloob 4000FB
    Süper anlatım olmuş

12. 35fish

35fish ibrahim

Favori Kamış:
    Shimano aerocast 2.70 15-40 gr,shakespeare 2,10 10-25 gr-shakespeare2,70 ugly stick,1,98 cm
    Favori Makine:
    tica spin 3500,shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek 4,9 kg
    Sevgili Haldun.Emeğine sağlık.Detaylı ve bilgilendirici bir konu olmuş.
    Levrek ve benzeri balıkların atçek yöntemiyle avlanması pek çok yörede bölgesel farklılıklar gösterebilmektedir.Her bölge kendine has su sıcaklığı,kıyı yapısı,dip yapısı,akıntı durumu,rüzgar durumu gibi farklı kıstaslarla ilintili olarak,avlanma şekillerinde farklı metotları gerektirebiliyor bazen.
    Ege'yi Karadeniz'i,Marmara'yı Akdeniz'i birbiriyle kıyaslamak ve yöntemsel olarak farklılıkları ve bu yöntemlerin başarılarını kıyaslamak doğru olmaz.
    Bildiğin gibi, biz binlerce kez avlanıp bu ortamlarda hiçbir zaman ahkam kesmemişizdir.
    Ama bu forumlarda bu işi şevkle yapan Kadir gibi arkadaşlarımıza da çok saygı duyarız.
    Önemli olan yorumlarınızda ''Kadir' i tek geçmek '' değildir.Kimseyi bu güzel ortamda birbiriyle kıyaslamayınız.Yazılanlardan faydalandıysanız,konu amacına ulaşmıştır.

Herkese İzmir'den sevgilerimle,

Not,Spin avında yüzlerce balık yakaladım.Misina da kullandım.İp misina da.Hiçbirisinde leader misina kullanmadım.Direkt fırdöndü bağlayarak sahteyi misinama taktım.Bugüne kadar hiçbir problem yaşamadım.
    Stealth spiderwire 0.17 ip misina turna avında ve levrek de süper iş yaptı.Ama 10-15 kullanımdan sonra biraz yıpranıyor.Ama bugüne kadar pekçok turnayı denizden 2m lik iskeleye kamışla çıkardığım halde hiç kopmadı ;)

13. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    Sevgili abilerim hepinizin eline sağlık

14. ergeg

ergeg tevfik

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yok hayır
    öncelikle herkese kazasız belasız bol trofeler.kadir ve haldun beyin yazılarını okudum,bende at çey olayına kafayı taktım ve gerekli ekipmanı tedarik ettim,fakat kadir ve haldun beyin yazılarını okuyunca kafam karıştı,başka forumlarda okudum araştırdığım kadarıyla levrek ne iyi güneş doğmasına 1-2 saat önce başlayıp güneşin çıkmasıyla biter,en iyi verimi dalgalı ve köpüren denizde alınır yazılıydı birçok forumda.şimdi benim ustalardan net sorularım olacak mümkünse cevaplayabilirseniz bu hafta sonu balığa gitmeyi düşünüyorum.öncelikle su üstü sahte gagasız diyorsunuz fakat benim su üstü diye aldığım floatıng ler gagalı. aldığım sahteler yazurı crystal mınnow floatıng ve sınkıng serisi ve her ikisinde de gaga var,floatıng modelin su üstü olduğunu biliyordum ama sizin yazılarınıza bakınca kafam karıştı gagalı oluşundan dolayı.sıngıng çekmeyi bırakınca sabit durup çekince yüzen deniyor.bunlarla benim işim olmayacakmı,yüzen manasına gelen floatıg su üstü olmuyormu.birde su üstü dışındaki gagalı batan modellerde dahil olmak üzere bu sahteler ne işe yarıyor bunlarla nasıl av yapılır,şimdiden teşekkür ederim umarımhafta sonu olmadan bilgilenirim.

15. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    sizin aldığınız sahteler dalarlı sahteler :) floatıng tipi batmıyan..çektikce batan az dalarlı tip sahtedir..
    sınkıng tipi sahteler ise dip sahteleridir..dipte askıda kalma özellikli sahteler..
    renk model nasıl birşey, görmeden birşey diyemem, avcılığı konusunda...
    ancak gagalı sahteler ilede levrek avı yahut diğer balıkların avı yapılıyor,

su üstü sahteler gagasız olanlarıdır...linke tıklayın:

http://www.anadoluavmarketi.com/kategori2/su-ustu-maket-yemler/419/

16. ergeg

ergeg tevfik

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yok hayır
    evettt verilen linkle olay anlaşılmıştır :) şimdi benim elimde floatıng olarak,yazuri crystal mınnow dd floatıng 110 mm,yazuri pın's mınnow 70 ve 90 mm floatıng modelleri var ,şimdi bu sahtelerle benim levrek işimyalanmı oldu :) veya bu elimdekilerle av yapabilirmiyim, nasıl yaparım .birde yarın bir arkadaşıma gelibolu sahtesi siparişi verdim herhalde ges ler sizin su üstü tabir ettiğiniz sahtelerden oluyor.ayriyetten kadir bey hızlı cevabınızdan dolayı çok teşekkür ederim.bu hafta sonu sabah 4 gibi avlakta olup gün ışıyana kadar at çey yapmayı düşünüyorum,düşündüğüm saatler idealmidir sizce ,gün aydınlandıktan sonra av verimi devam edermi boşuna kolumuzu yormayalım.forumlarda gün aydınlanınca av biter deniyor .fakat bu gün aydınlanması mı ,güneşin çıkmasımı sizce iki arasında bayağı bir zaman farkı var çünki.

17. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    su bulanıksa sabah 10 a kadar yolu var kış aylarında,hava da kapalı ise yorulmadıysan atçeke devam et:)
    sahtelerinizin aksiyonu oldukca iyidir.levrek alırsın,bende epey yozuri var aynı seriden..sadece 70mm olanının atımı biraz zorlar sizi..90mm de eh işte..mümkünse kayalık yerlerden atıp çek bu sahteleri..levrek yakınlarda olur..

diğer youzuri sahteniz sanırım uzun gagalı:confused: şayet böyle ise..bu sahte sırtı çekmek için idealdir..kıyıdan kullanılması sakınca yaratır bölge derin deyilse..takılma olasılığı artar..gerçi bu sahteler biraz daha kafa üstü yüzüyor kısa gagalı olanlara göre ama hepsi öyle deyil..sırtı sahtesi olduğu içinde atımı pek tatmin etmeyebilir sizi..

( crystal mınnow dd floatıng 110 mm )

cam sahteye gelince, bu sahte de malesef batan tip:D

ama siz wdt ye başladığınız anda suyun üstünden gelir:) keşke normal su üstü sahtesi alsaydın.. bir çok arkadaşımız heves edip alıyor ama balığı alamıyor....yüzdüremediğini düşünüyor atıyor kenara..ama çanakkaleli levreçi arkadaşlar pek haşir neşir oldukları için cam sahte ile..nerdeyse bütün avlarını cam sahte ile yapıyorlar..
    tabii burda mekanların önemide var yok deyil..

18. ergeg

ergeg tevfik

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yok hayır
    çok teşekkür ederim kadir bey,çok aydınlatıcı oldu açıklamanız.alacağız artık su üstü sahtelerden .saygılarrr.:)

19. scetin

scetin ŞEVKET ÇETİN

Favori Kamış:
    okuma V Sistem 2.70
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000
    En İyi Avı:
    Çipura: 2.100 gr. Levrek: 2.250 gr.
    Konuyu açan ve paylaşım yapan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. İlgi duyduğum ama acemilikten zorlandığım bir konuydu. Hepsini dikkatlice okudum. Yararlanacağımız kesin... Saygılar...

20. drayetkin

drayetkin ahmet

Favori Kamış:
    Shakespeare uglystick 2.70,
    Favori Makine:
    Abu garcia stamina 25
    Levrekler foruma üye olsalar, bu yazıları okusalar, hepinize gülerlerdi...:)