Sahte Yemler Hakkinda?

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında denizci_kaptan tarafından paylaşıldı.

1. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Yıllardır avlandığımız sahtelerle ilgili çok fazla düşünmediğim bir konuyu gündeme getirmek istedim.

Levrek ve diğer avcı balıklar sahte yemlere saldırırlen acaba bilinçli olarak sahteyi renk veya yüzme hareketi boy vs olarak av menüsündeki belirli bir balık olduğunu düşündüğü için mi saldırıyorlar yoksa sahtenin avcıya ilginç gelmesi nedeniyle meraklarının kurbanımı oluyorlar. Yoksa sadece kaçanı kovalarlar mantığıylamı hareket ediyorlar.

Sonuçta binlerce sahte var ve bu sahtelerin şunlar şu balık için iyidir bunlar bu balık için iyidir diyebiliyoruz ama neden o sahte o balık için caziptir sorusunu çok fazla düşünmüyoruz sanırım. Üreticiler deneme yanılma yolunumu tercih ediyorlar yoksa belirli bir araştırma neticesimi bu sahteleri yapıyorlar? Bu noktada yeni fikirlerin ve sahtelerin geşiltirilebilmesi düşüncesiylede bu konuyu açtım. Tecrübeli avcıların yorumlarını bekliyorum.

2. tugi64

tugi64 Turgay SEZGİN

Favori Kamış:
    En ucuz kamış.
    Favori Makine:
    En ucuz makina.
    En İyi Avı:
    Levrek 5.350Kg.
    Sahtelere yorum

Benim kendi yorumum şöyle:
    Firmalar tarafından üretilen sahtelerin balık avcılıkları mutlak surette test edilmekte fakat özellikle rapalanın sitesini incelediğimizde ki bunu firma temsilcisi ile de görüştüm yüzlerce balık içerisinde sahte deniyorlar ve tahminim çoğu havuz balığı gerçi iskele dibinde çekimler ama bilemem.Şimdi o kadar bol balık olan yere ne atarsanız atın yakalamak mümkün bence önemli olan balığın kıyıladığı zamanlar özellikle levrek balığı kasım-ocak aylarında sarozda kıyılıyor o zaman çok çeşitli sahteler iş yapmakta fakat gagalı olan sahtelerin takılma riskleri çok fazla olduğundan su üstü sahteler daha iyi iş yapmakta.Ben özellikle kendi yaptığım polyester sahteleri kullanıyorum ve aldığım verim çok güzel ne renk kullanırsam kullanayım balık alıyorum ve onun haricinde kesinlikle başka sahte kullanmam fakat nisan ayından sonra bu sahteler de pek iş yapmıyor çünki balık kendini derine açıyor ozaman da mayıs sonuna kadar tekneden tüy çekerek levrek avlıyorum bunu denize yıllarını vermiş usta balıkçılara sordum cevapları aynen şu"tarlalarda baklalar çiçek açtığı zaman kelebekler bollaşır ve denize düşen kenebeklere levrek bayılır"tamamen onların yalancısıyım ama bana mantıklı geldi çünki hazirande o sistemde iş yapmıyor.Silikon ve rouglo ise tam anlamıyla muhteşem ne mevsim ne de iklim arıyor her zaman iş yaptığına şahit oldum.Benim yorumlarım bunlar daha yazmaya kalksam çok sürer kalın sağlıcakla.Rasgele..

Son düzenleme: 19 Şubat 2009
  3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Turgay Bey yaptığınız sahtelerden bir kaç takım alıp deneyeceğim. Ancak deneme zamanım ancak sizin iş yapmıyor dediğiniz dönemde denemeye başlayabilirim. Bu konuda sabırlıyım yıl boyu denerim. Siz tekneden randmanı düşük desenizde onuda deneyeceğim. Bottan 3 lü sırtı çekiyorum. İki kamışı iki yanda, birde ortadan el oltasıyla avlanıyorum. Bu nedenle iki raglou arasında sizin sahtenizi de test edeceğim. İyi bir test imkanı olacak. Eğer yosun nedeniyle tekneden iş yapmıyor diyorsanız onu hallederiz:) Mantıken kıyıdan iş yapan teknedende yapmalı. Ayvalıkta kıyıdan çok verim aldığımız atçek avlaklarımız var bir kaç arkadaşla sahtenizi deneyeceğiz. Yani kıyaslama yapacağız. Bakalım Ayvalık levrekleri beğenecekmi:)

Ancak Yücel Beyle de münazara ettiğimiz bir husus var Örneğin RAGLOU belki kum yılan balığının belkide zargananın taklidi olarak belkide alakasız bir mantıkla üretilmiştir. Belli değil. Ama levrek raglouya saldırırken acaba onu bir belli balık olarakmı algılıyor yoksa sadece hareketinin ve renginin ilginçliğine mi atlıyor. Şöyle bir durumda var ki zaman zaman sardalya sürülerinin üstünde avlandığımda grilerden ziyade mavi beyaz ve yeşil beyazlar çok iş yapıyor. Kırmızı beyaz raglou larda genelde iri balık avlıyor.
    Dediğiniz gibi sürü içine düşen bir sahte için yakalanması kolay ama tek ilerleyen bir levreği avlamak için kuvvetli bir sahte lazım sanırım.

4. tugi64

tugi64 Turgay SEZGİN

Favori Kamış:
    En ucuz kamış.
    Favori Makine:
    En ucuz makina.
    En İyi Avı:
    Levrek 5.350Kg.
    Alper bey bende size bir öneride bulunıcam rauglonun en alt kuyruğu biliyorsunuz suya paraleldir onu bir kesin öyle sırtı çekin bakın bakalım tek bir balık atlıcakmı.Kesinlikle hayır çünki suda aksiyonu veren o kısım rauglo alınırken vatandaş özellikle buna dikkat eder yumuşak ve deforme olmamış kuyruklara bakar bu da gelen sahtenin sudaki aksiyonunun ne kadar önemli olduğunu gösterir bir deneyin hak vericeksiniz.Benim sahtelere gelince tekne arkasından sabit hızda çektiğinizde ancak olan balığıda kaçırırsınız maalesef gerçek bu ama kıyıdan derseniz en kaliteli sahtelerle yarışırım kalın sağlıcakla.Rasgele.(Bu arada güzel bir konu oldu teşekkürler)

5. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Merak ettikleri bir cisime saldiracak olsalardi hareketsiz bir sahteyede saldirirlardi diye dusunuyorum.

Hareket eden bir cisme ilgi duyduklari bence bir gercek.

Gecen sene dip avi icin takimlari hazirlayip sahile dogru koyulmustum. Beklemeli avimda cipura ve benzeri tas baliklarini avlamak uzere tek yada cift kostekli, iskandilli takimim hazirdi. Bir kac atcekten sonra, yaklasik 1 saat kadar gecti. Takip eden ilk saatte oltami tekrar yemlemek uzere kiyiya cekerken, kayaliklara gelmeden yaklasik 4 metre kadar oltam kiyiya yaklasinca her seferinde iskandil kursunun pesinden gelen, kimi zaman agzina alip tekrar geri kusan levrekleri gordum. Dusunun.. iskandilin diger bos ucunda takili bir carpma olsa bir cok defa levrek oltanin ucundaydi.. tabiki iskandilin diger ucunda bir carpma olsa, herhalde 40 sefer beden yenilemek zorunda kalirdik. İskandilin rengi ogleden sonra koyu gri, aksam ustuye dogru siyaha burunuyor su altinda.

Bu yazidan hemen sunu cikarabiliriz, hangi saatler arasi yemli ava ciktiysam, o saatler arasinda levregin bolgemde ilgi duydugu renk ve boyu degerlendirerek, sahte ile avciligini verimlestirebilirim.

Bunun disinda, bir kac ay once yine forumda televizyon anten kisminin arkasina takilan aparatla yazili orkinos avinin raporu vardi, hala duruyordur sitede yine hareket halinde yakalanmis bir balik.. daha cok ornekleri vardir illaki.

Renk olayinin degisik hava sartlarinda etkili oldugunu biliyorum, ozellikle gunesin denize yansimasi sonucu sahtenin baligi fark edebilecegi sekilde gunun ritmine uygun olarak renk secimi yapilmasi avin verimliliginide artiracaktir. Mesela ornek gunesin denize en dik sekilde yansima yaptigi zamanda gumus renkli bir sahtee kullanirsaniz bunu suda baligin farketmesi zorlasacaktir ama siyah yada yesil bir renk tonunda sahte kullanilmasi baligin yemi farketmesini saglayacaktir.

Boy konusuda onemli, 1kglik levrege 20cm sahte kullanilirsa urker hatta vurus yapmadan kacar yada ilgi gostermez, sanmiyorum ki 1kglik levrek 20 cm sahteye atlama cesareti gostersin.. bugune kadar hic bir avimda boyle birseye denk gelmedim, istisnalar elbet olacaktir.. mesela balik cok ac olur ve sahte onun ilgisini cekebilir, bunun haricinde cok ama cok zor, canli gamit bile kullanilsa 1kg levrek 20cmlik canli gamite vurmaz, cesaret edemez.

Alper agbim, bu arada konu cok guzel vakit buldukca takip edecegim. Tesekkur ederim.

6. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Rica ederim Umarım arkadaşlar fikirlerini paylaşırlar konu derinleşir.

Boy konusunda sana katılamayacağım. 12 lik ve 15 lik ragloularla birçok kez bunlardan daha küçük benekli levrek palazlarının sıyırtma oltasına atladığını hayretle görmüşümdür. O küçüçük boyuyla iğneyi nasıl ısırdığı gerçekten şaşırtıcı. Hemde öyle sert vuruşki ilk anda 300 gr falan sanarsın. Bırakmalarda ise kefallerde 20 gr altında kefal pek bırakmıyorum Çünkü küçük gamitler yaşamıyor. Ve inanki 100 gramlık bir kefalle 250 gramlık levrek yakaladığım çok olmuştur. 100 gr kefal de 25 cm falan gelir. Birde şöyle düşün bırakma oltalarında iğne çoğunlukla levreğin midesine saplanır. ben kiloluk bir levreğin ağzından elimi midesine kadar sokup saplanan iğneyi çıkarabiliyorum. kanımca kiloluk bir levrek 300 gramlık bir kefali yakalayabilirse zorlanmadan yutar.

Ancak sahtenin 15 cm nin üstünde olmaması gerektiğini de düşünğüyorum.

7. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Levreğin ilk anda harekete tepki verdiği sonra takip edip yemi incelediği bir gerçektir. Birçok seferler yemli takımlarla kumluk alanda yakaladığım levrekleri ya ilk attığımda biraz geri çekip boşluğu alırken ya da ufak balıklardan uzaklaştırmak için kıyıya oltayı yanaştırırken yakaladım. Kumluk alanlarda levrekler ufak yengeç, kum balığı, kum kayabalığı, teke gibi kumluk alanlarda kuma kendini gömerek saklanan ufak hayvanlarla beslenir. Kurşun peşinden gelen kendi gördüğüm bir çok levrek kurşunu bir yem olarak algılamıyordu, kurşunun dibe sürterken kaldırdığı kumdan fırlayacak hayvanları hedef alıyorlardı. Ayvalık sarımsaklı da 2 saat kadar diz boyu suda izlediğim +2.5kg levrek dibe değen paletimin kaldırdığı kumun çok verimli olduğunu keşfedince uzunca bir süre paletimin dibinden ayrılmamıştı. Avrupa menşeyli bir çok web sitesinde en verimli sahte yemler olarak silikonlar başı çekiyor. Burdakilerler karşılaştırılamayacak kadar hoş ve doğal görünümlü silikonlar mevcut. Bizimse şu ana kadar gördüğümüz en verimli silikon raglou. Aslında piyasada işe yaramaz diyerekten almadığımız birçok silikon avrupa daki örneklerine bakıldığında işe yarayabilecek nitelikte. Çoğunlukla denemediğimiz için sonuçlarını da doğal olarak bilemiyoruz. Şu an iş yerinde olmama nedeniyle bu kadar yazabiliyorum. Daha sonra görüşmek üzere.

8. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Silikonlar konusunda cok haklisiniz, zaten benimde bahsettigim rapala gibi mutelif yapay balik tipleriydi.. yani raglou, berkley gibi silikon sahtelerle kiyaslamak zaten dogru olmazdi, cunku mantikli dusunursek bir solucan varsayalim, bilirsiniz solucanlarin en ufagi neredeyse 8cm'ye yakindir genelde gubreli topraktan cikarttigimiz 15-20cm uzunlugundada olabilir.. bunu levregin oldugu bir bolgede suya biraktiginizda, sizce levrek bakar gidermi yoksa solucan kivrakligi ile levregi cezbedip, levrek bu solucani yutarmi.. tereddut etmede yutar bence bunda hemfikiriz sanirim.

Silikonlarida boy konusunu cok dert etmeden kullanabiliriz ama kucuklerin herzaman en etkililer listesinde oldugunuda unutmamak lazim.

Berkley gulp'in kavanozda satilan mutelif sahteleri var, en etkililerden biri kuskusuz lug worm adi verilen sahteler, berkley bir marka olmasina ragmen gulp ozellikli sahteleri, suyun altinda kendine dogal hareketlilik veriyor, yani sizin ekstradan suda bir calkanti olmasa bile sahte kendine ozgu dogal bir hareketlilik veriyor suda. Sanirim Turkiyede yok bunlardan henuz ebaydan alisveris yapan dostlar edinebilirler 10 ile 20$ arasi fiyatlari var.

Migde konusundada katiliyorum, masallah yumru yapsaniz elinizi migdesine kadar inebilirsiniz... belki cok ac oldugunda buyuk kucuk dinlemeyip saldiri yapiyordur.

Tek bir problem var ben gecen sene Turkiyeye geldigimde bir kav malzemeciye gittim sahte almak icin ama aradiklarimin hicbrisini bulamadim, yani bulamadim derken koca koca rapalalari haric tutuyorum bundan.

Yavru taklidi yapan ufak boy mullet bulamadim mesela, daha dogrusu kiyi balikcilari bu konuda pasmi geciliyor diye dusunmuyorda degilim, tamam silikonlar levrek avinda cok etkili belki fiyat olarakta ucuz oldugundan tercih sebebi ama ulkemizin bu konuda buyuk bir acigi var, bayiilerde sanirim en cok tutulan sahteleri getirmenin daha avantajli oldugu dusuncesindeler.. ben bir sekilde tedarik ediyorum buralardan ama ulkemiz insanina cok daha iyilerini sunabilme firsati olusmasi gerektigini dusunuyorum, bu konuda cok yavas ilerliyoruz ulke olarak.

9. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Çok güzel tespitler. Ragluoyu Gökovada 1995 te keşfedene kadar levrek avında bir çok slikonu test etme imkanı buldum.

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=24-RS-CT-40

Yukarıdaki linkteki kurt silikonun özellikle beyaz veya üst kısmı kırmızı kuyruğu beyaz olanlarıyla kıyıdan at çekle bir çok levrek yakaladık. Hala arada sırada avlanırım. Ancak bunun birde çift kuyruklu olanları var. Onun av randmanı çok daha yüksek. baş kısmına takılan yuvarlak kafalı kurşunu da ojeyle kırmızıya boyadınmı süper bir at çek yemidir. Mükemmel bir kuyruk hareket vardır. Ancak çekerken baş kırmında kurşun olduğundan düz getirmek çok önemli. Az boşlukta dibe dalar. Tekneden ise bu kurdun daha küçüklerini yada kafasını kılastıp tek kuyrukla randmanlı avlar yaptık. Ancak raglouyu bulunca bunların pabucunu biraz dama attım. Ancak Ayvalık Altınovalı atçekcilerin hala bunlarla akşam suyunda sık sık avlandıklarını gördükçe eski günleri hatırlıyorum.
    Sonuçta bu kurdun kuyruk hareketini ve şeklini hiçbir balığa benzetememişimdir. Yaralı balık olabilir belki ama bilmiyorum. Sahte bildiğin beyaz. Beyaz renkte hangi balık olurki?

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=24-RS-SH-75

Bu kurtlarda genelde sudak avında kullanılmakla beraber ben hiç yakalamasamda yanımda avlanan arkadaşların irice levrekler yakaladığını gördüm.

Bunların yanında birçok kurbağa fare karides vs slikolnlarla yaptığım avlarda ise hiç randman alamadım.

Kumun hareketinin birçok balık gibi levreğin ilgisini çektiği aşikar. Bir kaç sefer karışan misinaları düzeltmek yada benzin koymak maksadıyla botun motorunu stop ettiğimde akıntıyla sürüklenen botun arkasından gelen kurşunlu raglou takıma levreğin atladığını görüp çok şaşırmıştım. Ama nedense hep aklımda olmasına rağmen dibi kumluk bölgelerde böyle bir av yöntemini hiç ciddi olarak denemedim. Yani aslında denenecek çok yöntem var ama biz klasik taktiklerden vazgeçmiyoruz.

Son düzenleme: 20 Şubat 2009
  10. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Aslında ülkemizde birçok balıkçıda bir çok model bulunmakta. Hatta istanbulda sırf bu sahteler üzerine dükkanlar dahi var . Çeşitlilikte her geçen gün artmakta. Ama İstanbul dışında aradıysanız bulunmaması normal olabilir. Anadoluda yavaş gelişiyor. Özellikle belli başlı markalar şubeler açmaya başlarsa daha çabuk yaygınlaşacak sanırım.

11. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Alperen
    Bu konuda herhalde senelerdir yazdıklarım ufak bir kitapcığı dolduracak kadardır.
    Anlatmadan asla bıkmam ve istenirse tekrar detayıylada anlatırım.
    Bakınız,gecen sene iki kandırıcı tespit edip uyguladım veya tavsiye ettim.Daha doğrusu önerilerede hayli kulak verir,alır inceler ve neticesini paylaşırım.
    Bunlar River2Sea marka Rover 128 ve 98 damaksız su üstü kandırıcıları
    Keza aynı markanın 9 luk Target minnowu.
    Son olarakta Daiwa Saltiga kandırıcılar.
    Bu son olanıda özellikle kıyı atceği icin yapılmış olup hayal anca edilecek levrtekler almıştır.Daha dün ve bu sabah yakaladığı iki levreğin boyları 4,250 ve 5,500 kg dolaylarındadır.
    Sevgiyle kal

12. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Sayın Vedat Abi Yazdıklarını ve paylaştıklarını ilgi ve heyevanla takip etmeye çalışıyorum tavsiyeleriniz için de ayrıca teşekkür ederiz. Birçoğumuz deneme yanılma yoluyla avcı balıklar için yeni sahteler buluyoruz ama benim konuyu açmaktaki maksadım yeni marka sahteler bulmaktan ziyade avcı balıkların gece gündüz yaz kış bu sahtelere saldırırken onları cezbeden nedenler? En basitinden River2Sea marka Rover 128 ve 98 damaksız sahteye saldıran bir levrek neden binlerce rapala içinden bu sahteyi istiyor. Bu nedeni çözebilirsek yeni av yöntemleri ve olta çeşitleri konusunda daha başarılı oluruz sanıyorum.

13. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Alperen
    Şimdi şöyle düşünelim.Sahteleri tekneden sırtı ile kullanırız,Sahilden atcekte kullanırız değilmi.
    Sırtıda özellikle mühim olan durum sahtenin su icinde giderken yapacağı aksiyonlardır.Bu aksiyonların tam olarak gercekleşmesi icin hızın önemi cok büyüktür.Sahtelerin düşük hızda,orta hızda ve yüksek hızda performansları değişmekte yada pek fazla değişmemektedir.Bunu satıcılar asla bilmez.Tavsiyelerine kimsenin kulak asmamasını öneririm.O zaman ne yapmalıyız.Bir kere almayı hedeflediğimiz sahtenin sitesine girip yabancı dilimizde varsa iyice özelliklerini,varsa kullanıcılarının tavsiyelerini okumalıyız.Burada büyük bir ihtimalle yararlı bilgiler vardır.
    Ayrıca bu işi hakikaten iyi bilene, ancak iyi bildiğini iddia ederken,işte benim yörede bu calışıyor sizin oralarda ne calışır değişik olabilir kabilinden acıklamar yada cevaplar kişinin kafasını karıştırmaktan asla öteye gitmez,yerine hangi kandırıcının hangi durumlarda yeterli olacaığını sormalııyız.
    Ustaların deneyimleri önemlidir.İşin başlangıcında olanlar birde satıcıların yetersiz vede coğu yanlış acıklamalarından faydalanabilmeleri hayli zordur.
    Cekim hızının yanısıra bir sahtenin cekildiği yerin derinliği önemlidir.Her sahte her derinlikte avcı balığa cazip gelmez.Su derinliklerinde,ışığın suyun derinliklerine inmekteki kabiliyetine göre renk secimi önemlidir.
    Kıyı atceğinde,sahtenin amaclanan yere erdirebilinmesi önemlidir.Sayfalar dolusu anlatılan aksiyon çeşitleri vardır.Bunları o sahteye verdirebilmek önemlidir.Bunun icin makara ve kamış secimi önemlidir.Uzun süreli avlarda avcıyı yormayacak takımlar önemlidir.Misina secimi ,sağlamlılığı ,kalınlığı,gam yapmaması önemlidir.Yörede balık hangi yemlerle besleniyor bunun gözlemi önemlidir.Benzer taklitlerini bulmak onları kullanmak önemlidir.Kıyı avlarında damaklı sahtelerin dalma derinliklerini bilmek avlanılan kıyı şeridinin dip yapısını öğrenmek önemlidir.Yoksa bir mahalde başarılı olan sahteyi belkide ilk atışınızda kaybedersiniz.Suyun bulanıklığında hangi sahtelerin iyi iş göreceğini tespit önemlidir.
    Velhasıl doğru sahteyi ve durumlara göre değişik olması gereken sahteyi bulmak önemlidir ve tecrübe işidir.
    Calışırlılığı belli olan bir sahtenin,her hava şartlarında aynı başarıyı yenilemesi beklenmemelidir.Kimisi aşırı rüzgarlarda balığın suyuna indirilemez bile.
    Kullanılacak sahtenin batarı,yüzeni,yavaş batanı gibi ceşitleri vardır.Hangisinin hangi şartlarda iş görür olmasını bilmek önemlidir.
    Konu geniştir,İcabında karmaşıktır.Tekrarında cok fayda vardır.Ahada bu sahte denmesi yersiz olacaktır.
    Sevgiyle kal

14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bu konunun ana sayfada yer alması bence daha yararlı olacaktır.Bu bakımdan şu an gündeme almak istedim.

15. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Haklısınız ama üstadlar yeterince paylaşımlarını gösteremediler maalesef.

16. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Alperen nasıl göstersinlerki mesajlar ortada yok.Tekrar ön sayfaya cıkardım tekrar kayboldu.Sen bana cevap yazınca tekrar geldi.Bakalım bu kere belki ilgilenen olur.Ama bugünde cumartesi bu konu kaynar gider.
    Ne yapalım ben elimden geleni yapmaktayım.
    Sevgiyle kal

17. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

O zaman biraz fikir cimnastiği yapalım.

Sürü psikolojisiyle hareket eden balıkların sahteye atlaması elbette çok kolay. çünkü bütün memelilerde insanlarda bile olan bir kapaş kapış psikolojisi vardır. kalabalık içinde az olan şeyi elde etmek için her canlı düşünmeden saldırır. Bu nedenle bir palamut yada akya sürüsüne girdiğinizde elinizdeki sahtenin rengi çeşidi önem arzetmiyor. Zaten aynı yeme iki üç balık birden saldırdığı için ilk gelen alıyor.

Levrek balığındaki en önemli fark bu noktada oluşuyor sanırım. Bir çiflikte yüzlerce levreğin içine normalde hiç iş yapmayan bir rapalayı atsak illaki biri atlayacaktır. Ama doğal hayatta levrek alışkanlıklara göre yerleşik yaşayan koyu renkli levrek ise muhtemelen tek başına bir yaşam seçeceğinden bu tip levreklerin oltaya atlaması daha düşük ve avcının ustalığını gerektirir. Ancak Açık denizde seyahat ederek büyük sardalya ve kefal sürülerinin peşinde gezen genellikle 10 lu 15 li bazen 5 li hatta ikili küçük sürüler halinde gezen küçüklükten beri beraber avlanan sürüler içinde sürünün büyüklüğüne göre balık yakalamak daha kolaydır. Dikkat ettiğim bir husus bu sürülerde genelde en öndeki irice levrekler değil ortalardaki biraz daha küçük levrekler yakalanmakta. Sanki öndeki tecrübeliler biraz tedbirli oluyor gibi geliyor bana. Birçok kereler bir ispendeği çekerken arkasından beraberinde takip eden levrekleri görmüşümdür. Atçek yaparken birinın oltasına bir balık atladığında tecrübeli avcılar hemen o yöne atış yaparlar ki sürüden bir tane ayırabilsin.

Ancak yerleşik yaşayan tek levrekler gördüğümüz kadarıyla merakla belirli bir süre takip ettikten sonra ilgisini çekmezse bırakıp yoluna gider. bu nedenledirki balığın ilk önce ilgisini sahtenin rengi ve görüntüsü olabilir ancak bu atlamasına yetmez. Balıkçı mutlaka çok hızlı olmayan hamlelerle sanki sahte kaçıyormuş gibi bir intiba uyandırmalı ki takipteki levrek ava heyecanla atlasın. Kendi adıma bir çok kez teknede yada botta sıyırtma avında oltayı kontrol etmek için çekmeye başladığım sırada balık atlamıştır. Bu durumda gösteriyorki sahte ne kadar mükemmel olursa olsun balıkçının el becerisi çok büyük önem arzetmekte.

18. tugi64

tugi64 Turgay SEZGİN

Favori Kamış:
    En ucuz kamış.
    Favori Makine:
    En ucuz makina.
    En İyi Avı:
    Levrek 5.350Kg.
    Bu tamamen doğru bir teşhis sahte ne kadar kaliteli olursa olsun kullanıcı işin hakkını vermediği sürece tek bir balık alamaz dolayısıyla sahtenin balık avında katkısı %40 ise kullanıcının katkısı bence %60.Kalın sağlıcakla.Rasgele...

19. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Bu konuyu Başından Sonuna kadar ilgiyle okumaktayım.

Alperen dostumuza teşekkürler.

Konu yukarı .

20. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Rica ederim. Yeni slikonlarla levrek için özellikle kıyıdan şanslarını denemek isteyen arkadaşlara aşağıdaki linkleri tavsiye ederim. Ancak baş kısmına koyulacak ağırlık konusunda biraz deneme yapılmalı.

http://www.gurellerav.com.tr/index1.html